Autor Subiect: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011  (Citit de 44608 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #15 : Luni, 26 Septembrie 2011, 16:57 »
Inseamna ca daca o sa confirme si Tania, mai raman 2 locuri.

Offline DanaC

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 01 Octombrie 2011, 19:45 »
Si Tania ce-a spus? Mergem?

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 01 Octombrie 2011, 21:42 »
Si Tania ce-a spus? Mergem?

 ???  Ce? E posibil să nu?   :(
După ce m-am luptat la serviciu cu toate ?! (că de la mine în sus toate sunt mari șefe !)
Când știm sigur, admin (căruia a mea îi zice What-do-you-mean - no offence  :)  )

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #18 : Duminică, 02 Octombrie 2011, 08:16 »
Ahhh nu, ati inteles gresit, ma refeream doar la participarea Taniei. Urma sa confirme daca vine, este 90% dar astepta inca ceva la servici pt confirmarea finala. Ar fi a opta inscrisa, deci toate locurile sunt ocupate. Postarea mea era usor interogativa,  nu stiiiam ce sa anunt, daca mai este un loc liber sau nu. Oricum cu sau fara acel loc ocupat se pleaca, nu are nici o legatura.

Excursia se va tine asa cum a fost anuntat, nu este nici cea mai mica modificare. Insa nu am inca toate detaliile, de aceea nu am scris asa cum obisnuiesc, tot ce tine de plecare, drum, program, necesar etc.
Samiza a fost incepand de vineri la targul de turism, avea acolo o intalnire chiar cu hotelierul de la Hajduszoboszlo si a incercat sa ne negocieze ceva servicii in plus. O asteptam sa vina si ea sa-mi spuna mai multe amanunte, pe care sa vi le transmit.

Marti sau miercuri am sa postez detaliile de excursie.

Offline DanaC

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #19 : Duminică, 02 Octombrie 2011, 09:44 »
Perfect, abia astept. A fost ieri al stiri un reportaj despre Spa si despre localitate, asa ceva laudativ/invidios, care mi-a trezit si mai tare interesul. Sa auzim de bine atunci cand vine Samiza.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #20 : Luni, 03 Octombrie 2011, 16:09 »
Cum orice om prevăzător are-n casă un tractor, citind pe aici http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,585.0.html  , azi mi-am făcut asigurare medicală...  Poate mă apucă vreo greaţă de la gulaş...  :D
Ori leşin după vreun Atila cu mustăţi răsucite...
Mâine mi-o aduce: cam 13 lei.

Offline DanaC

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #21 : Luni, 03 Octombrie 2011, 18:32 »
Si noi, si noi.
Cum pleci din Bucuresti Mari_a?

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #22 : Luni, 03 Octombrie 2011, 21:03 »
Eu merg și la Sibiel. Nu mai revin în București, pentru că ar fi timpul prea scurt și mi-ar fi mai greu tot pe drumuri.

Offline DanaC

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #23 : Marți, 04 Octombrie 2011, 19:12 »
E, bravo asa o "punte" reusita intre stransul recoltei si relaxarea la spa.
Ne vedem atunci la Sibiel.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #24 : Marți, 04 Octombrie 2011, 22:42 »
N-am reusit inca sa strang toate datele si sa le pun la un loc pt a da toate detaliile. Maine insa cu siguranta o voi face. Echipa este completa, a confirmat si Tania. Pregatiti-va oricum de plecare cu noaptea in cap din Sibiu, pt ca vreau ca de obicei sa castigam ore de plimbare si de vizita in Budapesta. Inca nu stiu prognoza pt saptamana viitoare, functie de aceasta o s fac programul din capitala Ungariei. Daca ploua va trebui sa ne multumim cu croaziera pe Dunare si cu muzeele, daca insa nu va ploua, ceea ce sper din toata inima o sa avem un program full. Castelul Buda, Monumentul Eroilor cu Parcul Central, Piata Vigado cu Vatci Utca, Sinagoga samd. Sa va pregatiti picioarele pt ca avem ceva de mers....Dar merita, Budapesta este un oras frumos si plin de farmec, cel putin zona centrala, dintre Podul Elisabeta si Podul cu Lanturi.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #25 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 11:54 »
Gata, am totul pregatit. Samiza mi-a comunicat ca tocmai proceseaza partea de rezervare, in mod normal nimic nu mai se poate schimba, in ceea ce priveste partea cu hotelurile alese.

In primul rand despre plecare:
Se va face in 12 octombrie ora 2.45 noaptea din Sibiu Mac Donalds soseaua Alba Iulia, statia Petrom. Pt cei cazati in Sibiel ora de plecare va fi 3.15 din Sibiel de la Pensiunea Sibiel. Avem cca 540 km, timp estimat de mers cu masina 7 ore si jumatate, cu pauze, cca 9 ore si un sfert. La hotel vom ajunge in jur de ora 13.00.
Pt drum este bine sa aveti pregatite: sandviciuri si apa, pt ca nu vom face oprire pe drum, la restaurant, pt masa. Pachete pregatite pt pauze demasa si cafea, in timpul opririlor.

Bagaj tip troliu, este usor de manevrat si de transportat in camera hotelului. Nu uitati de:
- documente de identificare: buletin sau pasaport
- asigurare medicala (daca nu aveti deja facuta v-o poate intocmi Samiza, doar sa o anuntati din vreme)
- telefon mobil cu rooming in care sa aveti salvate numerele noastre: 0040745106501 Gigi si 0040745106526 Samiza.
- medicamentele de care in mod curent va folositi sau aveti nevoie. Daca stiti ca aveti rau pe masina, luati medicamente contra acestei stari
- o geanta usoara in care sa va incapa tot de ce aveti nevoie la SPA-ul din afara hotelului
- pantofi usori si comozi pt plimbare
- costumatie lejera sau sport, potrivita pt plimbare
- ceva mai gros de seara, o sa iesim in parcul statiunii si temperaturile vad ca o iau in jos
- aparat de fotografiat
- costum de baie
- halat de baie
- pantofi de baie

Program

Budapesta:
12.10 - Check in cca ora 14.00. Vizitare zona Parc central, Monumentul Eroilor, Castelul Vajadahunjad, apoi vizitarea zonei medievale “Castelul Buda”. Plimbare zona Piata Vigado, artera comerciala Vaci Utca.
13..10 - Croaziera pe Dunare sau vizita Muzeul de Istorie Nationala Maghiara sau cel de Arta. In jur de ora 11.00 plecare spre Hajduszoboszlo.

Program Hajdúszoboszló
Hotelul in care o sa stam este Korona, am optat pana la urma pt el, pt facilitatile extra pe care le-a oferit si pt ca este plasat ultacentral la doar 3 minute de Baza de Tratament centrala si de Aqua Palace.
O sa avem acolo: micul dejun, cina si acces la baza lor spa. Nu stiu insa cat o sa ajungem acolo pt ca am primit:
- acces o zi la Aqua Palace http://www.aquapalace.ro/- alegem una dintre zile, probabil 14.10
- acces o zi la Baza Centrala de Tratament - o sa mergem in acealalta zi ramasa libera, probabil 15.10
- un masaj gratuit
Ne mai raman practic doar 2 sferturi de zi: cea din 13.10, de cand ajungem - apeciez ora 15.00 (de la Budapesta la Hajduszoboszlo facem cam 3 ore - 246 km) si cea din 16.10 inainte de plecare. Putem atunci sa folosim baza hotelului, sau altceva, este optiunea fiecaruia. E bine insa sa fim de acord si daca suntem un grup de 8 persoane, sa ramanem impreuna.
Intr-una dintre dupaamieze o sa dam o fuga pana la Debrecen, este un oras dragut, cu un centru medieval aranjat si ingrijit.

