Autor Subiect: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012  (Citit de 19598 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie

Tarif:     335  Euro/ persoana - cazare in camera DBL
Plecare: 18 septembrie 2012
Sosire:   23  septembrie  2012
Cazare: 5 nopti din care:
     • una la Budapesta in Down Town (18/19 septembrie)
     • doua la Praga (19/20 si 20/21 septembrie)
     • doua la Bratislava in Down Town (21/22 septembrie si 22/23 septembrie)
Servicii incluse:
     • cazare 5 nopti la hoteluri de 3*, mic dejun inclus
     • transport cu microbus 8 locuri, cu plecare si sosire in Sibiu
Nu sunt incluse: intrarile la muzee, funicular, lift-uri turnuri
Plecare:  18 septembrie ora 3.00 – Sibiu. Cei care vin din alte zone se pot caza intermediar la Pensiunea Sibiel (30 lei / noapte)
Sosire: 6 septembrie cca ora 00.00 Sibiu
Se viziteaza:
Budapesta, Praga, Bratislava, Viena
Traseu:
Sibiu – Budapesta – Praga – Bratislava – Viena – Bratislava - Sibiu
Program:
Ziua 1: Check in ora 13.00
Vizitare Budapesta: Monumentul Eroilor, Parcul Central, Muzeul Agriculturii, Castelul Vajahunjad, Parlament, Biserica S. Ana, Biserica Evanghelica, Bastionul Pescarilor, Castelul Buda, Catedrala Mathias. Se traverseaza Podul cu lanturi pana in Piata Vigado.
Ziua 2. Plecare spre Praga. ora 8.00. Check in ora 14.00
Se viziteaza zona Orasul Vechi (Stare Mesto): Muzeul National, Turnul Jindrisska, Catedrala Tyn, Biserica Sf. Nicolae, Turnul cu ceas, Turnul Pulberariei, Podul Carol.
Ziua 3. Vizitare Castel, Catedrala Vitus, Strada de Aur, Casa care danseaza, Teatrul National, Rezervatia UNESCO Vysehrad
Ziua 4. Plecare spre Bratislava. Check in ora 14.00.Vizitarea castelului apoi a orasului vechi.
Ziua 5. Scurta vizita a Vienei – Palatul Schoenbrunn si zona centrala
Ziua 6. Plecare spre tara
Este a III-a actiune pe acest traseu. Link catre ultima, cea din primavara lui 
2011: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,652.0.html

Alte detalii: office@singlescamp.ro
Inscrierile se pot face pana la data de 1 august 2012 pe formularul pe care o sa-l gasiti pe site sau pe office@singlescamp.ro
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 sept 2012
« Răspuns #1 : Luni, 07 Noiembrie 2011, 07:52 »
Incep detaliere excursie noastre, prezentandu-va cateva dintre obiectivele pe care o sa le vedem. Dar intai un filmulet "in your pocket", despre orasul care, pentru mine personal, reprezinta in ordinea preferintelor, a doua optiune, dupa Barcelona. Este cu totul si cu totul fermecator, arhitectura si atmosfera de acolo iti creaza un sentiment de familiaritate, ai senzatia ca apartii locului, ca acolo te-ai nascut, atat este de primitor si placut privirii.

#Invalid YouTube Link#





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 sept 2012
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 11:59 »
Lista de inscrieri modificata la zi (31 august):

V Gabriela   Bucuresti - achitat
Victoria T   Bucuresti - achitat
Mihaela S   Targu Jiu - achitat
---------------------------
Adina S   Sibiu - in curs de confirmare
Elena A    Pitesti - in curs de confirmare
L Tatiana   Alba Iulia - inscrisa
----------------------------
Daca o sa confirma si Adina, Elena si Tatiana, mai ramane practic un singur loc.


Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
in sfarsit am reusit si eu sa-mi definitivez cu perioada de concediu....asa caaa...merg sa vad Praga si nu numai  *|*
offf...de cand tot astept  :dance:

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Buna ziua,
As dori sa particip la acest circuit
Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie.
Am vazut ca inscrierile s-au terminat pe 1 august dar am zis sa incerc poate am o sansa.
In caz ca e posibil, rog coordonatorul acestui site sa imi ingaduie sa il deranjez cu un telefon.
Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Telefonul meu este 0745 106501.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Lista de participanti in acest moment arata astfel:

V Gabriela   Bucuresti
Victoria T   Bucuresti
Mihaela S   Targu Jiu
Adina S   Sibiu
Adina R Sibiu
--------------------------
Elena A    Pitesti - in curs de confirmare
L Tatiana   Alba Iulia - in curs de confirmare

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Am primit raspunsurile finale, iar lista arata astfel in acest moment:
1.V Gabriela   Bucuresti
2.Victoria T   Bucuresti
3.Mihaela S   Targu Jiu
4.Adina S   Sibiu
5.Adina R Sibiu
6.Gabriela P Tg Mures
7.Gigi Sibiu
------------------------------
Deci a mai ramas un loc, dupa ce 2 inscrieri s-au anulat.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Pe acest topic n-am reusit sa scriu mare lucru, asta si pt ca este o actiune repetata. Pt cei care participa, dar si pt cei care doresc sa ocupe acel loc ramas, informativ este foarte bine sa urmareasca ceea ce am facut in excursia din primavara, pt ca vor fi identice ca si program. Link-ul catre topicul acelei actiuni:

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1186.0.html

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Sunt 7 inscrieri, adica toate locurile au fost ocupate si pt aceasta excursie. Se pare insa ca una dintre participante nu o sa poata veni cu noi. Daca este cineva interesat de acest loc care ar putea deveni vacant sa ma anunte, dar pe Email, de maine sunt in Delta si nu o sa am acces decat la aceasta forma de corespondenta: office@singlescamp.ro

Offline IuliaCon

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #10 : Vineri, 14 Septembrie 2012, 13:03 »
Daca pleaca cineva din Bucuresti spre Sibiu pe data de 17  , ma anunta si pe mine ?!...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #11 : Vineri, 14 Septembrie 2012, 17:50 »
Urmatoarea calatorie  va fi catre unul dintre orasele preferate: Praga. Luni am sa postez programul excursiei pe zile, cam ce trebuie sa aveti la voi, lista de participanti. Care este completa, nu mai sunt locuri libere. Am sa transmit Email participantilor lista cu cei care participa si datele de contact, astfel incat sa puteti comunica.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #12 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 08:57 »
Hotelurile la care o stam:

Budapesta - 1 noapte
Best Western Rakoczi ****
1074 Budapest  Rákóczi Way 90, Hungary
http://www.danubiushotels.com/en/our_hotels/hungary/budapest/best_western_hotel_hungaria
Best Western Hotel Hungaria este cel mai mare hotel din Ungaria, fiind plasat ultracentral, la cativa pasi de centrul orasului si în apropiere de gara Keleti.
Toate camerele sunt dotate cu aer condiţionat şi TV prin satelit.
Dimineața, gratuit cafea şi un corn. Micul dejun bogat, tip bufet. Restaurantele hotelului oferă mâncăruri din bucătăria maghiară şi internaţională.
Gratuit, acces Wi-Fi şi parcare.

Praga - 2 nopti
Vitkov Hotel ****
Konevova 114, Prague 03, 130 00 Prague
http://www.hotel-vitkov.cz/
Este situat la 200 de metri de Parcul Vitkov.
Toate camerele au TV prin satelit, minifrigider, seif şi birou. Baia are cadă sau duş şi oferă uscător de păr. Wi-Fi gratuit.
Mic dejun tip bufet cald şi rece. Restaurantul serveşte preparate din bucătăria internaţională.
Pana in  Piaţa Oraşului Vechi din Praga se poate ajunge în 20 de minute cu tramvaiul. Staţia de tramvai, pentru tramvaiele 1, 9 şi 16, se găseşte la 100 de metri.
Este posibila parcarea in strada, costa 10 EUR/zi.

