Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481277 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1080 : Miercuri, 28 Martie 2012, 15:47 »
esti sigur, bitek? ca m-am confruntat cu o astfel de situatie si crede-ma ca nu-i deloc placut.   :-\
el era bugetar, eu nu, eu ne vedeam pe pozitii de egalitate, el ma pusese undeva sus,  pe un piedestal..(si nu era cazul). cand am aflat exact ce gandea si ca se simtea insignifiant langa mine, am regretat si ma gandeam daca am facut eu ceva de a ajuns omul sa se simta asa. in timp mi-am dat seama ca era vorba doar de el, suferea de un complex de inferioritate dezvoltat inca din copilarie. iar viata langa un astfel de om poate fi foarte grea.
N-ai inteles. Pot fi casnic fara probleme. Adica sa stau acasa. Adica asta sa fie ocupatia mea. Pai tu la ce te gandeai? Si casa si job? Ntz. Ori ori.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1081 : Miercuri, 28 Martie 2012, 16:14 »
vrabiutul gospodin  :2funny:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1082 : Miercuri, 28 Martie 2012, 16:18 »
Cu norma-ntrega, nu alta.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1083 : Miercuri, 28 Martie 2012, 16:29 »
da' nu-n ture dinacelea, ca-n trei zile creste gunoiul ca vulcanii noroiosi.  :D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1084 : Miercuri, 28 Martie 2012, 16:31 »
Nu, dom`ne, cu norma intreaga 24 din 24. Mai putin duminica cand merg la fitness si la tenis (pai e normal sa am si io trainer(a), nu?  ::))

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1085 : Miercuri, 28 Martie 2012, 16:35 »
ok. si-ti mai trebuie o dupa-amiaza de mers la coafor si manichiura.  :2funny:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1086 : Miercuri, 28 Martie 2012, 16:38 »
Mai Mica, ia nu ma mai provoca, pui de troll ce esti! :strambatura:  Uite si tu ce-am facut din topicul asta  :faint:. Si nu-i prima data.

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1087 : Miercuri, 28 Martie 2012, 16:38 »
Guesswho, si eu am fost exact in aceeasi oala... cu exceptia motivului, care nu era neaparat frumusetea (aici eram, ca zic asa, cam de aceeasi categorie) ci personalitatea. Si am aflat zi de zi ce inseamna "saparea" partenerului prin critici... asa ca subscriu (referindu-ma la majoritate, nu la exceptii) ca dragostea nu-i tot aia cu casatoria etc. Logic, nici n-ar putea fi... Cand iubesti, fericirea persoanei iubite te face fericit pur si simplu, cand te casatoresti, dai la primarie cu subsemnatul si la bicerica cu declaratul ca iti iei obligatia sa-ti insotesti partenerul, precum Isus bicerica, pana ce "moartea ne va desparti". Un armistitiu pe viata si pe moarte, insotit, de exemplu, de consecinte precum tutela copiilor sau Codul Civil de proprietate comuna privind bunurile materiale comune sau adulterul, foarte rar mai aduc a iubire dezinteresata, spontana, pulsionala, irezistibila.  :-\

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1088 : Miercuri, 28 Martie 2012, 19:15 »
Guesswho, si eu am fost exact in aceeasi oala... cu exceptia motivului, care nu era neaparat frumusetea (aici eram, ca zic asa, cam de aceeasi categorie) ci personalitatea. Si am aflat zi de zi ce inseamna "saparea" partenerului prin critici... asa ca subscriu (referindu-ma la majoritate, nu la exceptii) ca dragostea nu-i tot aia cu casatoria etc. Logic, nici n-ar putea fi... Cand iubesti, fericirea persoanei iubite te face fericit pur si simplu, cand te casatoresti, dai la primarie cu subsemnatul si la bicerica cu declaratul ca iti iei obligatia sa-ti insotesti partenerul, precum Isus bicerica, pana ce "moartea ne va desparti". Un armistitiu pe viata si pe moarte, insotit, de exemplu, de consecinte precum tutela copiilor sau Codul Civil de proprietate comuna privind bunurile materiale comune sau adulterul, foarte rar mai aduc a iubire dezinteresata, spontana, pulsionala, irezistibila.  :-\
eu dupa experienta divortului n-am ramas cu aversiune fara de casatorie, adica am intels ce n-a mers, n-a mers cu fostul, nu-i o regula ca n-o sa mearga cu nimeni. cand am sa intalnesc omul potrivit, daca sentimentele vor fi reciproce, daca valorile ne-or fi comune (sau macar unele, nu toate), daca exista incredere si respect reciproc eu aleg sa ma bucur de om, de ceea ce pot trai langa el. petecul acela de hartie nu conteaza din punctul meu de vedere actual (candva gandeam cu totul altfel  :blush:)
stiu ce spui, Caroline, doar ca eu n-am stat prea mult, am tatonat terenul, am cantarit omul, ce poate, ce nu poate si am ales...rapid! tin la mine destul cat sa nu permit unor personi (vorba micaelei  :coolsmiley:) sa-mi stirbeasca stima de sine prin astfel de manevre...ca suporti azi, suporti maine si te trezesti peste un timp ca nu te mai recunosti, asa reuseste sa te manipuleze un astfel de om (nu vorbesc despre tine, ci in general  :)).
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1089 : Miercuri, 28 Martie 2012, 19:24 »
N-ai inteles. Pot fi casnic fara probleme. Adica sa stau acasa. Adica asta sa fie ocupatia mea.
exact la asta ma refeream, dar parca am indoieli ca ai accepta asta in viata reala. de exemplu, pt mine e importanta libertatea( nu aia prost inteleasa) din toate punctele de vedere, independenta financiara la fel. si ma gandesc ca tu, daca accepti sa stai acasa si sa faci treburi considerate de "femeie" ai sa ajungi la un moment dat sa nu te mai simti barbat, pentru ca rolurile sunt inversate.
adica, una e sa ne ajutam din cand in cand schimband rolurile (eu pot schimba un bec si-n lipsa ta, tu poti sa te ingrijesti de copii cat sunt la job)) si alta e sa o faci permanent.
Nu stiu, e un punct de vedere, poate ca tu esti exceptia.  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1090 : Miercuri, 28 Martie 2012, 20:06 »
Acum cativa ani eram pe un alt site de socializare si unul isi pusese nickname-ul spal, calc, fac mancare. Nu cred ca a avut mare succes, comentariile aratau ca femeile o iau drept gluma, iar de la barbati nu prea erau comentarii. Probabil fiindca suna prea a "Sunt atat de disperat, incat spal, calc, fac mancare, numai sa...", de parca asta ar conta cu-adevarat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1091 : Miercuri, 28 Martie 2012, 20:49 »
exact la asta ma refeream, dar parca am indoieli ca ai accepta asta in viata reala. de exemplu, pt mine e importanta libertatea( nu aia prost inteleasa) din toate punctele de vedere, independenta financiara la fel. si ma gandesc ca tu, daca accepti sa stai acasa si sa faci treburi considerate de "femeie" ai sa ajungi la un moment dat sa nu te mai simti barbat, pentru ca rolurile sunt inversate.
adica, una e sa ne ajutam din cand in cand schimband rolurile (eu pot schimba un bec si-n lipsa ta, tu poti sa te ingrijesti de copii cat sunt la job)) si alta e sa o faci permanent.
Nu stiu, e un punct de vedere, poate ca tu esti exceptia.  :)
Pai n-ai obsevat pana acu`ca-s unicat? Uite, daca nu ma crezi, iti dau si seria de motor si numaru`de sasiu si o sa vezi ca altu`nu egzista! :blush:
Cat despre familist...nu te supara, da-mi racesc gura degeaba. Nu ma stii. :P
a! si daca ar fi sa ma caracterizez intr-un cuvant, modest ar fi definitia. :strambatura:

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1092 : Miercuri, 28 Martie 2012, 20:57 »
el nu se simtea valoros prin ceea ce era ca om, ci doar prin ceea ce poseda (masina tare, femeie frumoasa, bani, etc). atitudine specifica barbatului imatur... :(
sa te simti valoros ca ai porche panamera, femeie frumoasa si caramida de euroi in buzunar... chiar atitudine de barbat imatur :( barbatul matur conduce logan, are alaturi o vlajgana anosta (da' cu frumusete interioara ce sta sa dea p'afara) si prin buzunare ii fluiera crivatul.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1093 : Miercuri, 28 Martie 2012, 21:05 »
impresia mea e ca teoretizam prea mult. sa trecem la studiu de caz. de ce sunt eu single?  ;D

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1094 : Miercuri, 28 Martie 2012, 21:07 »
impresia mea e ca teoretizam prea mult. sa trecem la studiu de caz. de ce sunt eu single?  ;D

chiar eram curios cind una din persoanele care posteaza frecvent pe forum va spune asta   :2funny: