Autor Subiect: Increderea  (Citit de 40666 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #75 : Luni, 28 Mai 2012, 14:19 »
Da, dar discriminarea poti sa o faci si tu, la nivel individual, in sensul unei discriminari pozitive... Personal, am capatat primul job in Canada dupa nici o luna acolo pentru ca predecesoare mea pe post fusese romanca. Si mai cunosc multe alte cazuri... unul ducand chiar pana la casatorie, din partea unei persoane din Italia, care, cunoscand-o pe Ea, si-a schimbat radical parerea despre Romania. De elvetieni care sa plece din Romania cu 7 mostre de branzeturi romanesti la pachet sau de francezi care sa plece cu Murfatlar in valiza ati mai auzit? Eu am cunoscut cativa...  :coolsmiley:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Increderea
« Răspuns #76 : Luni, 28 Mai 2012, 21:40 »
Nu ma refer la faptul ca noi am fost dezavantajati. Intotdeauna au existat natii care au facut asta cu ceilalti, indiferent cum s-au numit: romani, evrei, turci, germani, americani...

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #77 : Luni, 28 Mai 2012, 21:51 »
pana sa intram in UE ca tot s-a vorbit de asta pe aici erau standuri separate pentru viza pentru cei care nu erau in UE ( ca si romanii) si separat pentru cei din UE! grav rau  :slap:

Gabi, daca asta ne incalzeste cu ceva, gandeste-te ca elvetienii intra si acum pe la standul non-UE.  :giggle:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Increderea
« Răspuns #78 : Luni, 28 Mai 2012, 22:00 »
Da, si sunt asa de tristi si de amarati ca nu-s comunitari si n-au si ei criza europeana! Si someri europeni! Si dureri europene de cap, in general.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Increderea
« Răspuns #79 : Luni, 05 Noiembrie 2012, 08:17 »
E aici mai jos, un test care va da si arata măsura asa numitului grad de anxietate socială. Este un chestionar de 24 de intrebari, care evalueaza doi parametri:
- gradul de disconfort pe care-l resimtiti intr-o anumita situatie
- gradul de evitare

Testul este in engleza si il puteti face pe website-ul: http://asp.cumc.columbia.edu/SAD/

Caroline

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #80 : Luni, 05 Noiembrie 2012, 16:22 »
"Your Score: 34
Score 0-30 SAD unlikely
If performance in a particular situation, such as public speaking is impaired, could still meet criteria for a diagnosis.
Score 30-60 SAD probable
Scores in this range are typical of persons entering treatment for the non-generalized type of SAD."


Desi mi-a iesit aproape unlikely, dupa testul asta nu exista rezultat normal... de la punctajul cel mai mic (0-30) si pana la cel mai mare, toti avem nevoie de tratement.  :o

Mari_a

  • Vizitator
Re: Increderea
« Răspuns #81 : Marți, 06 Noiembrie 2012, 10:47 »
L-am facut. Your Score: 59. Acuma nu stiu cat de obiectiva am putut sa fiu dar, da, stiu ca-s un pic (cam mult) asociala! Dar ma tratez!  :D
Score 30-60 SAD probable
Scores in this range are typical of persons entering treatment for the non-generalized type of SAD.