Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481311 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dana58

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #510 : Miercuri, 03 Noiembrie 2010, 21:24 »
...am citit cateva  ''raspunsuri''...de ce suntem singuri, sau de ce sunt singura?...prima varianta ar implica n'spe motive...a-2a...sunt singura ptr ca ...nu ma tin nervii sa fac prea mult timp compromisuri,ptr ca n-am intalnit ''sufletul pereche''... :'(....iar acum ptr ca sunt si prea batrana si nu mai am incredere in mine si ...nici nu gasesc ce...nu caut!!!

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #511 : Miercuri, 03 Noiembrie 2010, 21:30 »
@ayouni, @miruna, ati avea destule bilete la sala radio daca am dori si cativa din noi (CCC) sa venim luni seara??
cum sa procedam? cand ar fi cel mai tarziu sa va spunem ca dorim la concert?

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #512 : Miercuri, 03 Noiembrie 2010, 23:21 »
@ayouni, @miruna, ati avea destule bilete la sala radio daca am dori si cativa din noi (CCC) sa venim luni seara??
cum sa procedam? cand ar fi cel mai tarziu sa va spunem ca dorim la concert?

pejumate, cred ca cel mai simplu este sa o contactezi pe miruna, ai coordonatele ei.  va face tot posibilul sa ajute, sunt mai mult decat convinsa. bafta!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #513 : Miercuri, 03 Noiembrie 2010, 23:37 »
...am citit cateva  ''raspunsuri''...de ce suntem singuri, sau de ce sunt singura?...prima varianta ar implica n'spe motive...a-2a...sunt singura ptr ca ...nu ma tin nervii sa fac prea mult timp compromisuri,ptr ca n-am intalnit ''sufletul pereche''... :'(....iar acum ptr ca sunt si prea batrana si nu mai am incredere in mine si ...nici nu gasesc ce...nu caut!!!

mi-a placut mult de tot partea cu "nici nu gasesc ce... nu caut", pai da, ai cam pus degetul pe rana.  in germana e un proverb, wer sucht der findet (cine cauta gaseste) dar logic, daca nu cautam, cum sa gasim?! si cand sa gasim? si la ce bun sa mai gasim?!
nu stiu ce sa zic de acel suflet pereche, oare exista numai unul?! eu am intalnit mai multe care au fost pentru o bucata de drum, sufletul pereche;  jumatatea de portocala... desi spunand chestia cu jumatatea ma duce cu gandul la fatalul, "adica eu sunt cineva intreg doar daca ma intregeste altcineva?" altminteri nu suntem completi, nu suntem intregi?! nu, dragii mei, suntem intregi si daca e cineva langa noi, ne dam valoare si lumina unul altuia; nu ne contopim, nu suntem nici sferturi nici jumatati.  iar acel "prea batran" nu tine... singura problema este cu increderea in noi insine, iar aici se poate lucra foarte mult.

am cunoscut de curand pe cineva, membra a clubului ayouni business class care m-a impresionat prin increderea de sine pe care o degaja si prin faptul ca afirma ca se simte bine singura... si se vede pe ea, arata un echilibru adevarat, este fericita si se bucura de viata.  marea filozofie este doar asta, sa stim sa ne bucuram de viata! in rest, putem sa avem pe oricine langa noi, daca nu avem acel sentiment de fericire, de bucurie care sa izvorasca din  interiorul nostru, totul este in zadar!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #514 : Miercuri, 03 Noiembrie 2010, 23:37 »
Ce ar fi sa prezantam fiecare acele trasaturi pe care le-ar putea avea un potential partener pentru a ne face sa nu ne mai simtim singuri si apoi ceilalti sa faca aprecieri critice......

Calina, eu nu mi-am facut niciodata o lista cu trasaturi pe care sa le aiba un posibil partener. Din simplul motiv ca n-am vrut sa construiesc acel pat al lui Procust. Pentru mine, daca as "inghesui" potentialul partener in niste sabloane, oricit de bun simt ar fi ele, din start as reduce mult orice sansa atit pentru mine, cit si pentru acel potential partener. Sunt doar doua elemente esentiale pentru mine: comunicarea si respectul reciproc. Le numesc elemente si nu trasaturi, pentru ca trasaturile le poate avea sau nu un individ. Dar fara aceste doua elemente cred ca nu poate exista o relatie adevarata, deci trebuie sa fie parte nelipsita a unei persoane care isi doreste asa ceva. Cind ele exista, restul se simte si vine de la sine daca e sa fie. De aceea, celelate trasaturi le voi sti atunci cind le voi vedea si simti.

Offline christian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #515 : Joi, 04 Noiembrie 2010, 18:53 »
În calitate de „single-ist” cu vechime și cotizație la zi, ce să vă spun din experiența mea? Nu cred că se poate da un răspuns general. Pot fi multe motive, cert e că fiecare le are pe ale lui. După cum la fel de sigur mi se pare că omul nu e făcut să fie singur. Întrebarea pe care o lansez eu (mi-o pun în primul rînd mie) este CE FACEM cu această singurătate? O combatem ca pe o boală? O îngrijim ca pe o floare (cum își „udă” unii zilnic nevroza de ex)? E un sentiment foarte ambiguu de iubi-ură față de propria singurătate, de multe ori. Uneori alegem să fim singuri, în cunoștință de cauză. Alteori, viața ne aruncă pur și simplu în această stare, complet nepregătiți. Ca la orice încercare, omul se cunoaște după forța și grația cu care își înfruntă singurătatea
    Poate voi reveni asupra subiectului..
christian

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #516 : Joi, 04 Noiembrie 2010, 19:31 »
Bine ai venit @christian! Te asteptam printre noi, nu doar in virtual.

