Autor Subiect: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011  (Citit de 73364 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« : Marți, 26 Iulie 2011, 08:52 »
Locatia: Pensiunea Sibiel
Perioada: 7 – 9 octombrie 2011
Tarif: 290 lei
Servicii: cazare + pensiune completa 2 zile

Recolta a fost intotdeauna un prilej de sarbatoare pentru oamenii din zona, sasi si romani deopotriva. Dupa ce bucatele erau adunate si duse in curti, incepea munca de depozitare si de conservare. Butile se umpleau cu prune si se astepta „caderea podului” semnalul ca borhotul poate fi dus la cazan si transformat in minunata licoare. Strugurii erau zdrobiti, apoi storsi in teascuri, iar mustul coborat in beci si turnat in butoaie. Merele si perele de iarna se asezau frumos in patule, in timp ce crumpenele umpleau locurile de dedesub.  Morcovii si patrunjeii se acopereau cu nisip, in ladoaiele mari din pivniti. Dovlecii dulci si bostanii umpleau surile inconjurati de legaturi mari de coceni de porumb. Podul inalt era plin pana la caprior cu fanul strans decuvara. Porumbul inca in stiuleti era dus in podul casei si imprastiat sa se usuce.
Femeile incepeau sa fiarba in cazane mari de fonta, la foc domol de lemne, magiunul, mirosul dulce si placut al prunelor fierte ducandu-se pana hat departe. Gogonelele, varza si hreanul erau randuite frumos in borcane mari sau in buti. Finchenul oparit odata cu muraturile imprastia un miros intepator de mirodenie. Saramura pentru varza incepea sa fie pitrocita, adica miscata, pentru a se uniformiza in tot butoiul. Camarile se umpleau cu borcane de gem si compot, pivnitele de borcane cu muraturi. Lumea se pregatea de iarna. Mai ramanea ca spre Sf Nicolae sa taie porcul si sa-l afume.
Recolta insemna bunastare si siguranta. Cu camarile, pivnitele si podurile pline, putea veni orice iarna, cat de lunga. Lemnele erau pregatite si uscate din primavara si puse in sopru, nici cu caldura nu era vreo grija. Animalele aveau ce manca, stapanii ce bea si ce pune pe masa. Sarbatorile erau primite cu camara plina.
Ce vreau eu este sa refac un pic din atmosfera de pregatire de iarna, sa facem must, sa fierbem magiun, sa punem gogonele, sa coacem vinete, ardei, sa punem un batal si o pulpa mare de vitel la protap. Sa facem lampase din bostani, sa dansam, sa ne bucuram de zilele de toamna tarzie. Sa ascultam muzica de aici din Marginime, sa bem un vin din ala roz fructos de casa, in timp ce se rumeneste pastrama la gratar. Sa fie un prilej de intalnire si de bucurie.
Inscrierea se poate face aici pe topic sau pe office@singlescamp.ro. Locurile sunt limitate la numarul de camere a Pensiunii Sibiel.


Offline radu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 194
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #1 : Marți, 26 Iulie 2011, 22:08 »
eu ma inscriu cu siguranta
Zambetul e ca stergatorul de parbriz, nu opreste ploaia dar te ajuta sa mergi mai departe. :)

Offline rox2na

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #2 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 21:25 »
si mie mi-ar placea sa vin dar inca nu pot confirma - nu stiu daca pot sa-mi iau liber de la munca in timpul saptamanii - e inca prea devreme - ce sa zic, pastram legatura - chiar daca nu scriu prea des, citesc....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #3 : Joi, 28 Iulie 2011, 07:07 »
Lista a fost deschisa deci de Radu si de doi noi membrii din Cluj. Rox2na inscrisa cu "incert". Pentru cei din Cluj pt ca inscrierile lor au venit pe Email si a avut posibilitatea sa le vada, Samiza deja a transmis contul, urmeza ca azi sa te contacteze Email si pe tine, Radu.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #4 : Joi, 28 Iulie 2011, 10:19 »
Gigi ... nu ma mai joc! :D
Am anuntat participarea odata cu celelalte inscrieri de acum doua saptamani ...
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #5 : Joi, 28 Iulie 2011, 10:26 »
1. steliana
2. radu
3.4. cei din cluj
5. rox2na - incert
6. ........

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #6 : Joi, 28 Iulie 2011, 10:45 »
asa mai merg(e)! :D
multumesc, finuta!
nihil sine deo

Offline dina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #7 : Joi, 28 Iulie 2011, 14:39 »
Hello!

Si eu vreau pe lista! sper sa nu intervina ceva sau cineva (cineva ..care sa nu-mi dea liber, )..dar oricum va anunt din timp.




marcutza

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #8 : Joi, 28 Iulie 2011, 15:02 »
1. steliana
2. radu
3.4. cei din cluj
5. rox2na - incert
6. dina - sper sa nu intervina ceva sau cineva
7. ..........


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #9 : Joi, 28 Iulie 2011, 15:38 »
Daca intervine ceva, este mai greu, dar sa indrazneasca sa intervina cineva....Spune-i sefului ca ne suparam pe el, daca nu-ti da liber, o sa venim cu totiii la tine la birou, sa sarbatorim acolo....

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #10 : Vineri, 29 Iulie 2011, 18:42 »
azi am vorbit si cu Samiza...bineinteles ca voi veni si eu...doar nu o sa lipsim chiar noi cei din Sibiu  :D

marcutza

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #11 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 13:47 »
1. steliana
2. radu
3.4. cei din cluj
5. rox2na - incert
6. dina - sper sa nu intervina ceva sau cineva
7. adda
8. .....

Offline DragosD

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • ...look at the bright side!
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 15:59 »
Primiti oradeni? Sper ca nu va interveni nimic, deci, VREAU SI EU! :)
...nu-ti fie teama de umbre, ele exista doar pentru ca exista lumina!

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 16:26 »
Dragos cu siguranta toata lumea va fi bineprimita  :)


Offline paulette

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Sarbatoarea recoltei - Sibiel 7 - 9 octombrie 2011
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 19:15 »
Mai oameni buni... voi vreti sa ma corupeti...  :D. Eu, care nu mananc carne de cativa ani... Acuma v-ati gasit cu sfaraieli pe gratare?  ;D