Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 483206 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1215 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 16:58 »
am citit acum cateva zile pe-aici o postare sau mai multe despre retele matrimoniale, nu mai stiu nici unde si nici cine a scris.  asta m-a facut sa ma gandesc la ceva ce ma nedumereste.  pe acele retele toata lumea isi pune fotografii, de toate felurile, fara nici un fel de teama sau retinere; si ei nici macar nu se cunosc intre ei.  in schimb aici, unde observ ca multi s-au imprietenit si se cunosc si-n viata reala, totusi vad ca nu exista poze cu membrii in diversele actiuni la care au luat parte, numai fotografii de peisaje.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1216 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 17:27 »
unii dintre noi nu vrem sa ne punem fotografiile aici, din diverse motive. unul singur, intre multe altele, ar fi acela ca sub umbrela relativului anonimat ne permitem sa ne jucam, sa spunem si sa facem traznai fara a risca vreo stirbire a "imaginii noastre publice", de care unii dintre noi suntem nevoiti a fi preocupati mai mult decat ne-a placea. Crezi ca as putea scrie in felul in care o fac aici, daca as sti ca n-spe zeci de copii mai maricei supravegheaza atent "traznaile profei"?  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1217 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 19:22 »
Daca ar fi sa subscriu, asta ar fi singurul motiv si pentru mine. Am avut cont pe FB si mi l-am sters si acesta a fost unul din motive. Nu vreau sa-i blamez pe toti elevii mei, cu majoritatea chiar m-am "imprietenit" aasa, dar unii sunt de-a dreptul nesimtiti. Se discuta de mult despre o sectiune parolata a forumului unde ar putea fi puse poze. Eu as prefera sa nu se intre acolo nici macar ca membru inregistrat daca n-ai fost la cel putin o actiune SC. Ca gradina Domnului e mare...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1218 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 19:51 »
pe FB mi-am facut cont cu foto, ca acolo nu ma joc in halul acesta.  ;D Am fost impotriva ideii de inregimentare in cartea aceea de fetze, da' cand am auzit ca Teo si-a gasit ursitu' acela merveilloz taman in "devalmasia" aceea, mi-am zis ca...daca ea poate ,pot si eu (ce?!)  ;D
glumesc. nu. am vazut acolo multi colegi de liceu si facultate si mi-am spus ca e frumos sa reintru in contact cu ei. inca n-am avut nicio surpriza neplacuta de la elevi, dar ai mei sunt mai mari; cei mici mai fac sotii.  :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1219 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 23:12 »
multumesc pentru raspunsuri, totusi un pic tangente la nedumerirea mea.  pe retelele acelea matrimoniale (am incercat si eu una la un moment dat, ca sa ma familiarizez cu mediul, sa vad, sa inteleg si mai apoi sa critic, daca e cazul, desigur) sunt barbati si femei de toate varstele, foarte tineri si mai putin tineri... deci si acolo ar putea sa dea peste noi un elev sau mai multi sau chiar alte persoane de care eventual ne-am feri. vorbesc la modul general, nu despre voi, imi imaginez ca daca nu puneti fotografii din excursii cu voi aici, nu ati adera la o astfel de retea matri. si nu e vorba de poze cu "traznai", pe-alea le pastram in alte sertare unde nu ajung ochii altora.  eu ma refeream la poze de grup cu oameni pe munte, de ex, in jurul focului de tabara, samd. inteleg si punctul vostru de vedere, gradina lui Dumnezeu este mare si multi vor sa-i sara gardul.  asa ca, paza buna trece primejdia rea. cum spune si caroline, acces la acea rubrica - daca s-ar face- ar trebui sa aiba numai persoanele care au ajuns sa se cunoasca macar intr-o actiune. 
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1220 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 23:22 »
Matei, eu cand ziceam de traznaile mele ma refeream exclusiv la cele verbale, nu la foto. ;D insa daca as pune o fotografie cu chipul meu aici, as risca sa dea peste mine un copil si sa dea de veste-n tot regatul. nici nu vreau sa-mi imaginez cat s-ar amuza citindu-mi joaca de aici. ;D

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1221 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 23:26 »
Matei, eu cand ziceam de traznaile mele ma refeream exclusiv la cele verbale, nu la foto. ;D insa daca as pune o fotografie cu chipul meu aici, as risca sa dea peste mine un copil si sa dea de veste-n tot regatul. nici nu vreau sa-mi imaginez cat s-ar amuza citindu-mi joaca de aici. ;D

Micaela, ai si tu dreptatea ta, indiscutabil, atunci cand incepem sa analizam un fapt din mai multe unghiuri, perspectiva se schimba.  lucrurile nu sunt nici albe nici negre, nimeni nu mai inventeaza roata, doar o imbunatateste.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1222 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 23:29 »
insa, da, altfel nu prea vad vreun motiv pentru care nu s-ar pune fotografii cu personaje, din excursiile SC, pe un topic deschis doar membrilor.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1223 : Joi, 28 Iunie 2012, 09:32 »
am citit acum cateva zile pe-aici o postare sau mai multe despre retele matrimoniale, nu mai stiu nici unde si nici cine a scris.  asta m-a facut sa ma gandesc la ceva ce ma nedumereste.  pe acele retele toata lumea isi pune fotografii, de toate felurile, fara nici un fel de teama sau retinere; si ei nici macar nu se cunosc intre ei.  in schimb aici, unde observ ca multi s-au imprietenit si se cunosc si-n viata reala, totusi vad ca nu exista poze cu membrii in diversele actiuni la care au luat parte, numai fotografii de peisaje.

Matei, daca ai sa ai rabdare sa rasfoiesti cele 73 de pagini ( la momentul actual ) al topicului "Noi cei vechi ne-am prezentat aici. Fa-o si tu!" ai sa gasesti si cateva poze ale membrilor SC, plus ca unii dintre noi la avatar au folosit o fotografie asa ca nu suntem chiar atat de incognito pe cat parem.

Cat despre fotografiile din tabere s-a luat la un moment dat decizia sa nu se posteze fotografii cu cei care au participat la tabara decat daca toate persoanele care apar in fotografia respectiva  isi dau acordul de postare a fotografiei si cred ca pana acum nimeni nu a facut acel pas de a lua o fotografie facuta intro tabara,  de a o arata celorlalti care apar in ea si de a le cere acordul de postare. :) .

Mai sunt raspandite pe ici pe colo prin topicurile dedicate taberelor fotografii cu persoane care au participat la tabara respectiva  dar apar singure in fotografie si a fost decizia lor de a posta o fotografie cu ei.  :)

Offline neo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1224 : Joi, 28 Iunie 2012, 10:04 »
buna dimineata ,tuturor,si celor prezenti si celor absenti!...
1-Matei,de-aia ai fost in consonanta cu mine ,ptr ca suntem barbati!...glumesc...sa-auzim si parerea femeilor!:)...
2-referitor la poze...fiecare e liber sa faca ceea ce simte...majoritatea si-au postat pozele pe aici,cine cauta,are rabdare, gaseste:)
3-stau si ma intreb,de ce sunt atat de putini care mai tasteaza pe aici?...bine,bine,sunt *n* motive...dar unul dintre ele ar fi :) asta:poate nu mai sunt singuri:)))....e vara,toata lumea zburda pe afara,fiecare are timpul sau ocupat cu problemele din realitate,etc..........

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1225 : Joi, 28 Iunie 2012, 13:55 »
la un ceas al deznadejdii, cineva mi-a spus: "ne nastem si murim singuri"!
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1226 : Joi, 28 Iunie 2012, 14:22 »
la un ceas al deznadejdii, cineva mi-a spus: "ne nastem si murim singuri"!

nu-l crede , cineva acolo sus vegheaza intotdeauna si tu stii asta   :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1227 : Joi, 28 Iunie 2012, 14:26 »
in totul, exista Adevar!  ;) trebuie doar sa il recunoastem.
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1228 : Joi, 28 Iunie 2012, 14:41 »
la un ceas al deznadejdii, cineva mi-a spus: "ne nastem si murim singuri"!
Pai lucru mai adevarat ca asta nu exista. De nascut nu ne-a intrebat nimeni daca am vrut sau nu. De murit nu (prea) stim cand va fi. Nu ramane decat sa ne descurcam cat mai onorabil intre cele doua.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1229 : Joi, 28 Iunie 2012, 14:57 »
exact. dar cand extensia limitei onorabilului devine prostie, privim descumpaniti intre cele doua puncte ale existentei.
nihil sine deo