Autor Subiect: Intrebari de chinuit neuronu'  (Citit de 106748 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #255 : Vineri, 21 Septembrie 2012, 23:38 »
de ce te chinuie ceea ce ai la indemana?  :(

hm, esti tu o sweet! raspunzi cu intrebare la intrebare! poate pentru ca nu vad bine. :(
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #256 : Vineri, 21 Septembrie 2012, 23:39 »
ce este sufletul pereche?

la urma urmei, cate suflete pereche poate avea o persoana?
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #257 : Vineri, 21 Septembrie 2012, 23:43 »
pare-se ca gandurile si intentiile noastre sunt informatie si energie. cu cat e mai mare energia (ca rezultat al unei dorinte autentice, din sinele real, si ca rezultat al focalizarii indelungi pe acea dorinta) cu atat sansele de materializare a informatiei pe care o emiti sunt mai mari.
mica, parca am scris eu fraza asta.  :)

nu trebuie sa faci exercitiu, trebuie sa crezi cu toata puterea fiintei!
ai ceva materiale lamuritoare steliana? ca nu-mi dau seama ce nu fac bine.
ori poate fac bine, dar sunt in perioada de asteptare? ma refer la detasare....  :-\
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #258 : Vineri, 21 Septembrie 2012, 23:47 »
mica, parca am scris eu fraza asta.  :)
ai ceva materiale lamuritoare steliana? ca nu-mi dau seama ce nu fac bine.
ori poate fac bine, dar sunt in perioada de asteptare? ma refer la detasare....  :-\

guess, "materializarea" nu este instantanee. se intampla in timp mai scurt sau mai lung, dar se intampla. nu stiu vreo dorinta autentica si intensa care sa nu mi se fi implinit pana la urma. uneori insa s-a intamplat dupa cativa ani.  :) keep wanting.  :)

problema mea este ca eu mi-am dorit mult si la un moment dat am crezut ca am gasit. m-am inselat si acum nu-mi mai doresc. ???

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #259 : Vineri, 21 Septembrie 2012, 23:53 »
ce este sufletul pereche?

la urma urmei, cate suflete pereche poate avea o persoana?

eu cred ca exista mai multi oameni "potriviti".

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #260 : Vineri, 21 Septembrie 2012, 23:54 »
ai ceva materiale lamuritoare steliana? ca nu-mi dau seama ce nu fac bine.
ori poate fac bine, dar sunt in perioada de asteptare? ma refer la detasare....  :-\


cel mai bun material sunt eu! pot scrie o multime de intamplari despre cum functioneaza; ti-am dat mailul si telefonul meu, raspund cu drag oricand ai nelamurire asociata cu interes de a cunoaste  :)
mai am cateva teste facute - tot pe mine - de catre anumite persoane  ;)
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #261 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 00:02 »
guess, "materializarea" nu este instantanee. se intampla in timp mai scurt sau mai lung, dar se intampla. nu stiu vreo dorinta autentica si intensa care sa nu mi se fi implinit pana la urma. uneori insa s-a intamplat dupa cativa ani.  :) keep wanting.  :)

problema mea este ca eu mi-am dorit mult si la un moment dat am crezut ca am gasit. m-am inselat si acum nu-mi mai doresc. ???
da, tre` sa am rabdare  :)
si ce daca n-a fost atunci, mica? de ce renunti? a fost o experienta din care probabil ai avut ceva de invatat. ai fost sigura 100% ca e ce-ti tb sau intuitia ti-a dat semne ca n-ar fi omul potrivit si, totusi, ai ales sa le ignori? (te intreb pentru ca mi s-a intamplat si mie. nu-mi da un raspuns aici daca nu iti e confortabil, ci gandeste-te la asta). oricum, poate traversezi o perioada mai dificila, mai stresanta si te-ai descurajat, dar nu abandona. mai ales ca stii ca se intampla, ai testat deja... :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #262 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 00:15 »
problema mea este ca eu mi-am dorit mult si la un moment dat am crezut ca am gasit. m-am inselat si acum nu-mi mai doresc. ???


nu te-ai inselat! doar ca, niciodata nu vom avea lucrul sau persoana care nu rezoneaza cu noi. oricat ne-am dori ceva sau pe cineva, nu putem avea decat in perfect acord cu legile Universului.
nu ti s-a intamplat niciodata sa cumperi un ghiveci cu flori si in scurt timp florile sa moara? in timp ce aceeasi planta, in compania altei persoane, sa infloreasca si sa se inmulteasca?
continua sa crezi!
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #263 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 00:55 »
niciodata nu vom avea lucrul sau persoana care nu rezoneaza cu noi. oricat ne-am dori ceva sau pe cineva, nu putem avea decat in perfect acord cu legile Universului.
...
continua sa crezi!

Amin!  O0

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #264 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 07:13 »
da, tre` sa am rabdare  :)
si ce daca n-a fost atunci, mica? de ce renunti? a fost o experienta din care probabil ai avut ceva de invatat. ai fost sigura 100% ca e ce-ti tb sau intuitia ti-a dat semne ca n-ar fi omul potrivit si, totusi, ai ales sa le ignori? (te intreb pentru ca mi s-a intamplat si mie. nu-mi da un raspuns aici daca nu iti e confortabil, ci gandeste-te la asta). oricum, poate traversezi o perioada mai dificila, mai stresanta si te-ai descurajat, dar nu abandona. mai ales ca stii ca se intampla, ai testat deja... :)
nu te-ai inselat! doar ca, niciodata nu vom avea lucrul sau persoana care nu rezoneaza cu noi. oricat ne-am dori ceva sau pe cineva, nu putem avea decat in perfect acord cu legile Universului.
nu ti s-a intamplat niciodata sa cumperi un ghiveci cu flori si in scurt timp florile sa moara? in timp ce aceeasi planta, in compania altei persoane, sa infloreasca si sa se inmulteasca?
continua sa crezi!
ai foarte mare dreptate, guess, intuitia a functionat f. bine, de la inceput, dar eu am ales sa n-o ascult, din cauza multelor potriviri. tocmai asta m-a descurajat; faptul ca, desi erau atat de multe "rezonante" bifate, nu era ce trebuia. Mai mult de atat...e greu de gasit.
stel, as mai crede daca mi-as mai dori cu adevarat.  sunt in pauza de horticultura.  ;D

apropo de ce spui tu....chiar discutam, acum o sapatamana, despre necazuri si cauza lor... (speculatii, desigur; nimic stiintific  ;D). De ce li se intampla tot felul de nenorociri si oamenilor buni? parerea mea este ca oricine (rau sau oricat de bun) care incalca armonia universului (legile, de care spune Stel) atrage intamplarile "de dezechilibru", pe masura. Si o tristete mare este o forma de dizarmonie. si-o anxietate, si-o perspectiva (permanent) negativa asupra vietii.... nu e suficient ca un om sa aiba un fond bun pentru ca viata sa-i fie "roz". conteaza ce gandeste, ce trairi are si-si hraneste, ce face...cata dizarmonie genereaza, voluntar sau involuntar, in viata asta sau in cele trecute (daca or fi existat). :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #265 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 07:27 »
in logica asta, si o bucurie f. mare este o forma de dezechilibru care se soldeaza cu "dupa ras, vine plans". Chiar si un plus trebuie reechilibrat cu un minus. Echilibrul pare sa fie calea. Acea "aurea mediocitas" - aurita cale de mijloc. :)

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #266 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 10:32 »
De poti...
de Rudyard Kipling

"De poti sa nu-ti pierzi capul, cind toti in jurul tau
Si l-au pierdut pe-al lor, gasindu-ti tie vina;
De poti, atunci cind toti te cred nedemn si rau,
Sa nu-ti pierzi nici o clipa increderea in tine;
De poti s-atepti oricit, fara sa-ti pierzi rabdarea,
De rabzi sa fii mintit, fara ca tu sa minti,
Sau cind, hulit de oameni, tu nu cu razbunarea
Sa vrei a le raspunde, dar nici cu rugaminti;

De poti visa, dar fara sa te robesti visarii,
De poti gindi, dar fara sa-ti faci din asta un tel,
De poti sa nu cazi prada nicicind disperarii,
Succesul si dezastrul primindu-le la fel;
De rabzi s-auzi cuvintul rostit cindva de tine,
Rastalmacit de oameni, ciuntit si prefacut;
De poti sa-ti vezi idealul distrus, si din ruine
Sa-l recladesti cu-ardoarea fierbinte din trecut;

De poti risca pe-o carte intreaga ta avere,
Si tot ce-ai strins o viata sa pierzi intr-un minut,
Si-atunci, fara a scoate vorba de durere,
Sa-ncepi agoniseala cu calm de la-nceput;
Si daca corpul tau, uzat si obosit,
Il vei putea forta sa-ti mai slujeasca inca,
Numai cu strasnicia vointii tale, si-astfel
Sa steie peste vreme asa cum sta o stinca;

De poti vorbi multimii,fara sa minti, si daca
Te poti plimba cu regii, fara a te-nginfa,
De, nici amici, nici dusmani, nu pot vreun rau sa-ti faca,
Pentru ca doar dreptatea e calauza ta;
Si daca poti sa umpli minuta trecatoare,
Sa nu pierzi nici o fila din al vietii tom,
Al tau va fi pamintul, cu bunurile-i toate
Si, ceea ce-i mai mult chiar, sa stii, vei fi un OM!"

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #267 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 13:19 »
faptul ca, desi erau atat de multe "rezonante" bifate, nu era ce trebuia. Mai mult de atat...e greu de gasit.

Se pare ca nu suntem degeaba pe SC impreuna. Univesul tocmai conlucreaza, fara sa ne spuna nimic explicit, ca, intamplandu-ni-se aceleasi lucruri, situatii si oameni, sa ne putem vorbi unul altuia ca si cum ne-am vorbi noua insine.  :kissing:

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #268 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 13:21 »
Mai greu de gasit inseamna improbabil, nu imposibil. Se pare ca nu suntem degeaba pe SC impreuna.  ;) Universul tocmai conlucreaza, fara sa ne spuna nimic explicit, ca, intamplandu-ni-se aceleasi lucruri, situatii si oameni, sa ne putem vorbi unul altuia ca si cum ne-am vorbi noua insine.  :kissing:

Caroline

  • Vizitator
Re: Intrebari de chinuit neuronu'
« Răspuns #269 : Sâmbătă, 22 Septembrie 2012, 13:22 »
De poti...
de Rudyard Kipling

Nicolae... asta e unul din poemele sufletului meu. Multumesc ca mi l-ai reamintit, desi nu ai intentionat asta.  ;)