Autor Subiect: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012  (Citit de 19600 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
"Such a perfect day" ...ce bine au ales melodia...chiar a fost un moment emotionant intr-un cadru nemaipomenit

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Da, melodia era perfecta, locul perfect, orasul perfect.

Duran Duran - Perfect Day

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Nu stiu cate locuri romantice exista in lume, dar cu siguranta Podul Carol din Praga, este unul dintre cele mai. Privelistea de basm care ti se asterne in fata, oriunde te-ai uita. Intr-o parte grandiosul Vitus si palatele regale. In cealalta Strahov si dealurile impadurite ale Pragai. De-o parte si de alta Vltava, cu apele pline de luminitele oglindite in el. Strajuit de cele mai frumoase turnuri de pod care s-au construit vreodata. Mai incolo cupola Bisericii Sf Francisc si mai departe a Clementinumului. Printre ele turnurile Tyn-ului.

As zabovi acolo pe pod ore intregi. Sa ascult muzica ambulantilor, sa privesc la miile de trecatori, sa-mi incant ochii cu minunatiile din jur...Sa stau in transa aceea de placere pe care doar locuri din acestea binecuvantate o poate da....

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Adda,eu dupa micul dejun,am continuat sa vizitez....Sibiul.Am ratacit pe stradutele inguste,am privit orasul de la inaltimea Turnului Sfatului,am stat ceva timp in biserica parohiala,,Sfanta Treime'' si m-am gandit la ce-am trait ultimele zile.A fost mult,a fost frumos.Si sigur mai mult decat poate exprima o introvertita cu toate pacatele.
Da Gigi,Sibiul este frumos si va invidiez pentru ,,Capitala culturala europeana''.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #34 : Marți, 25 Septembrie 2012, 07:52 »
Ma bucur ca ai avut ocazia, chiar si doar pt cateva ore, chiar si fara ghid, sa vizitezi Sibiul. Va spuneam la sfarsit cand am parasit Bratislava, ca excursia asta a cuprins, cel putin pt voi, chiar si doar la modul de bifat si Transilvania, zona importanta a imperiului austro-ungar. Probabil ca ati remarcat ca de multe ori, in explicarea istoriei tarilor care faceau parte din imperiu, aduceam vorba si de Sibiu. A avut, la o scara mai mica evident, acelasi parcurs ca si Budapesta, ca si Bratislava, Viena si Praga. Cunoscandu-i foarte bine istoria si dezvoltarea, momentele de cumpana si de framantari militare, mi-a fost usor sa inteleg ce s-a intamplat si in celelalte zone ale Europei Centrale. Sa retin si sa-mi explic multe lucruri.

De fapt partea asta central europeana are o istorie comuna. Chiar daca suntem natiuni diferite, chiar daca avem alte obiceiuri, limbi, chiar si fizionomii, am parcurs aceleasi etape istorice, cu diferente minime.

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #35 : Marți, 25 Septembrie 2012, 15:02 »
Nu am ajuns inca acasa, m-ai preumblu prin tarisoara noastra, dar azi am apucat sa vad pozele si au iesit unele chiar suprinzator de faine.
Uitandu-ma am facut o recapitulare scurta pe unde am umblat, inca sunt sub influenta frumusetilor vazute.
Multumesc inca o data adminului pentru acest traseu si sper sa am ocazia sa particip si la altele.

Hmmmm Mac-ule, deci ti-a placut? STIAM, eram sigura! :applause:
Adda- “vreau inapoooooooi...cel putin inca o saptamana” SI EU!  :)
In weekend ajung acasuca, voi arhiva pozele si vi le voi trimite.
Mac-ule te rog sa imi dai adresa aceea pentru transferuri.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #36 : Marți, 02 Octombrie 2012, 07:46 »
La Viena, cel mai bun strudel se poate manca la Rezidenz, acolo unde pe vremea lui Franz Joseph, erau laboratoarele de patiserie care serveau casa imperiala. Am fost si noi acolo, si langa o bucata enorma de strudel cu frisca (adevarata) si inghetata de vanilie, primesti si reteta acestui delicios preparat. Am scanat-o si o postez mai jos. Este in germana. Poate cineva o traduce aici pe forum. Dati click pe imaginea scanata pentru a se mari.

Reteta de strudel cu mere




Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #37 : Marți, 02 Octombrie 2012, 08:22 »
La Viena, cel mai bun strudel se poate manca la Rezidenz
Cum voi serba ziua Romaniei la Viena, am sa trec pe acolo.....cu conditia sa scap de surplusul de la Sibiel :(
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #38 : Marți, 02 Octombrie 2012, 08:39 »
Este la Schoenbrunn, in spatele laturii stangi de intrare la palat.

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #39 : Marți, 02 Octombrie 2012, 09:17 »
Este la Schoenbrunn, in spatele laturii stangi de intrare la palat.
multumesc
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #40 : Marți, 02 Octombrie 2012, 10:03 »
Am ''profitat'' de mai tanarul meu vecin care pleaca la un masterat in Germania si am obtinut o traducere a retetei.Urmeza s-o incerc.

 Strudel cu mere-original Wiener
1.Aluatul de strudel
250g faina tip 700  neted/lunecos(Boromir are faina cu dedicatii,cea pentru cozonac incercata,buna),2g sare,un ou,100ml apa calaie,20ml ulei.
Toate ingredientele se framanta pana cand coca se dezlipeste de maini si de masa.Din coca se formeaza o sfera,se unge cu ulei si se lasa 20-30 minute( poate chiar putin la rece-zic eu).
Aluatul se intinde pe un postav rectangular(planseta)presarat cu faina,cu podul palmelor se desface si se unge cu unt.
In figura sunt evidentiate etapele:Tragerea aluatului cu ambele maini/Intinderea umpluturii pe coca intinsa/Rolarea strudelului.

2.Faramituri de unt
100g faramituri de paine,50g unt.Untul se incalzeste intr-o tigaie,se adauga faramiturile de paine si se prajesc pana totul devine auriu-maroniu.

3.Scortisoara cu zahar
140g zahar cristal fin,10g scortisoara se amesteca uscate.

4.Umplutura
150 g faramituri de paine,150g scortisoara cu zahar,170g stafide,10ml suc de lamaie,1 kg de mere acre,decojite si cu miezul scos,taiate felii subtiri(poate ar merge razatoarea pentru varza),rom.Toate ingredientele se amesteca bine.

5.Indicatie
La coca desfacuta cu umplutura presarata,i se taie marginile subtiri si se ruleaza in siguranta.Strudelul uns cu unt(vezi pct 1) se ruleaza si se coace la 190 grade.

Tipp:Dupa coacere,strudelul se unge imediat cu unt fierbinte.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #41 : Marți, 02 Octombrie 2012, 11:35 »
MAC, ai incercat? Ti-a reusit?

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #42 : Marți, 02 Octombrie 2012, 14:54 »
Nu stiu daca dau ei tot din casa,dar sunt curioasa cum va iesi.Sigur o sa incerc saptamana asta.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 18 – 23 septembrie 2012
« Răspuns #43 : Marți, 02 Octombrie 2012, 15:17 »
sa ne trimiti si noua la pachet  ;D ;D  :kissing:

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Mac=ule, tare faine poze ai facut!