Autor Subiect: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.  (Citit de 27155 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Nicolette

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #30 : Luni, 26 Martie 2012, 16:07 »
Buna ziua.

In caz ca se va elibera un loc, va rog sa ma aveti in considerare. Imi doresc foarte mult sa ma alatur voua in aceasta aventura  :).

Merci!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #31 : Joi, 10 Mai 2012, 18:38 »
Gata bagajele? Verificati-va pasapoartele! Stiiti ca trecem in Gibraltar, iar acela este pamant britanic. De asemenea este si Marocul, care necesita pasaport. Luni cand ma intorc de la Cozia am sa scriu mai multe despre cum ne intalnim luni la aeroport. Eu sosesc de duminica la Bucuresti, imediat dupa Transalpina plec incolo.

In acest moment ora de check in este 11.30 luni, 21 mai. AEROPORTUL OTOPENI Daca apare vreo modificare am sa o anunt.

Atentie la bagaje! Sa nu depaseasca 20 kg. Asta pt ca ce este suplimentar se plateste foarte mult si mai exista si riscul sa fie adus cu diferenta.

Offline adam

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
spania
« Răspuns #32 : Vineri, 11 Mai 2012, 10:46 »
Da... eu deja am inceput sa ma gandesc la bagaj. Sper sa reusesc sa am un bagaj cat mai mic :)
Asteptam si alte detalii si distractie placuta in Transalpina.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #33 : Luni, 14 Mai 2012, 11:19 »
Incep sa completez cu detalii. Am rugamintea sa listati programul cu orele de vizitare, pt a-l cosulta oricand aveti nevoie.

Program scurt si distante

Ora Spaniei este +1 fata de cea a Romaniei, deci dam ceasurile inapoi, cu o ora. Programul excursiei foloseste ora Spaniei.

Numarul meu de telefon: 0040 745 106501. Va rog sa-l memorati cu prefixul tarii noastre, pt a ma putea eventual apela acolo.

Ziua 1. 21.05
Intalnire Aeroport Otopeni. Luni 21 mai ora 11.30 – zona de asteptare din dreapta, vis – a – vis de cafenea. Va rog nu intarziati, pt ca check in-ul incepe la aceste curse cu 3 ore inainte de decolare, deci la ora fixata pentru intalnire.
Bilet colectiv pentru toti participantii, in afara de Livia, care are unul individual si Guntz, care vine din Germania
Check in – incepand cu ora 12.00
Decolare:14:40
Timp de zbor: 4 ore
Aterizare: 17:45 (ora Spaniei)
Check out aeroport: 18.15
Rent a car microbus – 19.00
Check in hotel – 19.45
In prima zi, o sa ne rezumam la o plimbare in zona centrala, orasul urmeaza sa-l vizitam in zilele de Costa de Sol, plaja pe care o sa stam fiind foarte aproape de Malaga

Ziua 2 22.05
Mic dejun ora 7.45
Check out – ora 8.45
La microbuz si plecare spre Granada – ora 9.00
Distanta Malaga – Granada: 133 km, cca 1.30 de mers cu masina
Ora apreciata pentru check in: 11.00
Refresh scurt si intalnirea in holul hotelului: 11.20
Obiective de vizitat:
Albaicin Coordonate GPS: 37° 12' 0" North, 3° 36' 0" West sau N37 10 54 W3 35 54 (EL Albaicin)
Alhambra Coordonate GPS: N37 10 36 W3 35 40 Adresa Palatului: Real de la Alhambra, Granada, 18009, Andalucia, Spain
Generalife
Incepem cu Albaicin-ul pentru ca biletele de Alhambra au sa fie incepand doar cu ora 14.00 – Daytime vizit – afternoon tickets.
Am rugat-o pe Samiza sa cumpere on-line biletele pt Alhambra sau un voucher pass – pt a fi siguri ca putem intra in acea zi si pentru a evita cozile de la casele de bilete.  Cred si sper ca toata lumea va vrea sa intre in Alhambra, este unul, poate chiar cel mai important obiectiv al excursiei. Daca este cineva care nu doreste, va rog sa-mi comunice, sa nu-i cumpar bilet.
Aceasta zi va fi una de vizita, are sa se incheie la 18.00, odata cu inchiderea Alhambrei.
Dupa, program free.


