Autor Subiect: Intrebari de chinuit neuronu'  (Citit de 106618 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #210 : Marți, 18 Septembrie 2012, 23:12 »
inseamna ca nu detine cea mai puternica forta din lume atunci cand are cel mai frumos lucru din lume ...

m-ai facut curios, draga steliana, care ar fi cea mai puternica forta din lume? :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #211 : Marți, 18 Septembrie 2012, 23:17 »
inspirata de o postare a lui Matei, va intreb: ce intelegeti voi prin "femeie de succes"?

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #212 : Marți, 18 Septembrie 2012, 23:25 »
inspirata de o postare a lui Matei, va intreb: ce intelegeti voi prin "femeie de succes"?

eu o vad in felul urmator: femeia, indiferent de extractia sociala, multumita cu situatia ei prezenta (oricare-ar fi ea), care si-a gasit pacea interioara, care are puterea sa rada, sa cante, sa iubeasca pe cei din jurul ei si sa se bucure pur si simplu de viata si sa daruiasca bucurie celor din jurul ei.
barbatul de succes este la fel.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #213 : Marți, 18 Septembrie 2012, 23:42 »
we agree.  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #214 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 01:03 »
m-ai facut curios, draga steliana, care ar fi cea mai puternica forta din lume? :)

c r e d i n t a !!!

cand traiesti in spiritul ei, invingi pana si radacina tuturor relelor - egoismul ... si nu numai ...
iti da satisfactia implinirii ca sa poti trai cel mai frumos lucru dintre toate - d r a g o s t e a!
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #215 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 01:59 »
inspirata de o postare a lui Matei, va intreb: ce intelegeti voi prin "femeie de succes"?

in general ... oamenii care au succesul, sunt mereu dispusi sa abordeze problemele din unghiuri diferite  :) dar imaginea noastra despre ei nu trebuie sa fie sinonima cu cea a unor oameni diferiti de noi. conceptia cea mai frecventa, dar gresita, sete aceea ca succesul inseamna bani; averile nu elimina problemele, ci - dimpotriva - le intensifica; nici nu aduc succesul scontat   ;) nici fericirea nu reprezinta un etalon al succesului! nici puterea - nu fac referire la cea interioara! nici realizarile! nici posesiunile!
important este sa ne cunoastem scopul in viata! cum? intrebandu-ne: ce caut eu in permanenta? de ce mi-a daruit Dumnezeu viata, de ce sunt aici? - cred ca toti avem aceste intrebari, iar daca nu vi le-ati pus ... nu va veti cunoaste potentialul. 
atingerea potentialului maxim - sa-l constientizam in cele mai mici amanunte, nu numai in fata obstacolelor - ne da puterea sa sa ne exploram ... iar daca nu suntem constienti de ceea ce inseamna ACUM ... nu vom cunoaste raportul dintre ceea ce am fi putut sa devenim si ceea ce am devenit ...
tot el - potentialul - ne ajuta sa IGNORAM TRECUTUL si sa ne CONCENTRAM SPRE VIITOR!
indiferent de circumstante, de personaliatea noastra, trebuie sa tinem seama de existenta unui adevar:
CU CAT URCAM MAI SUS, CU ATAT FACEM MAI MULTE SACRIFICII!  :)
nihil sine deo

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #216 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 10:04 »
c r e d i n t a !!!

cand traiesti in spiritul ei, invingi pana si radacina tuturor relelor - egoismul ... si nu numai ...
iti da satisfactia implinirii ca sa poti trai cel mai frumos lucru dintre toate - d r a g o s t e a!

multumesc steliana! I shall keep the faith!  :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #217 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 21:07 »

CU CAT URCAM MAI SUS, CU ATAT FACEM MAI MULTE SACRIFICII!  :)

ceea ce ma duce la o intrebare care-mi chinuie neuronul din dotare: de ce sa facem mai multe sacrificii ca sa urcam? de ce urcam? unde urcam? ma gandesc prin prisma faptului ca a face sacrificii mi se pare a fi legat de nefericire, de durere, de renuntare la anumite lucruri sau persoane.. si-atunci, se merita sa mai urci?
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #218 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 21:22 »
uneori, sa urci prea mult inseamna sa cobori... te lasi "confiscat" de probleme care nu-ti mai dau mare satisfactie dar iti provoaca stres, nu mai ai TIMP sa stai cu tine insuti si cu cei dragi...."cobori" ca fiinta.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #219 : Miercuri, 19 Septembrie 2012, 22:34 »
depinde doar de noi, de cat de mult vrem sa urcam ... dar, cand "te vrei de succes" esti constient ca esti monitorizat. cum poti fi deosebit de mediocritate? desigur, doar prin performanta! esti dispus sa depasesti statutul de "status quo" sau ... ramai la a te multumi cu starea actuala a faptelor.
si da, cu cat esti mai sus, cu atat esti nevoit sa faci sacrificii; TIMPUL NU-TI MAI APARTINE! VIATA DEPINDE DE CEEA CE DAI!  :)

MARELE SECRET  ;) ... imi place cel mai mult  :)  SA STII CAND SA TE OPRESTI!
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #220 : Joi, 20 Septembrie 2012, 10:50 »
Eu m-am oprit la timp... si sunt tare impacata cu mine, cel putin din punctul asta de vedere.  :whistle:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #221 : Joi, 20 Septembrie 2012, 11:04 »
eu sunt oarecum fortata sa "urc" (sa-i zicem, "ďn schema  :)"), dar o fac numai cum vreau eu si neorientata catre castig material cu orice pret ci catre pastrarea "caii interioare", aceea care-mi da bucurie, nu satisfactie sociala sterila. :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #222 : Joi, 20 Septembrie 2012, 11:17 »
si sunt de acord cu lilu, acolo "sus", fie ca e un "sus"de business, fie ca e un "sus"de alta natura, de cele mai multe ori, dincolo de gard e.... Din pacate, oamenii de calitate, oamenii intelepti nu tintesc "sus", intr-un sistem dominat de mizerie, diletantism si oportunism, si atunci acolo se "ďnfig", cel mai adesea (cu prea putine exceptii), "ceilalti". 

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #223 : Joi, 20 Septembrie 2012, 13:35 »
inspirata de o postare a lui Matei, va intreb: ce intelegeti voi prin "femeie de succes"?

Inspirata intrebare!  O0 Cred ca are atatea raspunsuri diferite cate femei sunt pe Pamant. Adica 52% din 7 miliarde.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #224 : Joi, 20 Septembrie 2012, 21:28 »
Inspirata intrebare!  O0 Cred ca are atatea raspunsuri diferite cate femei sunt pe Pamant. Adica 52% din 7 miliarde.

si cate din acele 52% sunt femei de succes? si cum se spune corect "femei de succesuri" sau femeiuri de succesi"?  ;D
"Stay hungry, stay foolish"