Autor Subiect: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012  (Citit de 15200 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie

Tarif:     240 Euro/ persoana - cazare in camera DBL
Plecare: 7 martie 2012
Sosire:   11 martie 2012
Cazare: 4 nopti din care:
     • una la Budapesta in Down Town (7/8 martie)
     • trei la Hajdúszoboszló (8/11 martie)
Servicii incluse:
     • cazare 4 nopti la hoteluri de 3*, mic dejun inclus
     • transport cu microbus 8 locuri, cu plecare si sosire in Sibiu
     • 3 cine la Hajdúszoboszló
     • spa gratuit la hotelul din Hajdúszoboszló sau bilete Aquapark
Program Budapesta:
     • 7 martie - Check in cca ora 14.00. Vizitare zona Parc central, Monumentul Eroilor, Castelul Anonimus, apoi plimbare incepand din fata Parlamentului pana la Castelul Buda. Pe ttraseu: Biserica Sf. Ana, Biserica Evanghelica, Bastionul Pescarilor, Catedrala Matei Corvinul. Traversare Podul cu lanturi, Piata Vigado, Vatci Utca.
     • 8 martie – Insula Margareta, Dealul Gellert. Citadella, Parcul statuilor, panorama Budapestei
Program Hajdúszoboszló
Hajdúszoboszló este o renumita si veche statiune balneara din Ungaria, datand de la inceputul mileniului II. Este o localitate modernizata, cu parcuri exceptionale, hoteluri si baze termale noi, si cu o calitate a cazarii si a serviciilor deosebita. Noi ajungem in luna martie acolo, cand uriasul strand intins pe 30 ha este inchis, dar avem posibilitatea de a ne bucura de una dintre cele mai moderne centre “aqua” din Europa. Aqua Palace este un complex acvatic acoperit. Se intinde pe 15.000 metri patrati, cu o suprafata a apei de 1.600 metri patrati si poate primi pana la 1.000 persoane, fiind cel mai mare din Europa. Complexul acvatic ofera urmatoarele servicii : strand tropical, pestera de gheata acvatica, strand - cinema, strand termal Pavai, strand Roman, strand "baie ca la mare".
Pe langa bai termale si entertainment, o sa facem si o excursie cu vizitare la Debrecen, al doilea oras ca marime al Ungariei, aflat la doar 24 km de statiune.

Este a III-a oara cand avem aceasta actiune. Link-ul catre ultima:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1136.0.html

Alte detalii: office@singlescamp.ro
Inscrierile se pot face pana la data de 7 februarie 2012 pe formularul pe care o sa-l gasiti deschizand urmatorul link: http://www.singlescamp.ro/tabere-singles-camp/incrieri-in-tabere/inscrieri-in-tabere
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #1 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 10:10 »
Lista participantilor la excursie:
oannak   Bucuresti
Mari_a   Bucuresti
cristina s   Pitesti
ada g   Bucuresti
indira a   Bucuresti
nelittt   arad
rocku    sibiu
gigi           sibiu

Plecarea se face la ora 3.00 (noaptea accentuez) din Sibiu.

Sunteti 5 participanti pe traseul Bucuresti - Pitesti - Sibiu. Incercati sa gasiti o varianta comuna de grupaj pana la Sibiu.

Am sa mai revin cu detalii despre excursie, cu 2 saptamani inainte de plecare.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #2 : Marți, 17 Ianuarie 2012, 12:01 »
Hotelul din Budapesta, in care o sa stam este Atrium Fashion****. Are o eleganta si un modernism aparte, fiind construit si decorat dupa ultima tendinta in domeniu. Este excelent pozitionat, in centrul Budapestei, pe directia Podului Elisabeta, foarte aproape de toate obiectivele turistice. Cateva fotografii si tot acolo informatii despre locatie.
http://www.atriumhotelbudapest.com/eng/fashion_hotel_gallery.html

La Hajduszoboszlo o sa fiim cazati si vom lua micul dejun si cina din nou la Hotel Korona***. Este o locatie foarte prietenoasa, la fel si Eva, gazda noastra, pe care cei care au participat la actiunea din toamna, au cunoscut-o.
Website-ul hotelului:
http://www.koronahotel.ro/

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #3 : Luni, 20 Februarie 2012, 15:34 »
In toamna la Budapesta si Hajdu....

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #4 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 18:04 »
Ne apropiem de ziua plecarii. Mai sunt doar cateva zile pana atunci. Am inteles ca Bucurestiul vine cu o zi inainte, astfel incat o sa putem pleca noaptea spre Budapesta. De obicei plecam in jur de ora 3.00. acum as dori sa o facem chiar mai repede, la ora 1.00.
Cand sositi in Sibiu sunati-ma pt ca o masina de la pensiune sa va duca pana la Sibiel. Daca sositi dupa ora 17.00, folositi numarul de telefon al administratorului, Marian Bucur: 0740 248.257. De la 16.00 vreau sa ma odihnesc pana la plecare si am sa fiu cu telefonul pe silent.
Rocku, ne intalnim la statia Petrom de la podul Cibin, cea cu Mc Donalds, la 12.45. In jur de 1.10 o sa fim la pensiune pt plecare. Am sa rog sa va lase un termos cu cafea, si cateva cesti, jos la receptie.
NeliTTT, o sa ne intalnim in Arad, te rog couminica-mi pe SMS adresa ta. Am sa o pun in GPS si te iau de acasa, e prea in noapte sa iesi sa ne astepti undeva in strada. Apreciez ca o sa ajungem acolo in jur de ora 5.00 - 5.30. Cu 50 km inainte de a ajunge, am sa te sun.

Sa nu uitati:
- buletinele si verificati sa nu fie expirate
- in agenda telefonului vostru: numarul meu de mobil cu prefixul tarii, pt a putea, in Ungaria, ca in caz de ceva sa ma puteti apela: 0040 745 106501
- card sau cash - EUR sau forinti - acolo putem schimba la unul dintre numeroasele centre de schimb valutar. Cursul este in acest moment: 1EUR = 288 Forinti
- pentru Budapesta - pt ca o sa facem o plimbare de vizitare a catorva obiective turistice, si vremea se anunta umeda - e bine sa aveti la voi haine nu foarte groase (afisez mai jos si prognoza) - dar impermeabile. Daca vremea este frumoasa joi dimineata mergem pe Insula Margareta si pana la Biserica Sf Stefan, daca nu ramanem doar cu vizitarea bisericii in program. Parcul de pe insula este foarte frumos, dar cand vremea este buna.
- pentru Hajduszoboszlo - hotelul la care o sa stam este la doi pasi de centrul SPA, totusi o sa mai circulam, o dupaamiaza la Debrecen, una prin orasel, deci e bine sa aveti la fel ceva sport, incaltaminte si haina impermeabila. Pt SPA: costum de baie, halat de baie, slapi, o gentuta cu care sa mergeti pana la SPA. Acolo exista niste dulapuri cu inchidere electrica, par sigure si fara nici un risc, totusi este bine sa nu va luati multi bani la voi.

Micul dejun si cina sunt copioase la hotel, asa ca nu va chinuiti sa va aduceti ceva de mancare cu voi, nu este nevoie. Ca si completare se mai poate lua ceva intre mese, exista mai multe optiuni, chiar si un  supermarket ieftin la doar cateva sute de metri de hotelul nostru. De acolo va puteti lua apa, sucuri,fructe sau ce mai doriti.

Vineri seara o sa mergem la Csarda, atunci este ziua cand de regula au formatie. O sa mutam cina la masa de pranz si o sa putem sta linistiti acolo, la o tuica si o paine de cuptor. Este un local tipic maghiar, nu necesita toalete sau alte chestii de tipul asta. Tinuta decenta, nu deosebita.

Vremea asa cum am spus are sa fie mai primavaratica, dar umeda.
De miercuri pana sambata intre +7 - + 9 grade ziua, iar noaptea intre -1 si +5 grade. Duminica, parca in ciuda ca plecam o sa fie 14 grade.
Eu speram sa vedem rodourile cu flori din parcul de langa SPA, se pare insa ca o sa fim bucurosi si cu cateva viorele si ghiocei. Consolarea este ca inauntru la SPA este cald si bine....Poate totusi avem noroc de vreme buna. Prognozele nu sunt intotdeauna si cele corecte.

O sa plecam din Hajdu duminica la amiaza, spre noapte o sa ajungem la Sibiel.

Nu uitati sa luati cu voi multa veselie, atata cat sa ne ajunga 5 zile!

Caroline

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #5 : Joi, 01 Martie 2012, 00:07 »
Gigi, ar fi posibil sa te gandesti pe viitor la organizari de genul asta (cu SPA) si mai aproape?
De exemplu, hotelul Germisara de la Geoagiu-Bai (jud. Hunedoara) a fost cumparat si refacut total acum vreo 4 ani... Tot ce-am vazut aici in poze este si acolo. In plus, pe langa apa termala, au si programe de SPA, masaj, sauna, tratamente medicale etc. Daca iei bilet full option ai acces la toate la un pret de aproximativ 500 lei / camera dubla / weekend (3 nopti). Cel putin asa era cand am fost eu acolo ultima data, in 2008, imediat dupa inaugurare. Pentru update: http://www.hotelgermisara.ro/
Incepand cu 1 Mai se deschide si strandul si discoteca, exista bazin olimpic (si un hotel unde vin olimpicii in cantonament), iar de vizitat ar fi si-acolo - castrul roman... si iesirile la padure ar fi frumoase, se poate merge pana departe pe trasee turistice relativ usoare. Cu masina, se poate ajunge si pe ocolite la Prislop sau in sate de margineni, uitate de lume... Ce zici?  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #6 : Joi, 01 Martie 2012, 08:46 »
Culmea este - telepatia bat-o vina, ca tocmai am primit pe agentie o oferta de colaborare de la Hotel Germisara. Stiu hotelul foarte bine, Geoagiu era pe vremuri statiunea mea preferata. Am stat si la Germisara si la Diana si la o tanti Budoiu, careia ii mai tin minte si acum numarul de telefon, era de acela scurt 1234 si m-am mai cazat si la cort, cu prietenii. Ce aventuri am avut acolo! Aveau atunci doua discoteci, la BTT si una la Pavilionul central si un bar, de unde nu-mi venea sa mai ies decat sa fac o baie. Era undeva in zona strandului, cred ca Turist se numea. Si gaseai acolo de toate, whisky, Dubonet, Martini. Intr-o vreme in care in Sibiu nu le mai vedeai decat in shop.

Dupa cate ati vazut eu vreau ca in primul rand sa vedem impreuna tara si apoi ce este afara. Si afara sunt foarte selectiv.

Pe drum spre Bratislava am retinut ca esti un foarte bun ghid pt Castelul Huniazilor si de atunci m-am gandit la ceva in zona, legat. Stat la Geoagiu si excursii in zona: Hunedoara, Deva si poate chiar pana la Hateg, sa va prezint Castelul de la Santamaria Orlea. Doar ca idee, pt ca din pacate, Castelul Cândestilor, a ajuns dupa retrocedare hotel si restaurant de o stea. A apartinut familiei Candea sau cum a fost maghiarizata si innobilata Kendeffy (cand a si trecut de la ortodoxie la catolicism). Castelul Cândestilor este mentionat documentar de la 1363, iar actuala constructie, în stil baroc, dateaza din 1782. Sunt tare mandru ca port numele unuia dintre primii si cei mai importanti cneji romani. Ca o paranteza, cneazul Cândea a ctitorit si Cetatea Colț care dateazǎ de la începutul sec. al XIV-lea. Cetatea se aflǎ pe teritoriul satului Suseni, Hunedoara, pe drumul județean DJ 686, la intrarea pe valea Râușorului și la 3 km distanțǎ de satul Râu de Mori. Cândea a trecut la religia catolică și și-a schimbat numele în Kendeffy.
Inedit si mai putin cunoscut este faptul ca datorită aspectului cetǎții și toponimiei locurilor, se presupune cǎ acesta ar fi sursa de inspirație a romanului "Castelul din Carpați" a lui Jules Verne.

Deci am in plan si aceasta excursie. Ramane sa vad doar cand o sa o pot organiza.

