Autor Subiect: Comunicam prin muzica  (Citit de 1184451 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1650 : Duminică, 25 Septembrie 2011, 10:06 »
 Ela Rose lanseaza videoclipul celui mai recent single al sau "Lovely words", al treilea din cariera artistei, dupa "I can feel" si "No U no Love".

Regizorul, Iulian Moga, si-a adunat echipa pe o plaja retrasa de la malul Marii Negre unde, in acord cu mesajului piesei, a creat o atmosfera romantica propice infiriparii unei idile intre un fotograf misterios si o frumoasa artista (interpretata de Ela Rose). "Lovely words" este produsa de David Deejay in studioul DAV7 Music iar versurile sunt scrise chiar de Ela Rose.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/FCiWiRcU-qQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Mari_a

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1651 : Duminică, 25 Septembrie 2011, 10:43 »
Ah, găbitza, scuză-mă că-ți tulbur atmosfera romantică propice înfiripării unei idile  :) :-*, dar eu sunt așa, mai topor de oase:D

Apropo de maestrul Marilyn Manson, voiam să zic că-s cu el într-o relație ca și cu Metallica: unele de-ale lui îmi plac foarte mult (am pus mai demult pe-aici Para Noir așa, cu versuri cu tot - și se pare că am șocat lumea - sorry everybody  :D ), cover-urile cântate de el sunt marfă de marfă, beton, iar restul mi se pare că sună toate la fel. Dar când mi-l pun în mașină, ajung mai repede la destinație!  ;D
Iată un cântec blânduț din 1965 al Gloriei Jones, reluat lightly în 1981 de grupul Soft Cell și în 2001 de Marilyn, așa cum numai el știe...
Tainted Love
Warning! Dacă aveți probleme cu inima – tensiunea - ori v-a ieșit pozitiv testul de sarcină, nu vă uitați la maestrul Manson, doar ascultați-l! (deși ăsta e un clip cuminte, nu-i din alea cu sânge pe pereți!)
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/nb9JNd93SOc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1652 : Duminică, 25 Septembrie 2011, 14:39 »
danezii de la Aqua lanseaza "Playmate To Jesus" in care adopta un stil vestimentar gotic si o imagine mai sumbra

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/m0ayTZi7Xjw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Mari_a

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1653 : Duminică, 25 Septembrie 2011, 17:10 »
Cred că am îmbătrânit rău de tot… Fac-ce fac și mă tot întorc la muzica veche… Asta-i așa, de duminică după-amiază…
Am mai scris pe-aici despre emisiunea de la radio a Irinei Margareta Nistor. Azi nu ne-a recomandat cine-știe-ce filme (doar a zis că o să apară curând unu' tare cu Robert De Niro), însă a pus niște muzică... numai din aia de-ți face inima tagliatelle:

Yves Montand - Les Feuilles Mortes (mai e mai sus o variantă – Autumn Leaves)
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


Unchained Melody – Righteous Brothers, o melodie din 1955, cântată de foaarte multă lume (inclusiv de Elvis)…
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


All You Need Is Love – The Beatles – un cântec foarte frumos, dar care s-a cam demonetizat pe la noi din cauza emisiunii ăleia de 2 bani a lui Radu ăla…
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


și Frank Sinatra - Strangers in The Night… la, la, la, la, laaaaaaaa… ::)

Something in your eyes was so inviting,
Something in your smile was so exciting,
Something in my heart,
Told me I must have youuuuu…
Strangers in the night, two lonely people
We were strangers in the night
Up to the moment
When we said our first helloooooo...

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/a6znyOSKgio?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

(Uite ce comentează unu’ care habar n-are de viața lui: Strangers in The Night  / AIDS in the morning)

Offline alventani

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 115
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1654 : Duminică, 25 Septembrie 2011, 18:10 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/-RXTwOprAnU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
...mi-e asa de cateva zile. :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1655 : Duminică, 25 Septembrie 2011, 18:53 »
Bono and The Corrs - Summer Wine

...mi-e asa de cateva zile. :)


cheers  ;D  8)


<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/8MxGC1j2ogM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

julia

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1656 : Duminică, 25 Septembrie 2011, 21:55 »

daca tot vorbiti de soundtrack-uri, am si eu unul care m-a impresionat:



<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/5YXVMCHG-Nk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Mari_a

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1657 : Luni, 26 Septembrie 2011, 09:26 »
Am rămas setată de ieri pe muzica veche.
Titi Botez (1901-1957) - Sub balcon eu ţi-am cântat o serenadă
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/1i6WW049cNk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Căutând pe net tangoul de mai sus, am dat peste o glumiţă muzicală a băieţilor ăstora. Am râs de ce le-a dat prin cap să facă la sfârşit! Tineretu’ ăsta nu mai are timp de serenade, trece direct la fapte ! La muncă, mucioşilor !  ;D
O copiez aici, ca să vă distraţi şi voi. Ori mergea pe topicul ăla despre sex, pe care se scriu glumiţe ? Dar ce, sexul e o glumă ?  ::)
I Just Have Sex – aşa e titlul, n-am nici o legătură cu el, Doamne fereşte ! (sau Doamne ajută?   ;D Mai zicea unu’ la tv Să ne instalăm firewall, că ameninţări există, slavă Domnului, destule !    :o Şi eu folosesc diverse expresii, din dorinţa de a spune multe în cuvinte puţine, dar să le potriveşti aşa, ca nuca-n perete, la tv… ăsta-i material pentru CNA).
Dar, retourner a notre mouton:  neşte băieţi cu Akon
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/lQlIhraqL7o?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Mari_a

