Autor Subiect: Revelion 2012  (Citit de 67124 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tatiana

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #15 : Luni, 31 Octombrie 2011, 18:04 »
Draga Gigi,
In primul rand felicitari pentru alegerea facutal desi nu am fost niciodata la Sovata -a auzit decat lucruri bune despre zo na aceea.
In ceea ce priveste organizarea si inscrierea sunt un pic  dezamagita privind hotararea pe care  ai luat-o de a nu mai posta pe foru lista participantilor inteleg ca optiunea initiala si-au manifestat-o 100 de persoane si ca locatia nu are decat 30 de locuri...inteleg ca trebuie sa le dai intaietate celor care s-au in scris desi sunt convinsa ca totul a fost extrem de formal -ai fi putut primi 300 de optiuni(sunt convinsa ca exista amatori, care ca si  mine care nu s-au inscris neavand clar la acel moment posi bilitatea participarii si nedorind sa te incurce in vreun fel). Eu votez pentru aceeasi transparenta de care ai dat dovada plus   mai multa seriozitate din partea partcipantilor si ti-as sugera :1. sa comunici un termen limita pentru plata avansului si 2. sa postezi lista cu cei care deja au platit avansul...In acest fel cred ca ar fi loc pentru cei care vor si pot la acest moment sa ia decizia, in cunostiinta de cauza fiind, sa participe la aceasta actiune, dar mai ales acest forum s-ar imbogati din  nou de entuziasmul si bucuria colegilor nostri participanti sau nu la eveniment. Sper ca nu mi-o iei in  nume de rau. Sunt convinsa ca totul o sa iasa f bine in  final. :)
Pupici tuturor.

varsator38

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #16 : Luni, 31 Octombrie 2011, 20:51 »
incantata de zona care ai ales-o Gigi,iar referitor la inscrieri,platirea avansului,stabilirea detaliilor,sincer si eu sunt putin derutata...daca 100 de persoane si-au anuntat intentia de a participa,banuiesc ca multi vor ramane "pe afara"si vom fi  :(



 Eu votez pentru aceeasi transparenta de care ai dat dovada plus   mai multa seriozitate din partea partcipantilor si ti-as sugera :1. sa comunici un termen limita pentru plata avansului si 2. sa postezi lista cu cei care deja au platit avansul...In acest fel cred ca ar fi loc pentru cei care vor si pot la acest moment sa ia decizia, in cunostiinta de cauza fiind, sa participe la aceasta actiune, dar mai ales acest forum s-ar imbogati din  nou de entuziasmul si bucuria colegilor nostri participanti sau nu la eveniment.


sunt perfect de acord cu Tatiana...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion 2012
« Răspuns #17 : Luni, 31 Octombrie 2011, 23:22 »
Sa ne intelegem ce este cu cei 100. Am lansat un chestionar la care au raspuns multi dintre membri SC. Una dintre intrebari viza ca si informatie generala, dar de care aveam nevoie ca jalon, perioadele pe care le prefera pt actiuni, insiruirea continand si Revelionul. 104 dintre membri SC au raspuns la aceasta intrebare indicand si Revelionul printre perioadele preferate. Deci nu a fost o manifestare ferma sau clara de participare.

Apoi, referitor la numarul de locuri pe care il are locatia, deci disponibile pentru cei care doresc sa participe: am lansat un newsletter cu rugamintea ca cei care intentioneaza sa participe la Revelionul Singles Camp sa-mi comunice cat mai rapid optiunea lor, pt a putea evalua si dimensiona corect necesarul de locuri. Au raspuns doar 12 persoane, care mi-au comunicat ca vor sa participe. Am considerat ca si in lipsa unor informatii despre locatie si tarif, daca erau intentii ferme de participare, as fi primit ceva,  cu comunicarea si cu notarea unei rezerve. Aproximarea a 30 - 50 de posibili doritori este deci a mea, nu vine ca urmare a comunicarii intentiei de participare. Si vazand interesul scazut nu ma puteam hazarda la a cauta sau a prerezerva o locatie mai mare. Sper ca imi dati dreptate, pt ca rationamentul este corect.

Cei care mi-ati transmis intentiile voastre, cei care ati scris aici, comunicandu-mi practic ca doriti sa participati, cei care mi-au dat ieri telefon, cu siguranta ca veti avea loc pt revelion.

