Autor Subiect: SPA la Gyula 22 - 25 martie  (Citit de 18438 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
SPA la Gyula 22 - 25 martie
« : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 09:39 »
Hotelul unde o sa stam este Hunguest Hotel Erkel ***
http://hotelerkel.hu/prezentare.htm
Superb amplasat, in Gradina Cetatii, si legat de Baile Cetatii - renumitul centru SPA din Gyula, hotelul ofera urmatoarele facilitati:
General
Restaurant, bar, recepţie 24 de ore, camere nefumători, camere/facilităţi pentru persoane cu handicap, lift, seif, cameră de bagaje, restaurant (bufet)
Activităţi
Saună, Sală de fitness, Solar, Spa & Centru de wellness, Masaj, Cadă cu hidromasaj - accesul la SPA-ul hotelului este 1900 HUF/zi (cca 6 EUR)
Servicii
Room Service, spălătorie, serviciu de călcat îmbrăcăminte, inchirieri biciclete, lustruire pantofi, fax/Copiator, meniuri cu diete speciale (la cerere)
Internet
Gratuit! Internet wireless este disponibil în zone publice şi este gratuit.
Parcare
Este posibilă parcarea privată la proprietate (nu este necesară rezervare) şi costă 3,50 EUR pe zi.

Perioada: 22 – 25 martie 2012

Tarif: 200 EUR


Servicii incluse:
- cazare 3 nopti in camera dubla twin
- mic dejun tip bufet
- cina tip bufet
- 3 intrari nelimitate la Baile Cetatii
- transport cu microbuz 7 + 1 Sibiu – Gyula – Sibiu
Plecare din Sibiu, joi 22.03.2012 ora 8.00

Despre Baile Cetatii:
Strandul Bailor Cetatii este considerat unul dintre cele mai frumoase SPA-uri din Europa de Est.
Website-ul oficial al Bailor Cetatii (Aquaparc-ul din Gyula) http://www.varfurdo.hu/ro/index.html. Acolo veti putea gasi detalii, informatii, fotografii.
Complexul balnear „VARFURDO” s-a construit în parcul de 8,5 hectare a castelului de odinioară, aparţinând familiei Contelui ALMASSY.  Din pacate nu o sa vedem parcul in toata splendoarea lui, suntem doar la sfarsit de martie. Construit acum 200 de ani, in el se gasesc peste 200 de specii de arbori si arbusti, iar in plin sezon are peste 25 000 flori. Este un complex SPA de 4*, un calificativ rar dat unor asemenea unitati.
Apa termală a strandului „VARFURDO” izvoreşte dintr-o adâncime de 2500 m, având temperatura de 72° C, şi este recomandat la tratamentul bolilor neurologice cronice, a bolilor aparatului locomotor, a celor cronice ginecologice, a durerilor musculare, la tratamente de reabilitare dupa accidente şi operaţii. Din cauza concentraţiei mari de minerale, apa are o nuanţa mai inchisa.
 
Tratamente: masaj, jet-masaj subacvatic, baie carbogazoasă, gimnastică medicală în apă, tratament în apă cu greutăţi, tratament cu nămol, baie galvanică cu patru celule, magneto terapie, innot medical, gimnastică medicală, tratament cu ecograf, electroterapie, tratamente fizicoterapeutice, interferenţă, diadinamic, ionizări, curenţi cu impulsuri, ecograf, cryotherapie, Complexul balnear dispune de 5000 m supraf apă, in total de 19 piscine. La secţiunea Balneo-climaterică funcţionează 16 piscine, din care 6 se pot folosi in baza biletului pe care-l primim gratuit de la hotel.

Langa hotel este Cetatea Gyula, construita in sec XV, din porunca banului Maroti Janos si terminata de Ioan Corvin, fiind singura din caramida din centrul Europei
In anul 1566 cetatea si orasul au fost ocupate de turci, fiind sub stapanire otomana timp de 129 ani. In 1695 turcii au fost alungati, iar cetatea a fost condusa de Harruckern János, cand in cetate indeletnicirea principala a fost fiertul berii si a palincii. In cetate a existat si o inchisoare.
Din anul 2005 a inceput o puternica animatie si forfota – cetatea fiind foarte vizitata de cei dornici sa faca o calatorie imaginara in timp. Asa ca pregatiti-va anul in care vreti sa ajungeti, haine corespunzatoare epocii si ceva banuti, nu cred ca o sa mearga cu...cardul.
In cetatea din Gyula, vizitatorii au posibilitatea de a cunoaste istoria militara a cetatii si pot admira cateva exponate autentice.

Situat la granita cu judetul Arad, Gyula este un cunoscut oras balnear. Pentru asta si mergem de fapt, baie, relaxare, plimbare, vizitare.
Este posibil sa mai organizam si ceva in zona statiunii, functie de optiunile participantilor.

Cei care doresc si intentioneaza sa participe se pot inscrie aici pe topic sau Email: office@singlescamp.ro

Offline yna

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie. Propunere de actiune
« Răspuns #1 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 13:07 »
Buna ziua
Sunt interesata si eu,care ar fi pretul informativ?
m-ar interesa sa iau si fata cu mine,spuneti-mi daca se poate si cat ar mai costa in plus?