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1658 : Luni, 26 Septembrie 2011, 11:13 »
Pfuai! Am scris Have în loc de Had! Cu engleza mea de baltă…Ştiu engleză aproape cât Băse  ;D. L-aţi auzit cu dis iz ă eşec of auăr polisii ?
Odată, cântam la calculator - cu căştile pe urechi şi a mea m-a înregistrat pe furiş  >:( . Nu mi-a venit să cred când m-am auzit  :o ! Suna cam aşa:    :-[    ;D
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/2LTLEVC-sfQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Mari_a

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1659 : Luni, 26 Septembrie 2011, 21:26 »
O glumiță de-a lui Jay Z  ;D                                                                                 

I love girls, girls, girls, girls                                                                                                                                                               
Girls all over the globe
                                                                                           

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/R0yrm2eI2bM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Omu' are multe pe cap!  ;D  Una din Ferentariul lor:
If you're havin' girl problems i feel bad for you son
I got 99 problems but a bitch ain't one


<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/nq1kCyrX71M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>






Offline alventani

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 115
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1660 : Luni, 26 Septembrie 2011, 23:23 »
daca tot vorbiti de soundtrack-uri, am si eu unul care m-a impresionat:



Daca e sa vorbim despre muzica lui Damien Rice neaparat trebuie sa asculti (pana la capat!) urmatoarele:

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/mYPCYboEpmk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/Xzq34YD3T8E?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ZduDvIBu3EU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
(impreuna cu inca vreo cateva imi ocupa aproape un sfert din suflet)

julia

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1661 : Marți, 27 Septembrie 2011, 09:44 »
frumos frumos

m-am indragostit de muzica lui atunci cind am fost la film (Closer). se terminase de tot dar eu nu ma ridicam si urmaream vrajita cum se scurge genericul de final pe ecran pt ca imi placea muzica

Mari_a

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1662 : Marți, 27 Septembrie 2011, 10:34 »
Azi-dimineaţă am auzit asta la radio. Şi mi-a amintit că anul acesta nu am simţit marea decât aşa, un pic, la un colţ...

Nisipul să fie uuuud, iar marea un pic amarăăăă…

Unu’ comentează că slideshow-ul e rudimentar. Mie îmi place imaginea de la 3 :05-6-7. Eh, versurile o mai iau rasna pe câmpii, ăsta-i Chirilă, dar melodia în sine e foarte frumoasă... Ţi se face un dor de ducă...
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/uPhEmv832Cs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

O dăşteaptă îi lua interviu unui fotbalist, unu’ mare, de joacă p-afară. Îl întreba unde a fost în concediu. Cum? N-ai văzut marea anu’ ăsta? Ah, îmi pare rău pentru tine, o să ai de aşteptat până la anu’, că acum s-a făcut cam frig pentru mare! Ăla, fotbalist-fotbalist, dar îi răspunde: Daaa, dar mai există mare şi-n ţările calde...

PS: Noaptea e un sfetnic bun. E bine că s-a dat cu mopul pe-aici. Scuzaţi deranjul... Te mai fură valul...

Mari_a

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1663 : Marți, 27 Septembrie 2011, 14:21 »
Cum spuneam, să mutăm tot youtube-ul pe forum!  :)
Am mai scris pe aici despre Sam Cooke - King of Soul. În 1963 înregistra:
It’s been too hard living but I’m afraid to die   /   Cause I don’t know what’s up there beyond the sky
It’s been a long, a long time coming   /   But I know a change gonna come, oh yes it will


Sam murit în 1964, împuşcat. Avea 33.
A Change Is Gonna Come - unul dintre cântecele lui nemuritoare , un cântec social (dar, nah, mintea îl duce pe fiecare unde vrea ea !) a fost preluat apoi de nenumăraţi alţii – Aretha Franklin, Ottis Reding, Bob Dylan, Lauryn Hill, Luther Vandross, Tina Turner etc. – şi a fost cântat şi de nişte băieţi în campania prezidenţială a lui Obama (cred că pentru viitoarea campanie îi trebe altu’, unu’ mai mobilizator ! Noi i-am avut  (parcă în prima campanie) pe Morometzii, cu România, trezeşte-te !) .
 
Din nou, maestrul SEAL
There been times that I thought I couldn’t last for long   /   But now I think I’m able to carry on
It’s been a long, a long time coming   /   But I know a change gonna come, oh yes it will

(merge numai cu dublu click... :()
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/rKV4UD0GQeE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 

luciamanta

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #1664 : Marți, 27 Septembrie 2011, 19:59 »