Autor Subiect: Single cu copii  (Citit de 103707 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #15 : Marți, 06 Decembrie 2011, 11:31 »
Admin, poate cuprinzi in vacanta de vara 2-3 excursii pentru sigles cu copii, astfel incat sa fie pe toate gusturile (si munte, si mare, si putin efort, si relaxare)...Noi am opta pentru toate daca se pot organiza in we sau pentru una mai mare ca perioada (5-7 zile).
Daca te putem ajuta noi, cei cu copii, spunandu-ti cam ce ne-ar placea, da-ne de stire!

Cat despre aceasta iarna, daca se strang suficienti parinti cu copii, poate ne vedem si la sanius, daca ne propune Admin ceva!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Erica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Single cu copii
« Răspuns #16 : Marți, 06 Decembrie 2011, 13:28 »

Asa cred si eu ca e "mersul firesc al lucrurilor" ... mai intai cateva excursii scurte, 1-2 zile, la sanius, la munte pur si simplu etc., asa ne cunoastem mai bine, formam "echipa"  :) si vom fi gata pregatiti pentru excursiile/taberele din vara organizate dupa "ideea super" a lui admin ;).


Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Single cu copii
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 17:22 »
hai sa revenim la ideea cu copii,un copil tot timpul este o binecuvantare indiferent daca este single sau in cuplu,si activitatile impreuna nu fac altceva decat sa te ajute sa treci peste orice si te bucuri de fiecare clipa a vietii, si mai este o problema ce se intampla cand din pacate unul din parinti nu se poate bucura de aceste lucruri?
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 20:27 »
(...) mai este o problema ce se intampla cand din pacate unul din parinti nu se poate bucura de aceste lucruri?

Depinde de motivele pentru care unul din parinti nu se poate bucura de diverse lucruri/activitati ale copilului.
Cand unul din parinti nu se poate bucura "de unul din aceste lucuri", probabil nu-i ramane decat:
- sa invete sa accepte situatia
- sa se bucure de alte lucruri diferite si/sau similare
- sa caute sa inteleaga ce anume a determinat situatia respectiva, etc
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Single cu copii
« Răspuns #19 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 10:16 »
sa traiasca cu ideea? dac unul din parinti in perioada "roz" a casniciei este sustinut sa  aleaga un drum spre o cariera mai buna si care drum dureaza cativa ani si care ii impune anumite lmite privind posibilitatile financiare cat si acelea de a fi pus in fata faptului de a parasii tara, vorbim despre un drum cu sens unic avand ca scop bunastarea si siguranta familiei pe care credea ca o are si care dorea si lupta sa fie ,,pana cand moarte ii va despartii"atunci? singura decizie este sa indure pana cand va putea lupta sa obtina acel copil dar dupa 5 ani in care copilul a crescut cu celalalt parinnte ce efect ar avea asupra copilului?
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #20 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 11:25 »
sa traiasca cu ideea? dac unul din parinti in perioada "roz" a casniciei este sustinut sa  aleaga un drum spre o cariera mai buna si care drum dureaza cativa ani si care ii impune anumite lmite privind posibilitatile financiare cat si acelea de a fi pus in fata faptului de a parasii tara, vorbim despre un drum cu sens unic avand ca scop bunastarea si siguranta familiei pe care credea ca o are si care dorea si lupta sa fie ,,pana cand moarte ii va despartii"atunci? singura decizie este sa indure pana cand va putea lupta sa obtina acel copil dar dupa 5 ani in care copilul a crescut cu celalalt parinnte ce efect ar avea asupra copilului?

Mangel cred ca ti-e destul de cunoscuta legea rezonantei (deduc din posturile tale anterioare) si faptul ca primim in viata fix ceea ce meritam ca lectii de viata.
Cu privire la un aspect anume al vietii, cum ar fi cazul expus de tine, respectiv privarea de prezenta copilului tau - sa zicem - raspunzi in fata acelei situatii cu cele mai bune resurse pe care le ai la dispozitie in acel moment, de fapt pe care le ai in fiecre moment.

Ceea ce am scris eu intr-un post anterior sunt doar niste presupuneri, sau niste idei cum poate as proceda EU in acea situatie.
Fiecare situatie este particularizata privind numai si numai prin prisma faptului ca suntem UNICI, drept urmare fiecare dinte noi are un raspuns UNIC la o situatie anume, la un moment dat.

Sa nu ai copilul langa tine, sa nu ai o famlie completa cu siguranta este o durere. Insa o cale de a iesi din situatie, din problema, cu siguranta exista. Poate nu o ai la indemana, poate nu iti vine cat ai bate din palme, poate mai e nevoie de suferinta peste suferinta pentru a intelege si pentru a accepta anumite lucruri, sau poate mai este nevoie doar de timp pentru ca protagonistii situatiei sa se maturizeze fiecare in parte si avand parte de lectiile lui de viata. Scenarii sunt multiple. Important este sa gasesti TU, protagonistul vietii tale, calea care sa-ti aduca liniste. Si asta poate sa nu insemne intoacerea partenerei sau a copilului. Asta poate sa insemne doar ca lucurile decurg dupa  un plan care in totaltatea lui nu ne este cunoscut.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #21 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 11:32 »
sa traiasca cu ideea?

Una e sa traiesti cu ideea (intervine obisnuinta ca asta este, dar mai departe de acest blocaj nu se mai intampla nimic, decat poate eforturi la nivel material - te zbati ca pestele pe uscat), alta e sa accepti situatia.

ACCEPTAREA in sine vine dupa ce ai INTELES situatia, te-ai pus in locul celui care ti-a pricinuit suferinta, ai VAZUT si TRAIT (fictiv, la nivel energetic) cum este si, in sfarsit, poti ACCEPTA, pentru ca intelegi. Iar aici nu vorbesc de intelegerea rationala, si de cea sufleteasca. Accepti si intelegi cu sufletul.

O "cheie" de verificare ca sa stii cand acceptarea e rationala si cand este sufleteasca: adevarata acceptare la nivel sufletesc nu mai permite ca suferinta sa vina in suflet. Acceptarea aduce cu sine liniste si pace. Cand o situatie anume din trecut revine in prezent la nivel de informatie, ca gand sau ca fapt in sine si nu produce in tine la nivel de suflet nici o preturbare, nici o furie, nici o reactie puternica (fie ea bucurie excesiva sau durere profunda), abia atunci poti spune ca ai depasit momentul, ca ai reusit sa accepti o situatie anume. Aceasta acceptare este ecivalentul unei lectii invatate. Ti-ai invatat o lectie de viata anume cand ai ACCEPTAT cu sufletul situatia respectiva.

Cam asa vad eu lucrurile...
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Single cu copii
« Răspuns #22 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 11:56 »
acceeptarea unei variante de genul asa a fost dat sa fie merge la un moment dat dar am o intrebare poti trece peste faptul ca nu vei putea sa ii fi aproape la nevoie sau in prima lui zi de scoala s.a. ? da sunt o fire ambitioasa si cand imi impun un lucru ma tin de el,si pot sa fiu stabil pe acea decizie dar unele lucruri chiar pot fi foarte neplacute,dureroase si greu de trecut peste.  :(
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #23 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 12:19 »
am o intrebare poti trece peste faptul ca nu vei putea sa ii fi aproape la nevoie sau in prima lui zi de scoala s.a. ?
Eu spun ca poti, dar asta e doar raspunsul meu.
Acum vin eu cu o intrebare (de fapt sunt trei): daca nu poti, ce faci? Ce-ti ramane de facut? Cum vei actiona in continuare? 
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Single cu copii
« Răspuns #24 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 20:40 »
da stiu legea rezonantei dar mai mult stiu legea compensatiei. iar sa iti raspund nu pot sa iti zic decat ca trebuie sa iti faci o strategie,sa indeplinesti conditiile pentru acestea,si sa poti ajunge cat mai repede sa fi in viata lui si el in a ta prin orice mijloace dar fara a pierde din vedere faptul ca pentru el este cel mai greu si sa incerci prin orice metode sa convingi persoana respectiva ca este dreptul ambilor parinti naturali de a fi langa copil.da este greu nu este nimic usor,dar nici imposibil si nici nu pot accepta ideea de a zice asta este nu,a fost dat sa fie,golul tot ramane iar pentru a accepta ideea trebuie sa elimini toate posibilitatile si variantele prin care poti fi tata pentru el.
forta de a trece peste orice

Offline Erica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Single cu copii
« Răspuns #25 : Luni, 19 Decembrie 2011, 16:52 »

wwwooo ce discutii profunde pe aici ... si eu care credeam ca va ingheta subiectul inainte sa dea gheata afara  :)

Sara, esti psiholog cumva ?

... viata asta e mult mai imprevizibila decat ne-o putem noi inchipui ...  :-\

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #26 : Marți, 20 Decembrie 2011, 13:21 »
wwwooo ce discutii profunde pe aici ... si eu care credeam ca va ingheta subiectul inainte sa dea gheata afara  :)

slabe sanse sa inghete afara  ;)!

Sara, esti psiholog cumva ?

Ba  8)!

... viata asta e mult mai imprevizibila decat ne-o putem noi inchipui ...  :-\

Este din fericire!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

varsator38

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #27 : Marți, 20 Decembrie 2011, 13:40 »
... si eu care credeam ca va ingheta subiectul inainte sa dea gheata afara  :)


nu avea cum sa "inghete subiectul" :)...copii sunt universul parintiilor...indiferent ca e vorba de parinti single sau nu...si sigur multa lume citeste topicul,chiar daca putini sunt cei care scriu...pana la urma conteaza calitatea,nu cantitatea :)
experientele traite alaturi de copii nostrii,modul de interpretare,de intelegere a diferitelor situatii,discutate aici,nu poate decat sa ne ajute.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #28 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 13:37 »
Cei cu copii, ce faceti de sarbatori?
Ce program aveti cu copiii?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

julia

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #29 : Joi, 29 Decembrie 2011, 09:35 »
la Antipa sunt zilele cu intrare libere, nu stiu daca mai tine inca.
la Ateneu sunt programe de educatie muzicala pt copii simbata in care ii familiarizeaza cu muzica clasica dar si cu instrumentele respective.
la Geologie aveau tot simbata niste cursuri de istorie a pamintului pe diferite perioade, cu ateliere de construit sau desenat ceva.