Autor Subiect: Plante  (Citit de 140385 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #480 : Joi, 14 Martie 2019, 12:19 »
N-am stiut unde s-o incadrez altundeva decat la "Plante"  :)

www.youtube.com/watch?v=XZmN8fadV5g

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #481 : Vineri, 15 Martie 2019, 04:54 »
Nici cu muscatele...nu mi-a iesit niciodata :(
Plantele alea cu ...case  :giggle: mi-au luminat dimineata.  :smitten:

La schimb, iata o colectie de plante perene. Genul meu preferat :)
www.youtube.com/watch?v=NOBLJ8qSucQ
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Plante
« Răspuns #482 : Duminică, 17 Martie 2019, 10:19 »
Buna dimineata ! Am primit de 1 Martie un dafin. Am fost extrem de fericita, imi doream de mult timp o astfel de planta. Citisem de beneficiile arderii frunzelor de dafin, pentru aromoterapie. Redau mai jos unul dintre articole:
,,Frunzele de dafin, cunoscute si sub denumirea de laur, au o serie de efecte terapeutice pentru sistemul digestiv, pentru aparatul respirator, pentru sanatatea inimii, dar pot fi folosite totodata si pentru ameliorarea durerilor menstruale, pentru mentinerea parului frumos si sanatos ori pentru tinerea la distanta a insectelor, potrivit doc.ro.,,
Frunzele de dafin contin acid lauric, care tine la distanta insectele. Prepara o pasta din frunze de dafin zdrobite si un ulei vegetal la alegere si aplic-o pe piele in zilele petrecute in aer liber, cand esti expus riscului de a fi intepat de diverse insecte.
Frunzele de dafin pot contribui la reducerea procesului inflamator din organism. Aceste frunze contin un fitonutrient care poate reduce atat inflamatia, cat si iritatia, fiind eficiente atat in ameliorarea durerilor articulare, cat si in tratarea eruptiilor cutanate.
Linalolul este un ingredient activ care se regaseste in frunzele de dafin si care poate reduce nivelul hormonului stresului din organism, mai ales daca este folosit sub forma de aromaterapie. Expunerea indelungata la stres poate favoriza instalarea si mentinerea anxietatii, de aceea e bine sa combatem aceasta problema.,,
Articol preluat in extras de pe Realitatea.net





Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #483 : Luni, 08 Aprilie 2019, 21:45 »
Wonderland, asa cum ti-am promis am postat poze cu floarea de la Hibiscus  :)
Este o singura floare care a inflorit anul trecut in luna mai. Anul asta as fi fericita sa supravietuiasca planta, dar'mite sa mai faca si flori... Au ramas niste ramuri lemnoase care au in varfuri cate un manunchi de frunze... imi pare tare rau pentru ea... :'(





In continuare sunt bujori tot de anul trecut. Iubesc bujorii enorm  :smitten:













„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #484 : Marți, 09 Aprilie 2019, 06:19 »
Superbe, Louie! . Nici hibiscusul meu nu da semne de inflorire. E un copacel infrunzit. Cica, trebuie tuns drastic primavara, ca orice trandafir.
Bujorii sunt o nebunie. Si eu ii iubesc. Pe cei roz pentru parfumul intens, pe cei rosii pentru intensitatea culorii, pe cei albi pentru delicatete.

Mi-a venit sa te intreb: ai tu in gradina ta bujori? (ca la jocul din copilaria unora dintre noi: ai tu in calimara ta culoarea....  ;D)

Onix, ce-ti face dafinul? Nu cred ca am vazut vreunul, altfel decat sub forma de frunze la plic. :coolsmiley:

