Autor Subiect: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011  (Citit de 44613 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #30 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 12:45 »
pentru amatori - colace ... de salvare  ;D ;D       

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #31 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 13:10 »
 ???   colace/ci pentru morti.
(Mort sa fie, dar cu ea vie. Inteligenta, adica!)

almi, pliz, mop p-aici!  ;D

Offline everyoung

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 68
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #32 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 13:16 »
Lasa, draga, mopul! Ca n-ai zis nimic licentios! Sa ne fie rusine daca ne-am gandit  la ce te-ai gandit tu!... La inteligenta adica!

Offline DanaC

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #33 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 13:38 »
Arata excelent totul, suntem cu bagajul facut. Te mai deranjez doar cu o intrebare. Cum foarte probabil noi vom veni din Bucuresti cu autocarul si tot asa ne vom si intoarce, te rog sa imi spui din Sibiu cum ajungem cel mai usor la Sibiel. Am vorbit cu Samiza si a spus ca ne rezerva o camera. Te rog sa imi spui si o ora potrivita de venire pe 11 sa nu va deranjam in plus.
Firma Dacos pentru care optez are sosiri la 12.30, 17.30 si 19.13.
Ma rog o intrebare, doua. ..

dian

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #34 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 15:06 »
Gigi, dupa Csarda , sa nu-ti uiti diadema si margelele.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #35 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 15:09 »
asa o "punte" reusita

Da, n-am mai facut de mult o nebunie d-asta! (Toate la timpul lor  ;D ) Dar vine iarna si, afara de Revelion, cine stie cand mai plec de-acasa?! La primavara!
Arata intr-adevar excelent totul. O singura nemultumire am (afara de aia cu papucii de mers pe apa!  ;D ) : sunt numai patru nopti! Pai la romantismul din mine, medicul mi-a recomandat minim 18 zile la bai!

dian, ce margele? Ce diadema? Incoronam pe cineva? (Io as vrea sa detronam!  ;D ) Si aici e cu travesteala? Ca eu nu stiu nimic!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #36 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 16:04 »
Raspund pe rand:
- evident ca ma refeream la slapi Mari_a, m-am exprimat eu mai licentios, asa sa nu par din provincie, ca noi le zicem pe aici papuci...
- DanaC cea mai potrivita ora ar fi 17.30, dupa aceea trag si eu pe dreapta, ma asteapta ceva ore de condus si ce mai ramane de mers pe jos....La ora aceea o sa pot fi in gara sau autogara sa va duc la Sibiel.

dian

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #37 : Miercuri, 05 Octombrie 2011, 23:40 »


dian, ce margele? Ce diadema?
   Este tinuta de seara la Hajdu.... pentru conducatorii de grup, iti povesteste Gigi.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #38 : Joi, 06 Octombrie 2011, 00:28 »
Auzi la ea: labe! Da' daca suntem mai amatori, asa, ce ne facem?

Amatorii folosesc labele cu care au fost dotati din nascare  :D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #39 : Joi, 06 Octombrie 2011, 11:56 »
Treaba ta, nu ne bagam dar, ca sa ma exprim in limbaj academic: nashjpa!  ;D
Era unu' Meat Loaf care canta I'd Do Anything For Love / But I Won't Do That    :P


