Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481148 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline mirajkas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #420 : Marți, 10 August 2010, 23:08 »
Pentru ca la un  moment dat asa am ales! Am spus ca mai bine singura decat nefericita, desi nici singuratatea nu este o fericire, dar din doua rele o alegi pe aia mai putin rea...

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #421 : Marți, 10 August 2010, 23:28 »
Pentru ca la un  moment dat asa am ales! Am spus ca mai bine singura decat nefericita, desi nici singuratatea nu este o fericire, dar din doua rele o alegi pe aia mai putin rea...


Bine ai venit printre noi, draga @mirajkas; pentru ca ai raspuns la intrebarea topicului eu iti zic " bine ai facut " ca ai ales, acum trebuie doar sa-ti gasesti linistea in alegerea facuta ; despre fericire discutam alta data  :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #422 : Miercuri, 11 August 2010, 16:06 »
@mirajkas, bine ai venit. Te asteptam la vorba si la intilniri :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #423 : Miercuri, 11 August 2010, 20:50 »
Pentru ca la un  moment dat asa am ales! Am spus ca mai bine singura decat nefericita, desi nici singuratatea nu este o fericire, dar din doua rele o alegi pe aia mai putin rea...

Iti urez bun venit, mirajkas, sper sa te simti bine alaturi de noi!

Offline mirajkas

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #424 : Joi, 12 August 2010, 00:19 »
Multumesc frumos! Ma bucur si sunt placut surprinsa ca sunteti atat de primitori! De asemenea sunt bucuroasa si il felicit pe admin pentru ideea geniala pe care a avut-o, de a infiinta aceasta comunitate!
Felicitari si la cat mai multi membrii :)

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #425 : Joi, 12 August 2010, 01:00 »
Bine  ai  venit  !  @mirajkas    :)

Offline flory

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #426 : Joi, 12 August 2010, 18:05 »
Flory, fiecare are o soarta a lui. Bine ai venit pe forum si sper sa te simti bine alaturi de noi! Pupici

Multumesc frumos, lucia. Cred ca e ceva timp de cand am auzit aceste cuvinte. Si eu sper sa ma simt bine!
Îndrăznește...să fii!

Offline flory

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #427 : Joi, 12 August 2010, 18:13 »
Flory, bine ai venit printre noi. Sper ca aici iti vei mai alunga macar o parte din singuratatea ta.
Nimeni nu-si doreste sa fie singur, chiar daca unii dintre noi ne-am resemnat cu asta si spuneam ca ne-am obisnuit. Dar prin natura sa, omul este o fiinta sociala si nu e menit sa traiasca singur.
Greseli facem fiecare. Important e ca la un moment dat sa ne dam seama de ele si sa-ncercam a nu le mai repeta.

Multumesc pentru urare! Nu stiu daca acest lucru imi va alunga macar o parte din singuratate, dar este o forma de comunicare cu care sper sa ma obisnuiesc. Cred ca trebuie sa imi aleg cu mai multa atentie decat de obicei, cuvintele si tot ceea ce voi exprima aici, ceea ce e nou pentru mine.
Referitor la greseli...cred ca e vorba de alegeri ...alegeri potrivite sau nepotrivite. Pentru ca sunt convinsa ca fiecare am ales, crezand la momentul acela, ca este bine. Doar ca nu am stiu, poate, la fel de bine sa calculam riscul si contextul.
Îndrăznește...să fii!

Offline flory

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #428 : Joi, 12 August 2010, 18:16 »
unde locuiesti, flori?

Buna, Adria. Locuiesc in Bucuresti. Am doi copii, frumosi, desigur ;), locuim impreuna si suntem fericiti. 
Îndrăznește...să fii!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #429 : Joi, 12 August 2010, 19:47 »
unde locuiesti, flori?
Sa iti traiasca copiii, Flory, sa fie sanatosi si fericiti!
Buna, Adria. Locuiesc in Bucuresti. Am doi copii, frumosi, desigur ;), locuim impreuna si suntem fericiti. 

adria

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #430 : Joi, 12 August 2010, 20:34 »
unde locuiesti, flori?

Buna, Adria. Locuiesc in Bucuresti. Am doi copii, frumosi, desigur ;), locuim impreuna si suntem fericiti. 

sa ai parte numai de bucurii, flori si sa fii cu adevarat fericita alaturi de ei
e bine ca stai in bucuresti, poate ne intalnim la o "ieseala"

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #431 : Vineri, 13 August 2010, 01:12 »
Citind prin sondaj postari mai vechi pe forum, am gasit afirmatii ce sugereaza ca persoanele se simt bine cu singuratatea. Am auzit astfel de afirmatii si din partea unor persoane mai mult sau mai putin cunoscute mie. Nu se simteau bine deloc, dar refuzau cu obstinatie sa accepte si sa recunoasca ca doar s-au adaptat. M-a intrigat asta si cred ca ar trebui sa spunem lucrurilor pe nume fara a ne mai ascunde sub false stari de bine. Poate ca mastile purtate in fata celorlalti au rolul de a ne apara, de a ne asigura confortul, fiindca raminem astfel in zona noastra de securitate. Dar ce rol benefic ar putea avea mastile purtate in fata noua insine?

