Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481182 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1065 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:02 »
Citat din: admin
Omul modern a evoluat imens, nu mai suntem impinsi doar de impulsul de specie sa procream, nu mai putem evalua partenerul doar din punct de vedere anatomic.
om fi evoluat, nu zic ba, dar impulsul ramane si vom evalua intotdeauna viitorul partener dupa infatisare, mai intai de toate.
studiul ala recent, despre cele 13 posibile fobii masculine, poarta amprenta americana si mi se pare o aiureala. nu cred ca incapacitatea de a avea o relatie sta in teama de flori, teama de a fi legat, teama de a gati...
apoi, cum scrie si balanta, una e sa vrei intemeierea unei familii la 25 de ani, alta la 45 - 50. la 25 de ani e putin probabil sa dezvolti teama de a pierde o erectie :D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1066 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:09 »
eu nu cred in "te iubesc" decat pe o perioada determinata ...apoi intervin altele ... am citit destul de mult, poate prea mult ... sunt persoane care considera ca dragostea "poate" insemna
- a aduce banii acasa
- a ingriji de casa
- a face mancare
- a aproba tot ce spune celalat
- a renunta la multe proiecte personale
- a fi fidel
- a fi tandru
- etc...ca sunt multe aspecte pe care oamenii le considera a fi "iubire"  :(

dar am aflat ca a iubi inseamna " a-l accepta pe celalat asa cum e si a-l ajuta ca creasca" , restul inseamna ... cas(z)nicie ... adica contract, hai sa acceptam ca e un contract cu drepturi si obligatii pt ca asta e daca citim cu atentie codul civil ... daca casnicia s-ar "preda" in scoli si s-ar axa societatea serios pe responsabilitati ... oamenii ar gandi mai mult... dar asa cate nu am auzit:" mi-a sunat ceasul biologic si vreau o familie", " tre sa ma asez la casa mea", etc ... nu am auzit: " ma casatoresc doar cand voi iubi si voi fi iubit/a daca nu, voi divorta chiar daca am 2 copii, rate la casa si am 45 de ani ..." ...

deci eu raman la parerea mea iubirea nu are legatura cu casatoria, singuratatea nu are legatura neaparat cu iubirea, familia nu are legatura uneori nici cu una , nici cu alta ...din pacate...

si apoi treaba asta cu iubirea e de data mai recenta... suflet pereche, bla, bla,... pe vremea mamei familiile se formau altfel si aveau alta determinare...nu dragostea si fluturasii ...aaa, ca nu mai acceptam noi astea...e altceva...!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1067 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:34 »
Nu cred. Io am patit-o cu "te iubesc da` mai lasa-ma dreaq-n pace ca ma omori. Si daca nu ma omori tu, in ritmu`asta o fac io, sa ma scap de mizerie". Da`n-am murit. :D. Insa s-a ales praful destul de repede dupa aceea. De-abia dupa aia am murit.

pai era potrivire sau numa' iubire zbuciumata? ca nu-i totuna.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1068 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:36 »
Pai daca era potrivire nu era si-acuma?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1069 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:41 »
nu stiu. poate ca unde nu e intelepciune si calm se duce pe apa sambetei si-o relatie cu bune premise. nu zic de tine. e mai mult o intrebare muta. a mea.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1070 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:43 »
Mai pune si factorul dumb luck...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1071 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:45 »
eudeci eu raman la parerea mea iubirea nu are legatura cu casatoria, singuratatea nu are legatura neaparat cu iubirea, familia nu are legatura uneori nici cu una , nici cu alta ...din pacate...

