Autor Subiect: SPA la Gyula 22 - 25 martie  (Citit de 18413 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #30 : Vineri, 23 Martie 2012, 07:53 »
Multumim Gabi! Fetele inca dorm am sa le transmit si lor la micul dejun. Eu m-am trezit mai repede. Cand am vazut soarele de dimineata, nu m-am putut abtine, am sarit din pat, mi-am pus treningul si am alergat o tura de lac. Acum zac de oboseala aici in holul hotelului, printre aspiratoare si mopurile femeilor de servici...Si incerc sa scriu, in vacarmul asta. Dar cred ca mai bine urc, imediat incepe micul dejun si asa bea o cafea...hmmm!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #31 : Vineri, 23 Martie 2012, 18:12 »
Incredibil de cald aici! 27 de grade! Am facut toata ziua plaja afara. Si cand ma gandesc ca acum o saptamana inca tremuram...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 24 Martie 2012, 07:06 »
Azi e la fel de placut afara. Era de asteptat, aseara la 23.00 era 10 grade si un cer curat si instelat.
Din nou m-am trezit cu noaptea-n cap, e deabia 6.00. Cum simt ca se face soare, nu mai am stare si vreau sa ies. Ar fi pacat de parcul asta minunat din fata hotelului...

Dupa micul dejun plecam pana la un Flomarkt, apoi sa vizitam cetatea. O cetate veche de caramida, de fapt considerata ce mai veche de acest gen din Europa centrala. Sa vedem daca legenda este adevarata. Spune ca este unul dintre locurile in care se poate intampla intoarcerea in timp. Ne-am fixat fiecare data intoarcerii, asa ca o sa verificam. Daca nu se mai aude nimic si in cronici apare scris ca a existat un Singles Camp in sec XIV, atunci se verifica....

Lasand la o parte legenda, cetatea este una dintre cele 3 foarte importante pt regatul maghiar in perioada medievala: Buda, Huniad si Jula sau Gyula. A jucat un rol strategic, pana cand dupa un asediu indelungat otomanii au determinat armata care pazea cetatea sa capituleze. In fapt n-au reusit sa intre in ea, dar au adus populatia si armata in pragul disperarii. Au construit in jurul cetatii un gard lung din lemn si l-au pazit perimetral astfel incat nimeni n-a mai putut intra cu provizii inauntru. Dupa o vreme capitanul cetatii a decis ca intre moartea pt infometare si capitulare, a doua decizie da sanse mai mari de supravietuire celor dinauntru.

Caroline

  • Vizitator
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 24 Martie 2012, 15:13 »
Daca nu se mai aude nimic si in cronici apare scris ca a existat un Singles Camp in sec XIV, atunci de se verifica....

Eu sunt chiar foarte sigura ca, chiar daca se va intampla ceva de genul asta, totusi o sa faci tu ceva sa fiti inapoi in time. Chestie de pragmatism si experienta. Si-apoi, pe noi cui ne lasi?!  :crazy2:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 24 Martie 2012, 18:52 »
N-au fost minuni. Decat cele ale apei din care nu-ti mai vine sa iesi, ale locului asta atat de linistitor si de relaxant si ale vremii neobisnuit de frumoase pt un mijloc de martie.

Am fost si la cetate, este exceptional renovata, are tot felul de camere si camarute cu expozitii de arme, de echipament militar, de obiecte vechi, de unelte de tortura.

O sa va povestesc mai multe cand ne intoarcem. Pana atunci mai avem o seara si o jumatate de zi de baie.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #35 : Duminică, 25 Martie 2012, 08:00 »
Ultimele ore aici in Ungaria. Una in plus de la astronomi. O baie, azi in Harmony, wellness-ul hotelului si apoi, gata vacanta, urmeaza drumul spre casa.

Offline kike

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 253
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #36 : Duminică, 25 Martie 2012, 08:19 »
 Salut, Gigi! Ureaza-i Dianei "La multi ani" din partea noastra, sa fie sanatoasa si fericita si spune-i ca gasca de la Bucuresti i-a simtit lipsa ieri :) Va pup pe toti, sa aveti o zi superba si drum bun spre casa!

Caroline

  • Vizitator
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #37 : Duminică, 25 Martie 2012, 14:59 »
Ultimele ore aici in Ungaria. Una in plus de la astronomi.

Una in minus, nu?!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #38 : Duminică, 25 Martie 2012, 19:36 »
Right! Am realizat dupa ce am vazut ca trebuie sa plecam mai repede...De, asa este in vacanta...socotelile nu sunt cele mai corecte.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #39 : Duminică, 25 Martie 2012, 19:38 »
bine ati venit si ati adus si vara cu voi   :dance:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #40 : Luni, 26 Martie 2012, 09:05 »
Multumesc Gabi, da am ajuns aseara, relaxat, brozat si bine "inmuiat". Abia astept sa revin la Gyula. Este un loc atat de cald si de primitor, cu english park-uri, alei de promenada, cafenele mici, boutiquri.
Vara cand in cetate au loc reprezentatii de teatru si muzica cred ca este nemaipomenit. Un loc intim, inconjurat de meterezele cetatii, cu o acustica extraordinara. Trebuie sa vad...
Este si un loc incarcat de istorie, fiecare palma de pamant de acolo poarta povestile celor care au aparat atatea sute de ani "Perla Campiei Maghiare".

Langa imensul parc Varfurdo (Baile Cetatii), acolo unde lumea se balaceste in zecile de bazine acoperite sau amplasate afara, se afla un castel plin de mister: Castelul Almasy. Contele care l-a locuit a si inspirat povestea din English Patient. Din pacate are nevoie de renovari si am vazut cum intelege un stat normal la minte sa le faca in conditiile in care nu are suficienti bani pt a le face: vanzare pt 1 forint, cu conditia aducerii intr-o stare estetica si de functionare civilizatate, cu pastrarea tuturor elementelor vechi.

O biserica ortodoxa isi tinea duminica slujba in limba romana. Renovata sau mai bine zic ridicata de neamul Nicorestilor, cei mai de vaza romani din Jula, biserica are o istorie de peste 300 de ani, cam de pe vremea in care romanii au fost scosi in afara cetatii. Semn de pretuire, pe care l-am apreciat ca o dovada a nationalismului oamenilor de acolo, in spatele bisericii este bustul lui Liviu Rebreanu. Alaturi de cel a lui Nicoara. In jur totul intretinut impecabil. Gazonul greblat, completat semanat pt refacere pe portiunile mai golase. Este o oaza de romanitate acolo, una autentica, nu sforaitoare si declarativa specifica liotei politice de la noi.

Sunt atat de multe de spus despre Jula, am sa o fac pe rand, cand am cate un pic de timp.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #41 : Luni, 26 Martie 2012, 09:07 »
Cristina, am vazut mesajul tau doar acasa cand am ajuns. Imi pare rau ca nu i-am putut transmite in timp urarea voastra.
Noi am sarbatorit-o sambata, tot atunci i-am facut si urarile. Sper ca i-a facut placere surpriza noastra.
A ramas pana azi la Sibiel, doar deseara va ajunge in Bucuresti.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #42 : Luni, 26 Martie 2012, 09:26 »
Am transmis prin wetransfer (de pe office@sibiel.eu) celor care au participat, pozele facute de mine si Codru.

oani

  • Vizitator
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #43 : Luni, 26 Martie 2012, 13:16 »
multumesc ptr. poze si pentru minunata companie avuta la Gyula, a fost tare fain si abia astept sa particip din nou.  :flori:

dianna

  • Vizitator
Re: SPA la Gyula 22 - 25 martie
« Răspuns #44 : Luni, 26 Martie 2012, 18:40 »
Am ajuns si eu acasa la Bucuresti, dimineata inca am fost turista, am profitat si m-am plimbat un pic prin centrul Sibiului, nu mai fusesem niciodata, a fost superb !
Inca nu-mi vine sa cred ca s-a terminat vacanta, atat de frumos si relaxant a fost totul...
Multumesc inca o data si pentru urari si surpriza de ziua mea :) imi pare rau ca inca n-am depasit efectele averse la tratament si n-am fost deloc in forma, trebuie sa recuperam alta data. Si poza dezbracata (?) pe pian ramane tot pentru alta data  :blush:
Deja mi-e dor de cum stateam ca niste hipopotami in apa calda  :)