Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481520 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1125 : Miercuri, 28 Martie 2012, 23:30 »
 :) nu jignesti pe nimeni, bit, si esti simpatic.  :kissing:
numai cine e lipsit de umor confunda gluma cu neseriozitatea.  ;) ti se pare ca pe-aici suntem dinaceia care nu fac diferenta?   :buck2:

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1126 : Miercuri, 28 Martie 2012, 23:37 »
Mai... voi nu puteti fi seriosi nici macar cand pomenim de un mare poet decedat. Ce sa mai zic de elevi... sunt mici copii, pe langa.  ::)  :coolsmiley:  ;D

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1127 : Joi, 29 Martie 2012, 00:28 »
Nu-mi amintesc, oare Nichita o fi fost single?!...  :whistle:
am iubit si eu o data in viata mea pe cineva si tocmai pe acea femeie am pus-o la incercare!
am crezut ca nu se va marita niciodata cu nimeni decat cu mine. ei bine, si ea m-a pus la incercare si s-a maritat cu altul, aproape in mod simbolic, dupa care s-a despartit ca sa fim amandoi doua rani. (n.stanescu)

singurele lucruri reale, singurele lucruri pe care le ducem cu noi pana la urma sunt propriile noastre sentimente, dragostele noastre, patemile noastre, urile si adversitatile noastre.
ma-ntreb: noi la capatul vietii noastre, ce-am lasa in afara?
banuiesc ca putem lasa niste sentimente.
mai putin de ura, intrucatva de patemi dar...de dragoste mai ales. (n.stanescu)


Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1128 : Joi, 29 Martie 2012, 00:31 »
wow.... :strong:...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1129 : Joi, 29 Martie 2012, 08:50 »
ce spui tu, Steliana, e idealul. nu spun ca nu e posibil, ci doar ca e nevoie de multa munca pana acolo...

pai, abia cand am dat de luminis am vazut ce simplu a fost. am inlocuit conceptele cu firescul si am lasat lejeritate pana am dezarmat si banalul ...
daca aceasta atitudine a dus spre perfect voi vedea abia atunci cand ma voi intreba daca trag linie; in oricare dintre situatii, este fascinant faptul ca am facut, ceea ce nu mai facusem ;)
oricum privesc lucrurile, am castigat!
nihil sine deo

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1130 : Joi, 29 Martie 2012, 11:39 »
asa-i  O0
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1131 : Joi, 29 Martie 2012, 12:15 »
steliana...aku am inteles  :yeah:... da mai devreme .... |o ... era de neinteles ... asa ca am mai citit de vreo trei ori!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1132 : Joi, 29 Martie 2012, 12:57 »
sa induc ca deduci dupa cinci citiri? :P

si in cazul tau am gasit modalitatea de a elimina o nevoie - de a intelege -  ... te sun! :2funny:
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1133 : Joi, 29 Martie 2012, 19:40 »
am iubit si eu o data in viata mea pe cineva si tocmai pe acea femeie am pus-o la incercare!
am crezut ca nu se va marita niciodata cu nimeni decat cu mine. ei bine, si ea m-a pus la incercare si s-a maritat cu altul, aproape in mod simbolic, dupa care s-a despartit ca sa fim amandoi doua rani. (n.stanescu)

singurele lucruri reale, singurele lucruri pe care le ducem cu noi pana la urma sunt propriile noastre sentimente, dragostele noastre, patemile noastre, urile si adversitatile noastre.
ma-ntreb: noi la capatul vietii noastre, ce-am lasa in afara?
banuiesc ca putem lasa niste sentimente.
mai putin de ura, intrucatva de patemi dar...de dragoste mai ales. (n.stanescu)

 O0

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1134 : Joi, 29 Martie 2012, 19:48 »
am iubit si eu o data in viata mea pe cineva si tocmai pe acea femeie am pus-o la incercare!
am crezut ca nu se va marita niciodata cu nimeni decat cu mine. ei bine, si ea m-a pus la incercare si s-a maritat cu altul, aproape in mod simbolic, dupa care s-a despartit ca sa fim amandoi doua rani. (n.stanescu)

singurele lucruri reale, singurele lucruri pe care le ducem cu noi pana la urma sunt propriile noastre sentimente, dragostele noastre, patemile noastre, urile si adversitatile noastre.
ma-ntreb: noi la capatul vietii noastre, ce-am lasa in afara?
banuiesc ca putem lasa niste sentimente.
mai putin de ura, intrucatva de patemi dar...de dragoste mai ales. (n.stanescu)
:thumbup:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Diane

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1135 : Joi, 12 Aprilie 2012, 17:01 »
Buna tuturor,

Este prima intrebare care m-a provocat si m-a determinat sa incep sa Va transmit gandurile mele.

De ce? De ce singuri? De ce "am ales" sa fim ceea ce suntem astazi? De ce suntem in situatia in care, poate multi dintre noi, nu ne-am dorit sa fim astazi?

V-as propune o alta abordare a acestui topic, una mai pozitiva sau mai constructiva pentru noi toti:

Pentru ca ne-am permis sa visam. Pentru ca ne-am permis sa devenim, fara sa constientizam, ceea ce poate ne-am dorit. Pentru ca am avut curajul sa spunem NU atunci cand nu s-a mai putut. Pentru ca am avut taria sa renuntam atunci cand ne-a fost confortabil, insa ne-am simtit atat de singuri. Pentru ca am crezut ca viata pe care ne-am imaginat-o s-o traim alaturi de persoana iubita poate deveni realitate doar cautand-o si determinand-o sa devina realitate. Pentru ca am avut maturitatea de a-l lasa pe celalalt de langa noi sa-si ia zborul atunci cand il incorsetam cu prezenta noastra. Pentru ca am avut puterea de a renunta, respectand decizia si sentimentele celuilalt. Pentru ca am avut curajul sa crestem singuri, fara a crea sau fara a deveni dependenti de altii. Pentru ca am avut deschiderea de a ne cunoaste pe noi insine, de a sapa inlauntrul nostru si de a fi sinceri cu noi insine si cu ceilalti cu privire la ceea ce simtim. Pentru ca am decis sa nu facem compromisuri pe care, de fapt, nu putem sa ni le asumam pe termen lung. Pentru ca am facut alegerile de care, probabil, aveam nevoie sa le traim pentru a deveni ceea ce suntem astazi, indiferent de natura lor: bune sau rele.

Si as putea insira la nesfarsit o serie de motive care m-au determinat sa pun punct atunci cand am simtit ca este cazul, o serie de trairi si expuneri care m-au determinat sa fiu ceea ce sunt astazi.

Tot ceea ce mai conteaza Acum este momentul prezent. Din trecut invatam, insa este bine sa gasim puterea de a-l lasa in urma si de a privi cu incredere inainte.

Cand reusim sa lasam garda jos si sa acceptam ca suntem ceea ce suntem Acum pentru ca Acolo trebuia sa ajungem, totul devine relativ simplu. Cand reusim sa nu ne mai inversunam impotriva situatiei in care deja ne aflam, cand reusim sa fim mai vigilenti si sa traim in Prezent, de-abia atunci incepem sa "vedem" adevaratele valori ale situatiei de Acum.

Mai multe poate ajungem sa ne relatam fata-n fata. Pana atunci, Va doresc toate cele bune si un Paste binecuvantat.

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1136 : Joi, 12 Aprilie 2012, 19:26 »
Diane, din punctu meu de vedere ai spus totul asa ca orice alt cuvant ar fi de prisos. Un Paste fericit (care sa depinda cat mai putin de binecuvantarea altora).  :angel:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1137 : Joi, 12 Aprilie 2012, 20:39 »
Buna si tie Diane!
din pacate eu nu am fost atat de altruista incat sa ma gandesc la celalt si la nevoia lui sa zboare ci la a mea  ???
probabil ca nu e o abordare constructiva dar este una onesta
paste fericit !

Offline smartmimi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1138 : Sâmbătă, 14 Aprilie 2012, 08:04 »
Buna,
ma alatur si eu discutiei pentru ca e o intrebare care ma framanta zilnic... mai ales ca sunt o persoana ce cauta sa fie "cu altii".
Diane are perfecta dreptate, mi-a luat gandurile din gura... mi-au trebuit cam 5 ani sa inteleg ca e vorba de asteptari... prea multe supozitii si scuze gasite altora si prea putina grija pentru tine insuti, ce iti place, ce doresti, ce ai nevoie... Ascultand copii spunandu-mi acum detasati " de ce nu ai grija de tine?" am inteles ca asta a lipsit intr-o casnicie (terminata definitiv acum) de 30 de ani si crescut 2 copii extrem de independenti si ambitiosi. Sper sa nu trec totusi in extrema cealalta.... egoismul nu se prinde de mine nicicum

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1139 : Sâmbătă, 12 Mai 2012, 08:35 »
   Single sau in cuplu, totul este sa ne adaptam, sa nu ne lamentam in niciun caz, sa ne reinventam, daca este nevoie.