m-ai bagat in ceata  :D ;D

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1072 : Miercuri, 28 Martie 2012, 12:56 »
sunt dispusa sa incerc sa-mi ameliorez fobiile mele (odata ce le identific), dar nu si sa ma "conformez" tolerandu-i unui barbat toate acele fobii, fara urma de constientizare sau dorinta de a face ceva in acest sens... doar pentru ca el e barbat si "are dreptul".
din pacate, sunt foarte multi care prefera sa le nege mai degraba decat sa la constientizeze, sa le accepte si sa incerce sa le rezolve  :(
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1073 : Miercuri, 28 Martie 2012, 13:05 »
Barbatul mai scriam eu pe aici, inca nu s-a adaptat la ideea de egalitate cu femeia si vrea sa i se recunoasca cel putin la nivel mental, dominatia in cuplu. Chiar daca lasa impresia, chiar daca incearca sa para modern si sa accepte egalitatea, barbatul nu poate si nu a depasit inca ideea ca este the boss.
atat de adevarat...dar cred ca includem aici doar barbatii imaturi, nu?
pentru ca barbatii maturi n-or sa se teama si n-or sa fuga atunci cand intalnesc o femeie de acelasi nivel cu ei (social, financiar, profesional, etc), zic eu  ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1074 : Miercuri, 28 Martie 2012, 13:30 »
Ba chiar, daca tu ai un job super, nu ma deranjeaza neam sa stau acasa sa cresc copiii. Plus casa si toate cele. Insa daca faci greseala sa ma confunzi cu un subaltern (destul de frecventa, data fiind pozitia ta ierarhica) sau cu un "obect" casnic...see you on the other side. De fapt, nici acolo.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1075 : Miercuri, 28 Martie 2012, 13:38 »
esti sigur, bitek? ca m-am confruntat cu o astfel de situatie si crede-ma ca nu-i deloc placut.   :-\
el era bugetar, eu nu, eu ne vedeam pe pozitii de egalitate, el ma pusese undeva sus,  pe un piedestal..(si nu era cazul). cand am aflat exact ce gandea si ca se simtea insignifiant langa mine, am regretat si ma gandeam daca am facut eu ceva de a ajuns omul sa se simta asa. in timp mi-am dat seama ca era vorba doar de el, suferea de un complex de inferioritate dezvoltat inca din copilarie. iar viata langa un astfel de om poate fi foarte grea.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1076 : Miercuri, 28 Martie 2012, 13:46 »
... guesswho...daca ai sti cate situatii cunosc de genul asta... si subconstientul lucreaza independent de ce iti doresti... critica e prima arma de a-i scadea valoarea celuilalt si a-l taxa la toate nimicurile pt a-i cobora din "rang"... teoretia e teorie...practic fara o cunoastere profunda si autoprofunda cam greu...si chiar si cu toata cunoasterea tot greu, pt ca mecanismele sunt adanc inradacinate iar oamenii nu au rabdare pt sa "lucreze" la ei

de asta sunt preferate femeile simple, "neincomode", pt ca ele nu isi pun prea multe probleme existentiale mai departe de baza piramidei ... dar..."vanatoarea" dupa celelalte din treptele piramidei e interesanta!!!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1077 : Miercuri, 28 Martie 2012, 13:55 »
nu am intalnit barbati puternici care sa accepte langa ei "glugi"; nivelul ierarhiei - in opinia mea, egal pentru amandoi - este influentat de mai multi factori care cred ca vin in acord cu varsta si nevoile. evolutia situatiei se face la unison. nu completarea nevoilor, eliminarea lor!
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1078 : Miercuri, 28 Martie 2012, 14:16 »
dar..."vanatoarea" dupa celelalte din treptele piramidei e interesanta!!!
da, era tare mandru cand ieseam undeva, chiar daca il rodeau complexele pe interior...eram un "trofeu", imaginea noastra era de ochii lumii, daca-l vedea lumea la brat cu o femeie frumoasa, automat el se simtea valoros prin ceea ce poseda ...el nu se simtea valoros prin ceea ce era ca om, ci doar prin ceea ce poseda (masina tare, femeie frumoasa, bani, etc). atitudine specifica barbatului imatur... :(
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1079 : Miercuri, 28 Martie 2012, 14:18 »
nu completarea nevoilor, eliminarea lor!
ce spui tu, Steliana, e idealul. nu spun ca nu e posibil, ci doar ca e nevoie de multa munca pana acolo... :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!