Caroline

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #7 : Joi, 01 Martie 2012, 20:13 »
La Cetatea Devei este (mai nou) telecabina, iar la Deva (si mai nou, de anul trecut) Aqualand inchis, si pentru iarna. Daca e vara, pune si lacul Cincis pe lista... eventual cu +/- o noapte de cazare acolo, privelistea e o splendoare.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #8 : Vineri, 02 Martie 2012, 08:24 »
Am sa ma gandesc la aceasta actiune si chiar daca nu am timp sau cum sa o coordonez eu, o sa o organizez, urmand ca cineva sa preia partea de ghidaj grup. Am citit ieri ca si bi_anca propunea zona aceasta, deci este foarte posibil sa fie interes incat sa se poata forma un grup.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 09:33 »
Cateva lucruri importante:
- am inteles ca Bucurestiul + Pitestiul - vor fi impreuna, toate 5 participante, in gara Sibiu la ora 15.00. Am sa va astept cu microbuzul in parcarea din fata. Ce va propun, pt a evita incarcarea si descarcarea de doua ori a bagajelor si urcarea lor in camera la Sibiel, este sa va pregatiti, anexa la bagajul mare, unul mic in care sa aveti pregatit ce aveti nevoie pt noaptea la Sibiel si pt drumul pana la Budapesta. Cel mare o sa-l lasati in microbuz, este in totala siguranta pt ca il tin in curte, iar cel mic il luati cu voi la Sibiel. Asa nu mai e nevoie sa le descarcam acolo, sa urcati bagajele, pt ca dimineata sa le coborati si sa le incarcam din nou. La 1.00 o cafea si apoi la drum.

- pt ca o sa fie prea de dimineata sa oprim la restaurantul la care o fac de obicei, inainte de Budapesta, cel mai potrivit este sa aveti cu voi sandviciuri, astfel incat pana spre seara, sa nu fie nevoie sa mergem la un local pt pranz. Stiu din experienta ca ora de restaurant se transforma in doua ore, apoi e greu cu reluarea traseului. Eu incerc intotdeauna sa arat cat mai multe si avem doar cateva ore la dispozitie, ar fi pacat sa pierdem timp intr-un local si sa ramana obiective nevizitate. In turul Budapestei este bine sa aveti 2-3 sandviciuri, o sa cumparam pe drum si niste apa, asa ca nu este nevoie sa facem opriri, decat poate la o cafea. Cum se poate rezolva cu sandviciurile? Simplu: oprim la Lidl in drum spre Sibiel, va luati ce doriti si considerati si la pensiune rog bucatarul sa va puna la dispozitie ce aveti nevoie pt a le face.

- daca drumul este asa cum sper eu, liber si fara ceata si gheata - o sa ajungem destul de repede la hotel. Apreciez eu cca 11.00, ora lor. Nu stiu daca o sa putem lua imediat camerele, check in-ul oficial este la ora 14.00. In caz ca nu, o sa lasam bagajele la luggage room si o sa plecam spre doua obiective apropiate: Piata Eroilor si Basilica Sf. Stefan. Apreciez ca pana la ora de check in o sa putem vedea ceea ce am propus si la intoarcere sa ne luam camerele. Un refresh scurt de maxim 45 minute si plecam, de aceasta data cu metroul, spre Castel. Traseul de vis a vis de Parlament - Biserica Evanghelica - Bastionul Pescarilor - Catedrala Matei Corvinul - Piata Sf Treime - Castel, dureaza in medie 2 ore si jumatate - 3 ore. De acolo coboram cu funicularul la Podul cu lanturi, il traversam pietonal si ajungem in Piata Vigado. O sa fie ora 18.00 - 18.30. Din acest moment sunt doua optiuni, cine doreste sa vada magazinele de pe Vaci Utca, ramane in zona, urmand sa vina dupa ce termina la hotel sau sa ramana cu mine, intram intr-un local pt cina si apoi mergem spre hotel.

- dimineata as dori sa va duc si pana pe Insula Margareta, o ora - o ora si jumatate, apoi sa plecam spre Hajdu, avem 230 km de facut si pt a nu pierde o zi de baie, e bine sa ajungem in jur de ora 13.00 acolo.

