Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481235 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #540 : Luni, 24 Ianuarie 2011, 22:52 »
...micaela, cineva mi-a spus sa nu imi mai ocup mintea cu atatea intrebari... :) sa o las mai libera, sa circule!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #541 : Luni, 24 Ianuarie 2011, 23:01 »
am apasat pe o tasta care a dat "send" postarii, inainte de a o finaliza :)

ziceam...pentru ca...

1. pentru ca pare ca ne pierdem, progresiv, capacitatea de a iubi, de a empatiza, de a ne pasa pe/cu/de ceilalti...fie pentru ca suntem confiscati si uzati de o viata prea agitata, fie pentru ca, inaintand in varsta, resursele sufletesti se diminueaza (asta o poate confirma/infirma un psiholog)
2. pentru ca ne pierdem, pe parcurs, numarul si intensitatea prieteniilor, fie pentru ca evoluam diferit si desi legaturile se pastreaza, isi pierd din continut si din intensitatea comunicarii, fie pentru ca suntem dezamagiti de unii dintre cei in care am crezut si investit incredere si afectiune (asta intamplandu-se mai ales atunci cand esti in necaz, sau chiar la pamant), fie pentru ca, imbatranind, unii dispar fizic
3. pentru ca, desi ne dorim mult, putem tot mai putin sa iubim oamenii din jur, fie pentru ca suntem uzati sufleteste (o fi iubirea o resursa epuizabila, totusi?), fie pentru ca avem tot mai putin oportunitatea sa intalnim oameni pe care sa ii putem iubi cu adevarat - oameni frumosi, nemutilati sufleteste si moral de lumea stramba in care traim, cu atat cu cat varsta e mai inaintata, fie pentru ca dezamagirile din trecut ne fac suspiciosi si precauti in a mai investi incredere si afectiune in oameni noi (care ne pot rani sufleteste ca cei pe care i-am lasat in urma),
4. pentru ca, desi incercam sa gasim oameni pe care sa ii putem iubi (nu doar iubiti, ci si prieteni) simtim ca orice initiativa ramane la un nivel superficial...comunicam, ne simpatizam real, zambim si radem, dar simtim ca toate acestea nu au si nu pot capata profunzime...se construieste atat de greu o prietenie autentica...trebuie timp si rabdare...si toleranta care, ca si disponibilitatea afectiva, pare a se diminua cu vremea...
5. pentru ca, pana la urma, cred ca adevarata conditie a oricarei fiinte e singuratatea: ne nastem, traim si murim singuri chiar daca, intre timp intalnim oameni si ii iubim....pentru mine, asta, e o mare tristete...
si-ar mai fi o gramada de "pentru ca"....si-mi dau seama ca, in ultima vreme, fac ce facea Bogdan, investesc doamna Singuratate cu energie, ii dau forta analizand-o, disecand-o, cautandu-mi vine de care nu sunt constienta si raspunsuri care nu se dau gasite, ba incercand s-o alung, ba incercand sa ma obisnuiesc cu ideea condamnarii la ea. :(

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #542 : Luni, 24 Ianuarie 2011, 23:07 »
...micaela, cineva mi-a spus sa nu imi mai ocup mintea cu atatea intrebari... :) sa o las mai libera, sa circule!

 :D are dreptate....si cel mai bine e sa o facem sa taca, sa poata vorbi Sinele adevarat..

dar, cum totusi ma simt foarte trista...va pun o poezioara, a lui geo bogza (cantata si de Bogardo),  cu care rezonez de cand ma stiu....

Orice om pe care nu pot sa-l iubesc inseamna pentru mine un prilej de adanca tristete.
Orice om pe care l-am iubit si nu-l mai pot iubi inseamna pentru mine un pas spre moarte.
Atunci cand n-am sa mai pot iubi pe nimeni, voi muri.
Voi care stiti ca meritati dragostea mea, aveti grija sa nu ma ucideti


geo bogza

silviu

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #543 : Luni, 24 Ianuarie 2011, 23:42 »
Citat din: micaela
pentru ca, pana la urma, cred ca adevarata conditie a oricarei fiinte e singuratatea: ne nastem, traim si murim singuri chiar daca, intre timp intalnim oameni si ii iubim....pentru mine, asta, e o mare tristete...
bine ai venit in clubul tristilor! ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #544 : Marți, 25 Ianuarie 2011, 07:23 »
Citat din: micaela
pentru ca, pana la urma, cred ca adevarata conditie a oricarei fiinte e singuratatea: ne nastem, traim si murim singuri chiar daca, intre timp intalnim oameni si ii iubim....pentru mine, asta, e o mare tristete...
bine ai venit in clubul tristilor! ;D


