Autor Subiect: Reteta Zilei  (Citit de 299318 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1290 : Duminică, 11 Decembrie 2016, 14:36 »
Supa crema de dovleac :
2 linguri de ulei de masline
1 ceapa, marunt tocata
1 catel de usturoi
1/2 lingurita de coriandru
1 lingurita de chimen macinat
1/2 lingurita de nucsoara
1 kg de dovleac, curatat de coaja si taiat bucati
1 cartof mare
1 litru de supa de pui/legume
125 de ml de smantana pentru gatit ( eu tin post si nu am pus smantana, dar a folosit suma de legume)
Preparare:
Incalzeste uleiul de masline intr-o tigaie pe foc mic si soteaza ceapa doua-trei minute, pana cand se inmoaie si devine translucida. Adauga si catelul de usturoi si condimentele: coriandrul, chimenul si nucsoara si amesteca.
Dupa inca un minut, adauga si dovleacul, curatat si taiat cubulete, si cartoful, tot cubulete. Toarna si supa de pui (sau de legume) si lasa ingredientele sa fiarba la foc mic, pentru o jumatate de ora. Dupa ce legumele s-au inmuiat bine, stinge focul si lasa supa sa se raceasca putin.
Pune supa intr-un blender si mixeaz-o (daca nu ai un blender prea mare, fa aceasa operatiune treptat, adica imparte compozitia totala in doua-trei parti).
Toarna supa inapoi in cratita, da drumul la foc si incorporeaza si smantanta lichida. Amesteca usor si asezoneaza supa crema de dovleac cu sare, piper si nucsoara (daca iti place aroma acesteia).
Va sugerez sa incercati, pe langa faptul ca este sanatoasa, de sezon este si foarte gustoasa.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1291 : Duminică, 12 Noiembrie 2017, 14:47 »
La ultima mea excursie din Muntii Dobrogei, am aflat despre gogosile cu dovleac. Am facut aceasta reteta si mi-a placut foarte mult. Multumesc Coraliei penru indicatii :
Ingrediente
1/2 kg dovleac ras
1/2 kg faina
2 oua
1 ceasca zahar
coaja rasa de lamaie
1/2 ceasca de lapte caldut amestecat cu 1 lingurita de drojdie
1 praf de sare

Preparare
Se amesteca toate ingredientele, obtinandu-se un aluat omogen care se lasa cca 1/2 h la dospit..
Se iau gogosele cu lingura din aluatul dospit si se pun la prajit in ulei incins..
Se pudreaza cu zahar vanilat.
Pofta buna !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1292 : Luni, 13 Noiembrie 2017, 06:28 »
Onix, interesante gogoselele astea, apetisante doar din citit. Eu fac doar placinta de dovleac, cu foi. Ma intreb daca aluatul asta se preteaza si ca foaie/blat de prajitura. Seamana putin cu prajitura de morcov.
Asta asa, ca o varianta mai fara prajit in ulei.  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1293 : Vineri, 17 Noiembrie 2017, 20:23 »
Sincera sa fiu, am fost usor reticenta, dar la final am fost foarte incantata de rezultat. Da, este o idee cu blatul, eu si criza mea de timp prefera ceva mai putin complicat. In ceea ce priveste placinta de dovleac.......este preferata mea. O fac mereu cu placere si o mananc cu aceeasi placere . Mai ales in perioada postului. Daca ai ceva retete de post, verificate, le astpt cu placere  :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1294 : Sâmbătă, 18 Noiembrie 2017, 06:00 »
N-am nu stiu ce retete. Fac placinta de dovleac cu foi cumparate. Nu stiu sa spun daca-s de post sau nu :). In dovleacul dat pe razatoare adaug coaja si putina zeama de lamaie, zahar dupa gust, un pic de gris, scortisoara... Cat mai simplu, ca oricum e ceva bataie de cap cu datul dovleacului pe razatoare.  ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1295 : Sâmbătă, 18 Noiembrie 2017, 12:57 »
Nu coci dovleacul mai intai?
Si ce dovleac folosesti - "romanesc" sau "turcesc"?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1296 : Sâmbătă, 18 Noiembrie 2017, 19:20 »
Nu, nu coc. Il pun crud, de aceea si spuneam ca e cam greu la datul pe razatoare (dar mi-am pus pe lista o masina de tocat electrica, cu accesoriu de legume si rosii  :strong:). La fel fac si cu merele, la placinta cu mere.

Placintar  :) E  turcesc sau romanesc? M-a amuzat, intr-un articol ca diferentierea se facea folosind dovleac pentru cel turcesc si bostan pentru  cel romanesc.

Gatesti? Faci placinta cu dovleac? Poate tu ai o reteta mai inedita pentru onix.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1297 : Joi, 10 Ianuarie 2019, 19:22 »

 Nu judeca fiecare zi dupa recolta culeasa,..ci, dupa  semintele platate  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1298 : Duminică, 19 Mai 2019, 08:49 »
Voi cum mancati sau gatiti conopida?
Eu fac supa crema, la aburi cu alte legume sau gratinata (eu fac o reteta simpla: doar fiarta, apoi vasul unt cu unt si pesmet, conopida intercalata cu straturi de branza sarata/iute, pesmet deasupra si la cuptor).
Dar simt nevoia sa mai variez. Asa ca, astept idei si sugestii de retete  ::)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1299 : Duminică, 19 Mai 2019, 13:09 »
TORT MASCOTA
(senzational si extrem de usor de facut)

Crema:
1L smantana Dorna 32% grasime (daca nu gasiti, puteti lua cutiile mici de cate 200 ml, se pare ca ar fi chiar mai bune decat cutia mare de 1 L).
Atentie! Este obligatoriu sa aiba minim 32% grasime.
200 gr cacao SCHMIDT (neagra)
400 gr zahar pudra (sau fin)
Se amesteca toate. Mai intai se bate frisca, se adauga zaharul, iar cacaoa la urma. Se pune esenta de rom.

Siropul:
1 ceasca apa
200 gr de zahar
Se pune pe foc si se lasa sa dea in clocot. Cand s-a racit se pune esenta de rom.
 
Daca nu vreti sa faceti un blat din pandispan clasic, puteti sa-l cumparati din comert, merge bine si cel in folie de plastic deja taiat.
In cazul in care ramaneti fara sirop, mai puteti face. Dar va spun ca este de ajuns. La fel cum probabil ca va mirati ca se pun 200 gr de zahar la o ceasca de apa, asa m-am mirat si eu. Am crezut ca este o greseala, dar nu. Chiar asta este reteta. Siropul va fi foarte gros si foarte dulce.
Desigur ca puteti folosi si smantana vegetala, Hulala sau altceva, insa frisca vegetala ii schimba gustul.
Dupa preferinta se orneaza cu frisca + portocale, sau pur si simplu se pudreaza cu cacao si adaugi portocala confiata.
Este un tort deosebit, foarte satios (nu poti manca mai mult de o felie). Eu am facut senzatie ori de cate ori l-am facut.

Este un tort de iarna insa daca adaugati langa felia de tort o cupa de inghetata si/sau niste capsuni sau alte fructe, poate fi foarte bun si vara.

Reteta o am dintr-o revista Goodfood aparuta cu foarte foarte multi ani in urma.
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1300 : Duminică, 19 Mai 2019, 13:45 »
M-am gandit sa pun aici si o reteta de detergent biologic pentru vase  :)

Ingrediente – Detergent biologic pentru vase

    3 lamai mari (de preferat biologice)
    400 ml apa
    200 g sare
    100 ml otet de mere

Detergent biologic pentru vase – Mod de preparare

    Spalam lamaile, le stergem bine, apoi le taiem in bucatele mici si le scoatem samburii.
    Mixam la robot, cu ajutorul lamelor de otel, lamaile impreuna cu sarea si 200 de ml apa pana obtinem o crema (cam 5-6 minute la viteza maxima). Amestecam crema obtinuta cu inca 200 ml de apa si 100 ml otet si punem intr-o cratita pe foc mic.
    Calculam 10-15 minute din momentul in care incepe sa fiarba, apoi stingem focul si lasam detergentul sa se raceasca. Il turnam in recipiente din sticla sau plastic. Recomand sticla.
    Cand spalam vasele, ori le lasam la inmuiat in apa fierbinte amestecata cu detergent, ori punem pe burete detergent si spalam vasele. Detergentul biologic obtinut are o consistenta cremoasa.

https://www.lauraadamache.ro/2010/05/detergent-biologic-pentru-vase.html#comment-30012

Recunosc ca nu l-am facut (inca!).  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1301 : Duminică, 19 Mai 2019, 16:46 »
   Mie imi place salata de conopida.
-Buchetele de conopida fierte, bine scurse se paseaza.Nu la mixer sau alte aparate mai "agresive''.
-Se face o maioneza lungita cu smantana sau iaurt.Sare, cateva picaturi de  lamaie, dupa gust.
-Doi, trei catei de usturoi se toaca marunt.
   Se amesteca toate ingredientele.
   Se serveste pe paine. :)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1302 : Duminică, 19 Mai 2019, 20:14 »
   Mie imi place salata de conopida.
-Buchetele de conopida fierte, bine scurse se paseaza.Nu la mixer sau alte aparate mai "agresive''.
-Se face o maioneza lungita cu smantana sau iaurt.Sare, cateva picaturi de  lamaie, dupa gust.
-Doi, trei catei de usturoi se toaca marunt.
   Se amesteca toate ingredientele.
   Se serveste pe paine. :)
O, da! Este foarte buna!
Ce bine ca mi-ai adus aminte de reteta asta!
Multumesc! :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1303 : Luni, 20 Mai 2019, 20:57 »
Torturi doar mananc, de preferat cu ciocolata,  Louie... :giggle:
Reteta de conopida lasata de MAC e pe lista!
 :smitten:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Reteta Zilei
« Răspuns #1304 : Sâmbătă, 15 August 2020, 22:15 »

La multi ani Mariilor si tuturor celor ce isi sarbatoresc ziua astazi de Sf. Maria! :flori:

Desi este cam tarziu, aveti o reteta pentru un tort pe care cred ca il poate face oricine  ;D



„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain