Autor Subiect: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012  (Citit de 19597 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #15 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 10:25 »
Ziua 1 (marti 18 sept) va incepe cu plecarea noastra si drumul spre Budapesta. Care dureaza in conditii normale cca 8 ore. Deci undeva in jurul orei 10.00 o sa ajungem la hotel. Este prea devreme pt check in, asa ca o sa lasam bagajele la luggage room-ul hotelului. Functie de conditiile meteo o sa decid modul in care o sa vizitam Budapesta. Daca vremea este ok, in conditii de normalitate deci, intinerarul nostru va fi urmatorul:
Incepand cu ora 11.00 plecam pe jos, spre Piata Vigado, ne continuam apoi drumul pe malul Dunarii pana in dreptul Podului cu lanturi, pe care il traversam si urcam pe dealul pe care este amplasat Castelul Buda. Il vizitam pe exterior si urmam traseul pana vis a vis de Parlament. Intalnim in drum: Palatul Presedentiei, Monumentul Ciumei, Fosta Primarie, Catedrala Matei Corvin, Bastionul Pescarilor, Biserica Evanghelica, Biserica Sf Ana. Tot ce v-am descris eu aici, cu opriri pt fotografii si cumparari de amintiri dureaza cca 4 ore si jumatate, maxim 5 ore. In jurul orei 16.00 luam metroul M2 din statia Batthyany Ter si mergem in directia Ors Vezertere pana in nodul Deak Ferenc Ter, de unde schimbam si luam alt metrou, M1. In directia Mexicoi Ut, pana la statia Szecheniy Furdo. Iesiti din statia de metrou vom vizita baile Szecheniy, apoi parcul orasenesc Varosliget, Castelul Vajdahunjad si Monumentul Eroilor. Cu metrou cu tot, cca 3 ore. Din Hosok Ter (Piata Eroilor), o sa luam metroul M1 din nou pana la Deak Ferenc Ter, acolo schimbam si luam M3 2 statii pana la Kalvin Ter, de unde schmbam din nou si luam de aceasta data M3, pana la Rakozi Ter. In jur de 20.00 o sa fim la hotel, un refresh, o cina si apoi la somn. O sa avem ceva oboseala in noi, dupa o astfel de zi plina. Si a doua zi trezirea va fi destul de devreme...

Ziua 2 (miercuri 19 sept)  Micul dejun ora 7.15. Ora 8.00 check out si plecare spre Praga. Pe autostrada, cu 40 km inainte de destinatie, oprim pentru pranz, la un restaurant pescaresc ce practica niste tarife foarte bune. In jur de 14.00 o sa ajungem la hotel. Refresh rapid si plecam spre Orasul Vechi. Vizitam obiectivele cuprinse intre Podul Carol si Muzeul National, respectiv : Turnul gotic de pod, Turnul cu ceas astronomic, Biserica Sf Nicolae. De acolo intram in cartierul evreiesc Iosevof, trecem in revista cele 6 sinagogi ramase in picioare, cimitirul cu sala de festivitati, in traseu Rudolfinum – opera pragheza. Ne intoarcem pe la Casa lui Kafka in Piata Veche, apoi Monumentul lui Jan Hus, Catedrala Tyn, Sala obsteasca, Turnul Pulberariei, Turnul Jindrisska, Muzeul National. Acela va fi punctul terminus, ne intoarcem la hotel.

Ziua 3 (joi 20 sept). Micul dejun ora 8.30. La 9.15 plecam din holul hotelului, cu microbuzul spre Castel si Catedrala Vitus. Pana la ora 13.00 o sa vizitam acea zona, apoi coboram pe strada comerciala Nurodva si o vom strabate pana la Podul Carol. In drum vizitam cealalta Biserica Sf Nicolae, iar la intoarcere, trecem pe langa Poarta lui Matei, Palatul  Schwarzenberg si Biserica militara J.Nepomuck. O sa avem aici si timp de cumparaturi, amintiri, etc Masa de pranz o luam undeva in zona centrala, apoi ne intoarcem catre hotel. Programul de seara este free, fiecare isi poate administra timpul cum doreste.