Partea cu colectarea avansului nu va dura decat 7-8 zile. Acela este termenul maxim in care cred ca se vor incadra sa achite toti aceia care doresc sa participe. La randul nostru, pt a fi siguri de rezervare trebuie sa achitam in maxim 10 zile avansul colectiv. Pentru a nu mai aparea confuzii, singura lista valabila si pe care am sa o comunic pe forum, este aceea din agentie. Aceea este cea ferma si sigura, altele ar fi doar la nivel de intentie sau posibilitate. Listele pe forum sunt bune pt evenmente de perspectiva, unde actiunea se va desfasura peste ceva timp, acolo unde nu exista o asemenea presiune a avansului. Nu in cazul acesta in care va spuneam, este nevoie de cat mai multa exactitate. Samiza imi va comunica confirmarea bancii de incasare a avansului fiecaruia ai evident ca am sa va tin la curent cu numarul de locuri ramase disponibile.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion 2012
« Răspuns #18 : Luni, 31 Octombrie 2011, 23:38 »
Mimi, acum am citit in urma o postare a ta, care continea o intrebare. Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns, o fac insa acum:
Sosirea are sa fie pe data de 30, intram cu cina. Iesirea are sa fie pe data de 2, iesire cu dejun.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion 2012
« Răspuns #19 : Marți, 01 Noiembrie 2011, 08:40 »
Locatia aleasa este Hotelul Edelweiss din Sovata. Link-ul catre pagina de internet a acestui hotel:
 http://www.hoteledelweiss.ro/rooms.php?lang=ro
Check in: 30.12.2011 (vineri)
Check out 02.01.2012
Pachetul de Revelion cuprinde urmatoarele servicii
cazare cu mic dejun in camera dubla twin: 3 nopti
cina tip grup in data de 30.12
BBQ cu specialitati din zona la pranzul din 31.12
masa festiva de Revelion
brunch in data de 01.01
cina traditionala maghiara - se servesc specialitati ale bucatariei secuiesti
pranz pe data de 02.02
Mesele includ apa, tuica si vin din partea casei. De revelion coctail de intrare, vin la butelie, tuica, vinul casei, sampanie
Tarif: 750 RON
In acest tarif nu este inclus entertainment-ul, pe care hotelul inca nu l-a putut tarifa, nedepinzand direct de el.
Ce am solicitat ca si entertainment:
- DJ noaptea de Revelion, incepand cu ora 21.00 si pana dimineata la ora 5.00
- DJ in seara de 01 de la ora 21.00 pana la ora 2.00
- muzica live traditional maghiara pt seara de 01.01, de la ora 19.00 - 21.30
Apreciez undeva la 50 RON/persoana toate acestea, cam asa imi spunea si gazda noastra de Revelion.
Ce se poate face in zona:
- schia pe partiile de la Sovata si Bucin
- SPA la Hotel Danubius sau Alunis (sunt ambele foarte aproape de noi)
- excursie cu sania pana la Ilies - cu tuica fiarta si vin
- vizitarea salinei Praid, cu degustare de vinuri la crama de acolo
Este posibil ca unii sa decida sa ramana peste pachetul de revelion, am intrebat la hotel, nu este nici o problema.
Am sa urc cu ajutorul cuiva mai priceput sa urc pozele facute duminica zonei si locatiei.
Pana acum si-au exprimat intentia de participare Email sau telefonic in jur de 15 membri SC. Au sa fie contactati asa cum am promis si cum este firesc de altfel, primii. Functie de raspunsurile lor o sa va pot comunica exact cate locuri mai raman disponibile. Aceste locuri se ocupa, incepand de azi, in ordinea anuntarii si achitarii avansului. Va spuneam acesta este de 300 RON si se plateste in contul agentiei Bon Vojage. Pe Samiza o puteti contacta Email pe samiza@bonvoyagesibiu.ro
Nu exista un termen in care sa se achite aceste avansuri, dupa cum va spuneam, locurile au sa se ocupe in ordinea achitarii. Apreciez si de fapt este si necesar ca si plata avansului sa se faca in 6-7 zile, astfel incat sa putem achita si noi la randul nostru la locatie, pt a fi siguri de rezervarea intregii locatii.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion 2012
« Răspuns #20 : Marți, 01 Noiembrie 2011, 11:15 »
Am transmis si newsletter-ul, urmeaza ca in 3 - 4 ore soft-ul de Email bulk sa-l expedieze la toate adresele din baza de date Singles Camp.

julia

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #21 : Marți, 01 Noiembrie 2011, 14:35 »


 

 

 

 





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion 2012
« Răspuns #22 : Marți, 01 Noiembrie 2011, 16:32 »
Drumul meu spre Sovata trece prin Dumbraveni. Nu m-am putut abtine sa nu cobor si sa admir din apropiere Biserica Armeneasca. Este un monument cu adevarat impresionant. Am sa citesc cate ceva despre populatia armeneasca din zona aceea. Stiam ca in Sibiu a existat o comunitate puternica, dar n-am stiut de Dumbraveni.
Pe youtube am gasit un filmulet despre aceasta constructie.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/MlEAvxvA6W8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Revelion 2012
« Răspuns #23 : Miercuri, 02 Noiembrie 2011, 18:48 »
Pentru schiori:
pirtia Alunis arata bine,are 1200 metri ,dificultate medie,telescaun,la 7 km de statiune,sa speram ca este si zapada.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #24 : Miercuri, 02 Noiembrie 2011, 21:20 »
Pe youtube am gasit un filmulet despre aceasta constructie.

Eu am fost curioasa sa aflu de ce n-are un turn. Am gasit pe un blog: in 1927 i-a fost smuls de o furtuna, impreuna cu cea mai mare parte din acoperis. Pacat ca nu a fost refacut…

Armenii trăiesc în Dumbrăveni de la mijlocul secolului XVII - au fost colonizati in baza unui privilegiu dat de Mihai Apafi I. Din 1733 armenii obţin statutul de privilegiat, iar în 1786 Dumbrăveni devine oraş regal liber. Localitatea administrată de coloniştii armeni, avea drept de judecată, drepturi autonome, îşi puteau alege preoţii, primarii, aveau drept de târguri săptămânale şi de trei târguri de ţară. Au construit pod peste Târnavă şi au încasat vamă. Prima biserică a fost construită în 1725, iar cu jumătate de secol mai târziu catedrala actuală. Deasupra intrarii se afla inscriptia: "Lui Dumnezeu si protectoarei sale Elisabeta a construit ginta armeana."
Biserica se afla in piata principala a orasului si este monument istoric. E construita in stil baroc pur din piatra de granit si din caramida. Lucrarile au fost conduse de maestrii constructori Chindea Francisc si Ibeslach Anton. Piatra de temelie a fost pusa in iulie 1766. Constructia ei a durat aproape 17 ani, pina in 1783. Interiorul bisericii impreuna cu cele sapte altare, pictate in stil neoclasic italian, a fost finalizat abia in 1791. In urma cutremurului de pamint din 1916 au fost aduse multe stricaciuni in interior si crapaturi in zidarie. Reparatiile au fost finalizate abia in 1924.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion 2012
« Răspuns #25 : Joi, 03 Noiembrie 2011, 06:34 »
Stii ce este interesant Gabi? Sasii care au fost colonizati in Transilvania, secuii din Harghita si Covasna, au avut drepturi craiesti pentru ca aparau imperiul de pericolele ce veneau din est. Au fost scutiti de tot felul de taxe, in schimbul acestui favor construind fortificatii pe care le-au intretinut si au asigurat paza permanenta, in interiorul acestora. Nu stiu insa (inca nu am reusit sa citesc si sa ma documentez) ce puteau oferi armenii pt a a avea acest gen de privilegii. Spaga?

Mari_a

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #26 : Joi, 03 Noiembrie 2011, 11:08 »
Pai… asa ma gandesc!

Si uite cum te indeamna usor-usor sa citesti… Nici mama n-a reusit asta!  :)
Uite ce am gasit:

După înfrângerea revoltei lui Hâncu din Moldova, în anul 1671, armenii care au susţinut tabara potrivnica lui Duca Voda, au fost persecutaţi. O delegatie de armeni a trecut Carpaţii în Transilvania, la principele Mihai Apafi I (1661- 1690) cu rugamintea de a le permite să se aseze aici. După ce s-au stabilit condiţiile şi localităţile unde puteau să întemeieze noile cămine, cam 3000 de familii, în jur de 12000 – 15000 de persoane au sosit din Moldova în Transilvania în anul 1672. Primul oras unde s-au stabilit armenii a fost Bistriţa (1672). Conducătorii grupului erau primarul Daniel Todor si episcopul de Suceava dr. Minas Eudoxiensis Zilifdar- oghlu(1649-1687). Zilifdar = fiul militarului. Împrună cu episcopul au sosit şi un număr mare de preoţi şi diaconi armeni. Acest grup poartă denumirea de Coloana de Nord şi venea din Suceava. O alta coloana numita Coloana de Mijloc, se aşază în Gheorgheni(1688) şi în localităţile din apropiere. Ultimul val cu denumirea de Coloana Sudică, datorita faptului că proveneau din partea de sud a Moldovei s-au asezat în localităţile Frumoasa(1672) şi în Târgu-Secuiesc. După câţiva ani din cele trei coloane, familii de armeni s-au aşezat la Gherla (1688).
Multe familii au venit din Bistriţa, de unde au fost alungaţi de negustorii saşi şi maghiari cu pretextul epidemiei de ciumă.
Anul 1654 e primul atestat al armenilor în Dumbrăveni (Ebaşfalău). În anul 1686 are loc uniaţia cu biserica romano-catolica. Astfel ia fiinţa ritul armeano-catolic în Transilvania. Prima episcopie armeano-catolica se înfinţeaza la Bistriţa. Episcop este numit dr. Minas Eudoxiensis Zilifdar-oghlu. El este sfinţit episcop la Lemberg(Lvov) de catre arhiepiscopul armeano-catolic Vartan Hunanian. În anul 1672 moare în drum spre Bistriţa şi se pare că a fost înmormântat in cimitirul romano-catolic din Bistriţa-Bârgăului.
El va rămâne în istoria bisericii armeano-catolice ca primul episcop de Transilvania. Episcopia armeano-catolică din Bistriţa, este mutată la Gherla.

În anul 1720 la Dumbrăveni se stabileşte ordinul Mechitarist şi în 1791 este terminata biserica mechitarista din Dumbrăveni.
Parohiile armeano-catolice din România sunt:
Bucuresti-Parohia Sf. Cruce (1933) – azi romano-catolica
Cernauţi-(1775)- azi sală de concerte
Dumbrăveni, parohia Sf. Elisabeta a Ungariei (1708)
Gheorgheni- parohia Sf. Fecioara (1730)
Gherla- parohia Sf. Treime (1726)- azi cu rang de ordinariat
Frumoasa- parohia Sf. Treime (1769)
Armeni catolici existenţi in anul 2000 :
Ghela-189
Frumoasa-3
Gheorgheni-615
Dumbraveni-16
Totalul armenilor catolici din Transilvania în anul 2000 era de 823 de persoane.

Detalii si amanunte aici :
http://www.armeni.ro/ro/det/Armenopolis/

julia

  • Vizitator
Re: Revelion 2012
« Răspuns #27 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 17:56 »
Nu m-am putut abtine sa nu cobor si sa admir din apropiere Biserica Armeneasca.


Gigi sa stii ca nu e doar o biserica, e o catedrala. Imi amintesc cind am vizitat anul trecut Dumbraveni, ghidul ne-a spus ca este a doua catedrala armeneasca ca marime, prima fiind in Armenia. E intr-adevar impresionanta. Citeva imagini din interior aici:

http://s1222.photobucket.com/albums/dd493/elianna17elianna/Biserici%20Fortificate%20Sibiu%20dec%202010/#!cpZZ6QQtppZZ24

http://s1222.photobucket.com/albums/dd493/elianna17elianna/Biserici%20Fortificate%20Sibiu%20dec%202010/#!cpZZ7QQtppZZ24

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion 2012
« Răspuns #28 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 18:13 »
Superb! Dar mie imi parea parasita de-a dreptul. Nici nu banuiam asa ceva in interior.

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Revelion 2012
« Răspuns #29 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 18:34 »
Hmm, un loc interesant in care nu am fost. Si e atit de aproape de mine.... :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale