Autor Subiect: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012  (Citit de 94569 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« : Joi, 03 Noiembrie 2011, 14:36 »
Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie
Editia a II-a

Tarif:     290 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Plecare: 28 septembrie 2012
Sosire
:   30 septmbrie 2012
Cazare: 2 nopti
Servicii incluse:
     • cazare 2 nopti, mic dejun inclus
     • pensiune completa
Motivatia actiunii. Recolta a fost intotdeauna un prilej de sarbatoare pentru oamenii din zona, sasi si romani deopotriva. Dupa ce bucatele erau adunate si duse in curti, incepea munca de depozitare si de conservare. Butile se umpleau cu prune si se astepta  Ť caderea podului ť semnalul ca borhotul poate fi dus la cazan si transformat in minunata licoare. Strugurii erau zdrobiti, apoi storsi in teascuri, iar mustul coborat in beci si turnat in butoaie. Merele si perele de iarna se asezau frumos in patule, in timp ce crumpenele umpleau locurile de dedesub.  Morcovii si patrunjeii se acopereau cu nisip, in ladoaiele mari din pivniti. Dovlecii dulci si bostanii umpleau surile inconjurati de legaturi mari de coceni de porumb. Podul inalt era plin pana la caprior cu fanul strans decuvara. Porumbul inca in stiuleti era dus in podul casei si imprastiat sa se usuce.
Femeile incepeau sa fiarba in cazane mari de fonta, la foc domol de lemne, magiunul, mirosul dulce si placut al prunelor fierte ducandu-se pana hat departe. Gogonelele, varza si hreanul erau randuite frumos in borcane mari sau in buti. Finchenul oparit odata cu muraturile imprastia un miros intepator de mirodenie. Saramura pentru varza incepea sa fie pitrocita, adica miscata, pentru a se uniformiza in tot butoiul. Camarile se umpleau cu borcane de gem si compot, pivnitele de borcane cu muraturi. Lumea se pregatea de iarna. Mai ramanea ca spre Sf Nicolae sa taie porcul si sa-l afume.
Recolta insemna bunastare si siguranta. Cu camarile, pivnitele si podurile pline, putea veni orice iarna, cat de lunga. Lemnele erau pregatite si uscate din primavara si puse in sopru, nici cu caldura nu era vreo grija. Animalele aveau ce manca, stapanii ce bea si ce pune pe masa. Sarbatorile erau primite cu camara plina.
Ce vreau eu este sa refac un pic din atmosfera de pregatire de iarna, sa facem must, sa fierbem magiun, sa punem gogonele, sa coacem vinete, ardei, sa punem un batal si o pulpa mare de vitel la protap. Sa facem lampase din bostani, sa dansam, sa ne bucuram de zilele de toamna tarzie. Sa ascultam muzica de aici din Marginime, sa bem un vin din ala roz fructos de casa, in timp ce se rumeneste pastrama la gratar. Sa fie un prilej de intalnire si de bucurie.

Este a II-a oara cand avem aceasta actiune. Link catre cea din 2011:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1067.0.html

Alte detalii: office@singlescamp.ro
Inscrierile se pot face pana la data de 15 septembrie 2012 pe formularul pe care o sa-l gasiti pe site sau pe office@singlescamp.ro
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro



Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #1 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 21:16 »
prin descrierea facuta, ma faci sa cred ca nu exista colt de rai decat la sibiel.
oricum, daca nu se intampla ceva inevitabil, doresc sa particip si la acest eveniment.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 12:02 »
Lista cu inscrieri:

Radu   Bucuresti
Ana F Bucuresti
Adda S   SIBIU
Celia   B Cluj-Napoca
Iuliana M   Galati
Mihaela39   Braila
janet    bucuresti
Delia L   Sf.Gheorghe
Adrian D   Constanta
Luiza   P  Bucuresti
Carmen L   Ploiesti
Constanta S   PITESTI
Nicoleta N   Bucuresti
Oti B   campina
iuliana l   sighisoara
Mari_a   Bucuresti
Andreea R   Bucuresti
Mihaela39   Braila
kama 148 Bucuresti
Victorman Bucuresti

Offline kama148

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 285
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #3 : Luni, 19 Martie 2012, 00:08 »
Gigiiiii.. crezi ca se poate sa lipseasca tigancile de la sarbatoarea recoltei???? ""conasule...""  trece-ma pe lista..

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #4 : Luni, 19 Martie 2012, 07:22 »
I did it!

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Sarbatoarea recoltei
« Răspuns #5 : Luni, 19 Martie 2012, 08:06 »
Si euuuuu, nu-mi pot lasa nevasta singura  :knuppel2:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #6 : Luni, 19 Martie 2012, 10:31 »
Reintregesc cuplul! Te trec pe lista, Victor, pana atunci sa te deprinzi cu obiceiurile tiganesti. Dewschidem pe langa atelierele, de must, muraturi, conserve de iarna, zacusca, paine de casa si unul de batut alama. Sa facem un cazan de tuica, sa-l avem noi asa, pt Singles Camp. Ce zici?

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
.........
« Răspuns #7 : Luni, 19 Martie 2012, 22:32 »
Cu toate e ok referitor la tuica......sa vad daca am voie  :knuppel2:

Annalys

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #8 : Luni, 02 Aprilie 2012, 10:04 »
 :)

Si eu..si eu. Ca sa fiu sigura :)

Multu *|*

luciamanta

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 � 30 septembrie 2012
« Răspuns #9 : Marți, 03 Aprilie 2012, 19:35 »
Si eu doresc sa particip la sarbatoarea recoltei. De abia astept sa vad Sibielul, pensiunea atat de renumita si indragita de foarte multi oameni.   :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #10 : Marți, 03 Aprilie 2012, 19:48 »
Da, cred ca deja vreo 400 din Singles Camp au fost aici. Intr-un fel SC se identifica cu Sibielul. De aici si datorita lui Guntz a inceput totul...

luciamanta

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 � 30 septembrie 2012
« Răspuns #11 : Marți, 03 Aprilie 2012, 20:27 »
Gigi, te rog sa ma treci si pe mine pe lista. Sper ca mai sunt locuri.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #12 : Marți, 03 Aprilie 2012, 20:33 »
Am sa te trec Lucia pe tine si pe toti cei care s-au mai inscris. Pana atunci insa mai e. O primavara, o vara intreaga, cu munte cu mare...
Pregatim borcane, cuptorul de paine, ceaunul de magiun si cel de zacusca. Gospodine avem.

anyasolo

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 28 Iulie 2012, 22:03 »
Se apropie toamna... Gigi se mai fac inscrieri la "Sarbatoarea recoltei" de la Sibiel? Vreau si eu sa gust din bunatatile pregatite acolo!  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #14 : Duminică, 29 Iulie 2012, 16:34 »
Gigi, daca mai sunt locuri, dupa Delta, vreau si eu la Sarbatoarea Recoltei! Am stat prea mult departe de "gashca" si simt nevoia sa-mi reincarc bateriile... ca pe urma, iar am o perioada de "stat cuminte" pana la Revelion.  ;)