Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 484057 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ANAANA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1950 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2017, 22:56 »
Buna. Sunt nou inscrisa pe aici si as dori sa-mi leg noi prietenii.
Single sunt si eu , asa ca sunt in ton cu voi ; cei care sunteti la fel .
                                   *|*

Offline dutchessa

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 62
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1951 : Duminică, 08 Ianuarie 2017, 00:22 »
Bine ai venit ANAANA!

eu am intalnit niste oameni super cu care m-am distrat grozav de revelion...te asteptam in "club"!

Offline Dinu Daniela Simona

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1952 : Duminică, 08 Ianuarie 2017, 09:05 »
Cu voi ,a fost minunat  Revelionul de la Odorhei,mi-ati desfiintat  "singuratatea".Multumesc,pentru alimentarea cu energie pozitiva!!!

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1953 : Miercuri, 18 Ianuarie 2017, 18:07 »
nu chiar noua pe aici, dar nu am stiut unde altundeva sa imi vars nervii.. .
unii dintre noi suntem "single" pentru ca persoanele pe care le simtim/intuim compatibile cat sa incerci sa crosetezi la o cunoastere sunt intr-o relatie de lunga durata (nu casatorie) nefericita, in care se calca reciproc pe nervi, se jignesc etc.. dar locuiesc impreuna.... relatie in care prefera insa sa ramana ca e comod, ca ne stie "lumea" sau... ce o sa zica parintii? ... sau pur si simplu de frica de a o lua de la inceput, dar in tot acest timp esti mizerabil zi de zi  |o |o...wonderful!!!bravo :thumbup:

sa nu radeti ca am zis de parinti si frica, nu toata lumea se maturizeaza la 40 de ani:))
si din pacate, cu cat esti un pic mai citit sau ai mai trait niste experiente, e din ce in ce mai greu sa gasesti oameni compatibili sau care sa te inteleaga cu adevarat... ma rog, probabil ca asta e valabil pentru toti de aici ca doar nu degeaba om fi 10.000!!!

nu vreau raspuns sau incurajari, dar cine are un sac de box... e binevenit! :box:
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline Nora SR

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1954 : Miercuri, 18 Ianuarie 2017, 18:35 »
Nu numai ca nu e nevoie de incurajari, dar cred ca mesajul tau a gasit ecou in multe minti, chiar daca nu au chef sa reactioneze in vreun fel. sunt de exact aceeasi parere cu tine, suntem single pentru ca nu ne-am gasit PERECHE. sa nu fim ipocriti, cu foarte putine exceptii, si alea fundamentate pe situatii absolut exceptionale, cred ca toti ne dorim o viata de cuplu. dar, asa cum spui, perechea se gaseste in masura in care, in primul rand, cei care traiesc de facto singuri si-ar asuma si de jure acest statut. dar curajul de a spune ca esti single, chiar si acela de a recunoaste ca iti cauti perechea sau ca astepti sa te gaseasca, dar nu stai la portita cu batista in mana, ci incerci sa cunosti oameni noi, sa socializezi, sa iti extinzi orizontul, toate astea au nevoie de curaj si de determinare. si cum prima premiza este aceea de a deveni single si de fapt si de drept, este cea mai greu de asumat, iata de ce, unii suntem single si altii sunt pseudo ... cum vreti voi ...
partea buna este ca exista astfel de comunitati, care creeaza cadrul ca oamenii single sa se intalneasca si poate, o parte dintre ei sa isi gaseasca afinitati care sa ii determine sa formeze un cuplu. viata e frumoasa, speranta moare ultima si oricum, timpul petrecut in evenimentele singlescamp este atat de fain, incat va spun ca eu cunosc o gramada de oameni care traiesc in cuplu care ma invidiaza si care si-ar dori sa participe alaturi de noi la ceea ce facem. deci, vant bun din pupa, dragii mei singles ! in sfarsit suntem (de) invidiat(i) !!! :thumbup:

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1955 : Miercuri, 18 Ianuarie 2017, 18:54 »
@Nora:  :flori: :flori: :flori:
Daca ti-as stii adresa sau cand ne vom revedea, ti-as trimite un buchet...te pup cu drag Nora, bine spus, bine punctat!
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline Florea Mirela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1956 : Duminică, 22 Ianuarie 2017, 19:09 »
Buna seara. Si eu sunt noua pe acest forum. Cred ca singuratatea nu e chiar atat de grea in zilele ,,lucratoare". Dar devine apasatoare de sarbatori sau in concediu. Nu regret ca am ales singuratatea unor relatii in care nu aveam cum sa fiu fericita. Insa, trebuie sa recunosc, nu e tocmai usor. Si cred ca un club al celor singuri ar trebui sa existe. Sa ne putem intalni, sa socializam, sa dansam, sa calatorim...Iar ideea singles camp e geniala.

Nicol 2017

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1957 : Miercuri, 25 Ianuarie 2017, 11:28 »
Timpul, al tau si al altora, comoditatea .... Singuratatea are mai multe forme/stari. Copii sunt mari, pleaca, nu-ti mai poti organiza concediile cu ei. Prietenii te tradeaza, unii devin mai comozi ... sau ..... Tu, ai ajuns la o varsta .... venerabila ... dar sufletul a ramas agatat undeva la 20-25 ani. Deci nu-ti ramane decat sa-si gasesti alti prieteni/colaboratori care sa simta ca si tine ... si slava domnului ca a avansat tehnica asta si a aparut internetul ....

Sper ca nimeni sa nu fie , sa nu se simta singur .... cu adevarat !

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1958 : Miercuri, 25 Ianuarie 2017, 12:05 »
Bun venit, Florea Mirela si Nicol 2017.
Toti membrii Singles Camp simt acelasi lucru ca si voi, deci suntem cu totii pe aceeasi lungime de unda. Garantat o sa va simtiti bine cu acest grup.

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1959 : Miercuri, 25 Ianuarie 2017, 13:37 »
    In limba romana single oricum l-ai traduce tot o conotatie trista are, deci single chiar poate fi considerat un nou cuvant in limba romana fiindca din punctul meu de vedere nu are corespondent iar limba engleza are destule pentru tristete si singuratate ca sa nu-l amestece. Faptul ca suntem singles poate insemna si ca am trecut la alt nivel, ca nu mai suntem genul care doreste orice fel de relatie, in niciun caz patriarhale, majoritare cel putin in tara asta, pur si simplu ele nu mai rezoneaza cu secolul 21. Si nu simpatizez deloc cu genul feminist ci sunt total adepta complementaritatii. Eu sunt o femeie care stiu clar ce nu vreau intr-o relatie ?i intrevad cam ce-as vrea dar problema cea mai mare intervine in momentul in care trebuie implementat acest ce-as vrea. Aici trebuie sa recunoastem ca atat barbatii cat si femeile au o mare problema chiar daca sunt in cuplu sau nu. In momentul de fata sa zicem ca oarecum aspectele primare ale existentei au fost cat de cat rezolvate ?i-a ie?it pregnant în fata criza relationarii. Deci notiunea de single as caracteriza-o ca un fel de tranzitie la nivel de umanitate catre altceva, in curs de definire...

alex_alex_alecs

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1960 : Joi, 26 Ianuarie 2017, 18:09 »
Buna seara sunt si eu unul din voi si printre voi tot SINGUR,ma bucur sa va cunosc si sa ma ridic la asteptarile voastre.Cum am mai citit printre mesaje singuratatea are si partea ei frumoasa insa aceasta este foarte scurta si foarte mica pe langa partea cea care ne intuneca aceea de incomplet.Cand te trezesti si pleci la job uiti ca esti singur si toata ziua care o petreci conecat jobu-ului insa cand ajungi cu pasi marunti catre casa deja incep toate gandurile sa se asterene incet cu incet si sigur ( cel putin asa este la mine ) " IAR MA DUC ACASA" ce sa fac singur,nu am ce face " insa trebuie sa mergem mai departe si sa fim noi cu noi.O seara frumoasa va doresc tuturor

Offline Florina50

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1961 : Vineri, 27 Ianuarie 2017, 18:09 »
Buna. Sunt nou inscrisa pe aici si as dori sa-mi leg noi prietenii.
Single sunt si eu , asa ca sunt in ton cu voi ; cei care sunteti la fel .
M-am inscris deja in excursia din Maroc si astept cu nerabdare sa va cunosc.
Florina

Nicol 2017

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1962 : Duminică, 29 Ianuarie 2017, 13:25 »
 :pleasantry: Bine v-am gasit. sper ca in 2017 nimeni sa nu se mai simta singur !
Cat mai multe evenimente impreuna !!!  *|*

Offline Roxana79us

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1963 : Luni, 30 Ianuarie 2017, 16:13 »
Buna ziua ,tuturor!
De ce sunt single e o buna intrebare..eu inca nu am gasit raspunsul..daca vorbim de singuratatea legata de un partener(multumesc soartei,karmei sau lui dumnezeu ça inca mai are cine sa ma astepte acasa cand vin de la munca-mama si baiatul meu).
Sunt singura de 7 ani..si cand scriu ma ingrozesc de cat de mult timp ŕ trecut..de ce?nu stiu sa raspund..scuze gasesc,ŕ trebuit sa muncesc,sa ma ocup de baiatul meu,de sanatatea mea...cat eram in timpul studiilor lucrurile se intamplau pur si simplu..intalneai pe cineva relativ  usor..ori era mediul propice,conjunctura..dar lucrurile se intamplau.Acum nu se mai intampla..incerci sa creezi ocazii..intri pe siteuri de profil,te inscrii la activitati extra-casnice..si totusi nimic nu se mai intampla.Si ai senzatia ca totul se schimba in jur..prietenii se despart,isi gasesc alt partener..isi traiesc viata..
Eu una am senzatia ça sunt blocata ,unde eram acum 7 ani...de ce?nu gasesc raspunsul.
Unele prietene imi spun..nu iti doresti cu adevarat...altele imi spun ca imi doresc prea mult
Eu stiu ça as vrea doar sa se intample..dar se pare ça de la o anumita varsta lucrurile nu se mai intampla singure... trebuie facute,atrase... Nici aici nu stiu cum.
Daca cineva are sfaturi le primesc cu draga inima :)

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1964 : Luni, 30 Ianuarie 2017, 18:10 »
   Salutare Roxana!
   Statistica spune ca procentajul feminin la reuniuni de genul acesta este mai mare de 80%! Si categoriile de varsta diverse. Cu ceva empatie cred ca putem spera la o companie de drum placuta si in cel mai fericit caz la niste prietenii frumoase.