Cit priveste singuratatea, ea nu este o boala. Chiar tu spui ca este o stare. Pe care, fie am ales-o, fie viata ne-a aruncat in ea. In nici un caz nu trebuie combatuta precum o boala. Asta ar fi o greseala fatala, pentru ca astfel am considera o eventuala persoana care ar intra in viata noastra ca pe un medicament, deci o necesitate, si am trai intr-o falsa relatie si relationare. Cind il accepti pe celalalt in viata ta din necesitate si nu pentru ca asa simti, nu faci altceva decit sa pacalesti atit persoana, cit si pe tine insuti. Poate parea paradoxal, dar consider ca fiecare dintre noi trebuie sa-si asume si accepte singuratatea inainte de a o putea lasa in urma.

Astept sa revii asupra subiectului... :)

Offline RASFATATA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #517 : Luni, 08 Noiembrie 2010, 21:49 »
      Adria ai perfecta dreptate, eu sunt singura pentru ca asa a vrut Dumnezeu,  sunt vaduva de 1 an si 7 luni, este grea singuratatea dupa ce am trait 30 de ani alaturi de sotul meu chiar daca nu toate momentele au fost fericite in viata mea de cuplu.

Doina

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #518 : Sâmbătă, 20 Noiembrie 2010, 08:58 »
Poate pentru c-asa a fost sa fie... sa ne acceptam soarta, din teama de-a mai risca si-apoi sa fim iarasi raniti sufleteste.
Poate pentru c-avem o varsta la care am devenit pretentiosi cu noi insine, dar si cu cei ce ne-ar putea fi alaturi.
Poate pentru ca ne izolam instinctiv, uitand ca viata e mult prea pretioasa si nu rezolvam absolut nimic doar plangandu-ne de mila.
Poate pentru ca... de abia acum am desoperim SINGLES CAMP.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #519 : Sâmbătă, 20 Noiembrie 2010, 09:32 »
Bine ai venit, Doina! Comunitatea Singles Camp iti va aduce o multime de prieteni, daca tu vrei cu adevarat acest lucru. Numai sa vrei! Este o cumunitate care face bine, care are darul special de a descoperi fiecaruia dintre noi, bucurii, momente autentice de frumusete sufleteasca, prieteni sinceri, raspunsuri la intrebarile noastre. Aceasta comunitate va schima ceva fundamental in tine, desigur daca vei accepta sa iesi din lumea virtuala si vei participa la actiunile organizate de Singles Camp. Iti doresc o zi minunata, cu mult soare in suflet!

dian

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #520 : Duminică, 21 Noiembrie 2010, 18:04 »
  Bine ai venit, Doina! Vei descoperi ca Singles Camp este prietenul care te vegheaza din umbra si pe care te vei putea sprijini daca va fi nevoie sa strigi :HELP!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #521 : Luni, 06 Decembrie 2010, 08:43 »
asa este ... si dupa cateva intalniri de succes, - in care poti gusta altfel viata - ai sa ajungi sa-ti spui: mai vreau un pic de singuratate ... (asta ca sa te poti pregati pentru urmatoarea intalnire) :D
nihil sine deo

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #522 : Joi, 09 Decembrie 2010, 22:06 »
....De ce sunt singura?....sau de ce ma simt singura?

....pt ca traiesc "singuratatea in doi"
....pt ca nu ma regasesc in generatia mea
....pt m-am dezvoltat personal prea mult si m-am autoizolat
....pt ca muncesc prea mult
....pt ca nu imi plac sabloanele si etaloanele "familiei mioritice"
...pt ca am alte aspiratii decat femeile de varsta mea
...pt ca de mica nu am vrut sa fiu in rand cu " lumea"
...si sigur as mai gasi ;D
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

luciamanta

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #523 : Vineri, 10 Decembrie 2010, 10:56 »
....De ce sunt singura?....sau de ce ma simt singura?

....pt ca traiesc "singuratatea in doi"
....pt ca nu ma regasesc in generatia mea
....pt m-am dezvoltat personal prea mult si m-am autoizolat
....pt ca muncesc prea mult
....pt ca nu imi plac sabloanele si etaloanele "familiei mioritice"
...pt ca am alte aspiratii decat femeile de varsta mea
...pt ca de mica nu am vrut sa fiu in rand cu " lumea"
...si sigur as mai gasi ;D
Dragă, balanţa, m-ai făcut să mă gândesc la întrebarea "Singuratic sau singur"? Si am simtit nevoia să răspund acestei întrebări prin a face distinţia între a te simţi singur şi a fi singur. Poţi să te simţi singur când serveşti masa împreună cu iubitul tău, poţi să te simţi singur când mergi pe stradă şi eşti înconjurat de mii de oameni. Sau poţi să te simţi apropiat, să ai sentimente de familiaritate, de dragoste faţă de ceilalţi în timp ce escaladezi un munte sau în timp ce asculţi muzică.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #524 : Sâmbătă, 11 Decembrie 2010, 00:16 »
...lucia, da, starile astea cumva alterneaza la mine...(poti sa fii divortata si cu trei copii si sa nu fii singura dar sa te simti singura)...dar cred ca eu am inteles intrebarea cumva prin prisma mea : de ce ma simt singura?...pentru ca la urma urmei nimeni nu e singur efectiv...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler