Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481377 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #810 : Vineri, 24 Iunie 2011, 23:23 »
as prefera ca numitor comun iubirea.  :(

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #811 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 10:52 »
jul, oare are importanta titlul topicului?
suntem aici din motivul singuratatii noastre - indiferent daca acesta este pentru ca suntem celibatari ( implicit si faptul ca nu avem un partener sau divortati) , nu avem familie, cine sa ne ajute (iti mai aduci aminte cand intrebai daca stim pe cineva sa te ajute sa montezi o priza?) sau avem o personalitate mai solitara - astia suntem - singuri
stilul de viata modern, bazat pe bussiness si mai putin pe relatiile interumane ne aduce pe multi in aceasta situatie

imi povestea un amic la un moment dat cum mergand la o petrecere - unde nu cunostea decat gazda - s-a simtit foarte singur cu toate ca era multa lume, se dansa si petrecerea - e un sentiment pe care il putem trai in anumite momente ale vietii noastre

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #812 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 16:22 »

sorry, nimic din ce-ai spus nu mi se aplica


Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #813 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 16:30 »
ma gandesc ca probabul in ziua in care nu ne vom mai simti "SINGLE" cum spunea Julia, atunci vom fi mai multumiti...prea toti autorii de carti de autodezvolatre personala spun ca ar trebui mai intai sa ne fie bine cu noi insine si abai apoi cu cuneva alaturi...dar cred ca poate fi si o capcana...sa ne obisnuim simguri, sa devenim dependenti doar de dorintele noastre si inconstient sa ne propunem un "ideal" aproape imposibil de atins...pt ca daca am depasit o anumita varsta, greu sa gasesti persoana compatibila...si doar o companie pe care sa o accepti ca sa nu fii singur....nu stiu, voi puteti?
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #814 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 16:40 »

ai dreptate
imi vine uneori sa le strig tuturor ca nu sunt anormala, sunt doar intre relatii.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #815 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 16:47 »
nu Julia, nu esti anormala, asa li se intampla celor ce gandesc...! :)...si cu inima, si cu sufletul si cu mintea...dar imi e din ce in ce mai clar ca ne-ar trebui ceva psihoterapie la toti...plus ca ceea ce cautam deseori ne nemultumeste din cauza contradictiilor ce apar intre dorinte....de exemplu eu vreau si pe cine apropiat si independenta, sa fac ce vreau, cand vreau....sa fiu iubita sar si inteleasa cand nu am chef de nimeni, sa am intimitatea mea , dar sa ne si sincronizam....sunt cumva dorinte antagonice care nu sunt imposibile dar se pot indeplini numai cu o persoana compatibila pe care sa ai ocazia sa o cunosti la un moment dat+ putin atractie si chimie si disponibilitate ( sa fie singur)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #816 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 16:49 »
a, si noi dezocupate!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #817 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 18:12 »

dorintele alea nu mi se par antagonice, asta ar trebui sa-si doreasca si el daca e suficient de matur si echilibrat emotional.
asta cu “prea pretentioasa” am auzit-o si eu de multe ori dar nu stiu de ce ii da lumea asa un sens peiorativ. e ceva rau sa vrei ceva ce iti place sau se potriveste? sa vrei sa alegi? eu sunt genul care daca nu pot avea ce-mi doresc nu ma multumesc cu inlocuitori. in niciun domeniu al vietii mele personale sau profesionale. mai bine sa pun capul pe perna singura decat cu cineva care nu-mi umple sufletul cu bucurie.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #818 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 18:35 »
sorry, nimic din ce-ai spus nu mi se aplica


nici nu incercam sa-ti aplic ceva  :D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #819 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 18:43 »
ai dreptate
imi vine uneori sa le strig tuturor ca nu sunt anormala, sunt doar intre relatii.

daca-ti vine, striga, Julia! desi nu cred ca ar trebui sa strigi! celui care stie sa inteleaga, putine cuvinte ii vor fi de ajuns. ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #820 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 18:50 »
........prea toti autorii de carti de autodezvolatre personala spun ca ar trebui mai intai sa ne fie bine cu noi insine si abai apoi cu cuneva alaturi...dar cred ca poate fi si o capcana...sa ne obisnuim simguri, sa devenim dependenti doar de dorintele noastre si inconstient sa ne propunem un "ideal" aproape imposibil de atins...pt ca daca am depasit o anumita varsta, greu sa gasesti persoana compatibila...si doar o companie pe care sa o accepti ca sa nu fii singur....nu stiu, voi puteti?

din pacate e cam adevarat ca imaginea pe care o proiectam atrage sau respinge... si oamenii evita in general persoanele care se plang tot timpul, negativiste, invinse inainte de a da lupta.
in legatura cu compania despre care vorbesti, doar ca sa nu fii singur: raspunsul meu este NU. mai bine singur decat in proasta companie. dar asta nu-i decat o parere. :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #821 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 18:53 »
nici nu incercam sa-ti aplic ceva  :D

era numele meu acolo, am crezut ca mi te adresezi. altfel nu as fi zis nimic


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #822 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 20:27 »
incercam sa-ti spun parerea mea despre numele topicului , nu sa-ti aplic ceva
dar daca insisti - iti aplic un pupic  :-*

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #823 : Vineri, 01 Iulie 2011, 20:34 »

eu nu cred ca singuratatea e o alegere. chiar si celibatarii convinsi pe care i-am intilnit nu refuzau o relatie cu cineva, doar nu doreau sa se complice cu alte responsabilitati sau obligatii.


Offline RRoxi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #824 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 19:55 »
Nici eu nu cred ca singuratatea este o alegere. Eu am ramas singura anul trecut, dupa ce timp de 5 ani am fost intr-o relatie. O relatie care din multe puncte de vedere nu era una reusita, dar din punctul de vedere al prieteniei, era o relatie frumoasa. Am simtit cum mi se misca pamantul sub picioare...dar acum exact, dupa  1 an ma simt mai bine, incet, incet imi regasesc echilibrul.

Acum incerc sa-mi reconstruiesc o viata noua, cu oamenii in jurul meu, dar constat ca nu este foarte usor.
Oamenii pe care i-am intalnit in ultima vreme, pur si simplu nu suntem pe aceeasi lungime de unda, unora le pasa doar de interesul lor sau sunt deja inconjurati de prieteni si nu mai au nevoie si de tine.

Oare eu am o problema???
Imi doresc foarte mult sa intru in comunitatea voastra, optimista ca voi avea prieteni in jurul meu!!!