Autor Subiect: Dependentele  (Citit de 130269 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Dependentele
« Răspuns #540 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 21:26 »
Din nelamurirea ta as intelege ca nu esti sau nu ai fost fumatoare. "Dependentele" sunt puternic ancorate in comportament si ai nevoie de un (mare) efort de vointa si chiar o pregatire psihologica inainte de.... "data" la care te lasi. Este un fel de proiect (personal) si de aceea ai si o data de incepere. La inceput contabilizezi timpul pentru a te motiva, apoi devine din ce in ce mai relativ de tipul "am vre-un an si ceva", apoi "am vreo... aaa... 7... sau 8 ani ... sa ma gandesc...", apoi nu iti mai pasa "...nu mai stiu, oricum peste 10 ani...".
Daca cineva stie cu precizie ca are 9 ani, 3luni si 26 de zile de cand s-a lasat, de fapt nu s-a lasat niciodata. Nu a fost probabil dorinta si vointa sa. A fost o impunere exterioara. In fapt cred ca in tot acest timp i-a "ars buza dupa..." dar constrangeri exterioare l-au oprit. Este posibil sa fi avut si scurte tentative de "recadere".

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Dependentele
« Răspuns #541 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 21:54 »
Cine sunt mai tari? Cei care nu pot fi prinși de dependență (poate ca unii sunt înțelepți, dar sa recunoaștem ca alții sunt incapabili de atașamente) sau cei care au gustat tentația și au abandonat-o?
Suntem tot și nimic.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Dependentele
« Răspuns #542 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 21:56 »
Cred ca cei din a doua categorie.
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Dependentele
« Răspuns #543 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 22:34 »
Dacă ar fi sa ierarhizăm, ar fi ok ordinea descrescătoare a puterii (putinței) omului raportat la dependențe?
1. Înțeleptul care înțelege tot, pe toți și toate, care nu este tentat de lumeștile adicții.
2. Cel care a încercat, a realizat ce înseamnă și a avut puterea sa se lase.
3. Cel căruia ii este frica sa se ia pentru ca știe ca este posibil sa nu mai scape.
4. Unul care se mai abține din când in când fără succes și recidivează.
5. Cel care nu este tentat, nu se atașează de nimic, nu are nici un chef niciodata.
6. Dependentul.
Ați inversa ordinea? Mai adăugați și alte categorii?
Suntem tot și nimic.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Dependentele
« Răspuns #544 : Sâmbătă, 18 Mai 2019, 23:46 »
Mai degraba:

1. Înțeleptul care a incercat pana a inteles cam despre ce e vorba si nu a continuat la nivel de adictie.
Inteleptul care înțelege tot, pe toți și toate, care nu este tentat de lumeștile adicții, nu prea exista. Existenta umana este in principiu experientiala.
2. Cel care a încercat, a devenit dependent și a avut puterea sa se lase.
3. Cel căruia ii este frica sa se ia pentru ca știe ca este posibil sa nu mai scape.
4. Unul care se mai abține din când in când fără succes și recidivează.
5. Dependentul.
6. Cel care nu este tentat, nu se atașează de nimic, nu are nici un chef niciodata.
Ar mai fi categoria consumatorilor ocazionali dar care nu devin dependenti. Nu stiu unde sa o incadrez pentru ca ei sunt binecuvantati de Natura.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Dependentele
« Răspuns #545 : Duminică, 19 Mai 2019, 08:14 »
De ce toți spun ca au : săptămâni sau 9 ani 3 luni și 26 zile de când nu au mai pus chestia aia in gura?

Pentru ca sunt constienti de dependenta lor, care n-a disparut. A disparut, prin efort si multa vointa, comportamentul de consum, nu si adictia.
E un fel de strategie de mentinere a motivarii, cred. Stiu multi fumatori care, si dupa 20 de ani de cand s-au lasat, inca viseaza ca fumeaza.

Cine sunt mai tari? Cei care nu pot fi prinși de dependență (poate ca unii sunt înțelepți, dar sa recunoaștem ca alții sunt incapabili de atașamente) sau cei care au gustat tentația și au abandonat-o?
Nu cred ca se pot compara. Poate doar o comparatie intre cei care au fost tentati si au rezistat si cei care au gustat si au renuntat.
Cand n-ai fost tentat, nu ai nevoie de putere sa rezisti. :)
Si, parca n-as suprapune atasamentul cu adictia.

Daca ne raportam la criteriul Leiei, puterea/vointa fata de dependenta, eu as lasa un Top 3:
1. Cel care a încercat, a devenit dependent și a avut puterea sa se lase.
2. Unul care se mai abține din când in când fără succes și recidivează.
4. Dependentul se complace sau nu are puterea sa iasa din dependenta




Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Dependentele
« Răspuns #546 : Miercuri, 22 Mai 2019, 19:48 »
Va mulțumesc pentru răspunsuri. Sper ca voi gestionați perfect totul și nu sunteți dependenți de nimic. Nici de telefon, nici de calculator...

Chiar! Care este dependența ta?
A mea este munca, cred.
Suntem tot și nimic.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Dependentele
« Răspuns #547 : Miercuri, 22 Mai 2019, 22:53 »
Nu gestionez perfect totul, de fapt nici nu stiu cat gestionez si cat este noroc sau intamplare  :laugh:
Telefon? Poate o sa para ciudat, dar eu ma numar printre persoanele care nu sunt dependente de telefon.
Imi aduc aminte ca intr-o zi l-am lasat intentionat acasa cand am plecat la cumparaturi si am mers si pe jos. De ce? Pentru ca mi se urise si ma plictisisem.
Senzatia pe care am avut-o a fost de libertate totala. Incercati o data sa vedeti cum este. Ar putea fi oarecum si un test pentru a vedea cat de dependenti sunteti de telefon.
Daca dupa 15 minute va cuprinde nerabdarea si va ganditi sa va intoarceti din drum sa-l recuperati, atunci e clar  ;D

Nu cred ca sunt dependenta nici de calculator, in sensul ca nu disper daca trec cateva zile fara sa-l deschid. Mai mult nu am incercat pentru ca pur si simplu nu m-am gandit la asta. Insa ma gandesc ca daca poti sta 3-4 zile fara calculator, inseamna ca se poate si mai mult.

Cat despre dependenta de munca, aici chiar nu este cazul meu. Din punctul meu de vedere, la mine e valabila vorba aia care spune "muncesc ca sa traiesc, nu traiesc ca sa muncesc" -parca era una la fel si cu mancarea  :) -

Viata este prea scurta si prea frumoasa ca s-o petreci tot timpul muncind. Desigur ca trebuie sa si muncim, dar asta nu inseamna sa stam zi lumina la serviciu si pe deasupra sa mai luam si de lucru acasa, ca "poate mai termin ceva inainte de culcare".
Fie vorba intre noi, la o anumita varsta cand stai si te uiti in urma, te gandesti la cum ti-a iesit nu stiu ce plan sau grafic dupa n zile de truda? Nu! O sa ne aducem aminte experientele frumoase din viata, cum ar fi spre exemplu excursiile SC  :)

Nu sunt perfecta, am si eu dependetele mele (dependente sau pasiuni?  :) sau si una si alta?) as putea sa enumar cateva: cafeaua, muzica, filmele, literatura...
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Dependentele
« Răspuns #548 : Miercuri, 22 Mai 2019, 23:08 »
Ce frumos! Dar, dacă ar fi sa recunoaștem, astea mai mult sunt hobby decât dependente...
Suntem tot și nimic.