Bratislava - 2 nopti
Hotel Park Inn****
Rybne nam 1 - 811 02 Bratislava
http://www.parkinn.com/hotel-bratislava
Complexul Park Inn Danube Bratislava este situat pe malurile Dunării, în oraşul vechi, în apropierea Castelului Bratislava.
Toate camerele au aer condiţionat, TV cu ecran plat şi acces prin cablu la internet. Camerele situate la ultimul etaj oferă vederi panoramice ale fluviului, castelului sau ale oraşului vechi.
Mic dejun tip bufet cald si rece.
Are piscină interioară care oferă privelişti panoramice. Nu intra insa in pretul camerei.În zona de wellness, se poate face saună, masaje şi fitness (pentru o taxă suplimentară).
Parcarea este foarte scumpa la acest hotel, este de preferat a se face in alta parte. De obicei las microbuzul undeva pe malul Dunarii, pe Ludvika Svobodu sau pe Zizkova. Dupa o parcare cu plata, la poalele dealului Castelului, este un intrand unde de obicei sunt locuri. Masina poate fi lasata si in parcarea cu plata, dar doar pe timpul zilei, noaptea nu este nimeni acolo, de la 20.00 la 8.00. Asta desi un nene foarte saritor, care pt 10 EUR iti promite ca iti va pazi masina, pleaca fara nici o grija sa se culce acasa. Deci ori in tarc, ori afara cam acelasi lucru. Doar o diferenta de 10 EUR.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 09:15 »
Plecarea se va face marti (noaptea de luni/marti) 18 septembrie, ora 01.00, din Sibiu. Cei care vin din alte zone, pot fi preluati din gara sau autogara sau gara Sibiu, luni 17 septembrie si transferati in grupaj auto la Sibiel. Cazarea acolo, dupa cate stiiti, pt cei din Singles Camp, este de doar 30 lei/persoana/noapte. Daca alegeti aceasta varianta, pe care eu o consider comoda, se evita emotiile sosirii cu intarziere cu trenul sau autocarul si pt multi injumatateste drumul pana la Budapesta. Pt cei care nu stau peste noapte la Sibiel, locul de plecare este parcarea Garii Sibiu, ora 01.00. Luati va rog in calcul toate riscurile care fac posibila o intarziere si faceti in asa fel incat sa evitati o sosire la intalnire dupa ora anuntata.