Omul este o fiinta sociala prin definitie. Singuratatea nu-i este caracteristica fie ca e vorba de prieteni, amici, partener de viata sau simpla socializare. Nimeni nu se simte bine singur. Ne putem obisnui cu singuratatea, ne putem adapta ei, sa o acceptam ca pe un dat etc., dar nu ne putem simti bine cu ea. Cred ca e o falsificare a propriilor sentimente sa(-ti) spui ca te simti bine cu ceva atunci cind stii ca nu e asa. De ce ne ferim chiar si de sinceritatea fata de noi insine?

Ca uneori e mai bine sa fii singur decit sa fii cu cineva DOAR pentru a nu mai fi singur, de acord. Alegi singuratatea si i te adaptezi. Dar nu-i acelasi lucru cu a te simti bine cu ea. As vrea sa vad macar o persoana care a ales singuratatea cu seninatate, in momente cind se simtea cel mai bine alaturi de cineva si nu dupa ce a trecut prin una sau mai multe experiente de viata ce au convins persoana ca mai bine se obisnuieste cu ea. As vrea sa vad pe cineva pentru care singuratatea reprezinta sursa unei joie de vivre efervescenta si veritabila chiar si in intimitatea cea mai stricta, atunci cind persoana nu e vazuta de nimeni si nu trebuie sa joace nici un rol, ori sa poarte vreo masca. Sunt convins ca nu exista o astfel de persoana.

Personal, m-am adaptat statutului de persoana singura in mod eficient, atit cit sa nu-mi rapeasca dorinta de a trai, de a interactiona cu alti oameni, de a ma bucura de viata. Dar asta nu inseamna ca ma simt bine cu ea. Stiu foarte bine ca nu e asa. Iar cind va aparea momentul si persoana potrivita, nu voi ezita sa renunt la singuratate. Doar m-am adaptat singuratatii, nu m-am cantonat in ea!

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #432 : Vineri, 13 August 2010, 10:32 »
   Adevarat! Cei care spun ca se simt fericiti singuri braveaza. Se mint pe ei insisi pentru a suporta mai usor privatiunile singuratatii sau, cum spune romanul, isi fura singuri caciula; singuratatea e o problema care nu dispare daca inchizi ochii si iti repeti la nesfirsit ca ea nu exista. Cine e multumit si incintat de petrecerea sarbatorilor singur in fata televizorului?! Cine se poate bucura singur, in liniste, de realizari si "succesuri"?! Cine poate rezista cind are necazuri si ii este greu, fara a avea un umar pe care sa plinga, fara a avea un prieten sau doar un amic care sa-i redea increderea in fortele proprii si sa-l ajute sa depaseasca situatiile neplacute?!
  Acceptam singuratatea ca pe o stare provizorie, dar in suflet sta pitita speranta inlaturarii ei, prin intrarea in viata noastra a unor oameni care ne pot deveni amici, prieteni buni sau, de ce nu? chiar marea iubire.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #433 : Vineri, 13 August 2010, 23:07 »
Iar cind va aparea momentul si persoana potrivita, nu voi ezita sa renunt la singuratate. Doar m-am adaptat singuratatii, nu m-am cantonat in ea!


Sunt de acord cu tot ce ai zis mai sus, unde ai adunat toata amaraciunea singuratatii,  doar ca, eu vreau sa iti amintesc ca, aici suntem pe siteul singles si va trebui sa ne parasesti la o eventuala descoperire a jumatatii tale lipsa.
Trebuie sa recunosc ca noi care vom ramane cu o planeta lipsa la inventar ne vom descurca foarte greu cu recuperarea pierderii   ::)





Sper ca nu te-ai suparat pentru gluma mea " amaruta "
... si tu si EUGENIA sunteti prea seriosi  :) Va doresc sa aveti parte de tot ce va doriti ... pana atunci acceptati si o gluma  :-*

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #434 : Vineri, 13 August 2010, 23:21 »
Cathy, nu am de ce sa ma supar. Daca nici eu nu stiu de gluma...  :D Nu e vorba de nici o amaraciune a singuratatii. Sa n-o dam in partea ailalta, de la bucuria singuratatii la amaraciunea ei  :D M-am adaptat si atit. Textul a rezultat exact din ce am spus: din insistenta unora de a nu fi sinceri cu ei insisi.

Macar de-ar fi unii pe care-i stiu asa de "prea seriosi" cum sunt eu. La mine pina si umorul negru si autoironia sunt la ele acasa  :D Nu spun ca simt lipsa unei jumatati, doar m-am adaptat singuratatii  ;D, dar asta nu inseamna ca nu m-as bucura s-o am. E o diferenta.

Si nimeni nu se descurca greu cu planeta lipsa la inventar, atita vreme cit s-a adaptat. Fiindca asta e rolul adaptarii ;) Doar ca... pentru unii adaptarea este ceva permanent. Pentru mine e ceva temporar, pina se schimba "conditiile de mediu" care au condus la adaptare :)