Autor Subiect: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011  (Citit de 86241 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #15 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:36 »
Pensiunea Dora, corp secundar:

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #16 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:38 »
Spre Clisura Dunării : parc eolian, vama Naidăş...

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #17 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:41 »
Clisura Dunării, Cazanele Dunării...

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #18 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:43 »
Clisura Dunării, Cazanele Dunării:

luciamanta

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #19 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:43 »
   Da, exceptional. Cred ca toti avem nevoie de frumos, de emotie, de liniste, de natură, de aer proaspăt...

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #20 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:46 »
Ultima poză e lucrarea unui artist român, sculptată direct în stîncă, reprezentîndu-l pe Decebal, executată în 2001.
Şi ultimile poze, de la o pensiune de pe Clisură: Steaua Dunării...

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #21 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:53 »
mie si pensiunea Dora mi se pare super...intotdeauna am fost cucerita de constructiile din lemn si piatra

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #22 : Luni, 18 Iulie 2011, 19:59 »
  Sper că v-am provocat curiozitatea, şi v-am deschis apetitul pt aventură.
  Zona este atît pt persoane mai puţin active, deoarece şînt şi trasee mai uşoare (fotografiile au fost luate pe un asemenea traseu), cît şi pt persoane care au încredere în capacităţile fizice proprii, deoarece "perla" zonei, Cheile Nerei, solicită un efort susţinut, de peste 8 ore de mers.
  Eu zic că totuşi nu sînt necesare anumite pregătiri fizice speciale, ci mai mult o sănătate bună, şi ceva ambiţie proprie... Nu se fac escalade, sau mai ştiu eu ce manevre de alpinism, ci trasee cu urcuşuri, şi coborîşuri, trecerea unor vaduri de apă (uneori peste acestea, alteori prin acestea), care oricum vor fi întrerupte de popasuri periodice, de odihnă.
  Va fi un efort fizic mai mare decît facem zilnic, dar peisajele, şi amintirile vor fi de neuitat.
  Voi interveni periodic pe acest topic pt a vă informa despre lucrurile necesare efectuării acestei excursii, cît şi ca să răspund eventualelor întrebări ale voastre.
  Pînă atunci, delectaţi-vă cu imaginile, şi visaţi... 
 

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #23 : Luni, 18 Iulie 2011, 20:12 »
Găsiţi diferenţele:

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #24 : Luni, 18 Iulie 2011, 20:18 »
Sper să vă anuze, şi să nu se supere nimeni, pt mica glumă cu "diferenţele", dar este o "dedicaţie" pt una din participantele la "recunoaşterea" zonei Nerei, care avea în rucsac, pe lîngă apă, şi un... ruj, pe care îl folosea din cînd în cînd. Sînt convins că se va amuza şi "eroina" farsei de aceste imagini...
  O seară plăcută, tuturor.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #25 : Luni, 18 Iulie 2011, 20:21 »
 :)...prietenii stiu de ce  ;)
nu, Adi?

cand vad pozele astea imi vine sa ma intorc  ...ce bine era...si cat as fi vrut azi dimineata sa ma trezesc inca acolo... :)

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #26 : Marți, 19 Iulie 2011, 05:15 »
  O informaţie preventivă, şi nişte sfaturi, cu privire la zonă: se pare că în zonă (ca în orice zonă de munte, mai stîncoasă) sînt şi vipere (o specie din acestea, vipera cu corn, fiind chiar protejată), dar acest lucru este normal, şi nu trebuie să vă sperie, sau intimideze. Ca orice specie de şarpe, şi viperele sînt sensibile la vibraţii, şi deci, vor evita contactul cu omul. Mai mult chiar, ele nu stau în mijlocul cărării, sau al potecilor, deci nici măcar nu vom întîlni vreuna. Doar persoanele care vor ieşi din traseu, şi nu vor respecta indicaţiile de deplasare, sînt relativ mai expuse, ceea ce nu cred să fie cazul membrilor SC (după cum cunosc eu oamenii din cele două "ieşiri" personale, de pînă acum).
  Totuşi, în scop preventiv, vă recomand nişte lucruri pe care le-am învăţat în stagiul militar, efectuat în urmă cu peste 20 de ani, la batalionul Vînători de Munte de la Brad, judeţul Hunedoara:
- viperele sînt atrase de culorile deschise, mai ales alb
- va trebui să purtăm pantaloni lungi de culoare închisă, sau pantaloni scurţi şi jambiere/ciorapi lungi de culoare închisă (kaki, bleumarin, negru etc), care să ajungă cît mai aproape de genunchi
- trebuie să purtăm încălţăminte rezistentă, şi aderentă (profilată), care să ţină glezna, bocanci sau cizme
- cine poartă pantaloni lungi, aceştia trebuie "prinşi" în jurul piciorului, prin acoperirea părţii de jos a acestora cu ciorapi/jambiere
- îndiferent dacă se poartă bocanci, sau cizme înalte, este utilă purtarea unui "colier" textil de culoare albă, peste aceştia, mai jos de gleznă, pt ca în cazul unei "tentative" a vreunei vipere (repet, foarte puţin probabilă), aceasta să atace bucata albă de material, şi deci, cel mult exteriorul încălţămintei. Acest colier se poate face uşor din "sacrificarea" unor perechi de de ciorapi albi, de la care se taie afară "laba" ciorapului, rîmănănd doar "tubul". Mă voi ocupa personal de acest "accesoriu", pt toată lumea, în momentul cîn ştiu exact cîte... picioare vor participa la traseul mai greu, celelalte tasee nenecesitînd asemenea "dotări".

hadrian

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #27 : Marți, 19 Iulie 2011, 05:57 »
Două din tunelurile romane, din zona Cheile Nerei, săpate manual...
P.S. Am "prelucrat" pozele, deoarece la acest topic împortante sînt imaginile, nu persoanele (şi nici că ar fi ceva de "ascuns")

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #28 : Marți, 19 Iulie 2011, 07:59 »
1. sunt una dintre cei care au curajul sa dea piept cu viperele;
2. persoanele din imagini nu te-au ascultat si au pantaloni scurti;
3. acum imi spui de vipere?
4. daca scap de vipere ... te musc de banda alba :D (putin probabil ... doar preventiv)
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Incursiune intr-un colt de rai. Cheile Nerei - Beusnita 2011
« Răspuns #29 : Marți, 19 Iulie 2011, 08:14 »
5. sunt o "pustoaica" cu sange de vipera :D
nihil sine deo