La Hajdu, putem merge impreuna in la SPA (ceea ce este de preferat - suntem intr-o actiune de socializare), la Debrecen (evident cine doreste sa vada si acest oras - nu trebuie platit extra pt aceasta excursie), prin statiune la o plimbare si la seara de Csarda propusa de mine. Dar daca sunt printre voi persoane care nu doresc sa participe la ceva, isi poate face propriul program. Suntem la relaxare si nu vreau sa incorsetez pe nimeni cu un program. Eu v-am dat un cadru verificat deja si la care lumea pana acum a participat cu placere. Asta nu inseamna ca ceva ce este valabil pt cineva este automat si pt restul. Deci repet puteti renunta, la oricare dintre programele pe care vi le-am propus eu. Doar sa stiu din timp, sa nu asteptam degeaba, cu totii in holurile hotelului, pe cineva care  este decis sa nu vina.

- Referitor la orele de intalnire, intotdeauna solicit punctualitate. Nu discutam de sferturi academice, ora de intalnire este cea pe care am s-o transmit intotdeauna inainte de a ne desparti. Am calatorit si am fost si eu in grupuri in care trecea o jumatate de ora - treisferturi de ora pana apareau doi-trei intarziati; si asteptau 30 de oameni dupa ei. Si culmea erau tot aceiasi. Consider ca este o dovada de respect fata de ceilalti sa vii la ora fixata si sa nu-i faci sa astepte pierzandu-si rabdarea. Daca cineva nu este la ora respectiva, consider ca nu doreste sa participe si in consecinta plecam spre locul propus. Nu sun si nu caut in camere pe cei intarziati. Suntem un grup mic, n-ar trebui sa apara nici o astfel de problema. Am tinut insa sa v-o transmit - chiar daca suna un pic cam transant si neprietenos, credeti-ma ca o fac nu pt mine - in fond eu pot astepta si o ora si doua, am vazut locurile acelea si nu mai sunt f.interesat - ci pentru cei care pot astepta. Am vazut de multe ori cum oamenii isi pierd rabdarea si se uita spre organizator ca si cand el poate face ceva sa-i aduca mai repede pe intarziati. De aceea masura plecarii la ora fixa, asa cum se face in turismul international (v-am povestit pe un topic cum cu ocazia Congresului de anul trecut de la Ljubljana - autocarul a plecat la doar 2 minute dupa ora anuntata, lasand intarziatii la hotel) - este o masura neplacuta pt cei intarziati (de regula 1-3 maxim - depinde de marimea grupului), dar binevenita pt cei multi adica pt cei care inteleg sa vina la timp.

Ultima prognoza meteo pt miercuri si joi la Budapesta:
- temperatura ziua: +6 - +8 grade
- temperatura noaptea: -3 grade (ceea ce inseamna ca seara va destul de rece)
- fara precipitatii - riscul este de doar 7%
Deci vestile sunt mult mai bune decat la ultima verificare de forecast.

Este ultima mea postare pana la plecare pe acest topic. Sper ca toti ajungeti sa cititi ce v-am scris in dimineata aceasta.

Drum bun pana la Sibiu si sa ne vedem cu bine!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #10 : Joi, 08 Martie 2012, 08:45 »
E dimineata devreme aici la Budapesta si pt ca nu am mai avut somn, am coborat la internet box. Pana coboara toti la micul dejun, va scriu cate ceva de pe aici.
 
Ieri a fost o zi plina, am plecat la 1.00 din Sibiu si la 9.30 eram deja cazati si plecati spre Parcul Central. Am parcurs zona Monumentul Eroilor, cu statuile lui Arpad si a celor 7 conducatori de triburi impreuna cu care a fondat in 896 statul maghiar. Coloana pe care este asazat Sf Arhanghel Gavril, simbolul catolicismului, domina Hosok Ter. Cele doua semicercuri au intre coloane statuile unor personalitati proeminente ale istoriei maghiarilor: Iancu de Hunedoara, Matei Corvinul, Carol de Anjou etc. Apoi ne-am plimbat prin primul parc public din lume, cel orasenesc din Budapesta. O multime de rate si de lebede se bucurau de apa termala din lacurile din parc, lume pe margine care le dadea de mancare. Am trecut pe langa Gradina Botanica si cea zoo, am intrat sa vizitam apoi Baile Sekeny (nu cred ca sa scrie chiar asa) - un complex impresionant prin arhitectura neo baroca. Am mai dat o raita prin curtea Castelului Vajdahunjad, o copie a celui de la Hunedoara si am savurat painile cu untura pregatite de NeliTTT. Hmmm si acum am parca gustul unturii proaspete cu boia...

