Autor Subiect: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012  (Citit de 70219 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #30 : Marți, 03 Aprilie 2012, 18:30 »
Pai vine si domn' director, ar fi culmea sa nu rezolvam problemele ce tin de cei de acolo.  :angel:

Din pacate asta este soarta cabanelor de creasta din Fagaras, a refugiilor si in general a celor plasate in zone mai putin accesibile. Inainte erau finantate de stat, acolo nu se poate face profit. Mai eram cei din Amicii muntilor care caram toata vara pungi de ciment de 10 - 15 kg, care erau mai vanjosi de 20; duceam indicatoare, apoi ceea ce era nevoie in refugii si pe creasta. Si mai erau si magarusii, pt ca pe ei cadea atunci munca asta de a urca la cabane necesarul de provizii. Acum chiar nu stiu cine se mai ocupa si cine mai face voluntariat acolo sus.

Din fericire insa, muntele nu este parazitat de manelisti si de obisnuitii asa zisi "baieti de cartier". Acolo inca se poate respira aer curat si la propriu si la figurat. Anul trecut ma uitam si pe Paltinul si pe Creasta Cocosului, erau foarte putine gunoaie. Cam toti care urca iubesc natura si o respecta.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #31 : Marți, 03 Aprilie 2012, 18:56 »
anul trecut cabanierul de la Cozia si seful releului din zona ne-au zis ca stau destul de prost cu incasarile pt ca putina lume ajunge pana la ei, nu au traficul cabanelor din Bucegi, nejustificandu-se investitii in ridicarea confortului cabanei si anexelor ei
apropo de manelisti, ca fapt divers, ne-au zis ca manelistii ajung la ei doar cu 4x4 datorita drumului forestier care-i leaga de lume ;)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #32 : Marți, 03 Aprilie 2012, 19:07 »
Autostrada va trece prin spatele Coziei, pe partea argeseana. Sunt convins ca acolo se vor face investitii. Zona este prea superba si generoasa. Are potential, dar este greu accesibila. Din pacate ai nostrii nu au invatat nimic de la Muntenegru, de la Slovacia, Cehia si in special Slovenia, care au primit o groaza de bani pentru infrastructura unor zone de parc national. Poate ca cine stie, odata si odata...

Caroline

  • Vizitator
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #33 : Marți, 03 Aprilie 2012, 22:57 »
Vaai, dar eu nu am vrut sa sperii pe nimeni  :blush:

Citez: "Evident ca fiind o cabana de munte nu are conditiile unei locatii obisnuite." Acum sper ca avand atatea "pile" in zona sa vi se dea si cheile de la grupul sanitar de la sala de mese ... daca nu, groapa care tine loc de buda pt muritorii de rand va fi un cosmar pt doamnele din cadrul grupului  !
oricum evitati consumul de lichide in exces inainte de culcare , ma repet , nu vreau sa sperii pe nimeni  :coolsmiley:

Cel putin una din "doamnele" alea, cand era studenta, a stat la cabana din Piatra Craiului o saptamana, nu o noapte, cu trasee zilnice, cabana cu WC "in curte" (adica in padure), dormit la prici 16 la rand, spalat la izvor dimineata (ca nu era apa curenta - izvorul fete in stanga si izvorul baieti in dreapta) si supa de Umbelifere (a se citi plante din familia mararului) in fiecare seara. Da' ce buna era atunci zacusca si gemul de prin rucsacuri, ce mai cantam folk la foc de tabara si ce frumos a fost...   :D

Caroline

  • Vizitator
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #34 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 10:33 »
Confirmat prin email si achitat.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #35 : Luni, 09 Aprilie 2012, 08:54 »
Am discutat cu Pavel, mi-a spus ca o sa gaseasca o masina care sa ne urce bagajele sus, pe Cozia. Deci o sa ne luam doar ceva usor, de drum, restul urmand sa le gasim acolo, cand ajungem.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #36 : Luni, 09 Aprilie 2012, 10:40 »
Lista de participanti confirmati la Cozia:
1   Ion M   Bucuresti
2   Iulia T   Bucuresti
3   Cornelia   Sibiu
4   Cristina C   Bucuresti
5   Otilia B   campina
6   Dana C   Buftea
7   Lili D   oltenita
8   Rialta B   Bucuresti
9   Codruta Campean   Dej
10   Gigi Cindea   Sibiu


Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #37 : Joi, 12 Aprilie 2012, 07:16 »
Cazarea va fi la:
11/12 mai Calimanesti: Hotel Orizont Cozia
http://www.hotel-orizont.ro/
12/13 mai Cozia: Cabana Cozia
http://www.cabana-cozia.ro/

Foarte important este sa sositi pana la ora 9.00 la Calimanesti. Nu putem pleca mai tarziu de ora 10.00 (Pavel zicea de ora 9.00) spre Pestera Zmeilor pt a ne putea intoarce in conditii de zi.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #38 : Joi, 12 Aprilie 2012, 10:31 »
Nu vreau sa par Gica Contra, numai ca aci e un pic de problema: primul autobuz ajunge din Bucuresti la 10.17 la Calimanesti. Iar de CFR nici nu poate fi vorba, ca ala soseste la 13.56. Acum zic si eu: daca nu avem alta solutie...?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #39 : Joi, 12 Aprilie 2012, 10:42 »
Schimbam ceva din traseu.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #40 : Joi, 12 Aprilie 2012, 10:46 »
OK, multumesc mult. O sa facem tot posibilul sa fim la 9 (pentru ca n-are rost ca si ceilalti sa piarda lucruri frumoase de vazut din cauza asta) insa daca nu se poate...va anuntam din timp.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #41 : Joi, 12 Aprilie 2012, 10:53 »
Ok, daca nu gasiti si nu gasiti solutie, sa ma anuntati. Am sa vorbesc cu Pavel sa vedem cam ce este de facut sa ne putem intalni pe traseu, sau sa modificam totusi cu ceva traseul. Este pacat sa nu fim toti grupati.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #42 : Joi, 12 Aprilie 2012, 10:59 »
Cu siguranta asa vom face. Multumesc inca o data pentru intelegere.

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #43 : Joi, 12 Aprilie 2012, 16:01 »
Buna ziua,

Imi pare rau ca nu am apucat pana acum sa deschid discutia aici.
Eu vin la Cozia si sunt din Bucuresti, am masina asa ca sunt inca 3 locuri libere la mine in masina.
Din cite am vazut eu sunt 4 personane cu mine din Buc. asa ca luam legatura si mergeti toti cu mine.
Desigur ca nu va fi prea dragut cu trezirea la 6am, eu nu sunt foarte matinala dar poate o sa ma trezeasca cineva si pe mine cu telfoane insistente :).
Iulia T

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gradina zanelor: Parcul National Cozia 11 – 13 mai 2012
« Răspuns #44 : Joi, 12 Aprilie 2012, 16:13 »
Super Iulia! - inseamna cu nu va mai fi nici o problema de program. Ii dau Cristinei nr. tau de tf. pt a va putea intelege cum va intalniti.