Autor Subiect: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012  (Citit de 15336 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #30 : Vineri, 15 Iunie 2012, 17:37 »
In ziua urmatoare am plecat spre Rimini, in drum oprindu-ne sa vizitam republica San Marino a carei capitala este situata pe muntele Titano ( face parte din Apenini), cel mai inalt punct din republica cu o arhtectura deosebita fata de alte regiuni din Italia.

   

La coltul unei stradute am intalnit un cavaler care ne-a intampinat cu un zambet larg si ne-a spus ca este single8)  ;D



Seara am innoptat la Rimini, statiune la malul marii unde ne-am facut un prieten ce ne-a spus ca ne simpatizeaza in felul lui Italian salutandu-ne cu un clar Ciao.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #31 : Vineri, 15 Iunie 2012, 17:43 »
A doua zi am plecat spre Napoli si dupa ce am lasat bagajele la hotel am plecat sa vizitam insula Capri - cuvintele sunt de prisos si las imaginile sa va povesteasca ele cam ce atmosfera incredibila ofera aceasta insula al carei renume a traversat lumea.  8)

   
   
   

Din capri am plecat spre seara insotiti de un apus incerdibil si de o atmosfera ca in povesti.  :)



 

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #32 : Vineri, 15 Iunie 2012, 17:50 »
Dimineata  urmatoare a fost rezervata vizitarii sitului arheologic de la Pompei si povestea eruptiei Veziuviului devine palpabila atunci cand vezi cat de infloritor a fost acest oras care a disparut practic din istorie cand a fost acoperit de cenusa si lava.
In unele locuri se gasesc oameni surprinsi de eruptie si ramasi incremeniti in pozitiile in care au fost surprinsi de eruptie.
 
 
 

Aici se vad pe mijlocul drumului cateva pietre inalte si bine slefiute. Am aflat ca erau folosite atunci cand ploua pentru a trece strada fara ca locuitorii se se ude pe picioare.



Apoi Napoli – un oras surprinzator prin forfota, neconventional, aglomeratie, vivacitate. Un oras care traieste si pulseaza la maxim si care ne-a lasat la toti o impresie uternica prin ineditul lui. Dupa ce am vazut Napoli si cum se circula si se desfasoara viata in acest oras am spus ca nu ma voi mai plange ca Bucurestiul este zgomotos, murdar, poluat si imbacsit.

   

   

Si binenteles un personaj inedit!  ;D



Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #33 : Vineri, 15 Iunie 2012, 22:09 »
superbe fotografii.  :)
sandalele presupun ca sunt pentru Carol.  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 16 Iunie 2012, 00:59 »
Mica, ma faci de rad in hohote de una singura prin casa, precum aia dusi cu pluta...  ;D
Apropos, sa stii ca m-am inselat eu din cauza parchetului meu de moda veche de-acasa. Pe strada sau la scoala sandalele mele nu tropaie chiar deloc, nici macar cat o pereche de pantofi cu tocuri.  :dance:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 16 Iunie 2012, 21:53 »
superbe fotografii.  :)


MUltumesc miha pentru incurajare dar cred ca meritul este mai mult al locurilor prin care am trecut si care sunt excesiv de "fotogenice".  :)

Si acum un "calup" mai mare din Roma.
Oprirea cea mai mult asteptata de noi a fost Roma, acolo unde in prima zi am vizitat Vaticanul, un loc care dupa parerea mea este incredibil de frumos dar care datorita fluxului prea mare si haotic de turisti degradeaza atmosfera altfel grandioasa a complexului. Cateva imagini din exteriorul Vaticanului si apoi din basilica San Pietro cu vestita Pieta care este acum aparata de un geam gros de sticla securizata.




vedere de sus de pe cupola basilicii











Dupa ce am parasit Vaticanul ne-am plimbat, in aceea dupa amiaza si a doua zi, in pas vioi prin Roma, punctand in marea lor parte toate obiectivele cunoscute din cetatea eterna. Asa cum v-am obisnui deja  cateva instantanee din locurile pe unde am trecut mai mult sau mai putin cunoscute.

 
columna traian


castelul Sant'Angelo


fantana Trevi


Pantheonul


Piazza Navona


Piazza del Popolo


basilica Santa Maria Magiore

 


vedere a Coloseului de pe colina Palatino

Si la final o mica gluma! 

Offline ludmila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #36 : Duminică, 17 Iunie 2012, 10:03 »
superbe fotografii! :applause: ce locuri frumoase!
bine ati revenit acasa :flori:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #37 : Duminică, 17 Iunie 2012, 11:11 »
MUltumesc miha pentru incurajare dar cred ca meritul este mai mult al locurilor prin care am trecut si care sunt excesiv de "fotogenice".  :)


gabitzu, nu e vorba de nicio incurajare. chiar sunt minunate fotografiile. mi se par fascinante cele de la Pompei. Iar Roma....ah, Roma... ati vazut fontana di trevi seara, luminata? si piazza Navona... mmmm... minunat

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #38 : Duminică, 17 Iunie 2012, 13:57 »
Fooooaaaarte frumos, mi-as fi dorit sa fiu acolo, intr-adevar te-a ajutat mult performanta aparatului foto ....se vede,bravo!!!!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Farmecul Italiei de sud, circuit 3 – 13 iunie 2012
« Răspuns #39 : Marți, 19 Iunie 2012, 12:29 »
   Gabi, ne-ai împărtăşit foarte multe informaţii, o bogăţie de impresii de vacanţă, iar pozele postate sunt desăvârşite, datorită talentului fotografului, aparatului folosit şi entuziasmului locurilor vizitate! A fost o excursie plină de romantism, istorie, religie, cultură şi rafinament. Ai reuşit să îmi captezi atenţia, am citit cu plăcere toată relatarea ta, îţi spun la modul cel mai sincer că am fost sedusă de frumuseţea locurilor prezentate, pe care aş fi dorit să le pot vizita.  :) :giggle: