Autor Subiect: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012  (Citit de 102938 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #30 : Luni, 20 Februarie 2012, 13:41 »
dar sirenele??? ;)
este si ele!

shalau la vobler :)

crap european :coolsmiley:

crap oglinda ::)

stiuca

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #31 : Luni, 20 Februarie 2012, 16:15 »
admin, felicitari, fain filmul, superbe imagini, dansanta melodie...numai de bine. :)
cu asa materiale si impresii, cred si eu ca dam buluc la inscrieri ::)
am o intrebare: ceva surse de crescut adrenalina acolo exista? ca am inteles ca pestisor de aur....NU, Animal Lector.....NU...lasa-ne macar speranta ;)

Silviu, ultima sirena e urata cu draci... >:(
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #32 : Luni, 20 Februarie 2012, 18:48 »
Silviu, ultima sirena e urata cu draci... >:(
de acord. da' stiuca e faina! :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #33 : Luni, 20 Februarie 2012, 19:45 »
in sfarsit, esti si tu de acord cu mine ::)
stiuca isi merita locul in poza, sirena nu ;D
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #34 : Luni, 20 Februarie 2012, 19:51 »
n-as fi crezut, frate, da` voi, barbatii, mari si mici "vorbiti" aceeasi limba :o
ma uitam acum la pozele cu sirenele  ;D si fii-meu, care n-are decat 6 ani zice: "Sirene, sirene, de unde au aparut pe vremea asta?" :D :D
I-am raspuns in gand ca stie Silviu raspunsul la intrebare, el stie de pe unde le-a descarcat ;D
Cu voce tare i-am spus ca-s poze trucate.....of!
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #35 : Luni, 20 Februarie 2012, 19:54 »
cred c-o sa schimb sirena >:(

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #36 : Luni, 20 Februarie 2012, 19:55 »
Daca va place adrenalina, se rezolva usor - cu emotiile puternice. Inca nu sunt decis unde sa organizam anul acesta tabara, dar aproape sigur ca va fi tot un loc mai izolat, mai ferit de vanzoleala turistica sau comerciala. Pt ca trebuie sa stiiti Delta nu este peste tot ca in poze. Sunt locuri care au devenit supersaturate de cladiri noi, case de vacanta, galagie, barci cu motor in sus si in jos.

Prima conditie a locatiei din Delta este sa existe un acces rapid in caz de urgenta medicala. Este un lucru foarte important de care tin intotdeauna cont cand organizez un grup mai mare. Nu stii niciodata ce se intampla si trebuie sa poti ajunge in timp util la un loc in care sa se poata acorda macar un minim de ingrijiri. Asta inseamna sau existenta unei salupe in permanenta posibil de a fi folosite sau acces auto.

Apoi evit, asa cum am mai scris, zonele intense turistic sau comerciale. Nu-mi place sa stau la 100 m de Nea Ion care vrea sa asculte muzica la maxim, nici in preajma unor galagiosi veniti sa-si demonstreze talentul si volumul vocal.

Alta conditie care trebuie sa o indeplineasca locatia este sa aiba paturi twin. Si din pacate foarte multi proprietari au doar camere matrimoniale, crezand sau intuind, nu stiu ca clientul tinta principal este familia. Ori in Delta este gresit, acolo clientul tinta este grupul, ori de cele mai multe ori aceasta este format din persoane individuale, nu din familii.

Important este accesul la un canal pe unde poti iesi usor in zona mai salbatica, altfel se pierd ore intregi pe canale in care nu ai ce sa vezi. Pana sa ajungi in zona cautata esti obosit, plictisit, plus ca acolo ambarcatiunea se plateste la ora.

Daca are un loc alternativ de distractie este excelent. O piscina, un teren de sport, orice, dar sa avem ceva unde sa mai consumam restul de program.

Si nu in ultimul rand ma intereseaza bucataria. Ce stiu sa faca, ce ne pot pregati.

Cam multe, nu? Sunt lucruri care facandu-le mereu iti intra in automatism, adica eu cel putin nici nu mai stau sa analizez, urmarind punct cu punct. Am totul deja setat in minte, in situatia asta alegerea se face mecanic.

O sa incepem peste vreo doua luni sa strangem grupul, adica ma refer la transformarea intentiilor de participare in rezervare. Pt ca si acela este un lucru foarte important: cati participanti sunt.
Dupa cum s-au facut inscrieri, anul acesta anticipez un grup mare in Delta, ceea ce ar fi avantajos dpdv al transportului pe apa. Una este sa inchiriezi un cataraman pt 10 persoane si alta pt 25.
Dar sa nu anticipam, vedem atunci cand tragem linie.

Vad ca intra salau, crap, stiuca...se anticipeaza un sezon ...plin.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #37 : Luni, 20 Februarie 2012, 20:05 »
cred c-o sa schimb sirena >:(
pai chiar te rog, acum ca stii ca pot fi vazute si de copii, daca tot pui niste poze, gaseste ceva care sa incante :o
totusi, nu risc, mai bine il duc la culcare mai devreme in seara asta  :-\
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #38 : Luni, 20 Februarie 2012, 20:09 »
Si nu in ultimul rand ma intereseaza bucataria. Ce stiu sa faca, ce ne pot pregati.
ca bine zici! :)
eu merg pe mana ta, stiu ca ai sa alegi locatia potrivitasi ca totul va fi la superlativ
iar de atmosfera ne ocupam cu totii  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #39 : Marți, 20 Martie 2012, 20:08 »
ma inscriu si eu pentru delta; sa m-anuntati cind incep platile de rezervare ca poate reusesc sa aranjez de niste zile libere

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 5 – 9 septembrie 2012
« Răspuns #40 : Marți, 20 Martie 2012, 20:37 »
Rocki intra te rog pe site, vezi ca este acolo un link catre formularul de inscriere in actiuni. Este mult mai sigur acolo, decat pe topic. Ma bucur ca o sa avem un montaj din Operatiunea Monstru.

Caroline

  • Vizitator
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #41 : Duminică, 01 Aprilie 2012, 13:58 »
"Operatiunea Monstru"?!  :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #42 : Luni, 02 Aprilie 2012, 08:05 »
Unul dintre filmele mele preferate. Si coincidenta, am ajuns sa o cunosc si chiar sa colaborez doi ani cu Cristina Hoffman, singurul personaj feminin din film.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #43 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 17:48 »
Am sa transmit maine un newsletter in legatura cu doua modificari survenite in programul de actiuni pe anul acesta. Dar vreau sa anunt si aici pe topic. Una este mutarea Deltei mai aproape cu o saptamana, fiind acum practic programata cu doua saptamani mai devreme decat anii trecuti. Sunt doua motive care m-au determinat sa fac aceasta modificare, unul este legat de dorinta si necesitatea de a participa si eu la aceasta actiune si al doilea de a avea siguranta ca vedem pelicanii. Anii trecuti am fost la limita plecarii pasarilor migratoare.

Anul acesta locatia va fi aleasa in special pentru a vedea pasarile Deltei, de aceea vom intra mai adanc in inima ei. In prima faza, am gandit aceasta actiune la nivelul celei de anul trecut, ca numar de participanti. Dar sunt destul de multi doritori sa mearga in Delta si in aceste conditii am reconsiderat totul. Inclusiv participarea mea. Dorisem initial ca aceasta actiune sa fie coordonata de altcineva, eu sa ma ocup doar de partea organizatorica. Delta asa cum era programata initial, se suprapunea cu circuitul de Spania, asa mutata cu o saptamana se incadreaza perfect intre Adriatica si Andalusia.

Newsletter-ul pe care am sa-l transmit are sa contina si o intrebare pt cei care au comunicat ca vor sa participe. Astept un raspuns care sa confirme sau sa ma anunte daca nu vor sa mai participe. Peste 2 saptamani am sa prerezerv o locatie si pt asta am nevoie de numarul aproximativ de participanti. Nu sunt foarte multe locatii in Delta si mai mult care sa fie si potrivite pentru un grup ca al nostru. Vreau sa avem locatia rezervata din timp sa nu riscam sa nu gasim ceva corespunzator.


Data apare deja modificata si pe site si pe forum, plecarea este pe 28 august si ne intoarcem pe data de 01 septembrie.

Caroline

  • Vizitator
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #44 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 23:02 »
Pe mine ma aranjeaza mai bine datele astea, fiind ultimul weekend din vacanta de vara. Da Doamne sa nu puna astia de la Inspectorat ceva sedinta publica de repartitie pe posturi sau consiliu de bio, si e ok.  :)