Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 483554 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cleo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #855 : Duminică, 24 Iulie 2011, 21:48 »
Buna seara...

Ne uneste singuratatea...si cautam refugii...in diferse locuri...nu stiu de ce...incercam sa ne ascundem de ea...sau incercam sa ne mintim ca suntem singuri...ne facem prieteni...cu care ne mandrim...pentru ca..."wow, am prieteni, nu mai sunt singur/a" dar...cateodata ne dezamagesc intr-un fel sau altul...si iar....redevenim sumbri.

In marea aceasta de sentimente, clare, confuze, vesele sau triste...am avut placerea sa constat si un numitor comun...ne place emeric imre... :) si ma bucur de faptul ca v-am gasit...sa vedem...de-acum incolo ce ma mai asteapta....

Salutari tuturor!

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #856 : Luni, 25 Iulie 2011, 09:21 »
@cleo, bine ai venit printre noi !  :)

adevarate gandurile ! te asteptam la povesti aici si in real, te asteptam la actiunile, intalnirile acestui proiect minunat !

succes !

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #857 : Luni, 25 Iulie 2011, 09:24 »
Buna Claudia!

cum spunea cineva pe aici - singuratatea nu este intotdeauna o alegere - oricat am incerca sa o "ocolim" ea ne urmareste - tot ce iti doresc este sa reusesti sa regasesti un echilibru

ma bucur ca ne-ai gasit si sper sa te simti mai putin singura pe aici si sa gasesti prieteni care sa-ti lumineze viata  :)

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #858 : Luni, 25 Iulie 2011, 19:14 »
da. barbatul perfect e ca militianul destept: personaj de basm (chiar si scotian)  :P

Totusi sa nu se creada ca suntem solo pt ca noi cautam barbatul perfect. Eu personal cred ca doi oameni se inteleg si se accepta cu bune si cu rele in masura in care suma calitatilor este peste suma defectelor, si mai ales atunci cind se dezvolta in fiecare capacitatea de a-si tolera reciproc lipsurile sau imperfectiunile. Nici eu nu sunt perfecta, dar totusi cred ca asa imperfecta cum sunt pentru cineva sunt totusi “perfecta”.


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #859 : Luni, 25 Iulie 2011, 23:59 »
cat de bine le spui, Jul..... parca ai fi psiholog :)) :)).

Offline DragosD

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • ...look at the bright side!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #860 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 13:28 »
Salut, bine v-am gasit!
Eu cred ca a fi singur nu este neaparat o vina, cred ca este o alegere subconstienta, poate o stare de spirit... poate ca nu suntem pregatiti inca pentru a incepe sau a reincepe o relatie, poate ca ne simtim bine asa, poate ca nu ne cunostem suficient de bine pe noi insine pentru a merge mai departe...poate toate la un loc.
Eu, unul, sunt asa de 3 ani, dupa al doilea divort, si am constatat ca intotdeauna, majoritatea oamenilor incearca sa arate celuilalt o imagine care nu-l caracterizeaza, la inceputul unei relatii, o proiectie a asteptarilor celuilalt. Cred ca e total gresit. Problema mai grava e ca unii continua asa mult timp dupa prima intalnire. Si, la un moment dat, surpriza! :) Mastile cad si te minunezi cum ai ajuns acolo...

Asa ca, astept...singurul lucru care mi-l doresc, poate, acum, e o gasca de prieteni dezinteresati, cu care sa simt ca traiesc, sa ma distrez, sa rad, sa facem tampenii si sa umblam prin lume!
...nu-ti fie teama de umbre, ele exista doar pentru ca exista lumina!

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #861 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 13:42 »

Asa ca, astept...singurul lucru care mi-l doresc, poate, acum, e o gasca de prieteni dezinteresati, cu care sa simt ca traiesc, sa ma distrez, sa rad, sa facem tampenii si sa umblam prin lume!

Salut, DragosD ...si bine ai venit!
...ai putea incepe prin a merge cu noi pe Ceahlau, saptamana viitoare...Citeste topicul cu excursia pe Ceahlau pentru a afla mai multe. ..Daca ai intrebari, nu te sfii sa le pui... :)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #862 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 13:44 »
Dragos si daca de fapt imaginea care ne-o arata celalalt e de fapt proiectia noastra asupra lui insusindul cu niste calitati pe care nu le are ? Poate si noi cand suntem indragostiti vedem numai ce vrem sa vedem si apoi cand ne "tezim" din betie cadem in fund?
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #863 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 13:53 »
Asa ca, astept...singurul lucru care mi-l doresc, poate, acum, e o gasca de prieteni dezinteresati, cu care sa simt ca traiesc, sa ma distrez, sa rad, sa facem tampenii si sa umblam prin lume!

exact pentru asta am intrat si eu in comunitatea SC. si am gasit ce cautam. bun venit, Dragos (sper ca nu esti varul meu  :) )

Offline DragosD

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • ...look at the bright side!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #864 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:05 »
...ramane de vazut  ;D
...nu-ti fie teama de umbre, ele exista doar pentru ca exista lumina!

Offline cleo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #865 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:08 »
Buna seara,

In primul rand, multumesc pentru urarile de bun-venit!
Apoi...astept cu bucurie si clipele cand voi trece granita platformei de discutii...o sa incerc mai intai, intalnirile la nivel de Bucuresti...apoi sper...si la actiunile in tara...mi-ar placea mult...excursiile, muntele si tot ce tine de aceasta gama de activitati sunt momente in care...cel putin pentru mine, singuratatea nu mai doare asa de tare....
De aproape un an de zile incerc sa imi "remodelez" universul....de cel putin o saptamana am senzatia foarte clara ca, incercand sa imi ajut mana de prieteni pe care o am, reusesc performanta de a ma afunda eu si mai adanc...poate suna egoist...dar....vreau o schimbare...o noua sansa...cu totii meritam o noua sansa, nu??

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #866 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:33 »
mai mult decat atat, cleo - cu toti meritam ce este mai bun .....

 spui ca - "incercand sa imi ajut mana de prieteni pe care o am, reusesc performanta de a ma afunda eu si mai adanc...poate suna egoist..."  - mi se pare extraordinar ca te gandesti intai la ei - si iti doresc sa ai puterea sa lupti si pentru ei si pentru tine 

Offline cleo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #867 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 19:58 »
Da...meritam ce e mai bun, asta cu siguranta...

In ceea ce priveste afirmatia din citatul tau....da, sunt oameni la care tin extrem de mult, oameni carora le datorez extrem de mult...si daca am cum sa ii ajut...si daca ei sunt fericiti, ei bine...o farama din fericirea lor imi incanta sufletul...

Offline iris.05

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #868 : Joi, 28 Iulie 2011, 10:11 »
  Buna intrebare!!! Nu stiu daca a fost neaparat alegerea nostra sau asa a fost sa fie..uneori e bine ,uneori te apasa.
  Cu siguranta ne-am analizat mai mult fiecare dintre noi.

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #869 : Joi, 28 Iulie 2011, 10:12 »
bine ai venit @iris.05 !  :)