Autor Subiect: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012  (Citit de 20105 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Codru

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #45 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 23:28 »
Buuuun ! bagajul e facut , bateria ( a se citi a mea) e cam goala da' o incarc in noaptea asta si maine cu concertul Roxette, pile puse la vreme buna - rezolvat ! , parca vad cum trece ziua de maine , si abia astept aerul de munte , veselia si voia buna a tuturor !
Va las in pregatiri si adaug ceva drag si inspirational (pt mine) de la

 Nichita Stanescu, Lectia de zbor :

 Mai întâi îţi strângi umerii,
  mai apoi te înalţi pe vârful picioarelor,
   închizi ochii
    refuzi auzul.
Îţi spui în sine:
 acum voi zbura.
Apoi zici:
 Zbor
Şi acesta e zborul.

Îţi strângi umerii
 cum se strâng râurile într-un singur fluviu.
Îţi închizi ochii
 cum închid norii câmpia.
Te-nalţi pe vârful picioarelor
 cum se înalţă piramida pe nisip.
Refuzi auzul,
 auzul unui singur secol,
  şi-apoi îţi spui în sinea ta:
   acum voi zbura
     de la naştere spre moarte.
După aceea zici:
 Zbor
   Şi acesta e timpul.

Îţi strângi râurile
 cum strângi umerii
  te înalţi pe behăitul caprelor
   Zici: Nevermore.
    Şi apoi:
      fâlf
       dai din aripile altcuiva;
         şi apoi
           eşti el,
             iar el
               este pururi altcineva.

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #46 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 23:34 »
Nichita Stanescu, Lectia de zbor :
like, codru!!!
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #47 : Joi, 19 Iulie 2012, 16:06 »
Buuuun ! bagajul e facut , bateria ( a se citi a mea) e cam goala da' o incarc in noaptea asta si maine cu concertul Roxette, pile puse la vreme buna - rezolvat ! , parca vad cum trece ziua de maine , si abia astept aerul de munte , veselia si voia buna a tuturor !
Va las in pregatiri si adaug ceva drag si inspirational (pt mine) de la

 Nichita Stanescu, Lectia de zbor :

 Mai întâi îţi strângi umerii,
  mai apoi te înalţi pe vârful picioarelor,
   închizi ochii
    refuzi auzul.
Îţi spui în sine:
 acum voi zbura.
Apoi zici:
 Zbor
Şi acesta e zborul.



multumim pentru poezie, codrule-codrutule! foarte binevenita. distractie la maxim pe drumuri de munte.  codru la codru trage.  :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #48 : Sâmbătă, 21 Iulie 2012, 09:13 »
La o bere... doua... La cabana Balea cascada. Vreme superba....aer curat....companie faina....


Bravo voua! Distractie placuta in continuare.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #49 : Duminică, 22 Iulie 2012, 19:14 »
Se pare ca am ajuns prima acasa.
Ca de obicei a fost minunat.
Vreme super-marca Gigi.
Locatie faina-papanasi f. f. f. buni.
Companie -la fel.
Iar ce am vazut-pot spune doar oau ,oau.
Poze un pic mai tirziu-acum sunt prea chiauna dupa atata condus.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #50 : Luni, 23 Iulie 2012, 07:15 »
Am ajuns si eu spre seara, dupa ce am facut un drum la Sibiel. Aseara am fost prea obosit sa mai pot deschide calculatorul. M-am pravalit in pat si m-am uitat la TV. Nu stiu la ce, probabil la aparatul in sine, nu la ce aparea pe ecran. De imagini m-am umplut in stancaria Fagarasilor, asa ca nu mai aveam nevoie de ceva.

Mi-a placut mult si m-am simtit teribil de bine acolo sus, pe varf de munte. Apropierea de natura imi face bine, ma linisteste si ma relaxeaza extraordinar de tare. Iar daca oamenii cu care merg sunt ca cei cu care am fost acum, atunci totul se amplifica in bine. O nota excelenta nu doar pt atmosfera creata de grup ci si pentru dinamicitatea lui. Desi multi se indoiau de capacitatea lor de a mai urca, (unii spuneau ca nu au mai urcat de 10 ani, de 15 ani, altii ca sunt sedentari si ca nu fac deloc efort, altii ca efectiv nu au mai fost la munte), uite ca la traseul facut anul trecut am mai adaugat  si Varful Vanatoarea lui Buteanu. Care nu este chiar orice, e unul dintre cele mai inalte varfuri din tara. De fapt uitati mai jos un clasament al varfurilor de peste 2500 din Romania:

2.544 m --- Vârful Moldoveanu , Munții Făgăraș; cel mai înalt vârf din Munții Făgăraș și din România;
2.535 m --- Vârful Negoiu, Munții Făgăraș;
2.527 m --- Vârful Viștea Mare, Munții Făgăraș;
2.522 m --- Vârful Călțun, Munții Făgăraș;(Muntele Lespezi)
2.519 m --- Vârful Parângul Mare , Munții Parâng; cel mai înalt vârf din Munții Parâng;
2.517 m --- Vârful Cornul Călțunului, Munții Făgăraș;
2.509 m --- Vârful Peleaga , Munții Retezat; cel mai înalt vârf din Munții Retezat;
2.508 m --- Vârful Păpușa, Munții Retezat; al doilea din Munții Retezat
2.507 m --- Vârful Vânătoarea lui Buteanu, Munții Făgăraș
2.506 m --- Vârful Hârtopul Darei, Munții Făgăraș;
2.505 m --- Vârful Omu , Munții Bucegi; cel mai înalt vârf din Munții Bucegi;
2.503 m --- Vârful Bucura Dumbrava, Munții Bucegi;
2.501 m --- Vârful Capul Morarului, Munții Bucegi;
2.501 m --- Vârful Dara, Munții Făgăraș;

Celalalt varf pe care l-am atins ieri a fost Varful Paltinul, eu il stiam un pic sub 2400, l-am gasit insa la 2401. Poate din cauza lui Nicu. ;D

Cu un grup de genul acesta se poate faca linistit creasta, ma rog o parte din ea, de exemplu Suru - Negoiu. Ar fi foarte interesanta o astfel de excursie. Sa vedem cum si cand  putem strecura si asa ceva.

