Autor Subiect: Excursie Sighisoara si bisericile fortificate sasesti din zona 16 - 18 sept 2011  (Citit de 28643 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Cetatea Medievala din Sighisoara.

luciamanta

  • Vizitator
Gara din Sighisoara, cocheta, curata si intr-o zona de povesti!

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Daca mergeti cu trenul, si eu intentionez acelasi lucru ... Poate mergem impreuna! Nu am fost pana acuma in Sighisoara ... pentru mine este o experienta noua. Abia astept!
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

luciamanta

  • Vizitator
Ok, Lori. Mergem cu trenul. Sa ne vedem cu bine!

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: Excursie Sighisoara si bisericile fortificate sasesti din zona 16 - 18 sept 2011
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 13 August 2011, 17:21 »
Foarte frumoase pozele din Sighisoara!!! Iti multumesc, Lucia,  ca am putut admira in avans orasul.  (nu le-am putut vedea la serviciu, acolo nu se deschid, astfel ca  nu mi-au fost accesibile). De mult imi doream sa vizitez aceasta parte a tarii. Sper sa nu se intample nimic deosebit pana atunci ...
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Excursie Sighisoara si bisericile fortificate sasesti din zona 16 - 18 sept 2011
« Răspuns #20 : Duminică, 14 August 2011, 16:29 »
Ceteatea Prejmer

Offline monikg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
O ZI  FRUMOASA!
EU CHIAR AS VREA SA PARTICIP LA EXCURSIE, ASA CA REVIN CU CELE DOUA INTREBARI:
SUNT VEGETARIANA; MICUL DEJUN ESTE BUFET SUEDEZ?
EXISTA POSIBILITATEA DE A REZERVA CAMERA SINGLE?

Ma iertati ca va bat la cap dar imi doresc sa vin si eu si nu as vrea sa se ocupe locurile pana ma hotarasc.

Toate ce mai bune!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Monikg, am citit si prima ta postare, am transmis-o in forma de sgl vegan Samizei, dar un raspuns dpdv al tarifului  il putem obtine doar maine cand gasim managerul de vanzari de la hotel. Am fost plecati din tara, am revenit doar sambata dimineata si nu aveam cu cine discuta aceste zile. Ca si meniu vegan MD nu este problema, eu am sa fiu acolo si o rezolvam pe loc. Este prematur sa intreb, pt ca stiu din experienta, pana la ajungerea grupului, romanii uita amanuntele...
Deci esti pe lista de inscrisi, ramane doar sa tii legatura cu Samiza pt tarif.

Offline monikg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Multumesc. .
Chiar am o problema cu meniul vegan, cel putin in tara si imi iau masuri de precautie.  :)
Tin legatura cu Samisa si abia astept excursia.

Toate bune.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Nu ai pentru ce monikg, eu imi cer scuze ca nu ti-am raspuns la timp, dar sunt ...rapus si depasit de volumul de Email-uri, intrebari si probleme  care m-au asteptat la sosirea din Germania. Cu meniul vegan stiu ca este o mare problema, in general bucataria noastra traditionala exclude aceasta optiune si atunci singurele rezolvari raman improvizatiile de moment si bunavointa si intelegerea bucatarului. Altfel,,,,
Eu la Sibiel am experienta multor grupuri si pot sa-ti spun ca deja s-a ajuns la un procent de 5% de consumatori vegani si ovolactovegetarieni. Saptamanile acestea am avut insa 3 grupuri cu raport 40% meniu normal / 60$ vegan + ovovegan. Se schimba lumea si este tot mai atenta la ce mananca. Din pacate eu nu ma vad renuntand la slaninuta si carnati, asa ca o sa fiu la greutatea mea un factor de dezechilibru pt cei care mananca sanatos...

luciamanta

  • Vizitator
Cred ca excursia aceasta ar necesita mai multe zile... sunt multe de văzut in Sighisoara.

luciamanta

  • Vizitator
   Sighisoara este printre putinele orase-cetate locuite din Europa si singurul conservat in cea mai mare parte, dar si locuit din Romania. Datorita arhitecturii sale remarcabile, a pozitiei dominante si a ambiantei geografice, orasul a fost supranumit inca de la sfarsitul secolului al XIX-lea "Perla Transilvaniei". Planul orasului-cetate este caracteristic oraselor germane intemeiate in evul mediu tarziu.

luciamanta

  • Vizitator
   Principalul punct de atractie turistica al Sighisoarei este cetatea medievala, cu turnuri, bastioane, biserici si case de locuit bine pastrate pâna în zilele noastre: Turnul cu Ceas este principalul punct de intrare în cetate - o imagine simbol a Sighisoarei, adapostind în prezent Muzeul de Istorie al orasului; Turnul Cositorarilor; Turnul Macelarilor; Turnul Cizmarilor; Turnul Croitorilor; Turnul Cojocarilor; Turnul Fierarilor; Turnul Frânghierilor; Turnul Tabacarilor; Biserica Manastirii, Biserica din Deal; Casa Venetiana; Casa cu Cerb; Casa de pe Stânca; Casa cu Sindrila (Eweret); Casa Vlad Dracul etc.
   Cetatea Sighisoara a primit de-a lungul timpului apelative ca: "Perla Transilvaniei", "margaritar al Transilvaniei", "Nürnberg transilvanean". Sighisoara ni se înfatiseaza ca un veritabil oras-muzeu, oferind vizitatorului modern sansa rara de a realiza o întoarcere în timp, în atmosfera medievala de acum câteva sute de ani.

luciamanta

  • Vizitator
Cetatea medievala

luciamanta

  • Vizitator