Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481306 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #615 : Luni, 02 Mai 2011, 14:31 »
@Carla, citeste in continuare si poti raspunde acolo unde vrei si simti ca o poti face  :)

succes !

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #616 : Luni, 02 Mai 2011, 14:36 »
Incurajator raspuns, multumesc!
Aveam nevoie de asa ceva... :)

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #617 : Luni, 02 Mai 2011, 14:36 »
oricand cu bucurie !  :)

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #618 : Luni, 02 Mai 2011, 15:32 »
Am ajuns la pagina 14, dar simt nevoia de o pauza. Ma bucura sa constat ca sunt persoane care pot discuta deschis, ceea ce nu pot spune despre mine. Nu ca singuratatea m-ar impiedica, ci din cu totul alte cauze. Intotdeauna am fost o persoana sincera, increzatoare in aproapele meu si am avut numai de pierdut. Posibil ca acesta sa fie unul dintre motivele pentru care nu pot sa vorbesc despre mine, cu atat mai putin despre viata mea.
Cred ca am nevoie de putin timp...  :-\

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #619 : Luni, 02 Mai 2011, 15:36 »
@Carla, ai rabdare cu tine si cand te vei simti in stare sa o faci, fa-o.
vei vedea cat de bine iti va fi.

 aici, cu noi, sunt sigura ca vei gasi puterea de a face ceea ce acum ti se pare imposibil !

te asteptam !  :)

optimus sum

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #620 : Luni, 02 Mai 2011, 16:02 »
Am ajuns la pagina 14, dar simt nevoia de o pauza. Ma bucura sa constat ca sunt persoane care pot discuta deschis, ceea ce nu pot spune despre mine. Nu ca singuratatea m-ar impiedica, ci din cu totul alte cauze. Intotdeauna am fost o persoana sincera, increzatoare in aproapele meu si am avut numai de pierdut. Posibil ca acesta sa fie unul dintre motivele pentru care nu pot sa vorbesc despre mine, cu atat mai putin despre viata mea.
Cred ca am nevoie de putin timp...  :-\

nu-ti cere nimeni sa vorbesti despre tine sau despre viata ta. vorbeste si atat ...  comunica emotii si sentimente in stare pura si neprelucrate, dar comunica. nu rade nimeni de tine si daca o face nu merita un dialog cu tine . :) suntem suma experientelor prin care am trecut , ne definim caracterul prin prisma celor traite de fiecare dintre noi. si totusi in fiecare zi suntem deja o persoana diferita, suntem mai buni sau suntem mai rai poate dar in fiecare nu suntem singurii vinovati pentru ceea ce am devenit. iti doresc putere si curaj sa te descoperi...

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #621 : Luni, 02 Mai 2011, 20:30 »
nu-ti cere nimeni sa vorbesti despre tine sau despre viata ta. vorbeste si atat ...  comunica emotii si sentimente in stare pura si neprelucrate, dar comunica. nu rade nimeni de tine si daca o face nu merita un dialog cu tine . :) suntem suma experientelor prin care am trecut , ne definim caracterul prin prisma celor traite de fiecare dintre noi. si totusi in fiecare zi suntem deja o persoana diferita, suntem mai buni sau suntem mai rai poate dar in fiecare nu suntem singurii vinovati pentru ceea ce am devenit. iti doresc putere si curaj sa te descoperi...

Ceea ce se intampla cu mine este ciudat. Incerc sa imi limpezesc gandurile, dar ma incurc mai mult. Am sentimente, emotii, ca orice fiinta umana, pe care nu le pot exterioriza. Sunt dezorientata, dar asta nu inseamna ca renunt la lupta cu mine insami si sper din tot sufletul sa imi revin.
In 2005 am luat o hotarare gresita (pe plan profesional), in urma careia am avut doar de suferit.
Si, ca si cum nu era suficienta durerea mea, primeam reprosuri de la toata lumea, ca si acum de altfel. De atunci intreaga mea existenta s-a dat peste cap si nu imi mai gasesc locul.
Apreciez incurajarile primite si va multumesc!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #622 : Luni, 02 Mai 2011, 21:21 »
Intotdeauna am fost o persoana sincera, increzatoare in aproapele meu si am avut numai de pierdut. Posibil ca acesta sa fie unul dintre motivele pentru care nu pot sa vorbesc despre mine, cu atat mai putin despre viata mea.
Cred ca am nevoie de putin timp...  :-\

In 2005 am luat o hotarare gresita (pe plan profesional), in urma careia am avut doar de suferit.
Si, ca si cum nu era suficienta durerea mea, primeam reprosuri de la toata lumea, ca si acum de altfel. De atunci intreaga mea existenta s-a dat peste cap si nu imi mai gasesc locul.

