Autor Subiect: Transalpina 18 - 20 mai 2012  (Citit de 33305 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

anyasolo

  • Vizitator
Re: Transalpina 27 – 29 aprilie 2012
« Răspuns #15 : Duminică, 18 Martie 2012, 22:48 »
Buna seara tuturor,
Gigi , multumesc! A fost fain, interesant, in tabara new entry de la Casa din Vale si acum astept, curioasa, pozele facute, filmu` :)
O intrebare, cam tarzie(?): ma pot inscrie si eu? mai sunt locuri ?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Transalpina 27 – 29 aprilie 2012
« Răspuns #16 : Luni, 19 Martie 2012, 07:41 »
Mai sunt locuri, asa cum scriam, am sa adaptez mijlocul de transport la numarul de participanti. Asa ca te poti inscrie, Samiza te va contacta. Sau mai simplu. acum ca va cunoasteti, ia legatura direct cu ea la agentie.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #17 : Luni, 19 Martie 2012, 10:37 »
Este oficial: Transalpina se va desfasura la jumatatea lunii mai 18 - 20. Am modificat si pe topic, o sa o fac si pe site.
In legatura cu inchiderea circuitul Rm Vacea - Sibiu - Rm. Valcea, pentru ultimul segment am sa gasesc o solutie economica si potrivita, am sa o comunic dupa sosirea la Gyula. Am sa stau in apa calda si am sa cuget. Acum sunt inca sub efectul carnavalului si taberei din Vale....

Caroline

  • Vizitator
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #18 : Joi, 22 Martie 2012, 17:17 »
Gigi, dupa "invitatia" ciobanasului de la carnaval, mai ca m-ar bate gandul si pe mine sa mai bifez o actiune, ca pana in iulie e mult prea mult sa stau cuminte acasa.  ::) Am o intrebare, si pentru aici, si pentru Transfagarasan: care este dificultatea traseelor de facut pe jos? Aici vad ca scrii de o excursie pe jos de 2 ore, dar inainte de asta de un traseu de 16 km... la pas? Pe sosea, drum forestier, poteci prin padure sau pe culme, ca nu e deloc totuna.  ;D Eu faceam in tinerete Apusenii - ultima data, dupa 10 ore non-stop, la coborare am facut blocaj la genunchi cu doar vreo 50 m inainte de cabana, de finish. Deci, nu ma sperie prapastiile, ci ce fel de efort se cere?
De asemenea, 10 ore pe creasta fara prea mari diferente de nivel, de exemplu de la Sambata de Sus la Balea e "plimbare" fata de 3 ore de urcat pieptis (cu picioarele, dar si catarat cu mainile) de la Zarnesti pana la cabana din Piatra Craiului. Ar mai fi si terenul - pe o poteca de munte am mers si cu ghete de strada sau cu sandale Dr.Scoll in Fagaras, dar prin pietris sau grohotis in Apuseni, trebuie echipament profesional. Am patit-o odata - am ajuns jos cu papucii ferfenita - la propriu - abia se mai tineau de talpi, de la pesterile din Vanataria dupa nici 3 ore de mers dus-intors. Deci... precizari? De la tine sau de la cine mai cunoaste zona... sau de la cine a mai fost in excursii SC la munte? Multumesc anticipat!  :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #19 : Vineri, 23 Martie 2012, 07:02 »
Pe Transgarasan nu este foarte greu. Prima  zi de antrenament, pana la Cascada, a doua, daca stii caldarea Balii, acolo unde esete lacul, cabanele, etc, in partea dein dreapta a tunelului este un drum care urca spre Saua Doamnei (adancitura care se vede sus in stanga varfului Paltinu). Acolo este mai greu, se urca cu o diferenta de nivel de 450 m, pe o portiune de o jumatate de ora de mers. Deci destul de abrupt. Dar este exact limita unei persoane cu conditie fizica medie. Pana in sa muschii se incalzesc si apoi trebuie doar dorinta de a reusi, pt ca prgagul critic este trecut. Peisajele din jur ajuta enorm, pt ca esti efectiv entuziasmat de ceea ce vezi si asta la fel te impinge.
Se merge apoi pe creasta pana la Capra, nu e greu dar nici foarte usor, dar iti spuneam cu un pic de ambitie aproape oricine poate sa mearga.

