Autor Subiect: Comunicam prin muzica  (Citit de 1183919 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #660 : Vineri, 06 August 2010, 07:22 »
In timp ce scriam pe alt topic, mi-am adus aminte de The Monkees. Aveam cativa anisori pe atunci...

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/XfuBREMXxts?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #661 : Vineri, 06 August 2010, 15:13 »
incerc si eu sa postez o melodie care imi place mult  :)
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/6tcBgBRziXQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

asta era problema... trebuia sa incep cu explicatii  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #662 : Sâmbătă, 07 August 2010, 08:28 »
Catherinna, Peter Maffay este brasovean, stiai? Este unul dintre cei care au plecat de aici si au facut cariera in Germania. Este foarte cunoscut acolo, am constat si eu cu surprindere ca CD-urile lui erau peste tot. Tocmai acum stau cu Guntz de vorba si imi spunea ca a fost la un concert a lui Peter Maffay....

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #663 : Sâmbătă, 07 August 2010, 16:31 »
Catherinna, Peter Maffay este brasovean, stiai? Este unul dintre cei care au plecat de aici si au facut cariera in Germania. Este foarte cunoscut acolo, am constat si eu cu surprindere ca CD-urile lui erau peste tot. Tocmai acum stau cu Guntz de vorba si imi spunea ca a fost la un concert a lui Peter Maffay....

Stiam ca e din Ro , dar nu stiam din ce oras. ( Fratele meu care locuieste in germania mi-a trimis un link cu el, pentru ca si lui ii plac melodiile lui Peter Maffay )

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #664 : Sâmbătă, 07 August 2010, 16:34 »
incerc :)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ebUIYjDeC-Q?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #665 : Duminică, 08 August 2010, 08:55 »
Oare cine zicea ca muzica saxona se evidentiaza doar prin aranjamentul curat si ordonat? Uite ca pot avea si inflexiuni nu doar placut ritmate ci si melodioase! Eu ascult destul de multa muzica germana, la Sibiel am un folder numai cu selectii de astfel de melodii. Acum doi ani am fost la Tegensee, era acolo un festival al porturilor, muzicii si dansurilor bavareze. Pe strada era o explozie de culori, reprezentantii fiecarui sat defilau mandrii si tantosi Volkstracht-urile.
Multa lume judeca cultura germana prin prisma inclinatiei si deprinderii lor pentru ordine si exactitate. I-am intalnit pe nemti in multe ipostaze si situatii, am lucrat cu ei, am fost impreuna la petreceri. Surprinzator pt multi, sunt persoane calde si foarte sociabile, surprinzator pt un popor saxon. Sunt insa si foarte selectivi, stiu care le este locul stiu unde se situeaza si care este cercul lor de interrelationare. Au constiinta clara a pozitiei sociale in care se afla. Nu o sa intalnesti un neamt cu venituri mici sau submedii, incercand sa epateze afisandu-se in limuzine cuparate pe bani imprumutati de la banca. Pt simplu motiv ca cei din jurul lui l-au clasificat deja, este asezat corect in ierarhie, orice incercare de a falsifica pozitia, este stridenta si fara sens. Cred ca asta ne lipseste noua romanilor: lungul nasului. Si asta vine din urma, nu doar de 50 ani cum tot incercam noi sa argumentam.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #666 : Luni, 09 August 2010, 01:00 »
Gigi, daca te-ai oprit aici, e bine, sunt convinsa ca mai aveai multe de adaugat.
Eu adaug doar o melodie  :)
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/z-CiCllfvWQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #667 : Luni, 09 August 2010, 02:18 »
Noul videoclip Eminem - Not Afraid
I'm not quite into this guy but I like his messages

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/j5-yKhDd64s?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #668 : Luni, 09 August 2010, 17:54 »
Noul videoclip Eminem - Not Afraid
I'm not quite into this guy but I like his messages

Ceva nou !!! Interesant!
Saturn - eu m-am ferit sa postez videoclipuri atat de vehemente ! Acum bine ca stiu ca e voie !!! ;D

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #669 : Luni, 09 August 2010, 18:13 »
Saturn - eu m-am ferit sa postez videoclipuri atat de vehemente ! Acum bine ca stiu ca e voie !!! ;D


Sincer, n-am stata sa ma gindesc cit de vehement este  ;D E un mesaj pina la urma, mai radical e drept, dar un mesaj. Dar in rest... Nu e cu macel iar p-aici nu sunt minori  :D

Si ca sa fie tacimul complet, inca un clip cu mesaj vehement. Mai vechi, dar cunoscut: Eminem feat. Dido - Stan

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/KyHwM8WP0Z4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #670 : Vineri, 13 August 2010, 23:16 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/A2f427Viucw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #671 : Duminică, 15 August 2010, 14:35 »
Vorbe, vorbe...

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ppkepY-Sob0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #672 : Luni, 16 August 2010, 19:21 »
Va mai amintiti de melodia Depeche Mode -People are people ?

Tocmai am descoperit ca baietii de la Sistem au scos un  featuring cu  EMMA pe aceasta melodie care mie imi place. Si imi era dor de butoaiele  celor de la Sistem.

Pentru voi! :D

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/PMOTrMT-VaI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #673 : Marți, 17 August 2010, 21:44 »
De obicei nu-mi plac remake-urile dupa hit-uri cunoscute, fiind mai conservator aici. Dar asta chiar imi place :) Multam pentru dedicatie.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Comunicam prin muzica
« Răspuns #674 : Marți, 17 August 2010, 22:49 »
Sa incercam sa invatam cate ceva si din intelepciunea folclorului  :)
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/qV4OIOXuPxI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Am retinut;
Omule,Dai la inima ce-ti cere astazi esti maine nu esti
Nu-i pacat sa-ti treaca viata , cu nimic sa nu te-alegi
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/oQP-ul38zO8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Doar atat am retinut ;
Poti sa faci de toate-n viata, dar fale la timpul lor
Sa nu uiti un singur lucru, omule esti muritor