Ne-am urcat in microbuz si am traversat Champs Elysee-ul budapestan, Bulevardul Andrassy, am traversat Oktogonul si am ajuns in fata Basilicii Sf Stefan. Nu am avut norocul sa gasim un loc de parcare pe o arie de cateva sute de metri asa ca am plecat spre Biserica Sf Ana. Am parcat in Corvinus Ter (Corbul lui Matei estela fel cu Hunjad - Hunedoara, omniprezente ca denumiri in Budapesta - semn al pretuirii fantastice pe care o au pt cei doi conducatori romani) si am luat-o agale spre Bastionul Pescarilor. Vremea se incalzise si cand am ajuns la Promenada, era placut, un soare de primvara isi facea cunoscuta puterea. Pacat ca nu am putut vzita Catedrala Matei Corvin, este in renovare, asa ca nu am putut-o admira decat pe exterior. In fata statuia lui Stefan cel Sfant, crestinatorul maghiarilor. Putin mai incolo Coloana Ciumei din Piata Sf Treimi, monument ridicat cu bucuria incetarii ciumei care a decimat o treime din Europa. De pe un colt al fostei primarii a orasului, vegheaza Athena Palace, protectoarea orasului. La Palatul Prezidential se schimba garda, mai inccolo, la superbul Palat Regal, Turul, pasarea mitica scruta orizontul cautand probabil ceva prin ...Pesta. Statuile lui Eugen de Savoya, salvatorul castelului si fantana lui Matei Corvin. Ne-am intors apoi la masina si am plecat spre Gellert, de pe a carui Citadella se poate vedea si Buda si Pesta. Dealurile Budei, odinioara acoperite de vita de vie, sunt acum napadite de vile si de constructii mai vechi si mai noi. Am mai ramas acolo pret de vreo ora incercand sa identificam din panorama care ni se asternea in fata punctele vizitate. La 15.00 eram inapoi la hotel, obositi si plini de...Budapesta.

O cafea, un refresh de 2 ore si cu o parte din participanti eram inapoi in oras. Am strabatut Bulevardul Rackozi pana la Oktogon, am luat-o apoi spre Dunare. Pe o straduta laterala am gasit un local tipic maghiar, cu gulash, curcan si porc in paine. Mancare grozava, palinca bere si cu parerea de rau ca era deja tarziu, ne-am intors la hotel. Inca o bere acolo si apoi in sfarsit o noapte de somn.

Azi dupa micul dejun plecam sa vizitam Insula Margareta, apoi ne intoarcem la hotel si luam metroul pana la Basilica Sf Stefan. In acest sezon este deschisa doar intre 10.00 si 16.00, asa ca o sa ajungem la fix. Apoi plecam spre Hajduszoboszlo, unde ne asteapta minunata baza Spa, cu bazine de apa calda. Pe curand!

varsator38

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #11 : Joi, 08 Martie 2012, 09:31 »
Distractie placuta!!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #12 : Vineri, 09 Martie 2012, 08:35 »
Multumim frumos!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Bai termale si SPA. Budapesta ? Hajduszoboszlo 7 ? 11 martie 2012
« Răspuns #13 : Duminică, 11 Martie 2012, 11:03 »
Si a trecut si Hajdu. Suntem la receptia hotelului, in cateva minute plecam spre tara. Au fost 5 zile frumoase,5 zile cu baie, plimbare, mancare buna. O sa va povestim mai multe cand ne revenim dupa drum.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Bai termale si SPA. Budapesta – Hajduszoboszlo 7 – 11 martie 2012
« Răspuns #14 : Duminică, 11 Martie 2012, 17:29 »
va asteptam sa ne povestiti cum a fost , cum v-ati distrat, pe unde ati mers si bineinteles cu fotografii :)