Pe Transalpina saptamana viitoare am sa urc cu Marian, sa alegem traseul de urcare si locatia din Jina. Am sa va pot da mai multe informatii si am sa postez fotografii. Nu va fi ceva greu pt ca nu este o actiune cu profil dinamic.

Caroline

  • Vizitator
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #20 : Vineri, 23 Martie 2012, 19:29 »
Deci cu Transfagarasanul e ok, asteptam info pentru Transalpina... poate asa ma decid. Distractie maxima la SPA!  :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #21 : Marți, 27 Martie 2012, 07:44 »
Postez mai jos lista cu cei inscrisi in aceasta excursie. Cu bold cei care au confirmat rezervarea.

Maria    M Bucuresti
Oana   M Bucuresti
Mihaela M   Braila
Codruta C Dej
Camelia R   Craiova
Delia L   Brasov
Luiza       Bucuresti
Florin I    Bucuresti
David R   Bucuresti
Marian (Geo)   Bucuresti
Constanta S   Pitesti
Adrian D   Constanta
Ruxandra I
Iuliana L Sighisoara
Ada G   Bucuresti
I, prietena Adei   Bucuresti
Anisoara S   Fagaras
Daniela C   Onesti
Doina F   Bucuresti
Otilia B

Aura V Constanta
Elena    G Bucuresti
Amelia P   tg jiu
Mircea B   Rm Valcea
Letitia C   Bucuresti
Vasile I   
Cristian S Cluj
Cleopatra I Bucuresti
Paula   M Iasi

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #22 : Marți, 27 Martie 2012, 07:49 »
La aceasta excursie depindem de locurile unui microbuz 20+1, maxim 21+1. Daca ma adaug si pe mine, suntem deja 20 de participanti, deci mai este maxim un loc disponibil.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #23 : Marți, 27 Martie 2012, 07:52 »
Pentru cei care ar mai dori sa mearga pe Transalpina si nu au mai prins locuri la excursia din mai: o sa mai organizez inca una, dar inca nu pot preciza data. Este functie de programul meu liber dintre actiunile Singles Camp.
De aceea daca intentionati ferm sa mergeti, comunicati acest lucru, aici pe forum, sau pe office@singlescamp.ro, pt a avalua numarul de participanti pt urmatoarea excursie in Transalpina.

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #24 : Marți, 27 Martie 2012, 22:54 »
m-ai uitat tocmai pe mine.
si eu am raspuns samizei ca vin! :((
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #25 : Marți, 27 Martie 2012, 23:01 »
ei da, ca parca nu pot veni cu masina dupa voi! ...  :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #26 : Miercuri, 28 Martie 2012, 09:03 »
Da erai pe lista Samizei, oti, dar nu selectasem intreg grupul. Scuzeeee! Te-am trecut acum.
Azi Samiza imi va mai transmite odata listele. Am inteles ca avea inca ceva la unul sau doi confirmati. Oricum suntem la limita si deocamdata se opresc platile pt rezervare.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #27 : Miercuri, 28 Martie 2012, 10:07 »
aku serios, daca in perioada respectiva is libera si pot da raspuns cu o saptamana inainte, de transport nu ne legam, ma pot alatura grupului in rest?
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #28 : Miercuri, 28 Martie 2012, 10:19 »
Evident ca da, Balanta.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Transalpina 18 - 20 mai 2012
« Răspuns #29 : Joi, 29 Martie 2012, 23:02 »
Am si eu o problema, m-am inscris in excursie stiind ca sigur in aprilie sunt acasa si pot participa. Astazi am aflat sigur si data plecarii mele in urmatorul voiaj si speram ca ma pot incadra, dar pe 20 mai trebuie sa plec din tara. Intrebarea mea e: daca cineva vrea sa participe in locul meu la aceasta actiune, poate sa foloseasca avansul meu si sa plateasca in locul meu avansul pentru cea care e programata in Aprilie, ca sa pot participa eu la New Entry? Daca nu se poate, nu-i nimic, oricum vreau sa ma inscriu la New Entry, nu vreau sa petrec concediul asta fara sa plec nicaieri :)