Autor Subiect: Intrebari de chinuit neuronu'  (Citit de 106570 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #225 : Joi, 20 Septembrie 2012, 21:42 »
si cate din acele 52% sunt femei de succes? si cum se spune corect "femei de succesuri" sau femeiuri de succesi"?  ;D
succesul e un concept "de consum" care a azvarlit omenirea pe calea competitiei cu orice pret. si criteriile lui sunt absolut arbitrare. de ce nu este considerat "de succes" un om bun, un om care reuseste sa ramana bun in ciuda asperitatilor existentei sale? o fi mai importanta o functie, o masina, o piscina, o gaina cu oua de aur decat un om care stie sa aduca bucurie celor din jur, stie sa intinda o mana (fara rolex, dar calda)? singurul "succes" pe care il pretuiesc este acela al performantei reale intr-un domeniu: de la o cantare splendida, la celebra ecuatie a lui Einstein; adica ceea ce atinge valori ridicate din talent si pasiune. restul... societate de consum.

revenind. are dreptate Carol, fiecare om este o valoare in sine. nu avem a ne compara unii cu altii. fiecare trebuie sa-si vada de rostul sau si evolutia sinelui propriu. :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #226 : Joi, 20 Septembrie 2012, 21:54 »
succesul e un concept "de consum" care a azvarlit omenirea pe calea competitiei cu orice pret. si criteriile lui sunt absolut arbitrare. de ce nu este considerat "de succes" un om bun, un om care reuseste sa ramana bun in ciuda asperitatilor existentei sale? o fi mai importanta o functie, o masina, o piscina, o gaina cu oua de aur decat un om care stie sa aduca bucurie celor din jur, stie sa intinda o mana (fara rolex, dar calda)? singurul "succes" pe care il pretuiesc este acela al performantei reale intr-un domeniu: de la o cantare splendida, la celebra ecuatie a lui Einstein; adica ceea ce atinge valori ridicate din talent si pasiune. restul... societate de consum.

revenind. are dreptate Carol, fiecare om este o valoare in sine. nu avem a ne compara unii cu altii. fiecare trebuie sa-si vada de rostul sau si evolutia sinelui propriu. :)

fetele mosului, aveti dreptate si ma bucur ca ganditi asa si mai ales ca aveti credinta intr-un astfel de principiu.  de maine renunt si la rolex. dupa ce daram gardul! ;)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #227 : Joi, 20 Septembrie 2012, 21:56 »
promiti sa si arunci in fantana cheile ferrari-ului? ;D

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #228 : Joi, 20 Septembrie 2012, 22:05 »
promiti sa si arunci in fantana cheile ferrari-ului? ;D

ca sa bem apa contaminata?!  :o
si ca mai tarziu sa-mi scoti ochii ca te plimb pe jos prin noroaiele de la tara? iti asumi acest risc?
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #229 : Joi, 20 Septembrie 2012, 22:16 »
visul meu e sa merg in picioarele goale pe ulitele satului. poate fiindca n-am avut niciodata rude la tara si am o reprezentare idilica a ruralului.  de fapt, am si facut-o deja, candva. e super.  :)


Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #230 : Joi, 20 Septembrie 2012, 22:37 »
si cate din acele 52% sunt femei de succes? si cum se spune corect "femei de succesuri" sau femeiuri de succesi"?  ;D

De data asta vorbeam serios.  :P Orice femeie poate fi o femeie de succes, depinde de acceptiunea proprie. Eu pariez, de exemplu, ca o piranda mandra de ghiulul barbatului ei se simte mai "de succes" decat o femeie manager de multinationala care isi inabusa in fiecare zi regrete de genul "n-am timp sa ies nicaieri" sau "am tot amanat sa am un copil si am deja 30 si de ani".  ;)

Si apropos de placerea Micaelei de a merge descult... intreaba-te cum ar fi sa devii o femeie de succes distribuind pantofi in Africa.  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #231 : Joi, 20 Septembrie 2012, 22:45 »
mai grava e situatia inversa. cate din femeile mapamondului se simt "fara succes" fiindca nu au "o pozitie", faima sau bani multi, uitand sa se bucure de multele alte daruri ale vietii lor? modelul succesului "orbeste", de multe ori, din pacate.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #232 : Joi, 20 Septembrie 2012, 22:47 »
De data asta vorbeam serios.  :P Orice femeie poate fi o femeie de succes, depinde de acceptiunea proprie. Eu pariez, de exemplu, ca o piranda mandra de ghiulul barbatului ei se simte mai "de succes" decat o femeie manager de multinationala care isi inabusa in fiecare zi regrete de genul "n-am timp sa ies nicaieri" sau "am tot amanat sa am un copil si am deja 30 si de ani".  ;)

Si apropos de placerea Micaelei de a merge descult... intreaba-te cum ar fi sa devii o femeie de succes distribuind pantofi in Africa.  ;D

mi-am dat seama ca vorbeai serios, imi pare rau ca am dat-o eu in gluma. e foarte adevarat ce spui.  chestia cu pantofii in africa, parca am pomenit chiar eu pe-aici pe undeva, este o provocare: pentru o anumita persoana, ideea de a vinde pantofi acolo toata lumea merge desculta, reprezinta un potential enorm; pentru altcineva, o pierdere de timp.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #233 : Joi, 20 Septembrie 2012, 22:50 »
da, insa e un "succes" de marketing, sa vinzi cuiva ceva de care nu are nevoie... pentru mine nu e un succes ci o inselatorie.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #234 : Joi, 20 Septembrie 2012, 22:53 »
Si apropos de placerea Micaelei de a merge descult...

ati incercat? sa simti energia pamantului.... :)
va mai spun un secret. am si obiceiul de a imbratisa copacii.  :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #235 : Joi, 20 Septembrie 2012, 22:55 »
visul meu e sa merg in picioarele goale pe ulitele satului. poate fiindca n-am avut niciodata rude la tara si am o reprezentare idilica a ruralului.  de fapt, am si facut-o deja, candva. e super.  :)

uite ca am dat peste "the barefoot princess"!
dupa o luna la tara (doua saptamani maxim) vei ajunge la vorba lui toparceanu. sau nu.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #236 : Joi, 20 Septembrie 2012, 23:12 »
Eu m-am oprit la timp... si sunt tare impacata cu mine, cel putin din punctul asta de vedere.  :whistle:

cat mai misc si cu un deget ... nici atunci nu ma voi opri! "resursa" - mea - este inepuizabila si nu vreau sa regret nici macar o clipa pe care as putea-o irosi; fac parte dintre cei carora le place ca omul sa faca ceea ce ii place; sunt constienta ca doar sufletul stie ceea ce este mai bun pentru mine si de aceea l-am lasat mereu sa ma ghideze; de fiecare data am avut puterea credintei ca nimic nu-mi va sta in calea satisfactiei implinirii; niciodata nu m-am intrebat cum sa fac sau ce sa fac? nu dau satisfactie greselii ... prin abandon.
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #237 : Joi, 20 Septembrie 2012, 23:42 »
visul meu e sa merg in picioarele goale pe ulitele satului. poate fiindca n-am avut niciodata rude la tara si am o reprezentare idilica a ruralului.  de fapt, am si facut-o deja, candva. e super.  :)



ai pierdut mai mult decat iti poti imagina; o data nu e niciodata ca altadata!
postarea ta mi-a adus in minte o intrebare: de ce nu sunt acum in america - asa cum trebuia si era planificat - in vacanta langa cei dragi, sa admir niagara si multe altele ...
nu regret, am tot timpul; nu regreta nici tu ... toate la timpul lor ...
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #238 : Vineri, 21 Septembrie 2012, 14:20 »
Apropos de ce si cat trenuie sa regretam... Eu am un film - mascota (unul din putinele care imi vorbeste de viata mea), desi e unul productie germna care nu e difuzat pe toate posturile in Romania: Barefoot. Sau poate ca doar mie imi "vorbeste"...
L-am daruit candva si nu-l mai am. Stiu ca nu e topicul de filme aici, da' ma simt total on-topic daca va spun ca daca-l gasiti, sa-l vedeti... macar din curiozitate. :)

http://www.imdb.com/title/tt0405743/

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #239 : Vineri, 21 Septembrie 2012, 21:31 »
pentru micaela: vremea de astazi m-a facut sa ma gandesc la tine si la ideea ta de a umbla desculta. uitandu-ma de jur imprejur, am ras de unul singur... cam naspa, nu-i asa? pai a plouat asa de tare si indesat ca aici la tara chiar s-a facut noroi.  dupa masa a trebuit sa scot din gradina niste resturi de flori vestejite si alte buruieni adunate deja.  noroiul, draga micaela, se face clisa si se lipeste in straturi straturi de incaltari, noroc ca aveam cizmele de cauciuc.

pentru steliana, ca sa fiu on topic, pentru ca a intrebat de ce nu este ea in america in acest moment:
- fiindca nu esti americanca
- fiindca ti-a expirat viza
- fiindca ai pierdut avionul
- fiindca nu ti-au aprobat concediul
(daca "fiindca" deranjeaza, inlocuiti si voi cu altceva :))
"Stay hungry, stay foolish"