Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481221 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?
« Răspuns #945 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 10:21 »
Bine v-am gasit, Oameni Buni!Sunt noua pe aici, dar nu simt asta. Voi incerca sa raspund la aceasta intrebare cu o constatare facuta de mine. De ce copiii nu sunt singuri? Noi, adultii, am uitat sa fim adevarati. Traim blindati sub povara multor masti cu iluzia ca in felul acesta suntem mai apreciati de ceilalti. De multe ori nu mai stim nici noi cine suntem cu adevarat.  Nu vom putea fi altfel, decat atunci cand ne vom dezbraca de toata acesta armura, nemaifiindu-ne frica sa ne aratam frumusetea.

tessaries

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #946 : Luni, 21 Noiembrie 2011, 08:58 »
Cel mai simplu raspuns ar fi..........pt.ca nu suntem inca armonizati cu noi insine,poate pt.ca la varsta mea nu ma mai multumesc cu cineva langa mine,doar ca sa nu fiu singura.....este greu in lumea grabita si super stresata din zilele noastre sa oferi timp pt. a fi cu cineva!!
Nadajduiesc ca pe acest forum sunt oameni care chiar doresc sa se apropie si sa cunoasca pe ceilalti,nu doar sa mai fie intr-un forum nou ;)

Ma regasesc si eu in raspunsul tau. Apreciez modul in care l-ai exprimat.  :)

Offline de_ana

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #947 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 15:50 »
Buna ziua tuturor ! Astazi m-am inscris pe site si ma bucur ca l-am descoperit. Imi place mult ce am citit pana acum despre proiect, organizare, idee si, mai ales, chiar daca nu am apucat sa vad decat o mica parte din mesajele voastre de pe forum, imi place energia pozitiva din postari. Unul dintre motivele pt care eu sunt single este "robotizarea" si rutina daruite cu generozitate de job. Timpul e atat de limitat incat se duc pe apa sambetei cele mai multe din ocaziile potentiale de a cunoaste oameni noi si de a ma dezvolta social si chiar spiritual. Avand aceleasi cunostinte, prieteni si colegi, posibilitatile de socializare sunt reduse practic la minim si sunt convinsa ca multi dintre cei de aici se regasesc in situatia asta nefireasca, frustranta si total nesanatoasa. Ideea fondatorului acestui grup imi pare excelenta, il felicit ca a reusit sa adune atatia oameni si ii doresc mult succes si la mai mare  :)! am 33 ani (pe care nu-i simt nici daca ma straduiesc), sunt avocat, din Bucuresti, n-am fost niciodata casatorita si nu am copii. desi sunt single nu pot sa spun ca ma simt singura dar cu siguranta imi doresc o viata sociala mai activa alaturi de oameni cu care sa ma pot conecta mental si sufleteste si cred ca v-am gasit :). numai bine si pe curand !
Oamenii nu sunt prizonierii sorții ci ai propriei minți

Mari_a

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #948 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 16:10 »
Bine ai venit, de_ana!  :)
Suntem aici! Si noi la fel ca tine!  :)

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #949 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 16:29 »
Bine ai venit, de_ana!  :)
Suntem aici! Si noi la fel ca tine!  :)

Avocati? :) :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Mari_a

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #950 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 16:34 »
Am cont si pe avocatnet!  :P ;D Dar doar atat. N-am invatat suficient.
Ma refeream la ce spunea de_ana: single care-si doresc o viata sociala mai activa:)
Ufff, curiosity killed the cat  :P

de_ana, hai cu noi in excursii! Prima e in acest weekend la Azuga - vezi pe topic!  :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #951 : Marți, 22 Noiembrie 2011, 18:10 »
Buna ziua tuturor ! Astazi m-am inscris pe site si ma bucur ca l-am descoperit. ......

bine ai venit de_ana !
in mare parte toti ne confruntam cu acea lipsa de timp de care vorbeai - se pare ca reusim din dorinta de a face cat  mai multe sa ne umplem timpul pana la refuz
sper sa te simti bine printre noi  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #952 : Joi, 01 Decembrie 2011, 22:58 »
Nu vreau sa fiu off-topic, dar... de obicei ma mira acest "de ce". Desi sunt divortata de 3 ani, plus ultimii 5 din 15 ani de casnicie, in care am trait o binecunoscuta (din pacate) singuratate in doi si plus faptul ca (din pacate) nu am copii, totusi... nu am fost niciodata singura de sarbatori, cu atat mai putin de ziua mea! (A, ba da, o singura data, de un Pasti in care eram intamplator la munca in strainatate... atat.)
Ceea ce ma mira este cu cata usurinta acceptam, majoritatea dintre noi, un stigmat. Si, de cele mai multe ori, nu e nici macar vina celor din jur, ci este doar o eticheta pe care ne-o asumam singuri.
De exemplu, s-a intrebat cineva vreodata cat de aiurea suna sloganul acela din proiectele europene "Prezentul proiect se adreseaza somerilor, copii aflati in dificultate, femeilor, minoritatilor nationale si altor categorii sociale defavorizate"? Femeile reprezinta 52% din populatia globului! Este aceasta o minoritate?! Nu sunt o feminista... e doar o paralela, care vrea sa ilustreze cum un nebun arunca o piatra in balta si 10 cuminti n-o pot scoate... atata timp cat "balta" se numeste cultura de masa.
Acelasi lucru si despre singuratate - parerea mea. A calculat vreodata cineva cat % dintre oameni sunt - temporar sau definitiv singuri? Trebuie sa gasim mereu un "vinovat", un "de ce"  :P
A fi singur nu e un pacat. Asa cum nici a fi femeie nu e un pacat. A intretine, in shimb, o relatie - chiar si sub umbrela casatoriei - toxica, de singuratate in doi sau de "prostitutie legala", in schimbul unui aparent statut social, da... asta este un pacat.
Mai mult... se spune ca nu poti face pe altul fericit, daca tu nu esti. Ca sa ai ce oferi intr-un cuplu, trebuie, inainte de toate, sa fii fericit si impacat tu cu tine insuti, ca Om. Cine nu exista decat "in oglinda" - a celuilalt, a unui grup sau a societatii - nu exista.
A fi singur e o optiune... ca oricare alta! ;) Temporara sau nu, de voie sau de nevoie, pe considerente personale sau profesionale, e mai putin relevant. A intreba "Da' de ce oi fi singur?" e ca si cum ai intreba "Da' de ce port eu pantofi maro?"
Mai bine i-am spune "solitudine"...  Cine e pentru? ::)

Offline liliana_czc

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #953 : Duminică, 04 Decembrie 2011, 15:15 »
buna ziua. m-am inscris azi pe acest forum si imi place deja ceea ce vad aici. eu traiesc de multi ani o singuratate in doi. de 2 ani muncesc in strainatate si am ajuns in sfarsit sa ma impac cu mine insami.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #954 : Duminică, 04 Decembrie 2011, 18:05 »
bine ai venit liliana !
faptul ca lucrezi in strainatate ar putea fi o cauza a starii de single (care poate fi doar o perioada trecatoare) sau poate invers pentru ca ai devenit single ai luat decizia de a lucra in strainatate...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #955 : Luni, 05 Decembrie 2011, 10:27 »
Mai bine i-am spune "solitudine"...  Cine e pentru?
Cu totii avem nevoie din cand in cand, sa fim fi solitari. Este necesar. O percep ca pe curatenia dinaintea sarbatorilor cand se arunca inutilul si se primeneste sufletul.
Solidaritatea acestei stari ... implineste banalul, exclude sarbatoarea.
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #956 : Luni, 05 Decembrie 2011, 18:17 »
Solidaritatea acestei stari ... implineste banalul, exclude sarbatoarea.

Poate parea banal ce spun... dar depinde de prioritatile de moment. Banalul poate deveni sarbatoare atunci cand 15 ani sarbatoarea a fost o bataie de joc. Sau invers... depinde, cum spuneam.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #957 : Marți, 06 Decembrie 2011, 08:30 »
wow! eroina ce esti!
ai cazut in pericolul uniformitatii atatia ani ... orice am spune despre marele principiu al libertatii, ar trebui trase linii de demarcatie nete si ar trebui interzis tot ceea ce face de nesuportat viata. sunt si "indivizi" care isi afla fericirea veritabila in placerea de a-i face pe altii sa sufere.
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #958 : Marți, 06 Decembrie 2011, 17:36 »
wow! eroina ce esti!
ai cazut in pericolul uniformitatii atatia ani

Nu-ti imagina ceva foarte tragic sau spectaculos. Doar conformismul banal, cotidian, a 99% dintre femei... din pacate. :-\
Asa ca eu n-as da vina numai pe altii... Daca nu m-as fi complacut sa fiu "eroina" propriei victimizarii, ar fi putut fi altfel... chiar cu acelasi sot si chiar fara deciziile radicale la care am ajuns, pana la urma.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #959 : Miercuri, 07 Decembrie 2011, 11:22 »
Am avut si eu secvente de "eroina" - mai putin de un an - dar la nivel de intamplari, perceptii, demonstratii, si gata. Acum doar daca ma gandesc ca ar mai fi posibil (?), inghet de indignare.
Poate ca si acesta este unul dintre motivele pentru care sunt singura - cu mentiunea ca sunt greu de suportat in cuplu.
Dar, si singuri tot impreuna suntem! De ce?
Pentru ca am intalnit insuportabilul care accepta "insuportabilitatea" mea.

Tot eroina ramaii! ;)
nihil sine deo