Ziua 3 23.05
Mic dejun ora 8.00
Ora 9.00 – check out
9.15 – intalnirea la microbuz.
Plecam spre Cordoba. Distanta: 203 km, cca 2 ore si jumatate de mers cu masina
Ora de check in la hotel: aproximativ 12.00
Refresh si la ora 13.00 ne intalnim in holul hotelului.
Obiective pe care urmeaza sa le vizitam:
Marea Moschee (Mezquita) – biletul ne va costa 6 EUR. Program de vizitare: 10.30 – 18.30. Noi o sa intram in jur de ora 14.00 si o sa ramanem pana in jur de 16.30. Calle de Torrijos, 10 Córdoba
Alcazar de los Reyes Cristianos – biletul ne va costa 2 EUR Programul de vizitare este 18.00 – 20.00 Calle de las Caballerizas Reales, 0  14004 Córdoba, Spania
Intre cele doua obiective, servim masa undeva in oras. (16.30 – 17.45)
Dupa 20.00, ora de inchidere la Alcazar – ne intoarcem la hotel.

Ziua 4 – 24.05
Micul dejun: ora 8.00
Check out: ora 9.00
Intalnirea pt plecare, la microbuz, ora 9.20
Cordoba – Sevilia 151 km, cca 2 ore
Ora aproximativa de check in la hotel: 11.30
Refresh si la 12.00 plecam sa vizitam Sevilla
Este un tur combinat, pietonal si cu busul pt a acoperi atat cat se poate, intr-o dupaamiaza acest extraordinar oras. O sa revenim doar seara tarziu la hotel, dupa ce vom si cina in oras.

Ziua 5 – 25.05
Micul dejun ora 8.00
Check out: ora 9.00
Intalnirea la microbuz pt plecare: ora 9.10
Plecarea spre Algeciras: ora 9.15. Distanta de parcurs: 187 km, cca 2 ore si un sfert
Ora aproximativa de check in: 11.30
Program free.
Pregatirea excursiilor din Maroc si Gibraltar.

Ziua 6 – 26.05
Excursie in Maroc
Pentru aceasta excursie o sa alegem varianta cea mai sigura – organizata si cu ghid marocan. Toate review-urile indica aceasta varianta ca cea mai buna. Altfel intrarea in Maroc se face cu mare intarziere si asteptare pt viza, autoritatile fac tot felul de sicane. Organizat si cu ghid, primesti multe detalii, esti oarecum ferit de problemele de siguranta „buzunarului” si esti condus cu explicatii amanauntite la principalele obiective. O astfel de excursie costa, asa cum scriam pe forum, cand am lansat excursia in jur de 60 EUR.
Una dintre posibilitati este urmatoarea:
http://www.solchasers.com/excursions-tangiers-tetuan-one-day-trip.aspx

Ziua 7 – 27.05
Mic dejun ora 8.30
Check out si mutarea bagajelor in camera hotelului, destinata acestora
Plecare spre Gibraltar – aproximativ ora 9.30
Dupa vizitarea „Stancii” vom reveni la hotel, incarcam bagajele in microbuz si plecam spre Costa del Sol, unde urmeaza sa ramanem 4 nopti.
Algeciras – Costa del Sol: 126 km, cca 1 ora si jumatate de mers cu masina

Zilele 8, 9, 10 si 11 - 27.05 – 31.05
Costa del Sol - Plaja si vizitare Malaga

In 31.05 avem avionul inapoi spre Bucuresti
Decolare Malaga:18:30
Sosire Bucuresti 23:30 (ora Bucuresti)
Timp de zbor: 4 ore

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #34 : Luni, 14 Mai 2012, 11:21 »
Hotelurile in care o sa stam:

21.05 – 22.05 Malaga
Hotel Holiday Inn Express Airport 3*
Avenida de Velazquez, 290, 29004 Málaga

22.05 – 23.05 Granada
Don Juan 3*
Martínez de la Rosa 9, Ronda, 18002 Granada

23.05 – 24.05 Cordoba
Hotel Averroes 3*
Campo Madre de Dios, 38, 14002 Córdoba
(parcare 9 EUR/zi)

24.05 – 25.05 Sevilia (Bormujos)
Hotel Domo Center 3*
Chile, 6, 41930 Bormujos sau Calle de Mexico, Bormujos, 41930, Seville, Spain

25.05 – 27.05 Algeciras
Hotel Mirador 3*
Carretera el Rinconcillo s/n, 11205 Algeciras

27.05 – 31.05 Costa del Sol
Hotel Camino Real 4*
Avenida De La Riviera, 25, 29620 Torremolinos

La toate hotelurile beneficiem de mic dejun, iar la cel de Costa del Sol, de demipensiune.


Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #35 : Luni, 14 Mai 2012, 11:27 »
Cate ceva despre fiecare hotel in care o sa stam:

Holiday Inn Express Málaga este cel mai apropiat hotel de Aeroportul Internaţional Malaga. Acesta oferă parcare gratuită şi camere moderne cu TV prin satelit şi facilităţi gratuite pentru prepararea de ceai şi cafea. Acest hotel se află la o distanţă de 5 minute cu maşina de plajele de pe Costa del Sol. Centrul oraşului Málaga, care găzduieşte Muzeul Picasso, se află la 15 minute cu maşina sau la 10 minute cu trenul.
Fiecare cameră de la Holiday Inn Express Málaga beneficiază în întregime de încălzire şi aer condiţionat. Baia este prevăzută cu cadă şi bideu.
La Holiday Inn Express Málaga, tariful camerelor include un mic dejun continental. Există, de asemenea, un café-bar deschis până la ora 01:00. Restaurantul La Bizanga oferă meniuri ŕ la carte de luni până sâmbătă.

Hotelul Don Juan 3* Granada, este situat în centru, la numai 5 minute de mers pe jos de catedrală şi partea veche a oraşului. La acest hotel se poate ajunge cu uşurinţă de pe şoseaua de centură de la periferia Granadei, de unde puteţi merge confortabil până în alte puncte ale oraşului şi provinciei. Camerele sunt mari şi orientate spre exterior, toate fiind dotate cu baie privată. Alte facilităţi includ un restaurant, cafenea şi locuri de parcare în apropiere.

Hotel Averroes 3* Cordoba
Admire traditional Andalusian charm at the Averroes hotel, which has its own outdoor pool and is well-located in Córdoba’s old town.
Accommodation at the Averroes is simple and classical, with en suite bathroom with hairdryer, TV and full heating and air conditioning for your comfort.
Enjoy wandering around Córdoba’s historic buildings, including the world-famous bullring and the Alcazar de los Reyes Cristianos.
After a day out, have a refreshing dip in the Averroes's outdoor swimming pool.
You can sample tasty Andalusian cuisine in a lovely setting, at the traditional-style restaurant. Relax on the typical patio and soak up the atmosphere.
After a drink at the bar, make the most of 24-hour reception to head back out into the city.

Domo Center Hotel Sevilia is just 15 km away from San Pablo’s airport, Seville and 8 km from the Santa Justa high speed train station. It is located at a very close distance of just 10 minutes from Seville, which is a monumental and historical centre. It is situated at a distance of 7.59 km from the Sivelle Cathedral and Giralda. Also the magic island of Seville is just 6.7 km away from the hotel.
Situated on the edge of the Seville, this smart apartment complex is only 10 minutes from the city centre. It is ideal accommodation for exploring the historical capital of Andalusia.
Visit the famous monuments of the Alcázar and the city’s Cathedral, and stroll around the stunning Reales Alcázares gardens. From this complex you can also quickly get to the nearby business and commercial area of Bormujos.
This apartment complex enjoys excellent transport connections, located next to the A49 motorway between Seville and Huelva. It is also only 15 km from Seville airport. Dońana National Park and the beaches of Matalascańas are around 50 minutes' drive away.

Amplasat la doar câteva minute de plajă, Hotelul Mirador Algeciras  oferă camere cu conexiune internet gratuită şi balcoane mari de la care puteţi admira privelişti minunate ale Golfului Algeciras.
Fiecare cameră este dotată cu aer condiţionat, iar pe balconul spaţios puteţi savura o gustare în timp ce faceţi plajă.
Vă puteţi petrece zilele stând la soare pe plajă, situată chiar peste drum de Mirador. De asemenea, puteţi vizita centrul plin de viaţă al oraşului Algeciras, care se află la scurtă distanţă de mers pe jos.
Datorită amplasării hotelului Mirador, a recepţiei cu program non-stop şi a serviciului de check-in/check-out express, oaspeţilor le va fi uşor să planifice excursii în Maroc, aflat în apropiere. În zonele publice este disponibil internet Wi-Fi gratuit.
La sfârşitul zilei, oaspeţii se pot relaxa la bar cu o băutură sau savura o mâncare locală delicioasă la restaurantul hotelului.

Hotelul Pueblo Camino Real Costa del Sol – Torremolinos oferă piscină în aer liber şi spaţii de cazare cu balcoane private. Acest complex în stil andaluz se află lângă plaja Los Alamos.
Camino Real oferă camere, apartamente şi studiouri cu aer condiţionat şi TV prin satelit. Apartamentele şi studiourile au zone de relaxare şi chicinete cu plită şi frigider. Toate spaţiile de cazare oferă privelişte spre piscină şi grădini.
La restaurantul-bufet Pueblo, care are şi bucătărie deschisă, oaspeţii pot să savureze mâncăruri mediteraneene. La barul de la piscină sunt disponibile gustări şi meniuri la pachet. Accesul gratuit la Wi-Fi este disponibil aici şi la recepţie.
Hotelul Pueblo este situat la 5 minute pe jos de centrul oraşului Los Alamos şi oraşul Torremolinos se află la mai puţin de 2 km. Terenul de golf Parador Málaga se găseşte la 1,8 km şi la Aeroportul din Málaga se poate ajunge în 10 minute cu maşina





Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #36 : Miercuri, 16 Mai 2012, 09:20 »
Malaga o sa ne intampine luni cu o temperatura de 23 de grade, asta dupa ce toata saptamana aceasta, nu va fi pic de nor pe cer. Daca am putea aduce un pic din soarele de acolo si in Parang, pt Transalpina....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #37 : Duminică, 20 Mai 2012, 19:02 »
Hola amigos!
drum bun! soarele sa va insoteasca ( am o  banuiala ca nu veti duce lipsa de el pe acolo  :magic: )!


Que Viva Espańa

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #38 : Vineri, 01 Iunie 2012, 10:09 »
Am ajuns acasa, dupa 10 zile de calatorie in cea mai frumoasa zona a Spaniei si foarte corect ar fi sa spun, chiar si a Europei: Andalusia. O imbinare perfecta a artei maure, a celei iudaice si a celei crestine. Nu stiu daca exista undeva in lumea asta un loc in care sa te poti plimba in istorie asa cum o faci acolo si daca ai ocazia sa treci de la o zi la alta prin civilizatii atat de diferite. Pt ca la Andalucia am adaugat excursie noastre inca doua perle: Marocul si Gibraltarul. A fost fascinant sa sari dintr-o civilizatie in alta: azi esti in Medina din Maroc, cu ulitele stramte si umbrite, cu oameni saraci care incearca sa faca orice pt a-ti vinde ceva, maine intr-un Gibraltar mustind de nationalism britanic - cu strazi curate, magazine superaglomerate de turistii care vor sa profite de scutirea de taxe de care beneficiaza "Stanca", poimaine intr-un cartier maur, pt ca dupa 2 zile sa te trezesti pe o alee de parc regal.
Mi-as fi dorit sa va scriu despre Granada cu Alhambra si Catedrala sa superba, despre Cordoba cu Mezquita si Albacin, despre Sevilla cu Corida, Catedrala (a treia din lume) si Castelul regilor, despre Malaga, despre maimutele din Gibraltar. Din pacate insa ma pregatesc pt plecarea de maine noapte in Italia, asa ca am sa aman descrierea pt cand revin in tara. Am aduc cu mine mii de poze, asa ca am sa va pot arata si voua cateva din locurile minunate prin care am trecut.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #39 : Vineri, 01 Iunie 2012, 19:10 »
Am transmis catre cei care au participat la aceasta actiune, link-ul de descarcare a pozelor facute de mine. Sper ca a ajuns la fiecare dintre voi.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #40 : Vineri, 01 Iunie 2012, 21:12 »
Sunt atat de plin de Andalusia, incat, chiar daca am mult de lucru inainte de plecarea in Italia, zabovesc un pic cu gandul la soarele acela minunat de deasupra gradinilor de maslini.
Acel loc aflat la confluenta a doua mari lumi, a Islamului si a Crestinatatii inseamna nu doar alcazabe veghiind din inaltimea dealurilor la viata oraselor de dedesubt, catedrale uriase construite din aurul incas, moschei cat un teren de fotbal ci si strazi inguste pline de flori, inseamna racoroasele si minunatele patio-uri, savuroasele paella, tajine si sangria. Este un amalgam imens de frumos. Palmieri, cactusi infloriti, ficusi imensi, arome. Cand pasesti in Andalucia ai senzatia de paradis. Portocalii incarcati de flori si fructe, explozia de bungavilea, muscate de un rosu aprins ca sangele din coride. Medine - transformate in targuri stradale, unde locul tarabei este hegemonic, ulei de argan, sofran. O lume atat de neuniforma si atat de diferita! Castaniete, flamenco, vesminte care lasa sa se vada doar ochii. Mii de stegulete care indica "aici este pamant britanic!", stanci golase, parcuri...

Caroline

  • Vizitator
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #41 : Sâmbătă, 02 Iunie 2012, 16:08 »
Gigi, daca mai faci excursia asta si la anu' (si, evident, daca sunt ok si inca pe-aici) vreau sa merg si eu neaparat. Tot citind ce scrii tu despre, a devenit a must... in genul acela de lume inca n-am fost.  :thumbup:

Offline malina dragomir

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 93
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #42 : Duminică, 10 Iunie 2012, 20:43 »
Buna seara, as dori sa vad si eu pozele din aceasta actiune...pentru ca a fost singura din toate cele externe pe care am dorit-o din tot sufletul, dar nu a corespuns cu perioada mea de concediu, asa ca ramane pe la anul, sper  sa mi-o pot permite...lorelei_lori2@yahoo.com.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #43 : Joi, 14 Iunie 2012, 16:59 »
Malina, am sa revin si pe acest subiect, cu descriere si poze. O sa ai ocazia sa vezi locurile prin care am fost si de care ne-am bucurat.

Stiu ca sunt deja multi care doresc sa vina anul viitor in Andalusia, dar inca nu pot sa spun inca ce o sa organizez. Nu stiu care va fi programul anului viitor, in ce masura si cat voi mai putea lipsi de la Sibiel. Anul acesta m-am dedicat total Singles Camp, cu dorinta conturarii unei comunitati intimizate in jurul proiectului. Cu siguranta ca anul viitor nu voi mai putea face acelasi lucru - are sa fie doar un numar restrans de actiuni si cel mai probabil de maxim 5 zile ca perioada.

Actiunile acestea sunt si pentru mine un fel de vacante, incerc sa compensez efortul fizic si material cu bucuria de a vedea locuri noi. Deci  nu stiu in ce masura am sa mai repet anul viitor - actiunile de afara facute anul acesta. Am in minte si doresc sa (re)vad : Munchen si castelele - in perioada de fest de primavara, Olanda si zona nord - vestica a continentului, Coasta Amalfitana, Portugalia + o zona a Spaniei in care sa fie neaparat si Toledo. Posibil va fi si Andalucia, dar depinde asa cum am spus de masura in care mai pot pleca de la Sibiel.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #44 : Marți, 19 Iunie 2012, 19:24 »
In seara asta am gasit un pic de timp de relaxare, asa ca ma intorc pt 2 ore, in...Anadalucia.

Am sa incep cu inceputul, adica cu aterizarea la Malaga.
Zborul cu Blue Air a fost de cca 4 ore, asa ca plecati in jur de 15.00 din Otopeni, la 18.30 ora Spaniei, atingeam   pamantul andaluz. Un pic de confuzie, masina care trebuia sa ne duca la sediul Centauro, cei de la care urma sa preluam microbuzul nu era in statie. Dar in scurt timp a aparut si in doar cateva minute eram in fata unui parc imens cu o multime de masini de tot felul. Am optat pt un Fiat Scudo de 9 locuri. Era aproape nou si s-a dovedit o alegere buna, pt ca avea loc suficient de bagaje si ne-a purtat fara probleme in jur de 1800 km.

Hotelul la care am dormit la Malaga era foarte aproape de aeroport, dar pt a ajunge in parcarea sa, trebuia sa faci o serie de slalomuri printre soselele suspendate, plus o intoarcere. Ne-am cazat si dupa cateva minute eram cu totii jos in hol, pt a pleca in oras. Am ales portul ca loc de parcare si plimbare. Dupa cativa km am vazut centrul, apoi portul. Am parcat undeva la subsol si dupa cativa pasi am ajuns pe malul marii. Superb peisaj. Se inserase un pic si luminile de pe dealul care gazduieste fosta fortareata maura erau deja aprinse. Ne-am bucurat de priveliste, dar am tremurat un pic in timp ce am mancat la o terasa de pe faleza. Nu am zabovit mult prin oras, toti eram obositi si stiam ca suntem la inceput de drum. Ne asteptau zile de umbatura si mers cu masina, asa ca era bine sa incepem...odihniti.

Dimineata am plecat spre Granada. Hotelul, Don Juan este plasat in centrul orasului, asa ca parcarea a fost o problema. Dar am gasit ceva in jur si pt o zi microbuzul a ramas acolo. Granada nu este un oras pe care il poti vizita cu masina. Sunt mijloace de transport in comun foarte bine gandite ca si traseu, asa ca este simplu sa faci un tur al obiectivelor. Plecasem din tara cu rezervarea la Alhambra facuta, asa ca am evitat statul la coada si emotiile ca nu putem intra si vedea "Perla maura". Cumparasem un pass, cu care aveam intrarea platita la cateva obiective, printre care si Alhambra si Generalife, plus 5 calatorii gratuite cu mijloacele de transport in comun. Aveam programare la 15.30 la Palatul Nazrid din Alhambra, asa ca planuisem sa ajungem acolo pe la 14.00 si sa incepem vizitarea intai a parcurilor si a restului de castele si turnuri. Cum ajunsesem repede in Granada aveam vreo 3 ore la dispozitie, asa ca am pornit spre centru si am vizitat catedrala si capela regilor spanioli. Superb! Am ramas inmarmurit privind cata munca, cata fantezie si cata arta este stransa acolo. Lemn de abanos, argintarie, filigram in piatra. Se vede bine ca aurul adus de evreul Columb din America a servit din plin. De fapt cam tot ce este obiectiv mai important in Spania este construit ulterior cuceririi Americii. Ce a ramas dinainte, asta cu ingaduinta si cu modificarile regilor crestini si a bisericii catolice, au fost cartierele maure, cateva moschei si alcazabele - adica fortaretele militare maure. Nu am sa ma opresc pe obiective descriindu-le , pt ca in mod cert n-as putea sa gasesc cuvintele necesare pt grandoarea, fastuozitatea care caracterizeaza aceste  megamonumente de arta. Tot ce am vazut acolo m-a incantat si m-a uimit totodata. Crezusem ca Italia este suprema in acest domeniu, dar Andalusia m-a convins ca este cu mult superioara. Parca totul este mai natural, mai bine incadrat, mai bine pus in valoare. Din pacate in Italia s-a construit langa, au inghesuit monumentele, le-au luat din maretie. Nu le mai poti remarca asa cum o faci in Andalucia, aici parca totul este punctat, totul in jur vine si pune in valoare obiectivul. Parcuri imense si extrordinar de bine gandite si intretinute. M-au fermecat de-a dreptul. Portocali, salcami cu flori violet, palmieri uriasi. Parcurile din Alhambra si Generalife sunt absolut uimitoare. Am vazut multe parcuri in Franta, in Italia, in Austria. Unele parca prea geometrice, altele prea incarcate, prea elaborate, altele prea "english". Dar astea din Andalucia sunt parca supremul in materie de parc. O bogatie de tipuri de plante, stoluri de papagali verzi, pauni, fantani, umbrare. Fabulos.
Cartierul maur, cu stradutele inguste, casele albe si gradinile pline de verdeata este fermecator. Merita sa te opresti la unul dintre restaurantele sau terasele de aici, de unde ai o priveliste extrordinara a Alhambrei. Cartierul este situat pe un deal. vis-a -vis de fortareata.

A urmat Cordoba. Ma asteptam ca toate aceste orase andaluze sa aiba ceva in comun. Dar nu seamana aproape deloc. Fiecare oras are farmecul lui, personalitatea lui, arhitectura lui. Toate au un iz maur, dar diferit. Alte ancadramente la ferestre, alte culori - de exemplu Cordoba este un oras alb - ocru, (am regasit aceasta combinatie de culori doar intr-un cartier al Sevilliei, Macarena). Cand zici Cordoba automat trebuie sa spui Mezquita. Adica o moschee imensa, de 23.000 de mp, pe care crestinii au transformat-o ridiculizand lumea araba, intr-o catedrala. De fapt catedrala rasare in centrul acestui imens stadion maur de rugaciune, umilind de-a dreptul ideea de islamism. Ceea ce zic eu nu prea e in regula. Puteau sa o mentina, puteau sa o transforme radical sau chiar sa o darame. Dar a construi in interiorul unui lacas de cult musulman, unul crestin....Combinatia de altfel creaza un efect extraordinar. Intrarea prin parcul de portocali, incarcati cu flori si fructe, apoi drumul printre coloanele cu porticuri alb rosii si surpriza ce te asteapta descoperind in centru o imensa catedrala crestina, are darul de a te uimi pana la extaz. Inainte de a intra in racoarea Mezquitei am mancat o paella, adica orez condimentat si tras la tigaie impreuna cu o combinatie de carne de pui, fructe de mare si legume. Placuta ca si gust, dar eu care asociez orezul cu o mancare fada, fara gust, nu pot sa spun ca m-a fermecat. Altii am vazut ca sunt tare incantati de aceasta mancare traditionala. Am dat o raita in jur, am vizitat si superbul Palat al Regilor Crestini, transformat de regele care a invins ultima reduta maura,  dintr-o fortareata militara intr-un superb loc de odihna. Parcul din interiorul zidurilor, la fel, o minunatie. Si Cordoba nu inseamna doar Mezquita. Inseamna si patio. Si strada cu flori. Patio este termenul care defineste o curte interioara de casa maura. Are rol si de fortareata si de umbrire si de intimizare. Sunt adevarate opere de arta. Hotelul nostru avea la fel un patio, cu vase de ceramica , cu culorile inconfundabile de Cordoba si plin cu flori. Daca privesti in curtile interioare, daca ai ocazia sa o faci (recunosc ca mai curios din fire, am intrat si am mai tras cu ochiul) descoperi un mic univers, un pic paradis acolo. Flori de toate culorile, placaje maiastre in gresie, vase de ceramica.