Ziua 4 (vineri 21 sept). Micul dejun ora 8.30. Check out 9.45. Plecare spre Bratislava. Drumul dureaza cca 4 ore, la 14.00 suntem la hotel pt check in. Dupa o ora plecam spre Castel apoi coboram spre centrul vechi pt a face traseul regal, incepand de la Catedrala Martin, Primarie, Palatul Arhiepiscopal, Piata Franciscana, Biserica Franciscana, Poarta Sf Mihail. Traseul va parcurge si vestitele statui de bronz, Cumil, Paparazzo, Soldatul napoleonian, Schoene Naci, Cutia Postala nr.1. O sa servim masa la Pressburg un foarte frumos local din centrul Bratislavei. Seara ne vom intoarce la hotel, program free.

Ziua 5 (sambata 22 sept) Micul dejun ora 8.30. La 9.30 plecam cu microbuzul spre Viena. Primul obiectiv : Palatul Schoenbrunn. Parcam undeva in spatele gradinii zoologice (Tierggarten), pe Seckendorff-Guden-Weg, o straduta ce se face din Elisabethallee. Este singura parcare gratuita din zona Palatului Schoennbrunn. Coboram dealul vizitand Gloriette, apoi gradinile palatului, se face un circuit scurt interior si apoi plecam cu metroul spre zona centrala unde urmeaza sa vizitam, mai mult informativ Catedrala Sf Stefan, Palatul Hofburg, Muzeele de arta si national. Spre seara ne intoarcem la Bratislava. Grupul ramane in zona centrala, in timp ce eu am sa ma intorc cu metroul la Shoenbrunn, pt a lua microbuzul. Am sa preiau grupul din fata Parlamentului, Burgring.


Ziua 6 (duminica 23 septembrie)
. dupa micul dejun, ora 9.00 check out si plecarea spre tara. In cca 13 ore o sa fim in Sibiu. Deci in jurul orelor 22.00 - 23.00 o sa ajungem la Sibiu. (ora Romaniei)

Pe toata perioada excursiei, orele de intalnire si program sunt cele ale tarii respective. Ungaria, Slovacia, Cehia si Austria au aceiasi ora, GMT +1, Romania are GMT +2. Deci la trecerea granitei spre Ungaria, ceasurile vor fi date inapoi cu o ora, ora 6.00, devine 5.00, iar la revenirea in tara, ceasurile vor fi date inainte, ora 17.00, devenind 18.00.


Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 10:52 »
Bine ai revenit Gigi pe-acasa ...se pare ca nu pt mult timp pt ca ne-a venit si noua randul sa plecam... :thumbup:
eu abia astept!!!! *|* avem un program plin, dar frumos
 :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 11:03 »
Da, mai este foarte putin. Azi cand m-am trezit si am inceput sa lucrez pt aceasta excursie am realizat cat de putin a ramas.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 16:26 »
Pentru cei care vin in circuitul de luni, am verificat starea vremii! am zis sa afisez - poate va intereseaza

METEO

SIBIU - Luni, 17 septembrie = Innorat partial 22°C   

BUDAPESTA
Marţi, 18 sep   
 27°C |  15°C Partial insorit
Miercuri, 19 sep
 24°C |  12°C Noros
 
PRAGA
Miercuri, 19 sep
 17°C |  7°C Ploaie
Joi, 20 sep
 17°C |  4°C Partial insorit
Vineri, 21 sep
 18°C |  9°C Partial noros
BRATISLAVA
Vineri, 21 sep
 22°C |  7°C Partial noros
Sâmbătă, 22 sep
 19°C |  13°C Partial noros
Duminică, 23 sep
 24°C |  13°C Mai mult noros cu posibile averse
 
ARAD
Duminica, 23 sep
 24°C |  11°C Partial noros

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #19 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 16:34 »
Prognoza meteo:
marti 18.09 - Budapesta - noaptea 13 C - ziua 26 C, cer partial noros, sanse de ploaie 3%
miercuri 19.09 - Praga - noaptea 12 C - ziua 15 C - cer innorat, sanse de ploaie 62%
joi 20.09 - Praga - noaptea 6 C - ziua 13 C - cer partial noros, sanse de ploaie 8%
vineri 21.09 - Bratislava - noaptea 10 C - ziua 16 C, cer senin, sanse de ploaie aproape zero
sambata 22.09 - Viena -noaptea 12 C - ziua 20 C, cer mai mult senin, sanse minime de ploaie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 16:35 »
Supercoincidenta, in timp ce postai starea vremii, o afisam si eu! Mai bune doua prognoze!

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 15 Septembrie 2012, 16:52 »
 :oops:
DAAAAAAA, asa vedem si corectitudinea site-urilor meteo  :D plus minus - cam asta e vremea :)
Drum bun tuturor !
Ne vedem la Sibiu

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Ne-am intors azi noapte in tara, dupa un drum de 2500 de km prin fostul imperiu austro-ungar. Excursia a inceput din Sibiu, capitala celor "7 Scaune" transilvanene si a continuat prin Budapesta, apoi prin minunata Praga, pt ca mai apoi sa poposim la Bratislava si Viena.

Este un drum pe care il fac deja a 4-a oara aici in Singles Camp si nu mai este deci o noutate pt mine. Dar o bucurie, da. Imi plac mult orasele astea, cred si pt ca intr-un fel istoria familiei mele este legata de natiile Imperiului Austro-Ungar. Rezonez placut cand ma aflu acolo, imi da o stare de liniste si de confort. Imi face bine. Am venit foarte obosit, dar destins si intr-un fel bucuros. Bucuros, ca am putut sa arat locuri frumoase, ca mi-am putut impartasi din cunostiintele mele despre ele si ca sper ca am putut oferi cateva zile de vacanta activa catorva oameni. Sper ca efortul meu sa se implineasca prin noi prietenii aici in SC, prin noi legaturi. Si printr-o amintire placuta.

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Am venit foarte obosit, dar ....
un pic de repaos, ca venim... :D
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Deja, am intrat in priza....  :strong::smiley6600: :dance: *|*

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
eu inca sunt in transa...cand m-am trezit ma gandeam ca trebuie sa merg sa iau micul dejun dupa care urmeaza sa plecam sa vizitam....surprizaaaa. :D...sunt acasa si vacanta s-a cam incheiat  :(( :(( vreau inapoooooooi...cel putin inca o saptamana  :giggle:
a fost frumos...o excursie foarte concentrata, am vazut atatea locuri frumoase incat nu se poate sa nu ma gandesc ca as vrea sa revin... :thumbup:
a meritat toata asteptarea!!!! :dance:
le salut pe fete si imi pare bine ca v-am cunoscut  :kissing:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Una dintre seri, cel putin pentru mine, a fost mai mult decat o incantare. I-am ascultat si vazut la Hard Rock Cafe-ul din Praga (va recomand sa-l vizitati daca aveti ocazia, este un local superb), pe Juwana Jenkins si Mojo Band in Concertul live "The Soul of Old School Blues". O scena cu supermuzicieni.

The Blues Keeps You Alive Album Preview


 

Caroline

  • Vizitator
Hard Rock Cafe-ul din Praga (va recomand sa-l vizitati daca aveti ocazia, este un local superb)...

Subscriu!  ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Pe exterior cladirea arata ca din poveste. Pictata in stilul sec XVII, pe 4 nivele, ca majoritatea cladirilor din zona veche si imediat apropiata a Pragai. Pe interior, pregatita pentru un public rafinat si cunoscator al rock-ului. Bauturi bune, mancaruri adaptate consumatorului de tip, ospatari care intai se prezinta, sunt interactivi. Echipati impecabil, cu un colan de insigne in jurul gatului.