Acum am terminat de descarcat si resize-at fotografiile, le urc pe transfer.ro si vi le transmit tuturor celor care ati participat la actiune. As mai scrie, dar am foarte putin timp pana la urmatoarele doua actiuni, ma mut acum pe Cheile Nerei si Maramures.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #51 : Luni, 23 Iulie 2012, 09:15 »
Dragi prieteni, a fost, inca o data, incredibil de minunat !!!!
Cascada....superba !  :applause:
Apoi, vantul ala teribil de pe creste ne-a spulberat toata cenusa de prin suflete si ne-a adus inapoi curati, f.f.f. veseli si mandri, fiecare, ca am reusit !!!!!  :yeah:
...si chiar nu credeam ca articulatiile supra-solicitate vor mai avea chef de "emeneaito" s.a.m.d.... :dance:  , dar, multumim DJ-ului...  *|* si, iar si iar, multumim Gigi  *|*
Deja mi-e dor de voi...

"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #52 : Luni, 23 Iulie 2012, 10:54 »
Inca o excursie reusita la activ!  :) Dupa ce am inceput la Rasnov si am urcat pe dealul de la cetate, am continuat cu zona submontana de la Cozia acum am "dovedit" vanatoarea vestitului Buteanu. Ieri in timp ce urcam nici nu ma gandeam ca o sa ajung pe un varf de top 10. Mi se parea mie un pic ciudat sus ca Moldoveanu si Negoiu erau cam pe acelasi nivel cu noi  :o
Sper sa nu mi se urce la cap si sa vreau cine stie ce Kilimanjaro sau altceva  ;D
Oricum am devenit dependent de buna dispozitie din cadrul grupurilor "pastorite" de Gigi :)
Ieri am fost in zona la Bran-Moeciu  si am urcat pana in satul Pestera dar nu am mai facut popas.
Cu toate ca zona e nemaipomenit de frumoasa (eu o vad pentru prima data), ceva lipsea........... compania celorlalti si in mod sigur discoteca cu DJ de la Cascada  :dance:
Abia astept sa vina vremea sa plec din nou la drum  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #53 : Luni, 23 Iulie 2012, 11:09 »
cat pe ce sa ne-ntalnim taman la Pestera. eu am fost alaltaieri. am baut o cafea, sus, sus, la Nobilis. :) este ca e maxim de frumos? :)

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #54 : Luni, 23 Iulie 2012, 11:33 »
Eu eram ala care a urcat pana la Nobilis ca sa citeasca despre legendele locului si despre floarea de colt de pe panoul instalat in fata portii hotelului :)
Dupa ultimii 3 km de drum foarte accidentat in care numai dupa peisaj nu ma uitam am ajuns sus si am uitat instantaneu de probleme. Ceva e diferit acolo, mie mi-a facut impresia ca verdele ala are o culoare diferita, ceva te linisteste si-ti da echilibru.
Am hotarat sa ma intorc acolo si sa fac un popas dar nu singur, pentru ca asa ceva trebuie impartasit cu cineva ( poate-i vine lui Gigi vre-o idee ) :)
Nu stiu de ce dar aveam convingerea ca nu o sa regret, multumesc!  :kissing:

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #55 : Luni, 23 Iulie 2012, 14:34 »
Cascada-minunata,parca si acum simt stropisorii si aud zgomotul ei.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #56 : Luni, 23 Iulie 2012, 14:53 »
Mai sus de noi doar cerul si norii ,o senzatie nemaipomenita.

Offline Codru

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 77
Re: Pe culmile muntilor. Transfagarasan 20 – 22 iulie 2012
« Răspuns #57 : Luni, 23 Iulie 2012, 18:07 »
Buun
( nu ma repet , chiar e buuun din nou ! O0) eu chiar ca vara nu dorm !
  :2funny: :2funny: :2funny:
Deja mi-e dor de voie buna si de munte ! parca parca imi vine sa fac bagajul din nou !
Vremea excelenta-chiar daca vantul era foarte aproape sa ia pe cineva pe sus- peisajele frumoase si uneori fara cuvinte, pacea si linistea pe care numai la munte le regasesc, minuni  care-mi refac bateria  :magic:, atomsfera grozava alaturi de grup ! Multumesc tuturor ! Si sa nu uit de topaiala pana aproape de dimineata! & za best DJ  :thumbup:
Mie imi cam lipsesc cuvintele acum sa pot lauda inca o excursie reusita... ! Descarc imediat fotografiile si le distribui (o lista completa nu stiu daca pun la cap, insa stiu ca vor fi distribuite mai departe! ) sau ca o sa le ceara lumea !
   @Nickyblu ! ai dreptate ...da dependenta  !!!