Autor Subiect: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012  (Citit de 16632 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #15 : Marți, 17 Aprilie 2012, 23:08 »
fratilor, de la oua si cozonac vi se trage: alta lista??????????????? :surrender:
cea de mai sus ce are? nu mai e valabila?
sau vreti sa scapati de mine? ???
inteleg ca punctul de intalnire e la cluj, sau la petrestii de jos direct? sunt curioasa cum se fac grupajele din sud.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #16 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 07:35 »
Trebuie sa ajungem in jur de 12.00. Prima zi o sa o folosim pentru vizitarea salinei si pentru baie, iar sambata pentru traversarea cheilor. Pentru cei care vin cu trenul sau autobuzul, o sa facem un grupaj la Turda, iar microbuzul care ne va sta la dispozitie vineri pt transferul de la pensiune pana la Turda si inapoi, ii va lua si ii va aduce la pensiune. Deci loc de intalnire pt cei care sosesc cu mijloace de transport in comun:

Turda, vineri, ora 11.30

Cu cei care vin in grupaj auto din Bucuresti sau din alte zone, ne intalnim direct la Petresti, la Pensiunea Laura.

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #17 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 18:32 »
multam de lamurire! O0
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline craluca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #18 : Miercuri, 16 Mai 2012, 16:42 »
Hello copii,
M-am inscris si eu pt Cheile Turzii. Sper sa ma vada curand Samiza pe extras. Sunt din Buc. sper sa ne grupam incet incet... :-*
raluca

Offline anshoci

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 26 Mai 2012, 00:03 »
merg si eu la Cheile Turzii si sunt din Bucuresti...........daca mai e cineva din Bucuresti..... da-ti de veste pe aici....poate ne grupam sa mergem impreuna........in principiu as dori sa mergem cu trenul sau autocarul dar......ramane de vazut....... :-*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 09:02 »
Eu sunt plecat din nou din tara - incepand cu 02 iunie pana in 13 iunie. Ma intorc doar cu o zi inainte de plecarea in aceasta actiune. Deci nu o sa va mai pot scrie altceva in plus fata de acum si nu am cum sa va raspund pe forum.

In total sunt 8 participanti. Foarte posibil ca Samiza o sa schimbe locatia in care urma sa stam si pe care o rezervasem initial. Fata de lista initiala, care cuprindea in jur de 25 de persoane, au confirmat 6 + 2. Prea putini pentru pensiune, astfel incat pe neconfirmate s-a mai adaugat un grup care sambata organizeaza un eveniment. Care ar putea prelua intreaga locatie, deci ni s-ar putea accepta renuntarea. Urmeaza ca Samiza sa va informeze asupra noii locatii.

Plecarea mea este din Sibiu, cu microbuzul de 8 locuri. Deci cine doreste, poate sa calatoreasca pana la Turda impreuna cu mine - valabil si pt cei din Bucuresti - mai convenabil este sa sositi in Sibiu si sa va preiau din autogara sau gara. Asta la o ora care sa ne permita plecarea in timp spre Turda. As dori sa plecam pana la 10.00, dar daca cei care vin din Bucuresti nu pt ajunge pana atunci, o sa luam ca limita 12.00. Comunicati va rog Samizei ora la care ajungeti la Sibiu, pt a putea stabili la cat plecam cu totii spre Turda.

O zi este de activitate dinamica (sau chiar una si jumatate - daca timpul este frumos si daca forma fizica a participantilor permite, putem stabili inca un traseu mai scurt pt duminica de dimineata). Asta inseamna:
- ghete cu care se poate urca (talpa profilata) si in care glezna este tinuta strans
- echipament sport lejer pt urcare.
- pantalon lung sau jambiere - pt a evita posibilitatea de a intra in contact cu iarba si a lua vreo capusa
- sapca sau ceva cu care sa aveti capul acoperit - pt soare (daca este cazul), dar si pt capusele care pot sta in pomi
- trusa cu medicamente curente
- pelerina de ploaie
- rucsac mic - in care sa intre 2-3 sandviciuri, o sticla de apa, un tricou de schimb si pelerina
- costum de baie, prosop de baie, slapi - posibil ca daca vremea este placuta sa facem o baie in apele sarate de acolo cc
- pt vizitarea salinei, va trebui sa aveti si ceva mai gros - nu de iarna - dar oricum care sa va asigure un confort termic in conditiile unei temperaturi de cca 10 - 12 grade.

Traseele sau traseul vor fi alese functie de starea meteo, de profilul grupului si de timpul pe care-l avem la dispozitie.

In zona o sa ne deplasam cu microbuzul meu.

Mai sunt doua saptamani pana atunci - astept sa ne intalnim si sa ne cunoastem.

Offline angelica6767

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
excursie
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 13:20 »
Sunt Angi si sunt din Bucuresti.M-am inscris si eu pentru excursia la Cheile Turzii.Si eu sunt interesata daca mai merge cineva cu autobuzul.

Offline angelica6767

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
excursie
« Răspuns #22 : Luni, 04 Iunie 2012, 16:02 »
Craluca si anshoci daca sunteti din Bucuresti ati dori sa ne intalnim la autobuz,in autogara Militari? Eu sunt Angi si sunt tot din Buc.Autobuzul pleaca la ora 6.30 si se pare ca il luam pana in Turda.

Offline craluca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #23 : Miercuri, 06 Iunie 2012, 13:17 »
Buna Angelica, sigur, ma alatur voua; este tare departe locatia, cred ca ar fi bine sa plecam cu 1 zi mai devreme, cum propune Dna Samiza. Ce zici ? Ce ziceti (cine se mai alatura)?
raluca

Offline anshoci

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #24 : Vineri, 08 Iunie 2012, 16:48 »
Buna

Eu o sa plec din Bucuresti cu autocarul firmei Fany din Militari la ora 7.30 vineri si ajung la Turda la ora 15.15. Mai devreme de atat nu am cum sa ajung. Nu-mi permite timpul sa vin de joi in Sibiu.
Daca mai vine cineva la ora aceea si cu acel autocar sa dea de veste. Poate obtinem o oarece reducere daca calatorim in grup.  ;) :dance:

Mari_a

  • Vizitator
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 09 Iunie 2012, 08:48 »
Poate obtinem o oarece reducere daca calatorim in grup.  ;) :dance:
Ma bag si eu pe-aici, sa va spun parerea mea "care este" (de des calator cu autobuzul de la Autogara Militari): daca plecati cu cel de 6,30, atunci pe la 11,45 sunteti in Sibiu (stiu ca pe site scrie 12,06, dar ajunge mai repede). De acolo va puteti alatura grupului si merge mai departe cu the admin, ca vad ca zice ca vine cu microbuzul.
Autobuzul de 6,30 este al firmei Transmixt; daca va faceti un card de fidelitate (in autogara, nu costa nimic, nu va obliga la nimic, doar completati un formular), atunci biletul pana la Sibiu nu mai e 51, ci 36 de lei.
Mi-ar fi placut si mie sa vad salina Turda, am auzit ca e spectaculoasa, dar... data viitoare! Anu' asta am fost la Praid, asa ca... "o salina pe an"!  :D
Drum bun si distractie placuta!  :)

Offline craluca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #26 : Luni, 11 Iunie 2012, 10:46 »
Multumim Maria de pont, insa am cautat  pe net si cel mai devreme este cu plecare la 7.30 (de care zice si "anshoci"). Draga "anshoci", am aranjat de principiu cu Angelica sa plecam si noi din Militari cu cel de 7.30. Ne grupam in autogara Militari. Iti las tel meu pe e-mailul tau. Rezervarea la autocar se face telefonic, cu 2-3 zile inainte (pe miercuri). Daca vrei, cand voi suna miercuri dim. rezerv si pt tine loc in autobuz-total 3 locuri pana acum. Daca mai este cineva din Buc, anuntati daca vreti sa va gupati cu noi; ... oare suntem doar 3 si cu "admin" =4  excursionisti :) . va pup :-*
raluca

Mari_a

  • Vizitator
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #27 : Luni, 11 Iunie 2012, 10:57 »
Da, asa este. Cel mai devreme Bucuresti-Turda este la 7,30 (si ajunge la 15,15 in Turda).
Eu ziceam de cel mai devreme Bucuresti-Sibiu, care-i la 6,30 (si ajunge inainte de 12 in Sibiu).
Drum bun!

Offline craluca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #28 : Luni, 11 Iunie 2012, 12:38 »
multumim!
raluca

Offline anshoci

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Cheile Turzii si Salina Turda 15 – 17 iunie 2012
« Răspuns #29 : Marți, 12 Iunie 2012, 21:27 »
Buna Raluca

Te rog sa-mi faci si mie rezervare pentru vineri la ora 7.30 la Funy pana la Turda.
email-ul meu este anshoci@yahoo.com. Te rog sa-mi trimiti nr. tau de telefon si ti-l trimit si eu pe al meu pe email-ul tau. I-am trimis un email Samizei si am intrebat-o cati vin din Bucuresti si cine sunt ca sa luam legatura cu ei. Daca primesc raspuns iti spun si tie.
O seara frumoasa!