da-mi voie sa-ti spun ca in orice experienta de viata oricat ar fi de amara sau dura nu exista doar pierdere - incearca sa privesti situatiile in care ai pierdut din alte unghiuri , din alta perspectiva si incet vei descoperi ca a existat si ceva castigat.

cat despre hotararea gresita despre care  spui - nu exista hotarari bune sau gresite - exista hotarari luate in anumite momente ale vietii functie de conditiile de atunci. Ele iti influenteaza viata si nu ai de unde sa stii ca poate va veni vremea cand viata iti va demonstra ca de fapt ai facut alegerea buna chiar daca acum consideri ca nu este asa.
Iar - parerea celorlalti si reprosurile lor - sa fim seriosi - cea care iti traiesti viata esti tu si nu ei. Daca ar tine cu adevarat la tine ar accepta deciziile tale.

Eu sunt de parere ca nu exista alegeri gresite. Sunt doar alegerile noastre.

PS : sa nu ma intrebi cu cine am votat !!! :D

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #623 : Luni, 02 Mai 2011, 21:28 »
Ai dreptate almi_gabi. Voi incerca sa nu imi mai plang de mila si voi zambi pentru ca, inscriindu-ma pe acest forum, am intalnit oameni speciali. :-*

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #624 : Luni, 02 Mai 2011, 21:31 »
Bina ai venit Carla.Nu stiu cat te linisteste ce-ti voi spune acum...nu esti singura...fiecare dintre noi la un moment dat a trecut prin asemenea stari.Eu depilda..ajunsesem la un moment dat sa ma simt dezorientata,singurul meu refugiu fiind munca,devenisem angajatul model...(nu ca acum as fi lasat-o mai moale.:))   )...munca si acasa la treburile casnice,grija ca altora sa le fie bine....nimic nu ma scotea din rutina asta imbecila...aveam impresia ca totul e blocat,inutil, ca tot ce construiesc azi maine e zero si atunci...ce sens are....pana intr-o zi cand parca am ridicat privirea din pamant...si parca am deschis ochii...lucrurile marunte ,aparent fara importanta iti ridica moralul..te fac sa zambesti, sa traiesti...Sincer...nu dau pe-afara de bine insa  privesc lucrurile diferit..traiesc.

optimus sum

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #625 : Luni, 02 Mai 2011, 21:35 »
ca sa poti merge inainte trebuie sa scapi de trecut. mintea ocupata cu regrete si pareri de rau nu poate accepta sentimente noi. avem o capacitate limitata de a trai.

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #626 : Luni, 02 Mai 2011, 21:39 »
mare adevar ai grait! ;)

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #627 : Luni, 02 Mai 2011, 21:45 »
cred ca fiecare dintre noi a facut, la un moment dat in viata, alegeri gresite fie pe plan profesional fie pe plan personal, care ne-au afectactat mai mult sau mai putin...
unii trec mai greu peste esecuri...altii mai usor...dar timpul le rezolva pe toate intr-un fel sau altul...
important este sa fii impacat cu tine insuti si sa incerci sa mergi mai departe...incetul cu incetul...

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #628 : Luni, 02 Mai 2011, 22:00 »
ca sa poti merge inainte trebuie sa scapi de trecut. mintea ocupata cu regrete si pareri de rau nu poate accepta sentimente noi. avem o capacitate limitata de a trai.

Stiu ca viata trebuie traita privind inainte, numai ca deseori uit, avand ajutor din exterior... :)
Si, ce mi se pare intr-o oarecare masura amuzant este ca altora le pot da sfaturi atunci cand au diverse probleme, iar eu ma poticnesc  :-\
In urma cu cateva zile ma intrebam ce pot face sa ma reechilibrez si cum nimic nu este intamplator, am descoperit acest forum unde gasesti multe raspunsuri.
Multumesc, optimus sum!

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #629 : Luni, 02 Mai 2011, 22:08 »
Bina ai venit Carla.Nu stiu cat te linisteste ce-ti voi spune acum...nu esti singura...fiecare dintre noi la un moment dat a trecut prin asemenea stari.Eu depilda..ajunsesem la un moment dat sa ma simt dezorientata,singurul meu refugiu fiind munca,devenisem angajatul model...(nu ca acum as fi lasat-o mai moale.:))   )...munca si acasa la treburile casnice,grija ca altora sa le fie bine....nimic nu ma scotea din rutina asta imbecila...aveam impresia ca totul e blocat,inutil, ca tot ce construiesc azi maine e zero si atunci...ce sens are....pana intr-o zi cand parca am ridicat privirea din pamant...si parca am deschis ochii...lucrurile marunte ,aparent fara importanta iti ridica moralul..te fac sa zambesti, sa traiesti...Sincer...nu dau pe-afara de bine insa  privesc lucrurile diferit..traiesc.

Multumesc, francesca 777! Ma simt mult mai bine alaturi de voi. Este un pas timid, dar nu lipsit de importanta. :)