Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481263 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1290 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:10 »
sa-ti dea Dumnezeu cati doresti, da'crezi ca le-ar fi bine intr-o familie in care ei sunt unicul scop? cel mai bun mediu pentru un copil e iubirea, armonia, bucuria parintilor care ii cresc.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1291 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:13 »
Multumesc! De ce crezi ca am asteptat pana la varsta asta? Vreau sa gasesc pe cineva care sa-mi placa si cu care impreuna sa creez acea armonie despre care vorbesti ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1292 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:15 »
deie-ti Domnul.  :)

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1293 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:17 »
Multumesc, la fel si tie-ti doresc!  :thumbup:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1294 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:18 »
ma gandesc ca mutatia dinspre comunitatile "ďn devalmasie" (tribale) catre familia mononucleara s-a produs si din cauza frustrarilor care se nasteau in grupuri: conflicte, gelozii etc. astfel cuplul devenea mai "ferit"de tentatii si putea rezista mai usor. Vedem insa ca, acum, virtualul a amplificat interactiunile si tentatiile indiferent de contextul fizic al cuplului. E si asta o cauza a destabilizarii acestuia, vizibila. oamenii nu mai interactioneaza cu un grup restrans de oameni (cunoscuti, prieteni, colegi) in care tentatiile sunt si ele restranse, ci intra in contact virtual (si posibil si fizic) cu mult mai multi oameni... stiu ca nu esti de acord cu ideea dar eu zic ca e o realitate ce nu poate fi ignorata. Internetul a largit geografic comunitatea in care cuplul interactioneaza si este supus tentatiilor de schimbare.
Pai uite, io zic altfel: in momentul (ipotetic si futurist - cum imi place mie  ;D, ca tot citesc asa ceva) in care doi oameni aflati intr-o relatie care a intrat intr-un impas pentru care nu exista rezolvare,  nu e firesc ca relatia respectiva sa dispara iar cei doi sa-si caute sansa in alta parte, fara a se mai crampona de "n-o sa mai gasesti tu prost ca mine!" sau "tu crezi ca o sa te mai iubeasca cineva la fel?" si alte asemenea replici (si din pacate si sentimente) de telenovela do Brasil?

L.E. Si lasa Internetul out of the question! :bully:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1295 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:27 »
ba da, dar mai exista impasuri si in relatii "valoroase"care cu ceva mai multa intelepciune pot fi si merita a fi depasite. dar, din cauza stresului, contemporanu', in loc sa sada calm, sa focalizeze pe problema, sa constientizeze valoarea cuplului sau si sa se straduiasca a repara situatia, chiar cu ajutorul unui psiholog, "evadeaza"in virtual, isi cauta compensatii, substitute, alternative, de multe ori iluzorii. adica incearca sa "se salveze"pe sine intr-o lume virtuala plina de atractii, in loc sa se concentreze pe "salvarea"amandurora si a relatiei...
de la caz, la caz.
sper ca am fost coerenta, ca tocmai savurez un pepene care creca imi stimuleaza serotonina.  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1296 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:30 »
L.E. Si lasa Internetul out of the question! :bully:

nu se poate, fiindca eu cred ca e unul dintre factorii majori care au declansat mutatii in existenta actuala

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1297 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:34 »
Multumesc, la fel si tie-ti doresc!  :thumbup:
multumesc. mie mi-a dat deja, exact ce, cati si cum am vrut (fetita si baiat). sunt profund recunoscatoare pentru asta.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1298 : Duminică, 01 Iulie 2012, 15:44 »
ba da, dar mai exista impasuri si in relatii "valoroase"care cu ceva mai multa intelepciune pot fi si merita a fi depasite. dar, din cauza stresului, contemporanu', in loc sa sada calm, sa focalizeze pe problema, sa constientizeze valoarea cuplului sau si sa se straduiasca a repara situatia, chiar cu ajutorul unui psiholog, "evadeaza"in virtual, isi cauta compensatii, substitute, alternative, de multe ori iluzorii. adica incearca sa "se salveze"pe sine intr-o lume virtuala plina de atractii, in loc sa se concentreze pe "salvarea"amandurora si a relatiei...
de la caz, la caz.
sper ca am fost coerenta, ca tocmai savurez un pepene care creca imi stimuleaza serotonina.  ;D

Pai tu gandesti ancorata in prezent! Ia fa o flotare logica si inchipuie-ti respectivul cuplu n-ar mai fi asa de solid, de valoros cum zici tu, fiindca cei doi nu s-ar afla nici la prima, nici la a doua relatie. Ar fi un cuplu in care lucrurile au mers bine un timp datorita unui grad mare de compatibilitate (nu intram in detalii!), datorita intereselor comune (hobby-uri, gusturi, etc.) si datorita unei cantitati de feeling reciproc care (uite aci e problema!) s-a consumat intre timp! Buuuuun. Si uite, ca sa complicam si mai mult, la orizontul fiecaruia dintre cei doi a aparut altcineva (tentatia, cum zici tu), cu un grad de compatibilitate chiar mai mare decat starea actuala de fapte?
Cum e sa te desparti dupa cutumele actuale (adica :knuppel2::tickedoff: :box: :fight: )si cum e s-o faci cu calm, demn si iesind cu funtea sus? (adica asa  :kissing:? si chiar de se-ntampla sa :'(, pana la urma tot apare altcineva si "remediaza defectiunea)



Pofta buna la pepene  :)


L.E.: Gata, nu mai discut pe tema asta azi, ca-s prea obosit. Si ar trebui sa-mi stea mintea la altele mai senine.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1299 : Duminică, 01 Iulie 2012, 17:27 »
Am 42 si da, daca ma voi casatori o voi face doar ca sa am un copil sau mai multi  :)

e unul din motivele de baza ale casatoriilor; de asta multe si esueaza  ::)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1300 : Duminică, 01 Iulie 2012, 18:26 »
Pai tu gandesti ancorata in prezent! Ia fa o flotare logica si inchipuie-ti respectivul cuplu n-ar mai fi asa de solid, de valoros cum zici tu, fiindca cei doi nu s-ar afla nici la prima, nici la a doua relatie. Ar fi un cuplu in care lucrurile au mers bine un timp datorita unui grad mare de compatibilitate (nu intram in detalii!), datorita intereselor comune (hobby-uri, gusturi, etc.) si datorita unei cantitati de feeling reciproc care (uite aci e problema!) s-a consumat intre timp! Buuuuun. Si uite, ca sa complicam si mai mult, la orizontul fiecaruia dintre cei doi a aparut altcineva (tentatia, cum zici tu), cu un grad de compatibilitate chiar mai mare decat starea actuala de fapte?
Cum e sa te desparti dupa cutumele actuale (adica :knuppel2::tickedoff: :box: :fight: )si cum e s-o faci cu calm, demn si iesind cu funtea sus? (adica asa  :kissing:? si chiar de se-ntampla sa :'(, pana la urma tot apare altcineva si "remediaza defectiunea)

L.E.: Gata, nu mai discut pe tema asta azi, ca-s prea obosit. Si ar trebui sa-mi stea mintea la altele mai senine.


eu cred ca esti usor sofistic, ca premisa ta-i gresita. daca e feeling si e si mare compatibilitate si mai sunt si preocupari, interese comune, vorbim de una din rarele relatii care nu se consuma. se consuma acele relatii care au la baza doar amor si altceva nu prea. cand pasiunea se domoleste nu mai ramane ce sa faca un "impreuna" frumos: nu tu compatibilitate, nu tu hobiuri comune... nica.
In cazul ideal cand sunt toate acestea, atunci cand pasiunea se cuminteste, feelingul nu dispare, doar se transforma intr-un alt tip de afectiune, mai profunda si mai trainica, care supravietuieste frumos daca nu e torturata de dizarmonie, neincredere etc. Si-n astfel de relatii exista suisuri si coborasuri (ca doar e o suma de doi oameni avand propriile oscilatii), da' daca sunt inteligent si intelept gestionate, momentele de criza pot fi depasite si relatia care are o valoare imensa in lumea superficiala si dizarmonica in care traim poate fi slavata.

Cand ai sansa sa ai o astfel de relatie, daca-ti apare o tentatie, iti torni un butoi cu apa rece in cap, sezi stramb si cugeti drept, si te abtii, ce Dumnezeu?! ca-i pacat sa pierzi un om care ti-e un dar. si mai cred ca atunci cand esti intr-o astfel de relatie, nici tentatia nu-ti prea da tarcoale, sau nu in mod puternic, fiindca ai echilibru interior si o lumina care te ajuta: afectiune si pretuire pentru celalalt, grija de a nu-i face rau etc..

si tu nu trebuie sa ma asculti, daca esti obosit...vorbeam si eu cu vazduhul SC.  :whistle:
Servesti patria iubita, azi?  :food:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1301 : Duminică, 01 Iulie 2012, 18:34 »
Nu ziceam ca tre`sa te ascult pe tine obligat (ca pe tine te ascult cu drag oricand  :P), ziceam ca e bine sa-mi iau gandul de la "de ce s-a rupt". Imi rascoleste niste unele...in fine, pe campia verde-albastra fluturii fac bang-uri sonice, pasarelele-n bikini oh sh!t, asta e alta poezie ;D Da, cum spuneam...ce spuneam?
Si patria am servit-o ieri. Azi servesc un gratar mic si ceva vin (pe care le da al meu tata, care a implinit exact 63 de ani la pranz :))


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1302 : Duminică, 01 Iulie 2012, 18:41 »
sa-ti traiasca si sa fie sanatos. zi-i din partea mea o felicitare cu floricica pentru ca are un fiu ca tine.  :)

dupa viersu-ti incurcat, "de socola", se vede ca ai degustat vinul familiei  ;D

si lasa dracului (Doamne iarta-ma) de ce-urile trecutului si priveste inainte cu incredere (nu cu manie). Daca nu mai e, inseamna ca n-a fost sa fie.
da' gata, schimbam subjectu' ca te vaz morocanos.  :)

ma duc sa prestez ceva prin gradina. poate-l pacalesc pe fi-miu sa tunda iarba, ca mie mi-e asa o leneee.  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1303 : Duminică, 01 Iulie 2012, 18:45 »
Deci foarte saru-mana, o sa-i transmit. Si deci inca nu m-am alcoolizat (pe cuvant!). Numa`ca-s asa de nauc de oboseala, ca starea mi-e similara foarte cu aia de euforie bahica in stadiul avansat.
Si deci stai blanda cu gradina, lasa soarele sa se mai domoleasca si pe urma. Stiu io ce stiu.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1304 : Duminică, 01 Iulie 2012, 18:49 »
la mine soarele-i domolit in gradina-mi cea mica, fiindca acolo pica acuma umbra casei si se-nfige in aracii rosiilor.  petrecere frumoasa si apoi fa nani.  :)