Slapi mi-am pus, costum de baie cu crinolina este, margele este, diadema pus, bagheta magica avem, ce mai!  I'm a fairy princess  ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #40 : Joi, 06 Octombrie 2011, 12:41 »
Margele gaseam si acolo, intr-un loc cu totul neobisnuit pt a cumpara asa ceva. Intr-un.....bar. Dupa ce am dansat si am asistat (fara bani) la un spectacolo de streaptease adhoc, lui Guntz i s-a parut ca mi s-ar potrivi niste margele si o cordeluta care sa-mi tina pletele. Si a venit foarte promt serviciul unui client al barului care a a parut imediat cu o panoplie de gablonturi. Si asa deasupra biroului meu trona pana deunazi o minune de colier de margele si o diadema. Diadema a ramas, dar pretiosul colier zace cred intr-un sertar, asta drept pedeapsa ca mi-a patat de revelion camasa alba, devenita acum Vadim style, cu gulerul colorat.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #41 : Vineri, 07 Octombrie 2011, 07:44 »
A aparut prognoza pentru ziua de miercuri, prima noastra zi de excursie. Dupa un marti ceva mai cald, cu temperaturi pana la 20 de grade si un pic innoprat, urmeaza miercuri cu temperaturi mai coborate, cca 13 grade la amaiaza, dar important, fara ploaie.
Daca temperaturile se vor pastra in acest registru 12 - 18 grade, nu este rau de loc, singura teama mai ramane pt mine sa nu ploua.
Am pregatit cateva alternative de rute, cam pt fiecare varianta. Doar daca ploua a nebunie, atunci programul pt o jumatate de zi va fi serios afectat, pt ca ne raman doar zonele acoperite pt vizitare.
In varianta cu temperatura de 13 grade, traseul pe care vi-l propun in Budapesta, este unul full, asta  pt miercuri dupaamiaza. Incepem cu zona Parcul Central (Orasenesc), Monumentul Eroilor, Castelul Huniazilor, pana unde o sa ne deplasam cu microbuzul, urmand sa parcurgem si cel mai frumos bulevard budapestan, Andrassy. O sa revenim la hotel, lasam microbuzul, luam metroul si o sa ajungem pana vis a vis de Parlament. De acolo, pe un traseu nou mie (intotdeauna am mers in Castle District trecand Podul cu lanturi si luand apoi funicularul pana sus) o sa traversam practic tot districtul. Trecem prin fata Parlamentului, a Bisericii Evanghelice, a Bastionului Pescarilor, apoi Biserica Matei Corvinu si cel mai important, Castelul Buda. De acolo vom cobori cu funicularul pana la Podul cu lanturi, il traversam pana in Piata Vigado. De acolo imediat se face Vatci Utca, strada cu magazine. N-ar fi foarte de[parte si Sinagoga, dar depinde cat de obositi suntem. Traseul asta pe care vi-l propun de la Parlament in Vigado, l-am calculat undeva la 3,5 km. Nu este nici lung, dar nici foarte scurt, avand in vedere ca venim dupa o noapte de calatorie cu masina si un prin parcul Budapestei. Insa sunt foarte multe motive pt a-l parcurge. Ofera panormae extraordinare, se parcurg cateva din cele mai importante obiective din Budapesta si de asemenea se poate scuti si croaziera, care desi superba si foarte placuta, costa ceva banuti.
Retineti va rog sa va luati si o caciulita, traversarea Podului cu lanturi si a zonei de langa Dunare se face printr-un curent rece foarte puternic, asa ca e absolut necesar sa aveti cu voi acest accesoriu.
Pt a doua zi daca scoatem croaziera, depinzand de vreme, am in program doua obiective: sa mergem cu microbuzul pe Insula Margareta (sper sa ma descurc, am vizitat-o doar coborat de pe vas) si sa urcam apoi pana pe cel mai inalt punct al Budapestei, Dealul Gellert. Amandoua obiective sunt oarecum in drum spre Hajduszoboszlo, asa ca am face check in-ul de la hotel, cu bagaje cu tot si n-am mai fi nevoieti sa ne intoarcem in centru. Am uitat sa va scriu, hotelul este acelasi ca si in ultimele 3 actiuni la Budapesta: Thomas Centrum.
In felul acesta am acoperi o parte importanta a obiectivelor din Budapesta si asta foarte concentrat in nici macar o zi intreaga. Ar mai fi fost Labirintul (dar care am inteles ca s-a inchis de vreo 2-3 luni - nu am inteles exact motivele), Sinagoga (dar poate - poate o sa vedem), Muzeele - dar pentru asta trebuie timp, la fel ca si pt zoo.

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #42 : Vineri, 07 Octombrie 2011, 17:50 »
Drum bun,timp bun si distractie placuta!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #43 : Marți, 11 Octombrie 2011, 17:09 »
Gata, a venit si ziua plecarii in Ungaria! Grupul se aduna incet - incet si la noapte o luam din loc, cu prima destinatie: Budapesta!
Pe curand!

julia

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #44 : Marți, 11 Octombrie 2011, 19:23 »
pai atunci drum bun, cale batuta, multe termale si ... sa faceti excat ce io n-as face: baie!!