Autor Subiect: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012  (Citit de 20108 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #30 : Miercuri, 04 Iulie 2012, 07:51 »
Am inteles de la Samiza ca sunt 12 participanti, inca nu toti au achitat, dar sunt destul de certi. Nu mai am timpul fizic necesar pt a posta lista finala, nu stiu daca pana plec este clarificata.

Va scriu insa despre echipament, bagaje etc.

E bine sa aveti ca bagaj general o geanta mai mare sau un rucsac. Mai greu de urcat pe scarile de la Cabana Balea cu troler-ul. Asta nu inseamna insa ca trebuie sa va cumparati doar pt ca asa e mai bine. Daca nu aveti o geanta mai mare sau rucsac, bun pana la urma si troler-ul.

Clima acolo este cald ziua si rece seara si noaptea. Deci luati cu voi si ceva mai gros pentru seara.

UV-ul este ridicat sus, asa ca neaparat aveti nevoie de sapca, palarie de munte sau basma. Mainile acoperite, la fel si umerii.

Bocancii sau ghetele de trekking - sunt obligatorii. Un pantalon de preferinta lung, dar in care sa va miscati lejer, nu blugi sau slim-uri.

Pelerina de ploaie. Daca ne prinde ploaia pe drum, sa ne putem proteja pana trece. Gasiti cu 10 - 15 lei pe la Baumax sau Real asa ceva.

Un rucsac mic cu care plecam in excursiile pe munte. Sa incapa in el: apa, sandviciuri, pelerina, un tricou de schimb.

Hainele si incaltamintea de schimb sa fie tot sport. Poate ne ploua, poate se transpira in exces si trebuie sa avem acelasi tip de echipament cu noi, de schimb.

Medicamente pe care stiti ca le folositi si de care aveti nevoie.

Aparat foto cu memorie suficienta.

Cazarea se va face la Cabana Balea Cascada, cu unii dintre voi acolo va fi punctul de intalnire.

Eu ma intorc pe data de 17 in tara.

Offline elena d

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #31 : Miercuri, 04 Iulie 2012, 15:22 »
Eu vreau sa merg de pe 19 iulie. Putem pleca dupa amiaza din autogara Militari cu autobuzul. Este o cursa pe la ora 13 si  una pe la ora15 . Daca vrei vorbim la telefon.

Offline danna n.

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 171
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #32 : Miercuri, 04 Iulie 2012, 17:54 »
Si eu vin de pe 19. Hai sa incercam sa venim impreuna. Poti sa ma contactezi pe adresa mea de mail dana_cristina2005@yahoo.com.

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #33 : Joi, 05 Iulie 2012, 17:15 »
S-a gasit un loc si pentru mine. Voi merge si eu pe 19. Asa ca vreau sa mergem impreuna Danna. Te pot contacta pe adresa de mail?!
Multumesc!  :flori:

Offline danna n.

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 171
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #34 : Joi, 05 Iulie 2012, 17:55 »
bineinteles ca ma poti contacta pe mail, Geta! Imi pare bine ca suntem mai multi din Bucuresti! N-o sa ne plictisim pe drum! :yeah:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #35 : Luni, 16 Iulie 2012, 19:42 »
Lista cu participantii actiunii din Transfagarasan:

1   Camelia R    Craiova
2   Adrian D   Constanta
3   Radu B   Brasov
4   Andrada   F Oradea
5   Elena D   Oltenita
6   Mihaela   Oltenita
7   Catalina   Oltenita
8   Codruta C Dej
9   Delia L   Sf.Gheorghe
10   Dana N   Bucuresti
11   Voichita C   Bucuresti
12   Simona H   Brasov
13   Stela P   Brasov
14   Natasa M   Bucuresti
15   Geta   D Bucuresti
16   Gigi   
----------------------------------------
Maine o sa iau legatura tf cu fiecare, pt a vedea cum v-ati planificat sa ajungeti pana in Sibiu sau Balea Cascada si in jurul carei ore.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #36 : Marți, 17 Iulie 2012, 17:41 »
Eu vin cu Codru din Cluj.

O sa plec in jur de 7.30 din Cluj ca sa pot ajunge pe maxim 12 la Balea Cascada.Sper ca e OK.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #37 : Marți, 17 Iulie 2012, 19:41 »
Da, super! Am sunat-o pe Codru si imi spusese ca vine cu tine, de aceea nu te-am mai sunat. In rest am sunat  pe majoritatea, oricum acum stiu cu ce vine fiecare.

M-am uitat pe meteoblue:
Vineri este superok dupaamiaza, adica atunci cand suntem noi la cascada
Sambata sunt ceva averse cu ploaie dar spre dupaamiaza. Probabil ca o sa plecam de dimineata sa evitam ploaia. Dar pana sambata mai este si se pot schimba mult forecast-urile.

Oricum, nu uitati de pelerine!

Offline danna n.

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 171
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #38 : Marți, 17 Iulie 2012, 20:29 »
Nu stiu daca stii si de mine! Eu vin de joi in Sibiu impreuna cu geta si elena. Ajungem pe la 6 dupa amiaza in Sibiu. Mai e valabila oferta ta cu Sibielul?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #39 : Marți, 17 Iulie 2012, 20:40 »
Stiu, cum sa nu. Va astept pe toate (suneti 6 care veti ramane la Sibiel peste noapte), am sa va duc pana acolo cu microbuzul, urmand ca vineri dimineata la 10.00 sa vin sa va iau de acolo.
Vineri este etapa de raliu la Sibiel, trec prin fata noastra, pacat ca nu ii vedeti....

Offline danna n.

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 171
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #40 : Marți, 17 Iulie 2012, 20:41 »
Yupii!! Mersi mult, Gigi! Ne vedem acolo! Abia astept!

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #41 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 03:53 »
Acum am ajuns si eu acasa.  :yeah: Vineri pana in 12 ajung si eu in mod sigur la Balea Cascada.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #42 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 07:57 »
Ok, Nicu, ne vedem acolo. Eu am sa ajung in jurul orei 12.45 - 13.00, poate ceva mai repede. Trebuie sa raman in Sibiu, pana ajunge toata lumea. Dar suntem in timp.

Mi-a spus Tavi, cabanierul de la Balea, ca inaintea noastra are un grup de polonezi, este posibil sa nu putem intra imediat in camere. Check in-ul se face de obicei dupa 16.00 in locatii, dar daca este liber, hotelierii si cabanierii ofera un early check in fara sa pretinda ceva. Valabil peste tot, nu doar in Romania. Asta ca o paranteza. O sa ne putem insa schimba si pregati pt munte, o sa putem lua inainte de plecare si o ciorba, binevenita in special celor care vin de pe drum. Asa am procedat anul trecut si a "cazut" tare bine.


Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #43 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 10:24 »
Buna ziua Gigi,
Probabil sti ca eu voi veni la Sibiu cu trenul si ajung mai devreme, atat cat sa vizitez putin orasul. Voi tine legatura cu Danna ca sa ma intalnesc cu ceilalti pentru plecarea catre Sibiel.
Multumesc frumos!  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #44 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 11:05 »
Stiu, stiu, mi-a spus Samiza.