Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481213 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1275 : Duminică, 01 Iulie 2012, 13:22 »
iana, cum ti-am spus si in realitate, vei vedea ca, odata depasita perioada asta absolut fireasca de suferinta (se desfac atatea legaturi nevazute care s-au creat in f. multi ani), vei descoperi cat de puternica esti (din exterior se vede asta) si te vei simti minunat cu tine, mai ales ca, pare-se, ai avut un partener sufocant, poate si dominator... Ai rabdare sa treaca un timp (unul, maximum doi ani) si mai vorbim.  :)
bafta fetitei tale la bacalaureat.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1276 : Duminică, 01 Iulie 2012, 13:46 »
Nickyblu,eu am recunoscut ca pt. mine singuratatea nu este normalitatea.Nevoia de-a nu fi singur este un fel de dependenta, iar starea de-a :impartasi ceva,de-a da neconditionat din pmdv inseamna ca esti liber.Adica vreau sa spun ca vreau o relatie dar fara nevoii.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1277 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:23 »
Eu cand vorbesc de single, vorbesc despre casatorie. Single inseamna necasatorit, in niciun caz nu inseamna singur pe lume. Singuratatea de care vorbesti inseamna sa stai singur, sa nu intri in contact cu nimeni. Bineinteles ca asta nu e normalitate. Casatoria in schimb e un lucru formal, inventat de societate.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1278 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:32 »
adica tu te-ai considera "single" daca ai fi intr-o relatie serioasa, dar "fara acte"?

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1279 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:42 »
Pana la urma si relatiile sunt tot un lucru formal, daca stam sa vedem lucrurile din acelasi punct de vedere. Fiindca modelul actual de organizare sociala (adica societatea) are ca punct de plecare (si element de baza) relatia intre doi oameni, recunoscuta sau nu formal (prin niste hartii fara prea mare valoare intrinseca - casatoria cu acte in regula, adica  ;D)
Ei, si acum vine partea interesanta. Este stiut faptul ca organizarea societatilor umane a suferit modificari de-a lungul istoriei omenirii (matriarhatul, de pilda), deci este un element in schimbare. Eu sustin ca aceasta schimbare de intampla si la ora actuala (ba chiar acum se intampla intr-un mod accelerat, fiind sustinuta (si mediatizata, eventual si subliminal) de interesul consumerist care pune INDIVIDUL si nu CUPLUL pe primul plan. De aceea cred ca numarul oamenilor neimplicati in relatii e in crestere. Iar familia (cand spun "familie" ma refer la o relatie de durata, la un cuplu bine sudat) va disparea din rolul de element de baza al societatii viitoare. Va deveni doar un mod de viata care nu va disparea cu totul, insa cu siguranta va fi minoritar (am mai spus pe undeva pe forum toata treaba asta la un moment. Pentru ca sunt convins ca asa se va intampla). Predictia mea e ca in societatea viitoare oamenii vor trai in grupuri (in care isi vor creste impreuna copii, fara a mai exista insa puternicul atasament matern si filial, ca acum) iar relatiile vor exista pe perioade determinate si cu un grad mare de independenta intre indivizi. Si cu un grad mai mic de atasament.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1280 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:43 »
Bineinteles! Pentru ca o relatie "fara acte" indiferent de durata ei nu e o relatie serioasa........poate fi o relatie bazata pe sex sau pe interes material, dar in niciun caz serioasa.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1281 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:48 »
Scuze, pt mine single inseamna sa nu fiu intr-o relatie  de cuplu.si nici de cum cu casatoria. dupa multi ani de casatorie ,acest lucru nu ma intereseaza

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1282 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:49 »
Bineinteles! Pentru ca o relatie "fara acte" indiferent de durata ei nu e o relatie serioasa........poate fi o relatie bazata pe sex sau pe interes material, dar in niciun caz serioasa.
hm. ce aduc in plus "actele"? eu cred ca seriozitatea unei relatii tine de angajamentul interior, nu de cel scris. poti sta o viata cu un om pentru ca il iubesti, ai incredere in el, va simtiti bine impreuna si fara "äcte".
din ce spui tu rezulta ca numai daca te casatoresti inseamna ca si iubesti si esti angajat serios in relatie.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1283 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:50 »
Bineinteles! Pentru ca o relatie "fara acte" indiferent de durata ei nu e o relatie serioasa........poate fi o relatie bazata pe sex sau pe interes material, dar in niciun caz serioasa.

Io zic ca asta-i trolling.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1284 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:57 »
Predictia mea e ca in socieatatea viitoare oamenii vor trai in grupuri (in care isi vor creste impreuna copii, fara a mai exista insa puternicul atasament matern si filial, ca acum) iar relatii vor fi pe perioade determinate si cu un grad mare de independenta intre indivizi.
Am mai citit asta in niste carti si am meditat atunci cu oarece negatie interioara, caci eram in etapa de familista convinsa...  acum insa nu mi se mai pare chiar o utopie. Cu foarte mici exceptii, relatiile se "consuma", sunt finite, din pacate. Cred ca rezista cu adevarat, adica fara sa devina frustrante, doar cele bazate pe o imensa compatibilitate si prietenie. In rest....
nu-s foarte convinsa de viabilitatea "comunitatilor", caci cred ca ele pot duce la si mai multe frustrari decat intr-un cuplu.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1285 : Duminică, 01 Iulie 2012, 14:58 »
hm. ce aduc in plus "actele"? eu cred ca seriozitatea unei relatii tine de angajamentul interior, nu de cel scris. poti sta o viata cu un om pentru ca il iubesti, ai incredere in el, va simtiti bine impreuna si fara "äcte".
din ce spui tu rezulta ca numai daca te casatoresti inseamna ca si iubesti si esti angajat serios in relatie.
Sa lasam iubirea la o parte pentru ca nu-si are locul in discutia asta. Scopul unei relatii "serioase" este copilul, ori daca nu sunt acte este mai greu de stabilit responsabilitatea in ceea ce-l priveste, aici inteleg rolul casatoriei. Sa nu ne mai imbatam cu apa rece, scopul casatoriei nu e sa fim noi fericiti, e sa asiguram perpetuarea speciei. Daca se numereste si una si alta e un caz fericit, la fel si daca asteptam pana apare un partener compatibil. Dar in cele mai multe cazuri nu se asteapta asta, iar dupa ce apar copiii brusc partenerii incep sa se intrebe cum de au putut sa stea unul langa altul si ajung la divort.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1286 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:00 »
nicky, cati anisori ai tu? adica tu te casatoresti ca sa perpetuezi specia?  :faint:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1287 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:01 »
nu-s foarte convinsa de viabilitatea "comunitatilor", caci cred ca ele pot duce la si mai multe frustrari decat intr-un cuplu.
De exemplu:

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1288 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:05 »
nicky, cati anisori ai tu? adica tu te casatoresti ca sa perpetuezi specia?  :faint:
Am 42 si da, daca ma voi casatori o voi face doar ca sa am un copil sau mai multi  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1289 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:08 »
ma gandesc ca mutatia dinspre comunitatile "ďn devalmasie" (tribale) catre familia mononucleara s-a produs si din cauza frustrarilor care se nasteau in grupuri: conflicte, gelozii etc. astfel cuplul devenea mai "ferit"de tentatii si putea rezista mai usor. Vedem insa ca, acum, virtualul a amplificat interactiunile si tentatiile indiferent de contextul fizic al cuplului. E si asta o cauza a destabilizarii acestuia, vizibila. oamenii nu mai interactioneaza cu un grup restrans de oameni (cunoscuti, prieteni, colegi) in care tentatiile sunt si ele restranse, ci intra in contact virtual (si posibil si fizic) cu mult mai multi oameni... stiu ca nu esti de acord cu ideea dar eu zic ca e o realitate ce nu poate fi ignorata. Internetul a largit geografic si dimensional comunitatea in care cuplul interactioneaza si este supus tentatiilor de schimbare.