Ce sa aveti in vedere :
-   sa nu uitati buletinul, verificati daca este valabil. Nu este nevoie de pasaport, trecem doar prin state UE
-   asigurare medicala – luati legatura cu Samiza, pt a va intocmi una
-   card sau cash – aprecierea mea este ca in aceasta excursie veti cheltui, cu mese, intrari la muzee, mijloace de transport in comun si mici obiecte de amintire, intre 200 – 300 EUR
-   in Ungaria se vor schimba cca 30 EUR in forinti (schimbul in acest moment este de 1 EUR = 280 HUF). Daca va raman nefolositi am sa-i cumpar eu, pt ca urmeaza sa revin in capitala ungara, deci nu exista riscul de a ramane cu ei schimbati si nefolositi
-   in Cehia, la Praga, insist sa facem schimbul impreuna. Casele valutare de acolo au cateva siretlicuri, pe care daca nu le cunoasteti puteti pierde 10% din schimbul facut. Ultimul curs pe care l-am folosit cand la Praga era de 1 EUR = 24,75 koroane. Aici se vor schimba cca 70 EUR, iar daca mai este nevoie mai suplimentam
-   in Bratislava si Viena, respectiv Slovacia si Austria s-a trecut de ceva vreme la moneda europeana si nu va fi nevoie de schimbat, este ok daca aveti EUR
-   asigurati-va ca aveti o tinuta comoda si confortabila, vom merge destul de mult pe jos intre obiective si atunci conteaza sa fiti cat se poate de lejeri si de sport
-   in completarea tinutei, nu uitati de un rucsacel, la orice mall gasiti cu 30 - 40 RON. Este foarte bun, acolo va puteti lua un sandvici, o sticla cu apa, daca o sa cumparati ceva, aveti unde pune lucrurile. Este comod si pt fotografiat, pt care important este sa aveti mereu mainile libere.
-   Pt pastrarea amintirilor, un aparat foto cu acumulatori, nu cu baterii simple, pt ca vi se termina imediat. Incarcator de acumulatori si important, un card de memorie de cca 4 GB.
-   Telefon cu roaming. Inainte de plecare verificati daca s-a facut trecerea pe acest serviciu de convorbiri externe. Introduceti numarul meu, cu prefixul de tara. De acolo nu puteti suna in Romania, sau mai bine zis un numar romanesc, decat daca are 004 in fata. Numarul meu este 0040 745 106501.
-   Nu va luati bagaje grele, limitati-va la lucruri usoare, asezate intr-un troler usor. Descarcam si incarcam de cateva ori, urcati si coborati in hotel de 3-4 ori in cateva zile, asa ca este obositor in situatia in care bagajele sunt supradimensionate. Sunt suficiente 6-7 tricouri/bluze, 2 pluovere, o umbrela, un pantalon de rezerva, un pantof sport (evident ...pereche) si o haina de ploaie. In rest lucruri ce tin de intimitate si intretinere. Nu luati prosoape, halate, lucruri care doar va vor umple bagajele inutil.
-   Descarcati de pe forum si luati cu voi programul excursiei. Daca apar modificari de ore, am sa anunt, daca nu, vor ramane cele anuntate. Tin la punctualitate si la a nu face pe ceilalti din grup sa astepte. De aceea ora de plecare este cea anuntata, nu se ia in calcul sfertul academic. Pt a fi siguri ca sunteti la ora fixata, este bine sa va luati o marja de siguranta de 5-10 minute
-   Programul nu este strict si obligatoriu. Cine nu doreste sa participe la vizitarea obiectivelor, sau le-a mai parcurs odata, poate sa opteze pt un program free de cumparaturi sau de plimbare. Eu insa nu o sa-i pot insoti sau sa le organizez ceva alternativ, trebuie sa insotesc grupul, dupa programul anuntat.
-   Ca regula, daca undeva va pierdeti de grup, va treziti ca nu ati tinut pasul cu ceilalti si nu-i mai gasiti, reveniti in locul in care ne-am vazut ultima data. Eu am sa revin acolo sa va caut. Nu va panicati si nu incercati sa cautati prin intuitie pt ca se pierde timp si nu aveti siguranta ca ne vom intalni. Cea mai simpla metoda de reintalnire, intotdeauna, este revenirea la ultimul loc in care am fost impreuna.
-   Mesele se vor servi in grup, sau individual, dupa cum doreste fiecare. Eu am sa va indic locurile in care se mananca ieftin si bine, dar daca nu doriti sa manancati, preferati ceva usor de strada, atunci ne putem da o ora de intalnire la localul unde restul grupului ia masa.
-   Serile putem opta pt ceva individual, usor in camera, si in completare, in holul hotelului, o bere sau un suc. Pt a fi cat mai ieftin. La fel insa, daca sunt printre voi doritori de a iesi in oras la cina, eu va pot indica localuri in care puteti merge si comanda ceea ce doriti.
-   Apa, suc, bere o sa cumparam din magazine, o parte le tinem reci in masina, in cutia frigorifica, altele le luati seara in camere. La localuri si in zonele turistice sunt destul de scumpe, asa ca va sfatuiesc sa aveti tot timpul in rucsac o apa sau un suc.
-   Referitor la intrarile in muzee sau obiective: nu o sa intram in foarte multe, o sa va propun cele mai importante si mai interesante. Daca veti dori ulterior sa detaliati aceasta excursie, cu vizitarea mai multor muzee, o puteti face si intr-o excursie individuala, mai ales dupa ce aveti trasate niste linii de orientare. Dupa terminarea excursie, am sa va transmit Email, ghidajul, astfel incat oricand veti putea reface traseul facut cu mine si insista atunci pe vizitarile interioare
-   Nu peste tot vom putea merge cu microbuzul. Sunt zone de centru in care este interzis, sau taxele sunt imense si nu merita o asemenea cheltuiala. Toate orasele prin care o sa trecem au puse la punct linii de trasport in comun foarte bune si foarte apropiate de obiectivele turistice. De aceea trebuie sa stiiti de acum ca vom calatori in cateva locuri si cu metroul si tramvaiul.
In continuare am sa postez cateva reguli de calatorie si programul, mai detaliat, al excursiei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #14 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 09:40 »
Cum calatorim si ce reguli sunt pe perioada drumului.

Microbuzul cu care mergem in aceasta excursie este un Mercedes Vito argintiu de 7 + 1 locuri. Numarul de inmatriculare este M WK 350, are numar de Germania. Eu il conduc pe toata perioada turului nostru, distantele sunt astfel repartizate pe zile incat sa fie usor de parcurs si pt mine si pentru voi cei care participati. 

Va recomand sa va luati pernite pt gat, este comod sa le stati cu ele in timpul calatoriei noastre nocturne.

Sa aveti cu voi la plecare: apa si sandviciuri, pt ca nu oprim pt a lua masa, pe perioada noptii.

Opririle au sa se faca in benzinarii, la intervale cat mai confortabile. Daca cuiva ii este rau sau doreste sa mearga la toaleta va rog sa anunte fara nici o rezerva. Nu suntem nici in goana, nu ne mana nimeni de la spate. Eu mi-am luat marje de siguranta ca timp, asa ca traseele suporta mici diferente.

Pe parcursul drumului, o sa se poata servi cafea la benzinarii, eventual daca se doreste si un sandvici.

In microbuz, pe perioada drumului, nu se servesc sandviciuri, biscuiti, bomboane, chips-uri, fructe etc. Insist foarte mult pe acest aspect si fara suparare am sa atrag atentia in conditiile in care vad ca nu se respecta aceasta regula. Pt consumul acestora avem pauzele de traseu. Este important sa nu deranjam pe cei din jur si sa pastram curat inauntru. Recent am calatorit intr-un mijloc de transport in comun in care o asa zisa doamna a consumat spre exasperarea celor din jur, incontinuu chips-uri, apoi seminte. Pana cand cineva din jur s-a enervat atat de tare incat inca un pic si cred ca era linsata, mai ales ca toti cei din jur fusesera deranjati la maxim. Vreau sa evit orice astfel de situatie, care ar crea disconfort pt ceilalti din microbuz. Si pt mine evident.

Asa cum am mai scris, apa o sa cumparam din magazine, in cantitati suficiente, dar limitate la consumul pt 2 zile. Microbuzul are spatii laterale pt PET-uri, astfel incat pe perioada parcursului sa puteti avea la indemana pt consum, apa.

Respectati va rog orele anuntate pt intalnirea la microbuz, sau in holul hotelului. Nu este corect si civilizat sa faceti pe cineva sa astepte. Mai ales in cazul unui program de vacanta. Daca nu ati inteles sau retinut ora de intalnire, va rog intrebati-ma, nu este un argument faptul ca nu ati auzit, sau nu ati fost atenti la ceea ce am comunicat. Trebuie sa stiti ca nu umblu prin camere dupa cei intarziati. Fiind si sofer si ghid, incerc sa-mi conserv si sa folosesc cat mai putina energie. Pt ca am nevoie de multa, pe perioada unei zile. Ora de intalnire este cea comunicata, nu cea cu sfert academic.

Pe traseu, daca vedeti ceva in vitrina unui magazin, sau ceva v-a atras atentia in mod special va rog anuntati-ma. Daca este posibil ne oprim cateva minute. Dar nu va opriti si intrati undeva fara sa stiu. Este foarte greu sa va regasesc si asta se face si cu consum de timp si rabdare. A celorlalti cu care calatoriti. Pt shopping o sa fie intervale de timp dedicate, nu amestecam cumparaturile cu vizitarea.

Nu uitati ca aceste actiuni nu au un caracter pur turistic. Ele sunt organizate si pt a crea anumite relatii intre persoane single, pt a dezvolta prietenii individuale sau ideal de grup. Pt astfel de actiuni de socializare, foarte importanta este toleranta. Aceasta creaza impreuna cu alti factori armonie, un cadru perfect pt a lega prietenii.

Va multumesc pt intelegerea si respectarea regulilor.