Autor Subiect: Ce filme mai vedem  (Citit de 263801 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Nadia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 47
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #765 : Duminică, 16 Decembrie 2018, 16:24 »
Multumesc Nina,
Esti molipsitoare prin pasiunea ta. Am citit pe nerasuflate gandurile tale,iar prin  cuvintele frumoase  ai reusit sa transmiti si un suflet ales. Am descoperit cu aceasta ocazie ca mai am filme de vazut, alaturi de alte multe vise. Cu drag,
Nadia

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #766 : Duminică, 16 Decembrie 2018, 17:57 »
Te salut, Nadia!
Asa de mult m-am obisnuit sa nu raspunda nimeni incat chiar sunt surprinsa cand cineva o face. Surprinsa in mod placut, evident!

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #767 : Luni, 07 Ianuarie 2019, 11:08 »

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #768 : Miercuri, 09 Ianuarie 2019, 18:26 »
Chiar daca nu raspunde nimeni....totusi cineva citeste din umbra  :)  Oricum cu Bohemian Rhapsody sunt pe aceeasi unda si chiar iti multumesc !  :thumbup:

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #769 : Joi, 24 Ianuarie 2019, 16:08 »
   Am tot vrut să văd „Cold War” dar n-am reușit, încă! Între timp văd că e și pe lista de nominalizări la Oscaruri.
  Ce să vezi însă, m-a luat valul și m-am uitat la „Cold Mountain”. Știu, o să ziceți că vin acum cu un film de demult! Da, acum am reușit eu să mă uit la el, n-am putut, recunosc, are niște scene care mă blochează pur și simplu, mult prea dure, am și acum aceeași părere. Dar au legătură cu ororile războiului și realitatea pe care o generează și despre cum se duc bărbații la război plini de entuziasm și cum se întorc înapoi mutilați la propriu și la figurat. Și despre cum au ei în gene treaba asta și nu știu cum să o abordeze ca să poată trăi cu ea fără să afecteze toată planeta. O să găsesc răspunsul oare în „Cold War” de-oi fi făcut această asociere?
 Dar dincolo de asta e un film puternic, cu totul la superlativ, imagini care-ți taie răsulfarea, montaj, scenografie, costume...ești teleportat în epocă sută la sută. Nu știu să spun, însă filmările sunt în așa fel făcute încât pare că-ți vorbește pădurea când cad frunzele, că simți cum crește iarba, vezi aburul cum se ridică, simți ninsoarea pe față dinainte de-a începe...Da, să îmbini poezia cu oroarea și în final să rezulte ceva artistic e un atribut masculin clar! Film marca Anthony Minghella, alt preferat de-al meu, dus mult prea tânăr de pe-aici! Și of, Jude Law...ce să fac dacă am o slăbiciune pentru el... să-l vezi cum moare în Prăpăstiile Zărneștilor, nu ți se rupe inima?! Vă amintiți că a făcut ceva vâlvă la vremea aia faptul că o parte din film s-a turnat în Romania.
 Aoleu și ce distribuție are filmul ăsta, măiculiță, Nicole Kidman, Philip Seymour Hoffman, Renee Zellweger, Donald Sutherland, Natalie Portman, ca să-i enumăr pe cei mai cunoscuți... și surpriză, apare și Jack White, pe post de menestrel, cum altfel, din trupa White Stripe... Filmele sunt cu muzica și cărțile mână în mână, doar să spui Seymour Hoffman și-mi vine în minte „Capote” și un milion de alte filme bestiale în care a jucat...doar să pronunți Seymour și gândul mă duce la noul film de pe HBO „Rebelul din lanul de secara” despre viata lui JD Salinger, dar vorba lungă...mai bine un film să vedem, zic :)!

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #770 : Joi, 31 Ianuarie 2019, 23:07 »
Ce ziceti de filmul The Wife?
Glenn Close a fost nominalizata la categoria cea mai buna actrita in rol principal a premiilor Oscar 2019.
Este o actrita desavarsita iar interpretarea ei in acest film este exceptionala.
Filmul cu siguranta nu va lua Oscarul, nu pentru ca nu este bun, ci pentru ca sunt alte "prioritati", dar sper din tot sufletul ca Glenn Close sa-l ia, pentru ca il merita cu desavarsire.
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #771 : Luni, 25 Februarie 2019, 11:38 »
În același timp, pe alt continent, aveau loc Premiile Oscar, la propriu.
So, avem multe de văzut și-apoi de dat cu părerea despre:
-''Green Book'', cel mai bun film, regizor Peter Farrelly,
-''Roma'', cel mai bun regizor, Alfonso Cuaron,
-''The Favourite'', cea mai bună actriță în rol principal, Olivia Colman,
-ei, și cine credeți... of course, preferatul meu ''Bohemian Rhapsody'', cel mai bun actor în rol principal, Rami Malek! Freddy Mercury, de-acolo de unde se află, poate vedea clar că testamentul lui ''Show must go on'' chiar go on!




Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #772 : Luni, 25 Februarie 2019, 20:30 »
Un film pe care il astept cu nerabdare este "The Irishman".
Regia Martin Scorsese
Distributie: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel, Anna Paquin, Ray Romano, Bobby Cannavale ...





„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Monica Mo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #773 : Miercuri, 27 Februarie 2019, 19:36 »
Am notat, Louie... Multumesc.
"A fi fiind nu e un dor, ci doar o lene mai fiind ca nefiind" Nichita Stanescu

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #774 : Miercuri, 20 Martie 2019, 13:49 »
Vin si eu cu o intrebare...aveti un film preferat pe care il tot vedeti si revedeti din cand in cand si care va emotioneaza  puternic , mereu pana la lacrimi sau  extaz de bucurie...depinde... ca si cum ar fi pentru prima data ?
Schindler"s List - propunerea mea  :o  :'(

Mai sunt filme multe dar din pacate ori nu ruleaza la cinema , ori nu le gasesc pe Netflix ,poate dati si idei de site-uri eventual, va multumesc !  ;)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #775 : Miercuri, 20 Martie 2019, 22:58 »
Vin si eu cu o intrebare...aveti un film preferat pe care il tot vedeti si revedeti din cand in cand si care va emotioneaza  puternic , mereu pana la lacrimi sau  extaz de bucurie...depinde... ca si cum ar fi pentru prima data ?
Schindler"s List - propunerea mea  :o  :'(

Mai sunt filme multe dar din pacate ori nu ruleaza la cinema , ori nu le gasesc pe Netflix ,poate dati si idei de site-uri eventual, va multumesc !  ;)


Am vazut Schindler's List cred ca de cel putin 4 ori, ba pe TNT, ba pe Paramount. Este un film care pe mine parca ma hipnotizeaza. Nu-mi mai pot lua ochii de la ecran. Da, intr-adevar este un film de exceptie.

Hmm...cred ca as vedea oricand filmul The Notebook. Este un film de dragoste, realizat in 2004:

www.youtube.com/watch?v=FC6biTjEyZw



Dar nu este singurul.  :)
Am sa fac o lista si o voi posta data viitoare.  O0


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Karrmen

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
  • A smooth sea never made a skilled sailor!
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #776 : Joi, 21 Martie 2019, 15:00 »
Îmi place cum ai scris, Costi  - ”filme preferate”. Sunt probabil o sumedenie de filme apreciate de critici care nu ajung la sufletele noastre, așa cum sunt și multe filme care ne ating inimile, dar notele de pe imdb sunt mititele.
La urma urmei fiecare dintre noi suntem unici, gândim diferit și simțim diferit.
Unul dintre filmele mele de suflet este - The bridges of Madison County(are 7,6 pe imdb). E superb, din perspectiva mea, totul : povestea, jocul actorilor, peisajele...muzica. Sunt convinsă că ... cel puțin 80% dintre voi l-ați văzut deja. Celor 20%, le recomand cu încredere să petreacă 135 de minute urmărindu-l. :)

Zi cu soare să aveți!

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #777 : Luni, 08 Aprilie 2019, 01:27 »
Am revazut "The Notebook"
 "The bridges of Madison County"  prima data , recunosc , dar mi-a placut ...chiar stiti faza cand  ea era cat pe ce sa coboare din masina la acea intersectie ? Sigur nu ar mai fi fost la fel povestea desi eu i-am zis : Fugi...acum e ultima sansa !  Offffff... :-\  |o
Si fiindca tot vorbeam de Meryl Streep o puteti re-vedea in Madam " Florence Foster Jenkins" acesta fiind doar o comedie dupa intamplari reale , desi este muuult peste asteptari !  ::)  :applause:

Sursa Netflix  ;)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #778 : Luni, 08 Aprilie 2019, 16:11 »
...chiar stiti faza cand  ea era cat pe ce sa coboare din masina la acea intersectie ?

Daaa... imi amintesc scena asta... am plans rau de tot!
Am vazut filmul acum foarte multi ani...m-a impresionat foarte mult! Un film de mare clasa!
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Pantolila

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #779 : Luni, 08 Aprilie 2019, 17:11 »
Eu..la capitolul filme sunt codasa rau, rar am avut timp de ele..dar incet incet incerc sa recuperez :help:..noroc ca stau bine la capitolul carti, poate si de aceea nu m-am inghesuit prea tare, deoarece m-au cam dezamagit  ecranizarile, pe  care am avut nenorocul sa le urmaresc. Asadar..documetare, jurnale de calatorie, chestii de genul acesta sunt pe primul loc ...in rest prefer mereu cartile, ma lasa sa ma transpun mai usor in pielea personajelor.  *|*
....my mind is one with my soul.. :)