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie. Propunere de actiune
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 20:26 »
va rog sa-mi spuneti cat ar costa..multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie. Propunere de actiune
« Răspuns #3 : Luni, 16 Ianuarie 2012, 19:04 »
Am modificat prima postare, aceea de debut a topicului, adaugand acolo toate detaliile excursiei. Cei care mi-au scris Email si care si-au manifestat intentia de participare, au sa fie contactati Email.

Offline Mirela M

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #4 : Miercuri, 18 Ianuarie 2012, 23:27 »
Buna seara,

Ma intereseaza. As vrea sa stiu care este avansul si cand trebuie platit.

Multumesc

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #5 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 06:48 »
Mirela, Samiza are sa ia legatura cu tine si o sa va intelegeti asupra detaliilor tehnice, de rezervare.

dianna

  • Vizitator
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #6 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 11:13 »
Buna, ma inscriu si eu, sper ca mai sunt locuri

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #7 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 11:26 »
Da, Dianna, mai sunt, i-am transmis Samizei inscrierea ta.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #8 : Joi, 15 Martie 2012, 11:21 »
In acest moment lista participantilor, care au achitat aceasta excursie, este:
1. Tatiana L
2. Codru C
3. Diana M
4. Oana T
5. Gigi C

Au ramas deci libere cele 2 locuri, pe care le anuntasem la plecarea la Hajdu.
Deci daca mai sunt doritori, se mai pot inca inscrie si acum pe ultima suta.


dianna

  • Vizitator
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #9 : Joi, 15 Martie 2012, 15:36 »
De-abia astept sa mergem :)
Am cateva intrebari :
Mai vine cineva din Bucuresti ?
La intoarcere duminica, 25.03.2012, cam pe la ce ora ajungem in Sibiu ? Ca sa stiu cum imi planific intoarcerea la Bucuresti.

Eu ma gandisem sa vin din Bucuresti miercuri, 21.03.2012, cu Fany care ajunge la 16:30 si sa plec inapoi la Bucuresti luni, 26.03.2012, cu Fany de 16:30 care ajunge la 21:00. Mai e un Fany luni la 00:15, dar parca as prefera sa dorm linistita o noapte. Inca n-am rezervat nimic.

Cum e mai bine ?
E OK cu cazarea la Sibiel ?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #10 : Joi, 15 Martie 2012, 16:10 »
Si eu abia astept sa ma reintorc la apa calda si SPA! M-am simtit atat de bine la Hajdu, cufundat pana in gat si masat de jeturile de apa si bulele de aer, incat nu visez decat sa ma balacesc din nou. Dar mai sunt cateva zile pana atunci, una de munca si doua vesele, de distractie.

Despre program:
Pana la Gyula avem 340 km. Asa cum mentionam cand am lansat actiunea, plecarea va fi din Sibiu la ora 8.00 dimineata (joi 22.03.2012). Prindem orele de trafic, asa ca apreciez ca la ora 9.00 suntem in Sebes Alba, de unde o sa o luam pe Tatiana, iar la Arad nu cred sa ajungem mai repede de ora 12.30. Acolo ni se alatura Oana T. Ramane doar sa stabilesc cu Codruta, la Carnaval, cum si unde ne intalnim cu ea.

Cu putin noroc la 13.30 trecem granita si ne indreptam spre Gyula. Castigam o ora de fus orar, deci la 14.00 dupa calculele mele vom fi la hotel. Si apoi direct la SPA.

Plecarea inapoi va fi dupa micul dejun si inca o baie. La 12.00 este check out-ul si plecarea spre Sibiu. La 18.00 (ora Romaniei suntem in Sibiu).

Diana, de data asta esti singura din Bucuresti. Miercuri administratorul pensiunii, sau chiar eu te vom astepta si mergem impreuna la Sibiel, de unde am sa te iau joi dimineata. La fel la intoarcere poti ramane fara probleme o noapte la pensiune, iar luni cineva de acolo de va aduce la Sibiu pt autobuz.

dianna

  • Vizitator
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #11 : Joi, 15 Martie 2012, 19:30 »
Multumesc :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #12 : Marți, 20 Martie 2012, 11:34 »
Vremea va fi excelenta. Se prognozeaza ca in ce cele 4 zile cat stam in Ungaria sa fie intre 20 - 22 grade Celsius!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #13 : Marți, 20 Martie 2012, 11:50 »
Intre 23 martie si 25 martie, adica la fix cat suntem noi acolo, este organizat un eveniment, "Mustra de carnati", adica targ si expozitie de carnati si sunca. Ahh si vroiam sa ma apuc de slabit acolo. Parca ma vad: dimineata mic dejun cat 2 mese, seara cina cat un pranz si un dinner la un loc si intre de ce nu niste carnati de la expozitie. Si uite asa mai aman un pic cura de slabire....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #14 : Marți, 20 Martie 2012, 11:50 »
Cursul de schimb EUR - forint este:
1 EUR = 290 HUF.