Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481449 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #285 : Joi, 22 Aprilie 2010, 12:24 »
suntem singuri pt ca vrem sau nu ori pt ca nu avem timp sa alungam sentimentul.

Mno, astea cu vrutul si timpul le mai inteleg. Dar nu pricipesc cum sa fii singur chiar daca nu vrei? Desluseste-ma, ca e putin antagonic pentru mine. Asta cu sunt singur impotriva vointei mele mi se pare mai mult motivatia sub care iti ascunzi vointa de a fi singur. Eu stiu ca pina acum am fost singur pentru ca am vrut si gaseam mereu motive de a nu face ceva sa nu mai fiu.

De cind am intrat in aceasta comunitate, nu ma mai simt singur. Dar am vrut sa nu mai fiu si am si intreprins ceva in acest sens. Daca voiam sa fiu singur in continare, ma agatam de reticenta mea vizavi de comunitatile de pe forumuri, consolidam reticenta asta si apoi, ca sa nu ma simt de cacao fata de mine ca nu fac nimic, mi-as fi zis ca asta e soarta: eu ma chinui sa nu fiu singur, dar ea nu si nu, se pune gica-contra.

Deci, cum e cu "sunt singur desi nu vreau"? :)

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #286 : Joi, 22 Aprilie 2010, 12:28 »
am cunoscut persoane care spun asa: "eu vreau sa fiu singur/a pt ca sunt mai fericit/a asa".
la inceput raman putin pe ganduri si intreb: cum asa, cum poti avea fericire prin singuratate?

si incep sa vina cu argumente, argumente care de fapt sunt mai mult scuturi impotriva dezamagirii, impotriva trecutului dureros.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #287 : Joi, 22 Aprilie 2010, 12:33 »
am cunoscut persoane care spun asa: "eu vreau sa fiu singur/a pt ca sunt mai fericit/a asa".

Ok, asta am inteles chiar daca mi-e greu sa cred ca poti fii fericit asa la nesfirsit. Nelamurirea mea era fata de o parte din afirmatia ta anterioara. Cum e posibil sa fii singur chiar daca tu zici ca nu vrei asta? Pai daca nu vrei, faci ceva.

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #288 : Joi, 22 Aprilie 2010, 12:49 »
si am spus ca uneori si la anumite persoane lipsa timpului impiedica in a face ceva.

nu este vb de mine, am impartasit aici ceea ce mi-a fost dat sa aud in privinta singuratatii de la persoane cunoscute.

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #289 : Joi, 22 Aprilie 2010, 13:04 »
cineva spunea ca "suntem rodul alegerilor pe care le facem"
adica, mai tot ce suntem/avem la varsta adulta e legat de cate o alegere pe care am facut-o mai curand sau hat.. in vechimile noastre naive..

iar singuratatea, si ea, e tot o consecinta a unor acte deliberate pe care le-am facut/sau am refuzat sa le facem, odata, de-a lungul vremii ..

asa ca, a fi singur impotriva a ceea ce vrea cineva, pentru mine e semn ca acel cineva e inca copil, sau ca nu stie prea bine ce face si ce consecinte au lucrurile pe care le face, atunci cand .. face ceva

@saturn: da, saturniene, ai absoluta dreptate cand zici, ca un mare strateg militar: ca sa capeti ceva, atunci cand nu ai nimic, iti trebuie mai intai de toate.. un plan! :-*

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #290 : Joi, 22 Aprilie 2010, 15:41 »
si am spus ca uneori si la anumite persoane lipsa timpului impiedica in a face ceva.

nu este vb de mine, am impartasit aici ceea ce mi-a fost dat sa aud in privinta singuratatii de la persoane cunoscute.

@marcutza, am inteles ca nu te refereai la tine. Era vorba de un "tu" colectiv, abstract, un artificiu de limbaj. Suna aiurea in fraza sa spun "cineva". Scuze de neintelegere :)

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #291 : Joi, 22 Aprilie 2010, 19:13 »
niciodata nu mi-am facut planuri, nu sunt adepta lor, de ce? pt ca, dupa parerea mea, dezamagirea e si mai mare.

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #292 : Joi, 22 Aprilie 2010, 22:03 »
Salut,
In primul rand, stiu de forum datorita lui Saturnianul. Second, o sa incerc sa ma prezint pe scurt, revenind la laitmotivul subiectului... intrebarea de ce suntem singuri.
Sunt din Cluj-Napoca, am 29 ani, am terminat facultatea de Litere sectia Romana-engleza. Am oarecare probleme de sanatate, sa le spunem, dar nu asta e motivul singuratatii mele... Motivul e ca am iubit pe cineva foarte mult, mi-a trebuit cinci ani ca sa construiesc o relatie cu el, dar cand totul parea ok, omul a innebunit... Ironie a sortii, cine stie... Nu e vorba de o boala psihica serioasa, ci de un inceput de psihoza, fapt e ca l-am pierdut, ca pe langa nebunie a existat si rautate, ca in final a ajuns sa imi reproseze ca, nevazatoare fiind, nu ii fac mancare, ergo, nu sunt o gospodina model.
Au trecut doi ani de atunci si eu vanez fantome... Caut umbra unei personalitati puternice care m-a marcat mult. Nu stiu daca ati citit Mobi dick a lui Herman Melvile, si poate ca comparatia e nepotrivita, dar ma gandesc la personalitatea negativa, dar atragatoare a capitanului Ahab, ca sa explic ceea ce am simtit.
In fine, asta e motivul principal al singuratatii mele impuse. Am venit aici mai degraba sa imi fac prieteni si pentru ca am auzit de initiativele voastre de a se cunoaste membrii forumului pe cat posibil.
Va felicit, e o chestie foarte faina ceea ce faceti.
Hhh, de ajuns deocamdata cu scrisul pe seara asta. Talk soon, :-*
Grey_witch

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #293 : Joi, 22 Aprilie 2010, 22:12 »
@Grey_witch, alaturi de noi pe forum nu vei fi singura si daca-ti faci curaj sa mergi in tabara la sibiel vei avea si prieteni reali . Capul sus si mergi inainte ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.  :-*

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #294 : Joi, 22 Aprilie 2010, 22:16 »
Grey_witch salutam prezenta ta pe forum ta!

cameliagabriela

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #295 : Joi, 22 Aprilie 2010, 22:30 »
bine ai venit@Grey_witch.
curaj!!! esti printre prieteni

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #296 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 08:22 »
@Grey_witch, bine ai venit printre noi, felicit cerculetul ca te-a determinat sa ajugi pe forum  :)

te asteptam la povesti si intalniri, numai bine !  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #297 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 11:38 »
Priveşte-ne, prieten drag!
nihil sine deo

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #298 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 13:12 »
Va multumesc la toti pentru gandurile bune. Daca se organizeaza ceva intalniri prin Cluj, cu siguranta o sa fiu si eu prezenta. Oricum, ma bucur sa va cunosc prin intermediul netului deocamdata si, cine stie, pe viitor in realitate pe cat mai multi din voi. Chiar, cand e intalnirea de la Sibiel? Nu cred ca o sa ajung totusi acolo, pentru ca e cam aiurea cu transportul, si pe de alta parte am inspectia finala pentru gradul doi very soon. Dar oricum, ma bucur sa fiu printre voi, si, asa cum am zis, cu proxima ocazie a unei intalniri prin Cluj, o sa apar si eu.  :)
Grey_witch

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #299 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 13:53 »
Vei apărea, când vei conştientiza...
că nimic nu este întâmplător...
nihil sine deo