Chiar daca e cam frig afara, mi-am scos plantele pe balcon, in week-end. Nu mai am prea multe, iar cele mai multe. Anul trecut ceva nu le-a priit. Pamantul, poate si, sigur, caldura de la calorifer. Am pierdut o violeta africana, o cala care oricum nu facea flori. Incerc sa prind niste pui de Crinul pacii si sa revitalizez un craciunel.  Vedeta a ramas Clivia.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #485 : Marți, 09 Aprilie 2019, 11:08 »
Mi-a venit sa te intreb: ai tu in gradina ta bujori? (ca la jocul din copilaria unora dintre noi: ai tu in calimara ta culoarea....  ;D
Nu am gradina :'( dar daca as fi avut ar fi fost plina de bujori, hortensii si trandafiri  :) si cativa copacei binenteles  :)
Insa, de cum apar bujorii in piata imi cumpar zeci si umplu casa cu ei  :)
Am in balcon cateva ghivece cu flori, am ramas cu vreo 5 ghivece din peste 30, nu stiu ce s-a intamplat...pe unele le-am dat, altele s-au pierdut...si mai am jardiniere cu muscate care spre surprinderea mea au supravietuit iernii :) Adevarat ca le-am tinut in casa, dar tot in casa le-am tinut si pe cele din anul anterior si au murit toate.
Poate intr-o viata viitoare o sa am si eu o casuta cu gradina  :worship:
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Plante
« Răspuns #486 : Duminică, 14 Aprilie 2019, 09:54 »
In gradina mea, daca as avea-o, ar fi nelipsite, pe langa bujori, trandafiri, lalele, zambile, hortensii, primule.

Portolacul


Gura leului


Garofitele


si...ma mai gandesc. Pana una alta, ar trebui sa-mi caut ceva pentru jardiniera de pe balcon.  :slap: :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #487 : Duminică, 14 Aprilie 2019, 20:54 »
Azi la piata am vazut aceasta floare. Fiecare petala arata de parca ar fi fost hartie creponata. M-am apropiat sa ma uit mai aproape si chiar imi puneam intrebarea, oare cineva a facut un fel de decoratiune?  :o  Arata chiar ca hartia creponata. Am intrat in magazinas si am intrebat vanzatoarea. Mi-a raspuns ca este Floarea de Hartie sau Bougainvillea. Si este o planta adevarata. Cum se ingrijeste? Trebuie tinuta in soare puternic si infloreste tot timpul. Cum ii cade o floare, alta rasare in locul ei.
Este spectaculoasa!



Am cautat pe net si am gasit:

http://www.landia.ro/bougainvillea-floarea-de-hartie-cum-ingrijesti-planta-care-iti-transforma-complet-casa/
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline estera

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Plante
« Răspuns #488 : Duminică, 14 Aprilie 2019, 20:59 »
Superba floare!
Pe ghiveci era lipit pretul? ;)
Saptamana asta a fost la 30 lei intr-un supermarket, azi am reusit sa ajung, raftul era plin cu plante, din pacate cu toate florile scuturate.
Care sa fi fost cauza?

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #489 : Duminică, 14 Aprilie 2019, 22:09 »
Superba floare!
Pe ghiveci era lipit pretul? ;)
Saptamana asta a fost la 30 lei intr-un supermarket, azi am reusit sa ajung, raftul era plin cu plante, din pacate cu toate florile scuturate.
Care sa fi fost cauza?


Da, pe ghiveci este pretul. In poza undeva in dreapta se poate vedea un ghiveci mai mic, cu aceeasi floare, marime mai mica, era 20 de lei.
Daca au stat in supermarket, ma gandesc ca nu aveau soare si probabil nici lumina naturala suficienta. Nu stiu, pot fi si alti factori. In postarea anterioara am pus si un link unde spune cum trebuie ingrijita aceasta floare.
Eu nu as cumpara-o daca ar avea toate florile scuturate. Dar poate poti lua un ghivecel mai mic si in timp, cu ingrijire corespunzatoare poate ajunge foarte mare, ca in imaginea de mai jos  :) :

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #490 : Sâmbătă, 29 Iunie 2019, 21:13 »
Stiati ca Hortensia isi schimba culoarea in functie de PH-ul solului?

www.youtube.com/watch?v=H9BAQxJ0r98
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #491 : Sâmbătă, 29 Iunie 2019, 21:24 »
Plante care alunga mustele si tantarii

www.youtube.com/watch?v=6-eoPuAx-3s

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Plante
« Răspuns #492 : Sâmbătă, 29 Iunie 2019, 21:33 »
Tehnologia de plantare a florilor

www.youtube.com/watch?v=NAXz9mvYvgw


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Plante
« Răspuns #493 : Vineri, 23 August 2019, 09:14 »
 :) Omul  cultiva  o mie  de  trandafiri  fara   sa  gaseasca  lucrul   pe care il cauta,  cand  de fapt  l ar putea gasi  intr- un singur trandafir. Antoine de  Saint-Exupery