Multumesc de urare, dar sunt numai in trecere. N-as vrea sa raman  :D

silviu

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #545 : Marți, 25 Ianuarie 2011, 12:23 »
sa nu treci prea des. s-ar putea sa-ti placa :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #546 : Miercuri, 26 Ianuarie 2011, 20:35 »
sa nu treci prea des. s-ar putea sa-ti placa :D

nici vorba. trec numa' din greseala si nu ma simt pe teritoriul meu. ;)

Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #547 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 21:38 »
      Sunt singura, pentru ca asa am vrut eu. Am renuntat la  casnicia care ma sufoca. Ati vazut persoane care dau o importanta mult mai mare impresiei pe care o fac in societate?  Eu am avut nesansa sa am parte de un asemenea om. Familia n-a insemnat f. mult pentru el, a lasat-o pe un plan secund dar avea grija sa se impuna cu jigniri... Dupa ce l-am anuntat de divort a vrut in continuare sa ma intimideze dar nu m-am mai lasat. Plecasera amandoua fetele in capitala si ramasesem singuri iar atunci s-a adancit ruptura. Simteam ca ma sufoc in adevaratul sens ca nu aveam cu cine vorbi in casa, erau probleme de rezolvat...nu mai spun de alte treburi. Traiam o singuratate in doi, e groaznic, te macina psihic. Acum ma simt mult mai bine, relaxata, dar in gazda. Nu-mi pasa, am suportul copiilor pe care i-am educat frumos numai eu stiu cum...Am tras concluzia ca in viata nu trebuie sa ne legam de lucruri, de oameni. Venim singuri pe lume si tot asa plecam. Nu avem nevoie de mare lucru sa fim fericiti doar sa vrem sa o cautam. Va pup ca m-ati "ascultat"!!!   

Offline avramfflorina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #548 : Joi, 03 Martie 2011, 22:19 »
O intrebare care pare a fi foarte simpla, dar atunci cand m-am apucat sa raspund am realizat ca nu stiu cu ce sa incep...nu stiu daca am un inceput....(gandire)
M-am decis...o sa sintetizez  :)
O mare parte a singuratatii se datoreaza defectelor: independenta excesiva, economia excesiva.
Nepotriviri: a scopurilor comune, nepotrivirea de vicii.
In privinta prieteniilor...motivul singuratatii din pacate e gasirea lor, investirea in prietenie, increderea care se castiga fff greu, prietenia e mai ceva ca o relatie.

Sper sa nu mai hranesc aceasta singuratate si sa moara de foame intro zi.


Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #549 : Vineri, 04 Martie 2011, 20:25 »
      Avramfflorina, bun venit! Ai intrat direct in subiect si bine ai facut. Nu trebuie sa ne facem ca nu vedem si defectele noastre si de ce am ajuns aici. Viata ne poarta pasii cateodata pe unde nici nu visam. De noi depinde ce vrem de la viata. Iti doresc tot binele si sa ne intalnim la cat mai multe evenimente ale forumistilor.    Valaura11

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #550 : Vineri, 04 Martie 2011, 22:54 »
din fericire, viata ne poarta cateodata pasii si pe unde visam... daca visam frumos, focalizat, cu incredere (credinta, adica). Astept cu nerabdare momentul in care se va dovedi stiintific ce forta, ce energie are un gand bine canalizat, focalizat.
Visati frumos, cu incredere (fara indoiala) si rabdare...si, daca veti fi atenti, veti observa ce "coincidente" vor creste ca ciupercutele dupa ploaie.  :D

silviu

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #551 : Sâmbătă, 05 Martie 2011, 01:08 »
eu am avut un vis eroic cu miss venezuela. sa ma astept la o "coincidenta"? ???

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #552 : Sâmbătă, 05 Martie 2011, 10:04 »
cu incredere si credinta, cu vointa si speranta singuratatea (dur dar atat de real cuvantul si starea) poate fi domolita, gestionata, depinde numai de noi.
putem accepta acest statut si continua sa ne bucuram de tot ce ne ofera viata sau putem cauta si cauta perechea, jumatatea samd urand aceasta singuratate sau putem fi cu repechea dar tot atat de singuri.
alegerea e in mainile noastre.

silviu

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #553 : Sâmbătă, 05 Martie 2011, 23:51 »
va aduceti aminte de filmul operatiunea monstrul, cand cotescu ii spune marelui pescar caragiu: doar te-ai uitat la apa si ai zis "azi canci!"?
ei bine, in legatura cu visul meu eroic si miss venezuela... azi canci! >:(
da' nu-mi pierd speranta. voi visa in continuare frumos, cu incredere si rabdare la cai verzi pe pereti.
oare nu focalizez si nu canalizez bine energia onirica? ???

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #554 : Sâmbătă, 05 Martie 2011, 23:55 »
@silviu, fara suparare, lasa visele la locul si momentul lor(dar nu la extreme) si hai in real, ori e laie, ori e balaie, daca e sa fie e, daca nu nu.

caii arata bine pe o pajiste verde, intinsa pana la orizont, alergand liberi, singuri si nu maretie si curaj, dar NU pe pereti.