Autor Subiect: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012  (Citit de 50444 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #30 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 08:38 »
Lista de participanti, cu orasele din care vin fiecare:

1   M Paula   Iasi
2   Mihaela C   Iasi
3   B Celia   Cluj-Napoca
4   Dana N   Bucuresti
5   D Geta   Bucuresti
6   M Mimi   Voluntari (Bucuresti)
7   A C-tin   Timisoara
8   P Aurelia   Sibiu
9   M Neacsu   Bucuresti
10   Adriana D   Bucuresti
11   L Mariana   craiova
12   Lavinia P   Bucuresti
13.   Franciska -prietena Laviniei - Bucuresti
14.   Gigi - Sibiu

Deci:
7 din Bucuresti
2 din Iasi
2 Sibiu
1 Cluj - Napoca
1 Craiova
1 Timisoara

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #31 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 08:44 »
Incerc sa gasesc o solutie optima. Sunt posibile cateva variante, trebuie sa le analizez cu rabdare pe fiecare. Deocamdata ma gandesc la una care mi se pare cea mai viabila:
- un microbuz de 8 locuri plecat din Bucuresti cu cei de acolo si un microbuz (al meu) cu care sa transport pe cei din zona spre MM. Ar fi ideala aceasta solutie, dar nu stiu ce inseamna ca si costuri. Soferul de pe microbuzul de Bucuresti trebuie platit si pt drum si sa i se asigure cazarea.


Oricum de un microbuz care sa ne transporte pe toti, vom avea nevoie acolo local, pentru ca trebuie sa ne miscam in fiecare zi undeva, pana la urcarea pe Creasta Cocosului, pana la Sapanta, Cascada Cailor etc.

Offline cixy1983

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #32 : Joi, 19 Iulie 2012, 12:25 »
Salut,

La ce pensiune se sta? Intreb pentru ca eu voi veni pe cont propriu vineri seara, dat fiind faptul ca nu voi putea lipsi de la serviciu in timpul saptamanii (no comment...  :( ).

Multumesc,
Celia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #33 : Vineri, 20 Iulie 2012, 07:07 »
Am schimbat locatia pe care o prerezervasem. Am vrut sa adaptez totul la numarul de participanti si sa evit sa fim impreuna cu alt grup. Avem doua posibilitati, ambele foarte apropiate ca ce-mi doresc. Luni o sa comunic alegerea facuta.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #34 : Luni, 23 Iulie 2012, 19:14 »
Revin acum ca s-a finalizat Transfagarasanul pe urmatoarele doua actiuni: Cheile Nerei si Maramuresul. Pt actiunea pe a carui topic suntem:

Locatia pe care am ales-o si rezervat-o este Pensiunea Amethyst
Surdesti 455 , Maramures
(localitatea Surdesti, la o distanta de 20 km de Baia Mare, in directia Cavnic)
GPS
Latitudine: 47ş36'45
Longitudine: 23ş45'1
http://pensiunea-amethyst.ro/

Ca si varianta de transport:
- eu plec cu microbuz de 8 locuri din Sibiu - urmand sa iau de pe traseu pe cine doreste sa vina impreuna cu mine
- din Bucuresti ar putea pleca un microbuz de 8 locuri (7 + sofer), care sa-i aduca pe cei de acolo si care sa ramana la dispozitia lor pe perioada excursiei. Dana Nastasescu, impreuna cu care am fost pe Transfagarasan s-a oferit, la fel cum au facut-o Angelica si Florin pt Cheile Nerei, sa se intereseze de transport. V-a lua legatura cu fiecare dintre cei din Bucuresti, rugamintea este sa-i dati tot concursul pt a putea rezolva transportul in grupaj de acolo. Parerea mea este ca este varianta optima.
In situatia in care toti cei din Bucuresti sunt de acord cu varianta urmeaza ca transportul local (Borsa, Sapanta, etc) sa se faca cu cele doua microbuze, al meu si cel cu care vin cei din Bucuresti. Pt ca eu la acest tip de excursii, acopar doar motorina pe care o consum, pt a fi echitabili cu cei din Bucuresti, care evident ca au sa aiba alt tarif fata de cei care merg cu mine, vom aduna costul motorinei consumate de mine si costul per km inmultit cu numarul de km traseu local (aici ma refer doar la transportul in zona - nu si la cel Bucuresti - Surdesti) si-l impartim la cati suntem. Asa este mai corect si toti au sa achite acelasi tarif pt transportul local.

Parerea mea este ca ora de plecare ar trebui sa fie undeva dis de dimineata (5.00 - 5.30), pt a se ajunge pana la 17.00 la Surdesti. Un microbuz de 8 locuri, se va strecura mai usor pe sosea decat unul de 14-18 locuri, care are si limitare de viteza din cauza regimului de transport si va va aduce mai repede decat a facut-o cel de anul trecut.

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #35 : Luni, 23 Iulie 2012, 20:22 »
Multumim Gigi   *|*
Iti doresc sanatate si sa ne vedem cu bine la Maramures.  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #36 : Marți, 24 Iulie 2012, 07:17 »
Pe curand, Geta!

Offline danna n.

