Autor Subiect: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012  (Citit de 22968 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #15 : Luni, 02 Aprilie 2012, 07:57 »
Am sa transmit Samizei optiunile voastre de ocupare a locului ramas liber dupa ce Magda, in urma operatiei a trebuit sa se retraga, Annalys si Rocky.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #16 : Luni, 02 Aprilie 2012, 08:01 »
Marian11 daca locul Magdei, care este operata si nu crede ca se va reface complet pana atunci, va fi ocupat din unul dintre cei doi care au anuntat ca ar dori sa mearga in Andalusia - Maroc, sanse extrem de mici sa mai apara ceva. Oricum va fi destul de complicat, Samiza va trebui sa vada cum se face renuntarea, apoi recuperarea motive medicale pe baza asigurarii storno a locului si banutilor si reocuparea.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #17 : Luni, 02 Aprilie 2012, 09:47 »
Marian11, ti-am transmis un Email, am rugamintea sa-mi raspunzi - este pt clarificarea statutului vostru in SC.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #18 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 10:33 »
Din pacate trebuie sa-i anunt pe cei care si-au manifestat intentia de a ocupa locul ramas liber ca anuntul nu mai este valabil. Din fericire pentru Magda, procesul de recuperare postoperatoriu se desfasoara mult mai bine decat a crezut si aseara mi-a comunicat ca totusi nu vrea sa renunte la loc si urmeaza sa participe.
Daca apare ceva am sa-i anunt pe cei care mi-au scris ca ar dori sa mearga in Spania.

Annalys

  • Vizitator
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #19 : Miercuri, 04 Aprilie 2012, 13:49 »
Nicio problema Gigi. Important ca, Magda se simte bine.

Daca mai intervin schimbari, te rog sa ma anunti. Imi doresc sa merg in aceasta excursie, mai ales ca, am concediu exact in perioada respectiva.

Multu :)

Offline Mihaela39

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Circuit Spania
« Răspuns #20 : Marți, 03 Iulie 2012, 06:10 »
Buna tuturor,
Eu sunt inscrisa in circuitul din Spania din septembrie, insa este foarte posibil, din motive obiective, sa nu pot participa la el. O sa stiu cu siguranta acest lucru in maxim 2 saptamani. In principiu, ar fi  cineva interesat de locul meu?
Mihaela - Braila

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #21 : Marți, 03 Iulie 2012, 07:27 »
Asta chiar este o excursie foarte sensibila dpdv al rezervarii/renuntarii. Biletele de avion sunt nominale, prerezervarile hoteliere sunt facute cu mult timp inainte, pt a fi siguri ca gasim locuri grupate in full season. Toate costurile fixe (microbuz inchiriat, combustibil etc) ale acestei excursii sunt calculate functie de numarul de participanti

Aici foarte grav este ca un bilet de avion nu se poate transmite altcuiva, este facut NOMINAL, ori asta presupune RENUNTARE - cu pierderea banilor si apoi CUMPARARE - cel mai probabil cu tariful de acum pt aceasta cursa. Ori noi tocmai asta am vrut prin achizitionarea biletelor inca din decembrie, sa obtinem un tarif mic, care sa permita ca aceasta excursie sa fie ieftina. Un exemplu de cum creste tariful la avion (se stie ca pe masura ce se apropie termenul de plecare biletele sunt tot mai scumpe): in decembrie era dus si intors in jur de 170 EUR, in ianuarie pt grupul din mai a fost 210 - 220 EUR dus si intors, iar cand eram in Spania si verificam daca ora de plecare a ramas aceiasi, am gasit ca doar pe un sens era 245 EUR....

Daca pt excursiile in tara, se mai gasesc solutii (pana la urma chiar si acoperirea unor diferente de catre mine personal poate fi una), pt cele de afara renuntarea este pt noi ca organizatori, ceva aproape dezastruos. De aceea v-am rugat sa va cantariti fiecare, foarte bine, unde vreti sa mergeti, daca puteti sa mergeti si daca aveti mijloacele financiare sa participati in actiunea respectiva.

Am creat sistemul de achitare in rate a excursiei, cu un avans, apoi cu rate care sa acopere in timp pretul excursiei. Tocmai ca sa fie mai usor, celor inscrisi. Este o perioada grea pt fiecare, trecem toti prin ea si este de inteles ca este greu de achitat totul dintr-o data. Doar ca aceasta situatie creaza un risc pt noi, in sensul in care cineva se razgandeste si nu se gaseste inlocuitor. Trebuie sa achit eu diferenta, pt a acoperi partea de costuri fixe ramasa, sau si mai grav, rezervarea la hotel, daca ea a ajuns in zona activa. Si nu am nici de unde, nici de ce. Daca as fi facut o actiune comerciala, atunci ar fi avut inclus in tarif un comision de risc care sa-mi acopere eventualele situatii de acest gen. Fiind insa una aproape voluntara, intentia mea a fost ca celor de aici sa le fie cat mai usor sa participe, deci sa fie cat mai ieftin.

Situatiile de renuntare, asa cum va scriam in newsletter, ne-au creat anul acesta, mie si Samizei, atat probleme financiare, cat si o criza permanenta de timp. Contactari, modificari, situatii financiare/actiune, anulari de rezervari, cautari de alte locatii. Credeti-ne ca nu avem cum sa mai mergem asa inainte. Avem si noi fiecare, business-urile noastre, cele care ne aduc veniturile necesare si familiei, dar si acoperirii a cheltuilelior pe care le fac eu personal in excursii. Sibielul comporta mult timp, atentie si supraveghere. Agentia Samizei, necesita, timp, disponibilitate de a discuta cu clientul, o anumita stare care sa permita comunicarea cu acesta.

Avem azi si maine doua zile infernale amandoi si eu si Samiza. Suntem inainte de plecarea in Austria. La Sibiel pe perioada cat lipsesc sunt 4 grupuri si cca 30 de turisti straini care au sa soseasca individual. O multime de probleme legate de bani, aprovizionare, program, meniuri etc. Samiza este in full seazon cu agentia, incearca sa-si rezolve toti clientii fidelizati pe care-i are, acum inainte de plecare. Nu aveam timpul necesar pt o astfel de interventie pe forum, am vrut insa sa explic inca o data, problemele care ne determina sa nu mai putem continua in acest fel.

Offline Mihaela39

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Incurcatura
« Răspuns #22 : Miercuri, 04 Iulie 2012, 06:48 »
Gigi,
Regret si imi cer scuze pentru incurcatura pe care o creez daca nu voi mai putea merge. Insa uneori nu toate lucrurile ies asa cum ne propunem noi la un anumit moment, chiar daca eu mi-am dorit la modul foarte serios in decembrie sa merg in aceasta excursie externa.
Daca chiar nu se va gasi o solutie viabila si cat de cat convenabila - imi asum incurcatura creata si pot accepta pierderea avansului, chiar daca m-am asigurat in acest sens.
Pana la intoarcerea ta voi sti sigur daca merg sau ba.
Mihaela Braila

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #23 : Miercuri, 04 Iulie 2012, 07:32 »
Ti-am transmis si un Email, iti raspund si aici doar pe puncte:

- ce ai achitat pana in acest moment a acoperit doar biletul de avion, care in cazul renuntarii tale devine nul. Deci in agentie, nu a ramas nici un EUR din avansul tau
- asigurarea storno se refera strict la probleme de urgenta medicala sau deces. Dupa ce se face plata excursiei - suma poate fi recuperata de la societatea de asigurari. A fost cazul unei doamne din Braila care trebuia sa participe la Praga si cu o zi inainte s-a simtit foarte rau si nu a mai putut participa. Si-a primit banii inapoi, iar Samiza ca agentie nu a fost afectata. Dar asta in conditiile in care persoana a facut plata integrala.
- in excursiile externe, calculatia costurilor fixe/persoana se face functie de numarul acestora. In cazul de fata, daca tu nu vii si nimeni nu merge in locul tau, eu trebuie sa achit partea care iti revenea tie din costurile fixe ce decurg din inchirierea microbuzului, motorina, taxe de drum etc. Cam 200 de EUR.

Ia te rog in calcul ce ti-am scris.



Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #24 : Miercuri, 04 Iulie 2012, 10:19 »
din cate stiu eu, la unele companii, se poate schimba titularul de bilet de avion contra unei sume nu foarte mari. Mihaela ar putea sa faca astfel transferul locului sau catre altcineva achitand doar taxa respectiva.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #25 : Miercuri, 04 Iulie 2012, 12:32 »
Este vorba de Blue Air. Dintr-o incercare anterioara, in care nu s-a reusit aceasta operatiune, stiu ca nu este posibil transferul.


Caroline

  • Vizitator
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #26 : Joi, 02 August 2012, 10:30 »
Buna, Gigi! Tocmai am vazut cu surprindere postarile de mai sus, eu stiam ca nu mai sunt locuri aici si ma gandeam sa ma inscriu anul viitor pentru Spania. Cum s-a rezolvat pana la urma cu locul Mihaelei - Braila? Daca este inca liber, ma bate gandul sa ma invoiesc primele 3 zile din anul scolar, ca oricum nu se face mai nimic si sa vin si eu. Dar trebuie sa stiu la ce pret s-ar putea obtine un alt bilet de avion acum pe numele meu si cat ar fi pretul total al excursiei, cu acesta. De asemenea, ar fi bine de stiut de unde este zborul? Daca e din Bucuresti, ar fi ok pentru mine, ca oricum sunt in Delta si as mai putea pierde o zi-doua prin zona si sa plec direct de-acolo. Daca nu, ar trebui sa vorbesc cu prieteni din Cluj/Timisoara, sa ajung cu o zi inainte de zbor. Imediat ce stiu aceste detalii, iti dau un raspuns ferm, iar incepand din cu 10 august, as putea si achita. Multumesc anticipat pentru un raspuns prompt.

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 11 August 2012, 19:06 »
Gigi ,banuiesc ca programul va fii  acelasi ca si in luna Mai.
Drum bun si distractie faina in urmatoarele actiuni.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 11 August 2012, 20:13 »
Telepatie, acum am urcat in birou sa scriu cate ceva si aici.

Incep cu ce este foarte important sa nu uitati: pasaport. Pt Maroc este nevoie de pasaport. Deci luati si buletinul si pasaportul, verificati-le si sa aveti minim 6 luni pana la expirare.

Ora de plecare este aceiasi. 14.40. Check in incepand cu ora 12.00 de pe Aeroportul Otopeni. Pt orarul de zbor, urmariti link-ul: http://www.blueairweb.com/destinatii/orar-de-zbor pt ca pot aparea modificari.

Ne intalnim pe Otopeni in data de 3 septembrie, ora 12.00. Eu am biletele colectiv, va trebui sa luam locurile si sa predam bagajele. Conditiile pt bagaje, limita, alte lucruri legate de zbor: http://www.blueairweb.com/Conditii-De-Calatorie/

Nu exagerati cu bagajele. Acolo avem un microbuz inchiriat cu spatiu de bagaje in spate, nu insa si sus cum are al meu. In primavara am avut loc destul, in conditiile in care toti au venit cu bagaje decent de voluminoase. Asta inseamna un troliu mediu si o geanta de mana.

Nu va luati haine groase pt ca nu aveti ce face cu ele. Orientati-va pt incaltaminte usoara si comoda, pantalon scurt, short etc. Nu avem probleme cu intrarile la catedrale din cauza tinutei, deci se poate umbla la scurt. Sapca, basma, ce stiti ca purtati deobicei contra soarelui; o sa umblam in spatii deschise si va fi destul de cald. Nu am prognoza, dar cred ca vor fi 27 - 32 grade.

Cu banii stiti poezia: nu-i puneti pe toti la un loc si luati cat mai putini cash. Cardul este ideal.

Avem cateva zile de plaja. Nu uitati sa puneti in bagaje ceea ce aveti necesar pt baie.

Programul pe care o sa-l avem este identic cu cel din primavara. Doar excursia din Maroc este posibil sa fie un pic diferita, s-ar putea sa aleg ceva mai scurt si mai tipic pt Maroc. Costa in jur de 45 EUR, dar o sa mergem impreuna in port, in seara sosirii la Algeciras si o sa vedeti despre ce este vorba.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 3 – 13 septembrie 2012
« Răspuns #29 : Luni, 13 August 2012, 07:12 »
Hotelurile in care o sa fim cazati:

Hotel Holiday Inn Express Airport-Malaga
Address : Avenida Velazquez 290
Holiday Inn Express Málaga este cel mai apropiat hotel de Aeroportul Internaţional Malaga. Acesta oferă parcare gratuită şi camere moderne cu TV prin satelit şi facilităţi gratuite pentru prepararea de ceai şi cafea.
Acest hotel funcţional se află la o distanţă de 5 minute cu maşina de plajele de pe Costa del Sol. Centrul oraşului Málaga, care găzduieşte Muzeul Picasso, se află la 15 minute cu maşina sau la 10 minute cu trenul. Centrul de convenţii Málaga este la numai 4 km distanţă.
Fiecare cameră de la Holiday Inn Express Málaga beneficiază în întregime de încălzire şi aer condiţionat. Baia este prevăzută cu cadă şi bideu.

La Holiday Inn Express Málaga, tariful camerelor include un mic dejun continental. Există, de asemenea, un café-bar deschis până la ora 01:00. Restaurantul La Bizanga oferă meniuri ŕ la carte de luni până sâmbătă.

Hotel HG ***Granada
Avenida Cordoba, s/n (Calle Granada), 18210 Peligros
Este posibilă parcarea privată la proprietate (este necesară rezervare) şi se pot percepe taxe.
Set 3km from the historic centre of Granada, Hotel Hg offers stylish rooms with contemporary decor and en-suite bathrooms with hydro-massage showers.
Boasting an on-site restaurant, this hotel is the perfect place to enjoy a light lunch, or a hearty evening meal.
Visit the historical centre of Granada from here, stroll through the stunning, windy, Andalusian streets. Spend a day exploring the World Heritage site, the Alhambra Palace, located just a short walk from the old quarter of the city.
This hotel also comes with a bar ideal for enjoying a tranquil evening drink and chat with friends or fellow guests.
Hotel Hg's 24-hour reception desk means you can come and go at your convenience. Lift passes for the Sierra Nevada Ski Resort can be bought on-site.

Ayre Hotel**** Córdoba   
Poeta Alonso Bonilla, 3, 14012 Córdoba
Amplasat în mijlocul unor grădini atractive, Hotelul Ayre Córdoba se află la 10 minute de mers cu maşina de centrul oraşului Córdoba. Acest hotel elegant oferă o piscină exterioară sezonieră, 2 terenuri de tenis şi acces Wi-Fi gratuit.
Hotelul Ayre Córdoba oferă camere spaţioase, cu un decor clasic şi vederi la grădinile extinse din jur. Toate camerele sunt dotate cu un televizor, un seif şi un minibar cu apă gratuită.
În timpul lunilor de vară, restaurantul de lângă piscină, La Parrilla, serveşte o gamă variată de preparate din bucătăria spaniolă. Hotelul Ayre oferă, de asemenea, un restaurant de tip bufet şi un snack-bar în aer liber, amplasat pe terasă.
Centrul istoric al oraşului Córdoba, care face parte din Patrimoniul Mondial UNESCO, se află la 10 minute de hotel, cu maşina sau cu autobuzul. Celebra Catedrală Mezquita şi Palatul Alcázar de los Reyes Cristianos se află la mai puţin de 5 km distanţă.

Holiday Inn Express *** Algeciras
Pi Palmones III Carretera La Térmica, s/n, 11379 Los Barrios
Situat în Parcul Tehnologic şi de Afaceri Los Palmones, Hotelul Holiday Inn Express Algeciras oferă camere cu aer condiţionat, TV prin cablu şi facilităţi pentru prepararea de ceai şi cafea. Plaja Tarifa se află la 31 km distanţă.
Camerele Hotelului Holiday Inn Express Algeciras sunt funcţionale şi moderne. Toate camerele includ un birou şi o baie proprie cu uscător de păr şi articole de toaletă.
Holiday Inn Express Algeciras are un salon elegant, dotat cu un TV cu ecran plat. De asemenea, există şi un café-bar unde se serveşte un variat mic dejun continental.
Oaspeţii pot parca gratuit la hotel, care se află lângă autostrada A7 şi la 8 km de centrul oraşului Algeciras. Recepţia cu program non-stop a Hotelului Holiday Inn poate oferi informaţii despre regiune şi servicii de închiriere de maşini. Cea mai apropiată plajă se află la 2 km distanţă.

Hotel El Pinar **** Toremolinos
Sierra de Guadarrama, S/N, 29620 Torremolinos
Situat în Torremolinos, la 1 km de plaja Playamar, acest hotel oferă camere cu balcon şi vedere spre munte sau mare, terenuri de tenis şi piscine în aer liber.
Camerele de la Hotelul Roc El Pinar sunt spaţioase şi dotate cu TV prin satelit şi aer condiţionat, precum şi cu baie privată.
La fiecare 20 de minute circulă un transfer gratuit cu autobuzul spre plajă şi spre centrul oraşului Torremolinos, aflat la 5 km distanţă. Aeroportul Malaga este la 4 km distanţă.
Hotelul are o sală de jocuri cu o masă de biliard, precum şi minigolf şi o zonă de joacă pentru copii. Pentru divertisment aveţi la dispoziţie spectacole live. Există, de asemenea, o echipă de animatori.
La restaurantul de la Roc El Pinar sunt servite preparate din bucătăria locală. Sunt oferite, de asemenea, baruri la piscină şi room service.
Noi avem demipensiune, cu bauturi incluse pe perioada meselor: apa, sucuri, bere, vin.