Transportul se va face cu un microbuz de 8 locuri, eu am sa va fiu sofer si ghid in Budapesta

Traseul pe care o sa mergem:
Sibiu - Arad - Nadlag -  Budapesta -  Hajduszoboszlo -  Debrecen -  Hajduszoboszlo -  Bors -  Oradea -  Cluj -  Alba Iulia -  Sibiu

Necesar financiar
In Budapesta o sa aveti nevoie de banuti la funicular (dus si intors cca 9 EUR) eventual croaziera (cca 14 EUR), eventual intrari muzee (intre 5 - 10 EUR). Seara o sa mergem undeva sa mancam, o masa este undeva pe la 12 EUR. O masa in 13.10 undeva la un local, ceva usor pentru ca avem cina la hotel. Cam 10 EUR.
La Hajdu am scutit practic cheltuielile la minim pt ca un bilet de intrare la Aqua costa 2800 forinti, adica vreo 10 EUR Dincolo la Baza (Strandul termal) biletul ar fi fost 5 EUR, dar il avem si pe acela inclus. Avand 2 mese asigurate pe zi, nu stiu cine mai are nevoie de una intermediara, dar in cazul in care este mai mult de 5-6 EUR nu costa ceva usor la autoservirea din centru, unde se mananca ieftin si bine. O sa mai iesim intr-o seara la Csarda, dupa masa, ne va mai costa probabil 10 - 15 EUR. Excursia la Debrecen si strada Vatci Utca, artera comerciala pot fi "surse" de cheltuiala pe care ar trebui sa o luati in calcul....

Schmbul valutar este:
1 EUR = 299 forinti (HUN)
O sa schimbam i Budapesta la Exchange Office, este unul in drumul nostru spre Monumentul Eroilor pe Bulevardul Andrassi. Fiecare cat considera ca va cheltui, functie si de ce repere v-am dat. La Hajduszoboszlo exista 2 case in centru, cursul este destul de bun, deci nu trebuie schimbat tot la Budapesta.

Daca mai aveti ceva sa ma intrebati eu sunt azi toata ziua la calculator, insa maine sunt plecat la Sibiel sa pregatesc acolo totul pt Sarbatoarea Recoltei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #26 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 11:58 »
Ah, da si nu uitati de buna dispozitie!

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #27 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 12:28 »
- Halat de baie - nu stiu unde sa-l mai inghesui, ca deja am impachetat toata casa... Cred ca o sa ma inghesui pe mine intr-un prosop mare. Doar daca nu-i musai!
- Dar pantofi de baie? E vorba de papuci/slapi, ori e vreo regula pe-acolo, vreo obligatie sa nu poti intra decat cu pantofi de baie din aia speciali, din plastic/silicon (cu care sa nu aluneci), de folosesc inotatorii ? Ca sa stiu sa fug sa-mi iau, ca eu nu mai am la dispozitie decat ziua de azi si maine doar un pic (ca maine ma duc cu un forumist la SlutWalk, sa ne pre/prea-binedispunem pentru Sibiel  ;D)

Pentru binedispozitiunea necesara si obligatorie la Hajdu, o sa-mi cumpar chiar azi un troler mare:) Eventual un set din ala de 3 si le leg ca pe un trenulet!  :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #28 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 12:36 »
-.....
 E vorba de papuci/slapi, ori e vreo regula pe-acolo, vreo obligatie sa nu poti intra decat cu pantofi de baie din aia speciali, din plastic/silicon (cu care sa nu aluneci), de folosesc inotatorii ?
......


ii obligatoriu labe de inot pentru profesionisti   ;D  ;D  ;D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #29 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 12:41 »
Mai, n-aveti destule emoticoane p-aici! Nu-si poate exprima lumea sentimentele! D-alea de rad de se tavalesc pe jos n-aveti??????   ;D   ;D   ;D
Auzi la ea: labe! Da' daca suntem mai amatori, asa, ce ne facem?