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 171
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #37 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 12:09 »
Asadar, maramuresence din Bucuresti, :) s-a rezolvat cu transportul. Vom merge tot cu firma pe care au gasit-o Angelica si Florin pentru Cheile Nerei. Microbuzul e un Hyundai H1. Pretul negociat e de 1600 lei pentru 1400 km la care se mai adauga cheltuielile de cazare si masa pentru sofer. E mai mult decat bine tinand cont ca atunci cand am inceput cautarile nu primeam decat oferte de 0,4-0,6 euro/km ceea ce ne ducea la o suma prea mare.
Luni ma intalnesc sa dau un avans si sa vad si masina, aviz amatorilor care vor sa ma insoteasca, sa ma contacteze.
Cat despre plecare, in principiu am vorbit pentru ora 5:00 adunarea la Piata Victoriei e un service la 20 de m de metrou in directia Aviatorilor. Cred ca este important sa plecam pana la 5:30 ca sa ajungem asa cum a spus si Gigi la 17:00 la cazare.
Pentru alte nelamuriri ma gasiti la telefonul stiut.

Offline evora

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #38 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 12:21 »
 Buna ziua.Sunt Nadia din Cluj Napoca.  Sunt noua in comunitatea singles camp si se pare ca nu ma prea descurc cu unele lucruri. M-am inscris pt. excursia la Maramures din 2-5 august si am platit un avans de 150 lei . Nu am primit niciun raspuns de confirmare de la dvs. si nici nu apar pe lista celor inscrisi .   Ce am de facut in situatia asta?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #39 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 13:10 »
Nadia, tabelul cu participantii la Maramures - afisat de mine pe forum a aparut in 18 iulie, deci inainte de incasarea sumei de 150 RON de catre agentie, la momentul respectiv existand doar intentia ta de participare, Ai primit Email-ul de plata a avansului pe data de 16.07 si probabil in ziua urmatoare sau chiar in 18, ai efectuat plata. Nu in fiecare zi se prelucreaza incasarile si se transmit catre mine, volumul si diversitatea acestora fiind foarte mare, aceasta operatiune se face doar saptamanal.

Confirmarea de incasare este trecerea in tabelul de participanti de pe forum, asta pt ca Samizei ii este imposibil sa transmita Email confirmari de incasare fiecarui inscris in actiuni. Cea mai buna formula pe care am gasit-o a fost transmiterea bulk catre mine, iar eu le afisez pe forum. Cine nu se regasete pe lista, ne apeleaza, asa cum ai facut tu, pt a-i putea confirma incasarea. Dar asta s-a intamplat foarte rar, si doar in situatiile in care confirmarile se fac in general dupa data limita de inscriere - rezervare, cand, asa cum am explicat dupa publicarea listei de participanti, mai apar incasari de la cei inscrisi sau platitori dupa termen.

In situatia ta, am intrebat-o pe Samiza, este ok, s-a incasat suma de 150, asa cum iti spuneam in data de 18 si evident ca poti si trebuie, pt a duce rezervarea la final, sa achiti si diferenta. Oricum, pt ca esti incepatoare si inca nu cunosti toti pasii si particularitatile, o sa te contacteze si ea.

Locul tau la pensiune, era deja achitat de noi, - in momentul in care Samiza a primit banii - a suplimentat automat cu un loc - asa ca nu ai de ce sa-ti faci nici un fel de probleme.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #40 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 13:11 »
1   M Paula   Iasi
2   Mihaela C   Iasi
3   B Celia   Cluj-Napoca
4   Dana N   Bucuresti
5   D Geta   Bucuresti
6   M Mimi   Voluntari (Bucuresti)
7   A C-tin   Timisoara
8   P Aurelia   Sibiu
9   M Neacsu   Bucuresti
10   Adriana D   Bucuresti
11   L Mariana   craiova
12   Lavinia P   Bucuresti
13. Franciska -prietena Laviniei - Bucuresti
14. Nadia P - Cluj - Napoca
15.   Gigi - Sibiu

Deci:
7 din Bucuresti
2 din Iasi
2 Sibiu
2 Cluj - Napoca
1 Craiova

Offline lav_petre

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #41 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 13:28 »
Buna ziua!

Scriu pe o tema mai putin obisnuita si anume ca eu sunt vegetariana  (mananc pe langa legume si fructe lactate, branzeturi si oua plus peste si produse derivate din pestes gen icre de ex.)

Se poate cumva ca aceasta cerere a mea sa fie satisfacuta?

Va multumesc mult!

Lavinia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #42 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 15:43 »
Lavinia, am sa discut acolo cu proprietarii pensiunii pt meniul tau.

Offline Vera Ra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #43 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 20:13 »
M-am inscris si eu in aceasta excursie si la fel ca Lavinia sunt interesata de meniul vegetarian. Multumesc

Offline malina dragomir

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 93
Re: Hai-da-hai la Maramu’! Excursie in Maramures 2 – 5 august 2012
« Răspuns #44 : Joi, 26 Iulie 2012, 13:21 »
Buna, Gigi...

In legatura cu transportul spre Maramures..ai putea sa ne scrii intentia ta referitoare la traseul pe care urmeaza sa-l  parcurgi tu pana acolo si ora aproximativa la care ai ajunge in Cluj sau Dej (in cazul in care acestea sunt in drumul tau)? Eu si Paula am incerca sa venim cu trenul din Iasi spre Dej...in jur de 14.30 suntem acolo, daca e cumva in drumul tau si ne putem intersecta poate ai locuri sa ne preiei si pe noi.  Sau poate gasim alte variante, daca e posibil. Toate cele bune...