Pe peretii cafe-ului, instrumente, accesorii vestimentale apartinand greilor rock-ului. Neuitand ca au fost lansati prin intermediului lantului Hard Rock Cafe (prezent in majoritatea oraselor mari ale lumii), multi dintre cantareti isi doneaza instrumentele.

Atmosfera este placuta, discreta si super-destinsa. Un loc in care poti sa ai o intalnire de business dar si una de prietenie, de grup, sau chiar intima in doi. Exceptional local. Evident insa ca nu place oricui. Intai trebuie sa-ti placa rock-ul, apoi sa fi o persoana adaptabila in orice fel de spatiu de entertainement si nu in ultimul rand sa-ti placa atmosfera de club rafinat.

Mai jos, ceva de pe youtube, despre Hard Rock Cafe-ul din Praga:

HARD ROCK CAFE PRAHA osvětlení UNI LIGHT


Hard Rock Cafe Prague


CHERRIES (HEROAGE) - Hard Rock Cafe Prague 27.11.2011

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Unul dintre locurile cele mai frumoase din Praga este Vysehrad. Taramul cnejilor si regilor, loc de legenda. In parcul de langa superba Catedrala Petru si Pavel se desfasura o ceremonie. Asa cum imi place mie: nefestivist, rafinat, linistit, cu nuante putin aristocratice. Un band canta in surdina, iar invitatii plus o multime de curiosi printre care ne aflam si noi, asteptau mireasa. Cum se lasa asteptata, mi-am indreptat pasii spre intrarea in catedrala, bucuros sa revad aceasta perla arhitecturala. Pe drum m-am intersectat cu o mama si fiica ei, o tanara de vreo 25 de ani, cu retard sever. Fata o tragea de mana spre ceremonie, nerabdatoare sau poate in inconstienta ei infricosata ca va pierde ceva din eveniment. Striga atat de strident incat toata lumea o remarcase. Catedrala se pregatea probabil de nunta si era semiinchisa, am reusit sa intru doar in zona de prenava, asa ca in scurt timp m-am intors la locul de ceremonie. Fata de care am povestit era in alaiul de nunta si agitata, scotea parca zgomote tot mai acute. Distona atat de puternic cu linistea din jur. Era un aer distins, lume imbracata in alb, palarii, fetze slefuite si fine.  Mireasa s-a apropiat, era o muzica fantastic de placuta si de potrivita, totul era atat de emotionant. Nu ascund ca mi-a licarit ceva in coltul ochiului, imi aminteam ca in urma cu un an si jumatate imi priveam fiul intr-o astfel de ceremonie. Mireasa  cu un zambet pe toata fata, niste bucle de par blond si ochi albastri a ajuns pana in dreptul altarului improvizat. Multimea a aplaudat, dar cel mai frenetic si mai bucuros o facea sora ei, fata cu retard. Tinuta de mana de mama ei, se agita spre mireasa, bucuroasa si vadit impresionata. Mireasa, nejenata si nederanjata in nici un fel de ceea ce se intampla la doi pasi de ea, i-a aruncat cea mai calda, candida si iubitoare  privire pe care am vazut-o in viata mea. Reactia surorii a fost o bataie entuziasta si galagioasa din palme, modul sarmanei fete de a se bucura vazandu-si sora mireasa. Poate a fost cel mai emotionant moment pe care l-am trait si vazut in ultima perioada si a trebuit sa ma departez cativa metri mai incolo sa nu mi se remarce sensibilitatea. Nu stiu de ce am avut reactia asta de a ma ascunde si de a incerca sa-mi stapanesc sentimentele, pt ca toti cei care au surprins scena aveau lacrimi in ochi.