Autor Subiect: Transfagarasan reloaded 22 - 24 iulie 2011  (Citit de 4318 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Transfagarasan reloaded 22 - 24 iulie 2011
« : Miercuri, 13 Iulie 2011, 11:28 »
Asa cum promiteam acum cateva zile, mai reiau si mai organizez inca o data excursia din Transfagarasan.
Tocmai am incheiat acum discutia cu proprietarul celor doua complexe de la  Balea Cascada si Balea Lac si mi-a promis o prerezervare pentru maxim 3 zile a 4 camere duble. Daca numarul doritorilor este mai mare, o sa suplimentez acest numar de camere, doar ca trebuie sa stiu acest lucru cat mai rapid. Este varf de sezon, preturile au sarit cu 20%, dar mi-a mentinut tariful, astfel incat acesta a ramas tot 310 RON/persoana (cazare cu mic dejun + masa de seara - 2 zile).
Cei care doresc sa participe saptamana viitoare vor trebui sa achite pana vineri un avans de 150 lei, pt ca rezevarea sa devina activa. Transportul din Bucuresti pana la Cartisoara o sa se faca in grupaj sau cu microbuzul, functie de optiunile grupului
Programul este acelasi prezentat la "Excursie Transfagarasan 8 - 10 iulie", aflat acum pe forum la Tabere incheiate, cu exceptia vizitarii Lacului Vidraru. Pe scurt:
Vineri
check in - ora 15.00
16.00 - 19.00 drumetie pana la Cascada Balea
20.00 cina
Sambata
mic dejun - ora 8.00
plecare cu microbuzul sau telecabina pana la Balea Lac 9.30
plimbare in zona lacului 10.15 - 11.15
traseu montan: Sauna Doamnei - Vf Paltinu - Vf. Capra - Lacul Capra - coborare in Balea Lac 11.30 - 17.00
plecare inapoi spre Balea Cascada 18.00
19.00 cina
21.00 - discoteca
Duminica
mic dejun - ora 9.00
plimbare in zona pana la 12.00
plecare spre casa

Este o actiune dinamica, este nevoie de o conditie fizica si un echipament adecvat cel putin pt traseul montan. Inseamna o rezistenta medie la efort, ambitie si...bocanci. Foarte folositoare sunt betele de trakking. Nu este un traseu periculos, dar este nevoie de atentie. Nu se escaladeaza stanca, iar inclinatia versantului nu necesita echipament de asigurare.
Inscrierile se fac pe adresa office@singlescamp.ro, si repet, pana maxim vineri trebuie facuta si plata.

Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Re: Transfagarasan reloaded 22 - 24 iulie 2011
« Răspuns #1 : Miercuri, 13 Iulie 2011, 17:09 »
Incepem si aici o lista? sau nu?
Ma inscriu, sunt prima?

Offline theodora

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Transfagarasan reloaded 22 - 24 iulie 2011
« Răspuns #2 : Miercuri, 13 Iulie 2011, 17:38 »
si eu...ca imi doream demult sa ajung in zona  :)

Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Re: Transfagarasan reloaded 22 - 24 iulie 2011
« Răspuns #3 : Luni, 18 Iulie 2011, 21:47 »
Buna seara,
Primim niste detalii referitor la excursia asta? Unde ne intalnim? La ce ora?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Transfagarasan reloaded 22 - 24 iulie 2011
« Răspuns #4 : Marți, 19 Iulie 2011, 09:30 »
Buna dimineata! Ca intotdeauna Neli! Doar ca am asteptat sa vad lista finala. Am avut un week-end plin pe Cheile Nerei si noaptea asta am calatorit pana la Cluj si inapoi. Ieri am folosit timpul pentru odihna si aprovizionare la Sibiel, asa ca n-am ajuns inca la lista si detalii.
Ora de intalnire la Sibiu este 13.00, de acolo va preiau cu microbuzul si plecam spre Balea Cascada.
Vreau sa jungem pana in ora 15.00 pentru a avea timp suficient pentru traseul de cascada. Este cel de "incalzire". Am sa revin cu detalii de echipament, dar tin sa repet si sa subliniez inca o data: ghete, neaparat ghete! Si un rucsac cu pelerina in el!

Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Re: Transfagarasan reloaded 22 - 24 iulie 2011
« Răspuns #5 : Marți, 19 Iulie 2011, 09:57 »
despre vreme stim ceva? poate ai vorbit cu vreun cabanier de acolo si au vesti in legatura cu prognoza meteo. sau ce mai conteaza? daca ne-am hotarat sa mergem, nu ne mai opreste nimic.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Transfagarasan reloaded 22 - 24 iulie 2011
« Răspuns #6 : Luni, 25 Iulie 2011, 07:55 »
Vreme excelenta, grup de asemenea! Si cu siguranta ca va mai fi un re -reload! Muntii Fagaras sunt prea frumosi si spectaculosi sa-i vezi doar de jos, sau in fotografii. Trebuie sa fii acolo sus, cu ei, sa le atingi varfurile, sa te bucuri de panoramele splendide ce ti se astern la picioare. Caldari adanc sapate in stanca, ravene serpuind si brazdand peretii de roca, platouri inverzite, varfuri golase, poteci de drumetie, lacuri, este superb. Cei care nu ati urcat niciodata pe cote unde norii sunt sub tine, acolo de unde poti vedea pe distanta de zeci de kilometrii, acolo unde esti doar tu si muntele, nu aveti cum sa intelegeti sentimentul acela fantastic pe care il ai acolo sus. Si mai ales facut dupa un efort in care ti-ai pus la incercare limita fizica si de rezistenta. Cu bucuria reusitei, trantit pe spate pe iarba grasa de munte, privind de aproape cerul, ai o senzatie de implinire pe care putine lucruri ti le poate da. Stand acolo sus, impreuna cu cei cu care ai urcat, muscand din paine si palavragind, ai impresia ca ii cunosti de o viata, ca-ti sunt prieteni de nu stiu cata vreme. Atat de mult apropie muntele!
Te intorci de acolo altul, optimist, pozitiv, deschis...
Sunt acum in birou, zambind de placerea a 3 zile minunate si a unei companii excelente.